SKVR IX3 362.
45%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
45%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR X2 3640.
35%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR XI 1501.
34%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 771.
34%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR IX3 768.
33%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR X2 3620 γ.
33%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR VI2 4557.
32%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR IX3 751.
32%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR X2 3666.
32%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
JR 35059
32%
1951
Häme — Jaala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21230
32%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR IX3 762.
31%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 2115.
31%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 2114.
31%
1893
Uusimaa — Anjala
Holstén, Edv.
SKVR IX3 757.
31%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR IX3 769.
31%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
JR 00829
30%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 783.
30%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 733.
30%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR XI 1489.
29%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR IX3 732.
29%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR XIV 2122.
29%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
29%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3663.
28%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1496.
28%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR IX3 766.
28%
1886
Häme — Iitti
Puttila, T.
JR 00880
28%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 738.
28%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
JR 10268
27%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 1491.
27%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 765.
27%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR XIV 2123.
26%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR IX3 737.
26%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR XIII3 8569.
26%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 00864
26%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1497.
26%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 1523.
26%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR XII2 5947.
26%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 747.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3649.
25%
1897
Satakunta — Ikaalinen
Soutio, K. J.
SKVR X2 3665.
25%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIII3 8570.
25%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR IX3 727.
25%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
25%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 767.
25%
1888
Häme — Iitti
Uino, K. E.
SKVR IX3 764.
25%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR X2 3625.
25%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR IX3 735.
25%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR XIV 2120.
25%
1921
Uusimaa — Helsinki
Nyholm, Saara
SKVR IX3 784.
24%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 756.
24%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR XI 1503.
24%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1499.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR VI2 4559.
24%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XI 1490.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 21235
24%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1521.
24%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX3 774.
24%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 00950
24%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 730.
24%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR X2 3679 α.
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 777.
23%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 00823
23%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 746.
23%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1484.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XIV 2124.
23%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR VI2 4558.
23%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR X2 3863.
23%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 726.
23%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XI 1498.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR X2 3645.
23%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
JR 65696
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XI 1517.
23%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
JR 23110
23%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR IX3 759.
22%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR X2 3670.
22%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR XII2 5902.
22%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
JR 35267
22%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR IX3 729.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 778.
22%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XIII3 8574.
22%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 1278.
22%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
SKVR XI 1494.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 773.
21%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR VI2 4566.
21%
1899
Etelä-Savo — Puumala
Kärkkäinen, V. J.
SKVR IX3 731.
21%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 1513.
21%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR VI2 4582.
21%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR IV3 4268.
21%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8579.
21%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
JR 33481
21%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR X2 3677.
21%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 761.
21%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR X2 3667.
20%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR IX4 787.
20%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR X2 3642.
20%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 19082
20%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR X2 3641.
20%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VII4 loitsut 2532.
20%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 06820
20%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VI2 4561.
20%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 45299
20%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR XI 1512.
20%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR XI 1510.
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR V2 2499.
20%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX3 1588.
19%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
JR 71338
19%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR X2 3655.
19%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR X2 3673.
19%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XII2 5927.
19%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR X2 3638.
19%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR VIII 338.
19%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR X2 3634.
19%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
JR 00889
19%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1511.
19%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR IX3 740.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX3 736.
19%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X2 3404.
19%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 744.
19%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR VI2 4586.
18%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR IX3 779.
18%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IX3 749.
18%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR XI 1483.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
JR 26679
18%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 74549
18%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XI 1493.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 30697
18%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR V2 2495.
18%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR IX4 785.
18%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR XII2 5907.
18%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR VI2 4556.
18%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR IX3 899.
18%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIII3 8561.
18%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR X2 3674.
18%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR VIII 339.
18%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 60181
18%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR IX3 743.
18%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR XI 1500.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XII2 5905.
17%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR IX3 750.
17%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 753.
17%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR X2 3632.
17%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
JR 16949
17%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
SKVR XI 1505.
17%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3672.
17%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR XIV 2113.
17%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 32562
17%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR IV3 4273.
17%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
JR 07706
17%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR III3 4311.
17%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR X2 3637.
17%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
SKVR X2 3660.
17%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR XI 1504.
17%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3652.
17%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XI 1506.
17%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR XII2 5890.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR I4 1701.
17%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 895.
17%
1913
Häme — Padasjoki
Regnell, Hanna
JR 45535
17%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 45541
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 45312
16%
1936
Häme — Sysmä
Niemi, Osmo
SKVR IX3 728.
16%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X2 3415 α.
16%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8585.
16%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR IX3 742.
16%
1891
Häme — Hämeenlinna
Koivisto, K. V.
SKVR XI 1487.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR XIII3 8607.
16%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2546.
16%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
JR 25628
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR VIII 334.
16%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 1281.
16%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX4 759.
16%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
JR 37227
16%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR IX3 722.
16%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR XIII4 11793.
16%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VII4 loitsut 2552.
16%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR X2 3661.
16%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 35955
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR III3 4320.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 724.
15%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 1482.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XII2 5948.
15%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
JR 65700
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XIII3 8592.
15%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR VI2 4601.
15%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR XIII3 8567.
15%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR X2 3633.
15%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
SKVR XI 1526.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR V2 2491.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR V2 2490.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
JR 35562
15%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IX3 752.
15%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X1 2325.
15%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XI 1515.
15%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XIII3 8554.
15%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 19029
15%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR III3 4328.
15%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIII3 8558.
15%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 8576.
15%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40054
15%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR VI2 4567.
15%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR XI 1480.
15%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR XI 1492.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1509.
15%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR V2 2497.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR IX4 784.
14%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR XV 302.
14%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX3 748.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 777.
14%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR VII4 loitsut 2545.
14%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR X2 3628.
14%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR XI 1527.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 71333
14%
1935
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XIII3 8684.
14%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4555.
14%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR IX3 734.
14%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IV3 4256.
14%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR V3 1251.
14%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 50542
14%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
JR 29135
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3635.
14%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR IX4 768.
14%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3678.
14%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
JR 06819
14%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IV3 4269.
14%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5909.
14%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5892.
14%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XIII3 8556.
14%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 02195
14%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR X2 3675.
14%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
JR 01466
14%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8583.
14%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR X2 3621.
14%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR III3 4326.
14%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 06821
14%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XII2 5888.
13%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
JR 26414
13%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR III3 4308.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4325.
13%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR IX3 725.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X2 5487.
13%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
SKVR IV3 4275.
13%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VI2 5217.
13%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X2 3676.
13%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR X2 3662.
13%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX4 786.
13%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR XIII3 8565.
13%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR XIII3 8572.
13%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 935.
13%
1888
Häme — Korpilahti
Lilius, Lilli
JR 35637
13%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 50546
13%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR X2 3650.
13%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XI 1534.
13%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR IV3 4266.
13%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR IX3 763.
13%
1909
Häme — Orimattila
Haarala, Anna
SKVR IX3 1279.
13%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX4 758.
13%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
JR 76594
13%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Susi, Sandra
SKVR VIII 335.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR V2 2498.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8568.
13%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR XIII3 8606.
13%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR IX3 1280.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VII4 loitsut 2556.
13%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII2 5898.
13%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5899.
13%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
JR 80395
13%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR XIII3 8551.
13%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XI 1514.
12%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR VII4 loitsut 2578.
12%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR IV3 4571.
12%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
SKVR IX3 745.
12%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR III3 4312.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 5218.
12%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR X2 3654.
12%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR VII4 loitsut 2583.
12%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR VII4 loitsut 2524.
12%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR IX4 763.
12%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
JR 00916
12%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IV3 4262.
12%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
JR 02599
12%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XIV 2118.
12%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XII2 5925.
12%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
JR 78858
12%
1961
Häme — Sysmä
Tiainen, Kyllikki
SKVR VII4 loitsut 2573.
12%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4579.
12%
1816
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2553.
12%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR IX3 780.
12%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
E, StK 20, 35 (27)
12%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
12%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
JR 13235
12%
1939
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR III3 4317.
12%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
JR 77701
12%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR XIII3 8580.
12%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR IX4 783.
12%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR X2 3639.
12%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 77702
12%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
JR 35901
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR IX4 773.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 782.
12%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR X1 2185.
12%
1853
Satakunta — Kauvatsa
Kahari, K. E.
SKVR VI2 4589.
12%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR V3 1000.
11%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 66117
11%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR IV3 4264.
11%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR IX3 739.
11%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR XIII3 8597.
11%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2529.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8603.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4563.
11%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX4 780.
11%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XV 301.
11%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR III3 4310.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 06482
11%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR IX4 868.
11%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
SKVR IX4 776.
11%
1908
Keski-Suomi — Viitasaari
Rauhala, K. N.
SKVR XII2 5891.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IX4 778.
11%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR III3 4327.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4588.
11%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR IX4 788.
11%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR XIII3 8578.
11%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
JR 32116
11%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 02374
11%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR XIV 2112.
11%
1935
Uusimaa — Sippola
Lassinpelto, Lauri
SKVR XI 1485.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR V3 1001.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII4 loitsut 2551.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR X2 5491.
11%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR IX3 286.
11%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 26081
11%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
JR 26415
11%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR V2 2492.
11%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 00481
11%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR XIII3 8559.
11%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR VII3 3812.
11%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 59570
11%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR XII2 5901.
11%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR IV3 4277.
11%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR X1 2311.
11%
1861
Satakunta — Ruovesi
Skogman, David.
SKVR XIII3 8605.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4599.
10%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
10%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR III3 4324.
10%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR VI2 4562.
10%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 31355
10%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 16755
10%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII4 loitsut 2538.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2565.
10%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR IV3 4265.
10%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR X2 3657.
10%
1929
Satakunta — Honkajoki
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
SKVR XI 1486.
10%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR X2 3653.
10%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR XII1 1706.
10%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR III3 4332.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5917.
10%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR XII2 5894.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VI2 4584.
10%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
SKVR IV3 4280.
10%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4578.
10%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
JR 21229
10%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XII2 5923.
10%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 7353.
10%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XI 1508.
10%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR VIII 341.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Marttila
Myrsky, Vilho
JR 45545
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 31246
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR XIII3 8593.
10%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR VI2 4552.
10%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 332.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR VII5 Metsäs. 124.
10%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR XIII4 12753.
10%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
JR 30356
10%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VIII 333.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
JR 06481
10%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VII4 loitsut 2579.
10%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
JR 30383
10%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2576.
10%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
JR 35268
10%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR XII2 5893.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR IX3 772.
10%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IV3 4267.
10%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR X2 3647.
10%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR VII4 loitsut 2554.
10%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XI 1533.
10%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
JR 54243
10%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 32594
10%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR V2 2496.
10%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VII4 loitsut 2568.
10%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 30938
10%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
SKVR VII4 loitsut 2526.
10%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR VII4 loitsut 2557.
10%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR VIII 340.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VII3 3864 a.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII5 loitsut 4360.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 30384
10%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII2 5666.
10%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XII2 5910.
10%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR IX4 775.
10%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto