SKVR XIV 2123.
72%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR XIV 2122.
70%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR X2 3670.
54%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR IX3 740.
47%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X2 3655.
46%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR IX4 768.
42%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 732.
39%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR IX3 734.
39%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR X2 3637.
38%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
JR 71338
38%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XII2 5898.
38%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR X2 3638.
38%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR XI 1506.
38%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR X2 3676.
37%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR XII2 5899.
37%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
JR 19082
37%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VIII 334.
37%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 733.
37%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR IX3 746.
37%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5888.
37%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR X2 3672.
37%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR X2 3660.
37%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR X2 3674.
37%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR VIII 335.
36%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 743.
36%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR IX4 781.
36%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VIII 339.
36%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR I4 1701.
36%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 726.
36%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 07706
35%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XI 1480.
35%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR V2 2499.
35%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX3 756.
35%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
JR 00880
34%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 753.
33%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XI 1487.
33%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR IX4 787.
33%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XI 1482.
33%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR VII5 Metsäs. 124.
33%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR X2 3634.
33%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR IX3 738.
32%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR XI 1504.
32%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3661.
32%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 06819
32%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX4 763.
32%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 747.
32%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1503.
32%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII2 5894.
32%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR XII2 5909.
32%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3677.
32%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX4 780.
31%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1494.
31%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR III3 4311.
31%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR VIII 337.
31%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XI 1509.
31%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XI 1501.
31%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5901.
31%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 5218.
30%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR X2 3863.
30%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XI 1499.
30%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XII2 5907.
30%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR X2 3632.
30%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR XI 1498.
30%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR IX4 785.
29%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
JR 21230
29%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XIV 2113.
29%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3620 γ.
29%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
JR 00481
29%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
JR 29135
29%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3653.
28%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR X2 3640.
28%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR IV3 4266.
28%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR X2 3673.
28%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XI 1492.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR III3 4308.
28%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 74549
28%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR IX4 775.
28%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR V3 1001.
28%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR X2 3662.
28%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VII4 loitsut 2559.
27%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5891.
27%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 02195
27%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR XII2 5944.
27%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR III3 4320.
27%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XV 302.
27%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX4 782.
27%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
JR 26679
27%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 81030
27%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Tuomaala, Väinö
SKVR IX3 779.
27%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 35267
27%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR X2 3633.
27%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
SKVR IX3 750.
27%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII3 8570.
27%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR III3 4333.
27%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5905.
27%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR XIII3 8607.
26%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
JR 00829
26%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3641.
26%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX3 778.
26%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX3 735.
26%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 37227
26%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR IX4 778.
26%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX3 774.
26%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XII2 5892.
26%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR III3 4328.
26%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX4 777.
26%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR XI 1484.
26%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VII4 loitsut 2583.
26%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR XI 1489.
25%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR XII1 1707.
25%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR X2 3679 α.
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 19029
25%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR X2 3645.
25%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XII2 5895.
25%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR X2 3665.
25%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5913.
25%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR X2 3667.
25%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5910.
25%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR X2 3625.
25%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR V2 2491.
25%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR XII2 5917.
25%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR XII2 5947.
24%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 730.
24%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR XIII3 8592.
24%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR III3 4316.
24%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 739.
24%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR IX4 759.
24%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR VII4 loitsut 2565.
24%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
JR 02374
24%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
JR 65696
24%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR VII3 3812.
24%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX3 769.
24%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR IX3 729.
24%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IV3 4281.
24%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XI 1490.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII2 5923.
24%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
JR 00823
24%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1535.
24%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XII2 5893.
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 00950
24%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII5 Metsäs. 133.
23%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4599.
23%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
23%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2556.
23%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR III3 4334.
23%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5927.
23%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 129.
23%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2116.
23%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR XII2 5890.
23%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IX3 725.
23%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII2 5943.
23%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
JR 16755
23%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX3 777.
23%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 32116
23%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2529.
23%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4590.
22%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR III3 4312.
22%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 769.
22%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8579.
22%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR XI 1513.
22%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR VIII 338.
22%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XI 1528.
22%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 1485.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 00864
22%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 752.
22%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3666.
22%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR X2 3646.
22%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR XI 1497.
22%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 30356
22%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 31246
22%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR X2 3647.
22%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR III3 4326.
22%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 31355
22%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VI2 4563.
22%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VII4 loitsut 2551.
22%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII5 Metsäs. 130.
22%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 768.
22%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
JR 35562
22%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 33263
21%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 33481
21%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR VI2 4601.
21%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR XI 1491.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR III3 4315.
21%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2538.
21%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4319.
21%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2568.
21%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR IX3 362.
21%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
21%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 30384
21%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI2 4580.
21%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
JR 06820
21%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX4 784.
21%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2578.
21%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 786.
21%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR IX3 751.
21%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR XIII3 8606.
21%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 45299
20%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
JR 24626
20%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR VII5 loitsut 4360.
20%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1546 α.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR III3 4325.
20%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR VII3 loitsut 907.
20%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
SKVR X2 3663.
20%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1517.
20%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XIII4 10820.
20%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 23110
20%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
JR 21229
20%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR VII4 loitsut 2573.
20%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 5926.
20%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR XI 1505.
20%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR III3 4339.
20%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII3 8572.
20%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 759.
20%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
20%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IV3 4273.
20%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
JR 06821
20%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 36837
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR XII2 5949.
20%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XV 301.
20%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VII3 3864 a.
20%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX4 788.
20%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
JR 00482
20%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR VII4 loitsut 2539.
20%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR III3 4327.
20%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XII2 5920.
19%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR IX4 783.
19%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR XI 1493.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 09530
19%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR VI2 4557.
19%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 60181
19%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR IX4 758.
19%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
JR 21235
19%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR III3 4332.
19%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR X2 3652.
19%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR X2 3642.
19%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 26414
19%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR IX3 722.
19%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR IX3 727.
19%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 773.
19%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX3 1280.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR III3 4310.
19%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 136.
19%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
SKVR VII3 3864.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR IX3 224.
19%
1885
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
JR 22392
19%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR VII4 loitsut 2566.
19%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 724.
19%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 1496.
19%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR V2 2489.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8595.
18%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IV3 4262.
18%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
SKVR IX3 771.
18%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
JR 10268
18%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 7354.
18%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX3 749.
18%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
JR 77701
18%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR IX3 731.
18%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII3 8756.
18%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV3 4269.
18%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XI 1521.
18%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2567.
18%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XI 1526.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR IX3 745.
18%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR X2 3644.
18%
1916
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR XI 1523.
18%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
JR 45541
18%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR IX4 773.
18%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 66117
18%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR VII4 loitsut 2581.
18%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR X2 3650.
18%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2532.
18%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4321.
18%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X1 1168.
18%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 02599
18%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
JR 35955
18%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR X2 3415 α.
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 1281.
17%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XIII4 11794.
17%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 25628
17%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
JR 06481
17%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
JR 80395
17%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR X2 5491.
17%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XII1 1706.
17%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX4 770.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1533.
17%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR IV3 4277.
17%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2533.
17%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR VII4 loitsut 2524.
17%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XIII3 8583.
17%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR XIII3 8605.
17%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 85216
17%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR VI2 4611.
17%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3429.
17%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X2 3350.
17%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR X2 3643.
17%
1910
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR IX3 737.
17%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR IX4 771.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2526.
17%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR XII2 5915.
17%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR VI1 3019.
17%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
JR 20432
17%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 50277
17%
1925
Satakunta — Kangasala
Pajula, Jussi
SKVR VI2 4559.
17%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
JR 35637
17%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 06498
17%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
JR 30697
17%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR XI 1511.
17%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR IV3 4437.
17%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR IV3 4505.
17%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR XII2 5666.
17%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR VIII 333.
17%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR IV3 4313.
17%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XV 783.
16%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR IX3 1279.
16%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XI 1515.
16%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 24602
16%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IX4 772.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2490.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR V2 2498.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
JR 63136
16%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR X2 3671.
16%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR IV3 4256.
16%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR X2 3096.
16%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
SKVR XI 1573.
16%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 1857.
16%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII2 5916.
16%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4578.
16%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR XIII3 8591.
16%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 40054
16%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR V2 2641.
16%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Reinholm, H. A.
SKVR I4 768.
16%
1825
Viena — Vuokkiniemi
Sjögrén, A. J.
SKVR IX4 774.
16%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 776.
16%
1908
Keski-Suomi — Viitasaari
Rauhala, K. N.
SKVR XIII4 12753.
16%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR XIII3 8551.
16%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IV3 4265.
16%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
JR 65700
16%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XIII3 8568.
16%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
JR 06482
16%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR XI 1512.
16%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR IV3 4275.
16%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR IX3 783.
16%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3678.
16%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR IV3 4279.
16%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XI 1486.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VI2 4582.
16%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
JR 01466
15%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR X1 2293.
15%
1853
Satakunta — Punkalaidun
Kahari, K. E.
SKVR X2 3635.
15%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR X2 3378.
15%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR III3 4318.
15%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 63139
15%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR III3 4322.
15%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5925.
15%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR X2 3305.
15%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
JR 00889
15%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR V2 2495.
15%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XIII3 8593.
15%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
JR 00916
15%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR III3 4323.
15%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
JR 83139
15%
1948
Keski-Inkeri — Spankkova
Virolainen, Maria
SKVR XII2 5948.
15%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR X2 3177 β.
15%
1888
Satakunta
Tyyskä, J.
SKVR XIV 2405.
15%
1888
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR I4 770.
15%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR V3 1000.
15%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR V2 2497.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR IV3 4267.
15%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR VII4 loitsut 2548.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2552.
15%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR IX3 741.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII3 8559.
15%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR X2 3934.
15%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VII4 loitsut 2570.
15%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 85117
15%
1828
None
Lönnrot, Elias
JR 16863
15%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32594
15%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR IX3 757.
15%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR X2 3621.
15%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR VI2 4558.
15%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR VII5 Metsäs. 135.
15%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR IX3 748.
15%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5929.
15%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII5 Metsäs. 123.
15%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 780.
14%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
JR 09715
14%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
JR 45535
14%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR X1 2763.
14%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR IX3 736.
14%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 4607.
14%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR VII4 loitsut 2546.
14%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR I4 764.
14%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
SKVR X2 3657.
14%
1929
Satakunta — Honkajoki
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
SKVR VI2 4574.
14%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR XII2 7347.
14%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
SKVR XIII3 8567.
14%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
JR 79233
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
SKVR XIII3 8576.
14%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8597.
14%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII5 Metsäs. 137.
14%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
E, StK 20, 35 (27)
14%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
14%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR XII2 5945.
14%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII5 Metsäs. 313.
14%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8585.
14%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR VII4 loitsut 2561.
14%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR XI 1510.
14%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR IV3 4571.
14%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
SKVR XII2 5940.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5937.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 342.
14%
1887
Varsinais-Suomi — Kiikala
Pettersson, K. V.
SKVR X1 2291.
14%
1927
Satakunta — Siikainen
Raekallio-Teppo, Vuokko
SKVR XI 1483.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR VI2 4561.
14%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR XV 782.
14%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR I4 763.
14%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR XII1 1729.
14%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26081
14%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR III3 4309.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
14%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 16950
14%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
JR 59570
14%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR VI2 4581.
14%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
JR 37777
14%
1916
None
Länkelä, Jaako
SKVR XI 1527.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 81019
13%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII2 5942.
13%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR III3 4324.
13%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR VI2 4588.
13%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR VII4 loitsut 2545.
13%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2579.
13%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR X2 3651.
13%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XI 1514.
13%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR VIII 341.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Marttila
Myrsky, Vilho
SKVR VIII 340.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XIII3 8556.
13%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR X2 3624.
13%
1923
Satakunta — Merikarvia
Kotikoivu, Hilma
SKVR VII4 loitsut 2541.
13%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR XI 1500.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XI 1508.
13%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR III3 4317.
13%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR VIII 332.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XII2 5930.
13%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 8759.
13%
1889
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Saari, Oskari
SKVR IX3 784.
13%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 1532.
13%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
SKVR IX3 744.
13%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR XIII3 8760.
13%
1889
Etelä-Karjala — Koivisto
Saari, Oskari
SKVR XII2 5908.
13%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 24719
13%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 5896.
13%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR XI 1861.
13%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XII2 5904.
13%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR XIII3 8569.
13%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR XII2 7227.
13%
1883
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IV3 4250.
13%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 3169.
13%
1870
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Puhakka, A.
SKVR VII4 loitsut 2553.
13%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
JR 06215
13%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
SKVR III3 4575.
13%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 45545
13%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VI2 4589.
13%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X1 2755.
13%
1889
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR III3 4335.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8602.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 9026.
13%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 26415
13%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
JR 04871
13%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 66121
13%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR X2 5489.
13%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IV3 4255.
12%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIII3 8603.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 77707
12%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 4603.
12%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR III3 4450.
12%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR IV3 4264.
12%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR X2 3654.
12%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XIII3 8596.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR I4 1700.
12%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR XIII3 8554.
12%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VII4 loitsut 1927.
12%
1870
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Puhakka, A.
SKVR III3 4447.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 9530.
12%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR X2 5487.
12%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
JR 60141
12%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR VI2 4586.
12%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR X2 3853.
12%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR III3 4307.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8553.
12%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XV 785.
12%
1883
Keski-Inkeri — Serepetta
Porkka, Volmari
SKVR XI 1597.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 63135
12%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR XIII3 8562.
12%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR VI2 5217.
12%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X2 3404.
12%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 30938
12%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
SKVR IV3 4268.
12%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 24874
12%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
SKVR XIII3 8652.
12%
1895
Etelä-Karjala — Hiitola
Heinonen, I. J.
SKVR III3 4551.
12%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
JR 28131
12%
1949
Viena — Pistojärvi
Koski, Huoti
SKVR XIII4 11797.
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR IX3 286.
12%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX3 772.
12%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
JR 38322
12%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lehmusto, Heikki
SKVR XIII4 11793.
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VII5 Metsäs. 132.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 00144
12%
1936
Viena — Tunkua
Aalto, Pekka
SKVR VII4 loitsut 2576.
12%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR XIII3 8891.
12%
1880
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Koskimies, A. V.
SKVR XI 1578.
11%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
KR 43:191
11%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR XI 1534.
11%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 77702
11%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
JR 01174
11%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XV 1067.
11%
1883
Länsi-Inkeri — Soikkola
Porkka, Volmari
JR 24472
11%
1944
Aunus — Porajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 5921.
11%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4332.
11%
1881
Etelä-Savo — Ristiina
Tuomala, J. E.
JR 79509
11%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR IX3 642.
11%
1904
Häme — Renko
Degerström, Aksel
SKVR XII2 5931.
11%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45523
11%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VI2 4591.
11%
1858
Pohjois-Savo — Leppävirta
Ahlman, F. F.
SKVR V3 1300.
11%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII4 loitsut 2558.
11%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR VI2 4564.
11%
1887
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Savokarjalainen Osakunta
SKVR VII4 loitsut 2554.
11%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX4 908.
11%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 917.
11%
1888
Häme — Hartola
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
SKVR XI 1876.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VII5 Metsäs. 127.
11%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR IV3 4254.
11%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX3 723.
11%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
SKVR VII4 loitsut 2527.
11%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Polén, R.
SKVR XI 1858.
11%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XII2 6009.
11%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV3 4280.
11%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
JR 32562
11%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 28946
11%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3639.
11%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 24344
11%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 71825
11%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Salava, Anna-Kaarina
JR 85365
11%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2549.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 19556
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 69136
11%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
SKVR VII4 loitsut 2557.
11%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR XI 1089.
11%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR XII2 5941.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 4274.
11%
1891
Kainuu — Kuusamo
Auer, K.
SKVR III3 3312.
11%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
JR 35901
11%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR V2 2530.
11%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX3 1278.
11%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
SKVR XI 1488.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VII5 Metsäs. 134.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Grue Finnskog
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4556.
11%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR XII2 5918.
11%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR III3 4529.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X1 2177.
11%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
JR 03353
11%
1839
None
Castrén, M. A.
SKVR VII5 Metsäs. 128.
11%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR XII2 5928.
11%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
KR 43:402
10%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
JR 50546
10%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR IV3 4270.
10%
1910
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
SKVR VI2 4584.
10%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
SKVR XI 652.
10%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII3 8705.
10%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 52306
10%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 804.
10%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XIII3 9425.
10%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VII5 Metsäs. 126.
10%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
SKVR IV3 4251.
10%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8786.
10%
1889
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Saari, Oskari
JR 24670
10%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XIV 2288.
10%
1888
Uusimaa — Vihti
Österberg, Mathilda
JR 50542
10%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR XIII3 8574.
10%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16948
10%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR IX3 764.
10%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR VIII 336.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IV3 4274.
10%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Patomäki, K. A.
SKVR V2 2580.
10%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XIII3 8580.
10%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR X2 3265.
10%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 8565.
10%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR III3 4543.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 02108
10%
1925
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander