SKVR XV 301.
39%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX4 768.
36%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 19082
36%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 02195
35%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR XI 1504.
33%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 19029
32%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 29135
31%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR I4 1701.
31%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX4 782.
31%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XI 1503.
31%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1506.
30%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR XII2 5899.
30%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5898.
30%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XI 1487.
30%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR X2 3655.
29%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XII2 5901.
28%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2565.
27%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR IX4 763.
27%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2124.
27%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR XI 1494.
27%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII2 5888.
27%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
JR 02599
27%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR X2 3670.
26%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR VII4 loitsut 2524.
26%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XI 1480.
26%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR VIII 338.
26%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 02374
26%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR VII5 Metsäs. 124.
26%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2526.
25%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR XIII3 8595.
25%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII5 Metsäs. 129.
25%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 130.
25%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5917.
25%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR VII3 3812.
25%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX4 775.
25%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR XII2 5895.
25%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2529.
25%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8579.
24%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR VI2 5218.
24%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR XII2 5944.
24%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1513.
24%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XIV 2122.
24%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR IX4 778.
24%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XI 1501.
24%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 32116
24%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XI 1498.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XI 1489.
24%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR VII4 loitsut 2551.
24%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XI 1517.
24%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
JR 35267
23%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR VII5 loitsut 4360.
23%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 759.
23%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR VI2 4599.
23%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR XIV 2123.
23%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
JR 80145
23%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR IX3 750.
23%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5890.
23%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 30384
23%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII2 5894.
23%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VII4 loitsut 2578.
23%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR III3 4311.
23%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR VII4 loitsut 2559.
23%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
JR 00880
23%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 31355
23%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR XIII3 8592.
23%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR IX4 758.
23%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR XI 1482.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR VII4 loitsut 2533.
22%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR XI 1509.
22%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR VII4 loitsut 2583.
22%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR XI 1505.
22%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR V3 1001.
22%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX3 756.
22%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR VII4 loitsut 2566.
22%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2553.
22%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
JR 06819
22%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XII2 5892.
22%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR X2 3673.
22%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XI 1535.
22%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XI 1496.
22%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR VI2 4580.
22%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR XIII3 8607.
22%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR X2 3679 α.
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 66117
22%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR IX4 780.
21%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1491.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 45299
21%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR VII4 loitsut 2538.
21%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8572.
21%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8570.
21%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR IX3 1281.
21%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX3 779.
21%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IX4 783.
21%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR IX3 780.
21%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR IX4 785.
21%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR X2 3638.
21%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR IX3 733.
21%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
JR 36837
21%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR X2 3640.
21%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR X2 3672.
21%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR XI 1521.
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR VIII 334.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 740.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 5910.
20%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR X2 3625.
20%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR XII2 5913.
20%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XIV 2113.
20%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5918.
20%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR IX3 732.
20%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
JR 00829
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 60181
20%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR XI 1533.
20%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR VII3 3864.
20%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 31246
20%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR IX3 753.
20%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XI 1492.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR III3 4308.
20%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3674.
20%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR XI 1490.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 74549
20%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR X2 3620 γ.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR XIII3 8591.
19%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VII5 Metsäs. 127.
19%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR VII3 3864 a.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 65696
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR IX3 1280.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X2 3634.
19%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR IX4 769.
19%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2556.
19%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR X2 3637.
19%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
SKVR X2 3653.
19%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR XII2 5927.
19%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2545.
19%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR IX4 773.
19%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5909.
19%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3641.
19%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XII2 5926.
19%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR X2 3632.
19%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR XII2 5907.
19%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 16755
19%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX3 726.
19%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR VI2 4601.
19%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
JR 21230
19%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR IX3 738.
19%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR XI 1515.
19%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX3 747.
19%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5905.
19%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR IX3 769.
19%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR IX3 1279.
19%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX4 787.
19%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XI 1497.
19%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
19%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 37227
19%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
JR 06821
18%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XII2 6198.
18%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR IX4 784.
18%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR VIII 339.
18%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VII5 Metsäs. 136.
18%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
SKVR XIII3 8596.
18%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
JR 20432
18%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
SKVR IX4 777.
18%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR X2 3676.
18%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
JR 71338
18%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XI 1499.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR X2 3660.
18%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 06498
18%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR XII2 5929.
18%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 8606.
18%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR IX4 781.
18%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XII2 5891.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR VII4 loitsut 2548.
18%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR V2 2499.
18%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XI 1485.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VII4 loitsut 2554.
18%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
JR 33263
18%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII3 loitsut 907.
18%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 774.
18%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 30356
17%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2573.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR IX4 762.
17%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR VII4 loitsut 2568.
17%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 06820
17%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XII2 5889.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4266.
17%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR V2 2489.
17%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR X2 3645.
17%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR VII4 loitsut 2549.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XI 1512.
17%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
17%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 734.
17%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX3 783.
17%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 5489.
17%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
JR 06481
17%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR XII2 5923.
17%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR VII4 loitsut 2539.
17%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR XI 1528.
17%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII1 1707.
17%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 30938
17%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
JR 59570
17%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR X2 3677.
17%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR VII4 loitsut 2541.
17%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR XII2 5947.
16%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
JR 80395
16%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
JR 45541
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VII4 loitsut 2579.
16%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR X2 3666.
16%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR I4 764.
16%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
SKVR X2 3863.
16%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XII2 7347.
16%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
SKVR IV3 4267.
16%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
JR 23110
16%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
JR 26679
16%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 30697
16%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR IX3 362.
16%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
16%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR X2 3621.
16%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
JR 63139
16%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR VI2 4581.
16%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR XI 1532.
16%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
SKVR XII2 5942.
16%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR III3 4328.
16%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XII2 5931.
16%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX3 725.
16%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR III3 4320.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 752.
16%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 746.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5921.
16%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR X2 3650.
16%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR III3 4326.
16%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 78580
15%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR IX3 737.
15%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR XII2 5928.
15%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8593.
15%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR IV3 4281.
15%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5904.
15%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR VII4 loitsut 2567.
15%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 24626
15%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IX3 771.
15%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR XII2 5943.
15%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR XI 1510.
15%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 52306
15%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 778.
15%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX3 751.
15%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR VI2 4563.
15%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX3 768.
15%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
JR 35562
15%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 06482
15%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VI2 4590.
15%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR X2 3633.
15%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
SKVR XII2 5930.
15%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1706.
15%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IV3 4275.
15%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VI2 4611.
15%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 729.
15%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IV3 4273.
15%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR IX3 727.
15%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3639.
15%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR VII4 loitsut 2581.
15%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VIII 333.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR IX3 730.
15%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR VII4 loitsut 2570.
15%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
KR 43:191
15%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR VI2 4578.
14%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR XIV 2116.
14%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 09715
14%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
JR 07706
14%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR VII4 loitsut 2558.
14%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5893.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VII4 loitsut 2576.
14%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 786.
14%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR XIII3 8583.
14%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
JR 66146
14%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR VII4 loitsut 2532.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3663.
14%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X2 3662.
14%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX4 788.
14%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
JR 45523
14%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 00481
14%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
E, StK 20, 35 (27)
14%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
14%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR X2 3667.
14%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
JR 32594
14%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR III3 4327.
14%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 25628
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
JR 09530
14%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR VII5 Metsäs. 123.
14%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR VII5 Metsäs. 137.
14%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR XI 1526.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR XIII4 10820.
14%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII4 11794.
14%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR I4 763.
14%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR X2 3642.
13%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 19847
13%
1934
Kainuu — Kuusamo
Juvas, Maija
JR 66121
13%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR IV3 4277.
13%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR IX3 739.
13%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
JR 24216
13%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR VIII 335.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VI1 3019.
13%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 5217.
13%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 06215
13%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
SKVR XII1 1729.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII4 loitsut 2561.
13%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR VII5 Metsäs. 135.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 313.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 10268
13%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16950
13%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
SKVR XI 1523.
13%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR XIII3 8559.
13%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR XIII3 8605.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1493.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 77701
13%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 4591.
13%
1858
Pohjois-Savo — Leppävirta
Ahlman, F. F.
SKVR X2 3651.
13%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XIII3 8597.
13%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX3 735.
13%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR VII4 loitsut 2546.
13%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR IX3 773.
13%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX4 770.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR I4 1700.
13%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
JR 24670
13%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 43151
13%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Moilanen, Matti
SKVR IX4 764.
13%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR IX4 772.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 79233
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
JR 65700
13%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR I4 149.
12%
1909
Viena — Kontokki
Engelberg, R. S.
SKVR VII4 loitsut 2544.
12%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
JR 85365
12%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR III3 4310.
12%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 04721
12%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Haavio, Martti
JR 17875
12%
1931
Viena
Ievala, Iivari
JR 35955
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR III3 4312.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4607.
12%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR IX3 744.
12%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
KR 43:190
12%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 761.
12%
1910
Keski-Suomi — Saarijärvi
Karhumäki, U.
SKVR XI 1484.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VII4 loitsut 2557.
12%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR I4 768.
12%
1825
Viena — Vuokkiniemi
Sjögrén, A. J.
JR 26414
12%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR XI 1527.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VII4 loitsut 2552.
12%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 40054
12%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR III3 4325.
12%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR IV3 4265.
12%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR X2 3415 α.
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR III3 4307.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 774.
12%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR VII1 307.
12%
1903
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Härkönen, Iivo
SKVR I4 765.
12%
1893
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Iivana
SKVR IX4 771.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1514.
12%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR III3 4339.
12%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
JR 26415
12%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR IX3 731.
12%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 16948
12%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR IX3 784.
12%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 21235
12%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XIII3 8576.
12%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 5491.
12%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR IV3 4255.
12%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR X2 3624.
12%
1923
Satakunta — Merikarvia
Kotikoivu, Hilma
JR 26081
12%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR VII5 Metsäs. 128.
12%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
JR 03353
11%
1839
None
Castrén, M. A.
SKVR XII2 5920.
11%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR IV3 4268.
11%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 24719
11%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR V2 2497.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
JR 69136
11%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
SKVR IV3 4269.
11%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5666.
11%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XI 1488.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XV 783.
11%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR IX3 759.
11%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 85117
11%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR XIII3 8568.
11%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR XII2 5945.
11%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR III3 4315.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8594.
11%
1885
Etelä-Karjala — Parikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR XII2 5925.
11%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR III3 4334.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR X1 1168.
11%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR VI2 4584.
11%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
SKVR X2 3635.
11%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR X2 3628.
11%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 85216
11%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR VII5 Metsäs. 133.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2527.
11%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Polén, R.
SKVR VII5 Metsäs. 126.
11%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
JR 30383
11%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 33481
11%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
JR 45329
11%
1936
Viena — Jyskyjärvi
Niemi, Osmo
JR 35637
11%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
KR 43:192
11%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 745.
11%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR X2 3654.
11%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IV3 4279.
11%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4589.
11%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VI2 5216.
11%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR I3 1875.
11%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
SKVR XI 1508.
11%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XIII4 12751.
11%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 00889
10%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XV 782.
10%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR XIII3 8567.
10%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR III3 4319.
10%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR VII3 loitsut 1336.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 132.
10%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4574.
10%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
JR 00823
10%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX4 766.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8586.
10%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR IX3 724.
10%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII4 loitsut 2540.
10%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
JR 78471
10%
1935
Etelä-Karjala — Antrea
Talikka, Juho
SKVR IV3 4571.
10%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
JR 38322
10%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lehmusto, Heikki
SKVR VII5 Metsäs. 139.
10%
1931
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR XII2 5948.
10%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XV 241.
10%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XV 303.
10%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR X2 3665.
10%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 36163
10%
1938
Viena — Vuokkiniemi
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 8551.
10%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 00950
10%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 722.
10%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR VI2 4561.
10%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR VI2 7354.
10%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5915.
10%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR X2 3652.
10%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XIII4 12759.
10%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XI 1511.
10%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR XII2 8651.
10%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5940.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny