SKVR XIV 353.
96%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 65792
94%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
SKVR XIV 347.
93%
1935
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 09219
93%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
JR 69877
93%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47714
92%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII1 1021.
92%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 83873
92%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 69800
91%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2062.
91%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR XII1 1049.
91%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 349.
91%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 363.
91%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 03757
91%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 67536
91%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 24869
89%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
JR 46039
89%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VI1 1060.
89%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
SKVR XIV 365.
89%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56890
89%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69265
89%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70106
89%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26807
89%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
SKVR VIII 2653.
89%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2660.
89%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 16744
89%
1944
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11179.
88%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 08390
88%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
SKVR VIII 2646.
88%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4818.
88%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4819.
88%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
JR 35618
88%
1937
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Aili
JR 24891
88%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 26187
87%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 56475
87%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70047
87%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00625
87%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 44699
87%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 69988
87%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75144
86%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 16493
86%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05692
86%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Halonen, Yrjö
JR 57517
86%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65759
86%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 00646
86%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Airikka, Lauri
JR 77004
86%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2657.
86%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 4813.
86%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4815.
86%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 67561
85%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 35811
85%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Lauri
JR 35852
85%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
SKVR VIII 2647.
85%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 23872
85%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 69780
85%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19421
85%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 70756
85%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23541
84%
1950
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Karppinen, Kyllikki
SKVR VIII 2627.
84%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2629.
84%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 2063.
84%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR VIII 2654.
84%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2656.
84%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2643.
84%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64174
83%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 61745
83%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 78132
83%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XIII4 11173.
83%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 06416
83%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 66522
83%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 49742
83%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 64018
83%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2064.
82%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VIII 4817.
82%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XII1 1043.
81%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2638.
81%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2658.
81%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 35880
81%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR VIII 2664.
81%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 434.
81%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
SKVR XIV 351.
81%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR X1 435 β.
81%
1924
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63370
81%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 63392
81%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63594
81%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2635.
80%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX2 244.
80%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 55695
80%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2642.
80%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68713
80%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR VIII 2648.
80%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 2069.
80%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 60719
79%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR VIII 2639.
79%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2644.
79%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43703
79%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI2 6619 a.
79%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
JR 61783
79%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 30278
79%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Kuninkaanniemi, Aino
JR 50550
79%
1954
Etelä-Savo — Juva
Paronen, Aili
SKVR X1 435.
78%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 82715
78%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 60220
78%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 00172
78%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR VIII 2665.
78%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR VIII 4814.
78%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 13257
78%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1029.
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1042.
78%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04345
77%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
SKVR XIV 355.
77%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Koskinen, Nanny
JR 71737
77%
1962
Etelä-Karjala — Johannes
Sairanen, Ida
SKVR VI1 1057.
77%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 64173
77%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 5066.
77%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
JR 45912
77%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR VIII 2661.
76%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII4 11180.
76%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 64037
76%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 83471
76%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR VIII 2650.
76%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 70633
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11176.
76%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 61497
75%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
JR 59266
75%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 77150
75%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 80960
75%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1020.
75%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
SKVR VII2 3369.
74%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 60737
74%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 63592
74%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 68904
74%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Ryyppö, Aulis
JR 78062
74%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78138
74%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78143
74%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 06917
74%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 26635
74%
1958
Etelä-Savo — Heinävesi
Koistinen, Liisa
SKVR VI2 6618.
74%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 70597
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2637.
74%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 26117
73%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 75559
73%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Siivonen, Martti
JR 48451
73%
1956
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 27329
73%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 63168
73%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
SKVR XIII2 5069.
73%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
SKVR VIII 2625.
73%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 69455
73%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2662.
73%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 4816.
72%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIV 364.
72%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 61187
72%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 69478
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27418
72%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 69525
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27448
72%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
SKVR XII1 1034.
72%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 360.
72%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 22285
72%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
JR 27545
72%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 07086
72%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
JR 56393
72%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70080
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70167
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70710
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82713
72%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 57376
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1061.
72%
1914
Etelä-Savo — Sulkava
Toivonen, Yrjö
JR 08597
72%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 75527
72%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
SKVR VII2 3368.
72%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 79805
72%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
JR 00101
71%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 64146
71%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66908
71%
1936
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 27994
71%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 78337
71%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
JR 84429
71%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 39599
71%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
SKVR IX1 2068.
71%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VIII 2645.
71%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 67108
70%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 70865
70%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76561
70%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
JR 78050
70%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78365
70%
1956
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Sääski, Sylvi
JR 45857
70%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 08739
70%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
SKVR XIII2 5068.
70%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 43014
70%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 27049
70%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 79876
70%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
SKVR VIII 2641.
70%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 25467
70%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
JR 26005
70%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
SKVR VI1 1067.
70%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR VII2 3370.
69%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR VIII 2640.
69%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2666.
69%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 07480
69%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 19487
68%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
SKVR VIII 2655.
68%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 64148
68%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 71758
68%
1948
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
SKVR XII1 1033.
68%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18866
68%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 56941
68%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03463
68%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 37021
68%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43418
68%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR XII1 1022.
68%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR VIII 2659.
68%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 2056.
68%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2065.
68%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1039.
68%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1041.
68%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1048.
68%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09010
68%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 34727
68%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 55619
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55778
68%
1920
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56075
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57943
68%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61640
68%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 62084
68%
1949
Uusimaa — Kymi
Pöyhönen, Martti
JR 64147
68%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65347
68%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69327
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73641
68%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78106
68%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 24104
68%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kaukonen, Väinö
JR 40178
68%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
SKVR IX2 243.
67%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 75612
67%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 68987
67%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 19101
67%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
JR 34650
67%
1953
Etelä-Savo — Juva
Kärkkäinen, Elma
JR 61609
66%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 26029
66%
1954
Keski-Suomi — Kannonkoski
Kinnunen, Pekka
SKVR XIV 369.
66%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 53204
66%
1962
Uusimaa — Mäntsälä
Peltomäki, Anneli
JR 56451
66%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37796
66%
1961
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Lappalainen, Eino
SKVR VI1 1058.
66%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 27594
66%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR IX2 239.
66%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR X1 435 α.
66%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39935
66%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Liukkonen, Väinö
JR 65947
66%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67954
66%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 83963
66%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Väänänen, Jorma
JR 53174
66%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
SKVR XII1 1027.
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26338
65%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 61299
65%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
JR 61603
65%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 60948
65%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 60879
65%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIV 358.
65%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 56012
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11174.
65%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 03753
64%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 75707
64%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 45952
64%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 70521
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX2 241.
64%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 354.
64%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55979
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09303
64%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 03431
64%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 44610
64%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 29853
64%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Kuikka, Lauri
JR 70658
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 361.
64%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 79497
64%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 48710
64%
1953
Etelä-Savo — Lappee
Paarmo, Maire
SKVR VI2 6616.
63%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 366.
63%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1032.
63%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22756
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 78459
63%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 71857
63%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 65178
63%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 56437
62%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73855
62%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 61067
62%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 19221
62%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
SKVR XIII4 11178.
62%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 4831.
62%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 56495
62%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 359.
62%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR VI1 1070.
62%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 83796
62%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 19988
61%
1938
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 78013
61%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2669.
61%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 35018
61%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Laatikainen, Antti
JR 57574
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56371
61%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56472
61%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69824
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31082
61%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
SKVR VI1 1068.
60%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX1 2066.
60%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
JR 79604
60%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
JR 50478
60%
1964
Peräpohjola — Tervola
Palosaari, Selina
SKVR XIII4 11170.
60%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 69614
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28822
60%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Nelly
SKVR XII1 1040.
60%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XIII4 11172.
59%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
JR 40985
59%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 63491
59%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2060.
59%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2057.
59%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 56058
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53163
58%
1912
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pelkonen, Martta
SKVR XII1 1044.
58%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70228
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1038.
58%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57303
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25424
58%
1962
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Kerminen, Emil
JR 42660
58%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 10036
58%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
SKVR VI1 1066.
57%
1933
Pohjois-Savo — Leppävirta
Haavio, Martti
JR 08259
57%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Hiltunen, Jaakko
SKVR XII1 1036.
57%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26794
57%
1937
Keski-Suomi — Uurainen
Kolehmainen, Ville
SKVR VIII 2649.
57%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
JR 64661
57%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 415.
57%
1915
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Lindstedt, Armas
JR 09307
57%
1962
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
JR 78118
56%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 00122
55%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 13270
55%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63436
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70349
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2732.
55%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 23384
54%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
SKVR IX1 2058.
54%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1028.
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1046.
54%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 436.
54%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 56073
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78115
54%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 65835
54%
1962
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR XII1 1031.
54%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18667
54%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 69176
54%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
SKVR VII2 3372.
53%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 09331
53%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
JR 57498
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1026.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41192
53%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 19103
53%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
JR 39909
52%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 77190
52%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 04428
52%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
SKVR XII1 1035.
52%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2680.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Saariluoma, Vilho
JR 56017
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78103
52%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 27430
52%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
SKVR VI1 994.
52%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 70429
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1045.
51%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42360
51%
1937
Etelä-Savo — Ristiina
Matilainen, Martti
SKVR II 567.
51%
1909
Aunus — Repola
Salminen, Väinö
JR 52380
51%
1938
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX2 240.
51%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
JR 31528
51%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
JR 08839
51%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 64660
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2716.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII2 3366.
50%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
JR 78084
50%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 27216
49%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR VI1 1069.
49%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR XII1 1030.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1023.
49%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XII1 1039 α.
49%
1916
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78440
49%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
SKVR XII1 1024.
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65356
49%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2067.
49%
1913
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 26390
48%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
SKVR XII1 459.
48%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR XIV 362.
48%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 63772
48%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
JR 62732
48%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR VI2 6619.
47%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR XII1 1047.
47%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56883
47%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61526
47%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
JR 69535
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46553
47%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
JR 74774
47%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 79949
47%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
JR 61746
47%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 61588
46%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR VI1 1059.
46%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VIII 2775.
46%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 47625
46%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 47904
46%
1962
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Ollila-Julin, Aino
SKVR XIV 357.
45%
1902
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
SKVR XIV 423.
45%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 07718
45%
1965
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Helenius, Mirjam
JR 71925
45%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 62192
45%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 69698
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83187
45%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
SKVR XIV 356.
45%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR VIII 2628.
45%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2528.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 25279
44%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
JR 80022
44%
1962
Etelä-Karjala — Hiitola
Tontti, Alma
JR 57485
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1036.
44%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
SKVR XIV 425.
44%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 44698
44%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
SKVR VI2 6617.
44%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 76077
44%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
SKVR X1 1047.
44%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 368.
43%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 64166
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2731.
43%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2632.
43%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2630.
42%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2631.
42%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2723.
42%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 71325
42%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
JR 48446
42%
1956
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 38020
42%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 71610
42%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR VI1 1064.
42%
1884
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kinnunen, A.
SKVR XIII4 11171.
42%
1936
Etelä-Karjala — Terijoki
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR VII2 3367.
42%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 4825.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VI1 1065.
41%
1933
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR XIII4 11177.
41%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 09757
41%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR XII1 1065.
41%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 73713
41%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI1 1063.
41%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XIV 378.
41%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 62901
41%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 2783.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
JR 73759
41%
1960
Etelä-Karjala — Vahviala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 35805
41%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Lauri
JR 71553
41%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 76605
40%
1962
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Suuntala, Martta
SKVR VIII 4826.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 2670.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR VIII 2785.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR VIII 4821.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 23621
40%
1962
Pohjois-Savo — Pielavesi
Katainen, Lyyli
JR 16343
39%
1943
Satakunta — Kuhmalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR I3 1796.
39%
1904
Viena — Kontokki
Niemi, A. R.
JR 42142
39%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Marjamaa, Ester
JR 20807
39%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 23509
39%
1962
Etelä-Savo — Sulkava
Karppinen, Helmi
JR 06141
39%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06270
39%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 82798
39%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
SKVR X1 1023.
39%
1904
Satakunta — Noormarkku
Koskilahti, Valfr.
SKVR VIII 4823.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 69297
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2727.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2626.
38%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2624.
38%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 55686
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 02337
38%
1962
Etelä-Karjala — Vahviala
Aspinen, Eemil
SKVR VIII 2757.
38%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
JR 25367
37%
1937
Pohjois-Savo — Kuopio
Kemppainen, Eino
SKVR IX1 2080.
37%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 1015.
37%
1908
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX2 247.
37%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 2663.
37%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 54200
37%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1060.
37%
1919
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
JR 78048
36%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 06288
36%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VIII 2634.
36%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 20966
36%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio; Pohjois-Karjala — Joensuu; Pohjois-Karjala — Nurmes
Kallio, Alma
SKVR XII1 1025.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36488
36%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
JR 73142
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 2095.
36%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2100.
36%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR XIV 393.
35%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 69359
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35844
35%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
JR 05687
35%
1959
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Halonen, Niilo
SKVR VII2 3373.
35%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 41940
35%
1940
Häme — Kuhmoinen
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 2636.
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2651.
35%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR VIII 2685.
35%
1920
Varsinais-Suomi — Sauvo
Tuominen, Bertel
JR 06755
35%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
SKVR XIV 411.
34%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR XIV 406.
34%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 417.
34%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIV 419.
34%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 34858
34%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 34863
34%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 65924
34%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 03067
34%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Brofeldt, Pekka
SKVR VI1 1062.
34%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VIII 2733.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2751.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 84465
34%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 46013
34%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 71776
34%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
JR 80298
33%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
SKVR IX1 2076.
33%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 73978
33%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR XIV 409.
33%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR XII1 1037.
33%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2086.
33%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR IX2 242.
33%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
JR 63369
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2695.
33%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 09205
33%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR XIII2 5070.
33%
1934
Etelä-Karjala — Antrea
Haltsonen, Sulo
JR 01695
32%
1935
Häme — Hausjärvi
Ali-Seppälä, H.
SKVR XIII4 11204.
32%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR XIV 371.
32%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 17180
32%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR XIV 413.
32%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 422.
32%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 10320
32%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2081.
32%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 73531
32%
1938
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 76355
32%
1935
Pohjois-Savo — Iisalmi
Sundberg, Leo
SKVR XIV 428.
32%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 4822.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR XIV 380.
32%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VIII 2707.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 2070.
32%
1913
Häme — Somero
Tamminen, Vappu
JR 40179
31%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
SKVR IX1 2093.
31%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 41531
31%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 80309
31%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
SKVR XIV 429.
31%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 2765.
31%
1908
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 59724
31%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
SKVR VIII 2713.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61478
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 20725
31%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
SKVR VIII 2668.
31%
1912
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Kallio, Niilo
JR 76365
30%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 75088
30%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIV 404.
30%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 420.
30%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 416.
30%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR VI1 987.
30%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 08315
30%
1954
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 47601
30%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 61729
30%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
JR 61762
30%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 61872
30%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
SKVR VIII 2633.
30%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII4 11175.
29%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 392.
29%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR VII2 3393.
29%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 09543
29%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
JR 08392
29%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 47629
29%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 69710
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28273
29%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 70454
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2061.
28%
1911
Häme — Hausjärvi
Mikkola, Edv.
JR 18520
28%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 07719
28%
1965
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Helenius, Mirjam
SKVR XIV 403.
28%
1885
Uusimaa — Porvoo
Tuomala, J. E.
JR 69943
28%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 381.
28%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIII2 5065.
28%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
SKVR XI 2565.
28%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR VII2 3400.
28%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR XIV 414.
28%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 09206
28%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VIII 2683.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2704.
28%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2715.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4829.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 78969
27%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
SKVR IX1 2084.
27%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 11169.
27%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 22550
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XIII2 5067.
27%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11205.
27%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR XIV 372.
27%
1911
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 23899
27%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 34827
27%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
JR 76744
27%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 373.
27%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 78367
27%
1956
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Sääski, Sylvi
JR 00599
27%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR VI1 1550.
27%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 09679
26%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
SKVR VI1 985.
26%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 83795
26%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 19420
26%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR XI 2566.
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR VI1 986.
26%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 418.
26%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VIII 2703.
26%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 32979
26%
1949
Häme — Kylmäkoski
Kärki, Frans
SKVR XIII2 5397.
25%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
JR 49649
25%
1956
Etelä-Karjala — Koivisto
Paavolainen, Oma Martti
JR 61198
25%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR IX1 2082.
25%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 70048
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 23545
25%
1950
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Karppinen, Kyllikki
JR 09215
25%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
JR 42637
25%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mekri, Ora
JR 68705
25%
1929
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 387.
25%
1920
Uusimaa — Elimäki
Hildén, Siiri
SKVR VIII 2725.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 990.
25%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
SKVR VI1 1007.
25%
1911
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Meriläinen, P.
SKVR XIV 350.
25%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 78902
25%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Tiensuu, Sanni
SKVR XIII4 11400.
25%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
SKVR XIII4 11471.
25%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 426.
24%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR IX1 2079.
24%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 340.
24%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 73998
24%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
SKVR X1 1019.
24%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
SKVR XIV 394.
24%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR IX1 2111.
24%
1913
Häme — Korpilahti
Kantele, Toini
SKVR X1 1055.
24%
1909
Satakunta — Orivesi
Kesälä, Eelis
SKVR VIII 2767.
24%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
SKVR X1 1032.
23%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 17396
23%
1913
Uusimaa — Kymi
Häyrinen, Kalle
SKVR VIII 2672.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2681.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2674.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 412.
23%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 02396
23%
1960
Pohjois-Savo — Iisalmi
Auvinen, Arvi
SKVR XIV 377.
23%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR VIII 2734.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR IX1 2071.
22%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 51575
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 31882
22%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X1 1031.
22%
1909
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 18521
22%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR VIII 2773.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR VIII 2774.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR VIII 2718.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69670
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64098
21%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 34782
21%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
SKVR VIII 2038.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Isotalo, Paavo
JR 84367
21%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR IX1 1892.
21%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 34789
21%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Aili
SKVR IX1 2073.
20%
1915
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR VIII 2761.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR X1 1037.
20%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR XIV 410.
20%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 60836
20%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
SKVR VIII 2720.
19%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Myrsky, Vilho
SKVR IX1 1670.
19%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 4830.
19%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 08660
19%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR X1 1020.
19%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
SKVR XI 185.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VIII 2445.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 37951
18%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 36193
18%
1938
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Lauri
SKVR VIII 1801.
17%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR XIV 686.
17%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR XIV 388.
17%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR X1 1033.
16%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2763.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Saarimaa, Eemil
SKVR X1 1043.
15%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR VII2 3361.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 47617
14%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
SKVR XII1 1050.
14%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR IX1 2332.
14%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 47621
13%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 69984
13%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27689
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 186.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
SKVR VIII 2058.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 27233
12%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR X1 1039.
12%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR VIII 2684.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 36990
11%
1962
Varsinais-Suomi — Perniö
Lamminpää, Lempi
JR 79684
10%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino