SKVR XIII4 12073.
66%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIII2 6528.
60%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
SKVR XIII2 6536.
60%
1911
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Komonen, Antti
SKVR V2 1889.
58%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 59250
55%
1955
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 54367
55%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6531.
53%
1847
Etelä-Karjala
Reinholm, H. A.
SKVR XIII2 6530.
52%
1926
Etelä-Karjala — Kivennapa
Okkola, T. E.
JR 48818
52%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
SKVR XIII2 6540.
51%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR V2 1887.
51%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Markkova
Saxbäck, Fr. A.
JR 37979
51%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Laukkanen, Anna
SKVR XIII4 12076.
50%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 48817
50%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
JR 59541
49%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pihlman, Lilja
JR 60988
49%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIII2 6533.
49%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6529.
49%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XIII2 6542.
49%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 61111
49%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR XIII2 6526.
48%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Haltsonen, Sulo
JR 82343
47%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 77886
47%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR IV3 3627.
46%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
JR 67039
46%
1957
Etelä-Karjala — Antrea; Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
SKVR XIII2 6535.
45%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 54364
44%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR IV3 4100.
44%
1901
Keski-Inkeri — Tyrö
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6532.
43%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR V2 1888.
43%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 78555
42%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Tanninen, Antti
SKVR XIII4 12077.
42%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR IV3 3890.
42%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII2 6548.
41%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1284.[[<REFNR>1</REFNR>]]
40%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75914
39%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
JR 27655
39%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kormano, Emilia
SKVR XIV 1554.
38%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VII3 3999 α.
38%
1911
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
SKVR XIII2 6539.
38%
1879
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lönnbohm, O. A. F.
JR 44387
37%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Munukka, Pietari
SKVR XIV 1543.
37%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XIV 1555.
37%
1892
Uusimaa — Kymi
Metso, Aug.
SKVR XII1 1257.[[<REFNR>1</REFNR>]]
36%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1548.
36%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 6968.
36%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1542.
36%
1889
Uusimaa — Vehkalahti
Alava, Vihtori
JR 20705
35%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 1259.
35%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII2 6547.
35%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6541.
35%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 1544.
35%
1889
Uusimaa — Sippola
Alava, Vihtori
JR 54369
34%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR V2 1889 a.
34%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1549.
33%
1893
Uusimaa — Sippola
Tyyskä, J.
JR 67090
33%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 28000
33%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR XIV 1552.
33%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 38945
33%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
JR 68803
32%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 32908
32%
1949
Etelä-Karjala — Räisälä
Kärki, Frans
SKVR XII1 1262.
32%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49288
32%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR III2 2207.
32%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 82946
32%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR XII1 1255.
31%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR XIV 1556.
31%
1891
Uusimaa — Sippola
Bjuhr, Gustaf
JR 61704
30%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
JR 51201
30%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57507
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57013
29%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6974.
29%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR XIV 1557.
29%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 61383
29%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Putaala, Martti
JR 02623
29%
1891
Uusimaa — Anjala
Bjuhr, Gustaf
SKVR VI1 2060.
29%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII4 12075.
29%
1937
Etelä-Karjala — Rautu
Eerikäinen, Alma
SKVR XIII2 6537.
28%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR VII5 Metsäs. 384.
28%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Kettunen, Lauri
SKVR XII1 1285.
28%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 26285
28%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR XIV 1563.
28%
1886
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1274.
28%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2050.
28%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VII3 3997.
27%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1261.
27%
1915
Kainuu — Ristijärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2043.
27%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 1546.
27%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 56331
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47540
27%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
SKVR VI2 6973.
27%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2055.
26%
1886
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tepponen, H.
SKVR XII1 1270.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56264
26%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IV1 596.
26%
1853
Keski-Inkeri — Kaprio
Europaeus, D. E. D.
SKVR VII5 Metsäs. 31.
26%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1275.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR III2 2357.
26%
1897
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2049.
26%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 41962
26%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1286.
26%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00136
26%
1963
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR XIII4 12074.
26%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VI2 6969.
26%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 24847
25%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
SKVR VII5 Metsäs. 30.
25%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 41211
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XII1 1258.
25%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 32658
25%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VI1 2053.
25%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VII3 4000.
25%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR XIII2 6543.
25%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 76734
25%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 69723
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR III2 2564.
24%
1901
Länsi-Inkeri — Novasolkka
Alava, Vihtori
JR 52139
24%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52143
24%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 6972.
24%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1273.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1559.
23%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR III2 1956.
23%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2044.
23%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 45626
23%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XII1 1265.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45700
23%
1923
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XIV 1560.
23%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 1553.
23%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR XII1 1281.
23%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1282.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46486
23%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 40856
22%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR VI1 2047.
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hänninen, Laina
SKVR XII1 1289.
22%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44800
22%
1966
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
JR 69407
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10117
21%
1944
Etelä-Savo — Joroinen
Häkkinen, Aino
JR 32384
21%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 70164
21%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1283.
21%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26649
21%
1936
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 03467
21%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR III3 3546.
21%
1909
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR VI1 2054.
21%
1882
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR III1 513.
21%
1861
Länsi-Inkeri — Soikkola
Groundström, Oskar
SKVR VII3 3999.
21%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 47660
21%
1925
Häme — Iitti
Oksanen, Aino
JR 72868
21%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1287.
21%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 77887
21%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Sääski, Sylvi
SKVR I4 2331 α).
20%
1915
Viena — Kontokki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1567.
20%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 70194
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1572.
20%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 01169
20%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1288.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1260.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 2061.
20%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
JR 77888
19%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Sääski, Sylvi
JR 41061
19%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
SKVR XII1 1256.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 3257.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 3260.
18%
1850
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Reinholm, H. A.
JR 04402
18%
1920
Pohjois-Savo — Leppävirta
Haavio, Martti
SKVR VI1 2042.
18%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR VIII 3256.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 85609
18%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
SKVR XIII4 12079.
18%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 4898.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR III1 255.
18%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
JR 01056
18%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
JR 70005
17%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6974 a.
17%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 69748
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78094
17%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 3261.
17%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
SKVR VI2 6966.
17%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1551.
17%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1264.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43696
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69225
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25282
17%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
SKVR XII1 1267.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6538.
17%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 70759
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2056.
17%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XIV 1564.
16%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 54363
16%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 2057.
16%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR III2 1798.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1266.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66554
16%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XIV 1550.
16%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1558.
16%
1888
Uusimaa — Anjala
Multala, M.
SKVR XIII2 6549.
15%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 61433
15%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
SKVR I3 1887.
15%
1834
Viena — Vuokkiniemi
Lönnrot, Elias
SKVR III2 2065.
15%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 40519
15%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR XIV 1561.
15%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 1569.
15%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VI1 2059.
14%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 74596
14%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XIII2 6534.
14%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX2 308.
14%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR VII3 3998.
14%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR XII1 1269.
14%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6965.
14%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 57765
14%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79819
14%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR XII1 1276.
14%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6964.
13%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 03927
13%
1848
Etelä-Karjala — Kivennapa
Europaeus, Charlotte
SKVR XII1 1279.
13%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR I3 1885.
13%
1845
Viena — Kontokki
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIV 1570.
13%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 57662
13%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1263.
13%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09242
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
SKVR XIII2 6545.
13%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 25276
13%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
SKVR VI1 2045.
12%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 68477
12%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR IX1 2469.
12%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 40360
12%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR VI2 6967.
12%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 24552
12%
1944
Aunus — Kiimaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 27969
12%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR XII1 1280.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62509
12%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 68360
12%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR IX1 2496.
12%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIV 1562.
12%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 64054
12%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 62530
12%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62064
12%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1278.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1277.
11%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 311.
11%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 06502
11%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
JR 79886
11%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
Kanteletar 1:214
11%
None
None
None
JR 61216
11%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 47661
11%
1925
Häme — Iitti
Oksanen, Aino
SKVR X1 1340.
11%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 78047
11%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 24898
11%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 29078
11%
1884
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 26542
11%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Koilo, Toivo
SKVR XIV 1571.
11%
1888
Uusimaa — Pusula
Jakobson, A. V.
SKVR I4 2331.
11%
1889
Aunus — Kiimaisjärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR XIV 1565.
11%
1900
Uusimaa — Pukkila
Packlén, Väinö
JR 07619
11%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
SKVR XIII2 6546.
11%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VIII 3258.
11%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 47568
11%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 41756
11%
1938
Länsi-Inkeri — Soikkola
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 2462.
11%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR I3 1886.
11%
1894
Viena — Kontokki
Blomstedt-Ojoinen, Yrjö
SKVR X1 1355.
11%
1904
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XII1 1254.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
JR 68522
11%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 39341
11%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
SKVR X1 1341.
10%
1888
Satakunta — Huittinen
Vakkila, K. F.
JR 73727
10%
1955
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 71613
10%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR XIII1 901.
10%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
JR 40979
10%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
SKVR IX2 309.
10%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
JR 13494
10%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46502
10%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR VI2 6975.
10%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR IX1 2465.
10%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 83038
10%
1946
Länsi-Inkeri — Soikkola
Virolainen, Maria
SKVR IX1 2425.
10%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti