JR 71969
69%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 17935
41%
1931
Viena
Ievala, Iivari
JR 27548
36%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 48366
33%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XI 339.
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 07082
30%
1957
Kainuu — Paltamo
Heikkinen, Hilkka
JR 21941
29%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XII1 1235.
29%
1932
Kainuu — Sotkamo
Rapola, Lyyli
JR 20612
27%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 51616
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 25408
26%
1936
Kainuu — Paltamo
Keränen, Selma
JR 27581
26%
1937
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Mandi
SKVR XII1 1236.
25%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 01821
25%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 80288
25%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
SKVR VI1 2040.
25%
9999
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VI1 2041.
24%
1930
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 25275
24%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
JR 06944
24%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR VI1 2038.
24%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 20792
23%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR VII3 3994.
23%
1891
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Räty, A. J.
JR 17512
23%
1930
Viena — Pistojärvi
Ievala, Iivari
JR 37846
22%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR XII1 1243.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67006
22%
1935
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Matti
SKVR XII1 1238.
21%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59756
21%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR XIII3 6839.
21%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR X1 1502.
21%
1890
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
SKVR XI 337.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII1 1237.
21%
1897
Kainuu — Paltamo
Meriläinen, Heikki
JR 25999
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
SKVR XII1 1223.
21%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
JR 17586
21%
1931
Viena — Vuokkiniemi
Ievala, Iivari
JR 19914
20%
1967
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
SKVR XII1 1247.
20%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74554
20%
1925
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Seppälä, Santeri
JR 03477
20%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR IV3 3884.
20%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
SKVR XII1 1248.
20%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38823
20%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Lehto, Lemmikki
SKVR XII1 1241.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52955
20%
1915
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61530
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
JR 46520
20%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XI 340.
19%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR VI2 6963.
19%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 75541
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Siirtola, Helvi
JR 03471
19%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR XII1 1252.
19%
1932
Länsipohja — Vittanki
Tuovinen, Inkeri
JR 82390
19%
1935
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Varis, Väinö
JR 48231
19%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Osonen, V.
JR 23599
18%
1944
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Karsikas, Aug.
JR 52968
18%
1930
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 75712
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 25550
18%
1936
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 71636
18%
1957
Kainuu — Suomussalmi
Saavinen, Nikolai
JR 40149
18%
1967
Peräpohjola — Ranua
Lohi, Veera
SKVR XII1 1240.[[<REFNR>1</REFNR>]]
18%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55231
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03411
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Eilola, Kaarlo
JR 08220
17%
1891
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 43054
17%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Moilanen, Matti
SKVR XII1 1239.
17%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61427
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 74074
17%
1967
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Savolainen, Jukka
JR 52346
17%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1508 α.
17%
1921
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
SKVR VIII 3775.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Haavio, Martti
SKVR XII1 1245.
17%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61392
17%
1935
Kainuu — Kuhmo
Putaala, Martti
JR 73191
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1246.
17%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19370
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XII1 1249.
16%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 20637
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
JR 17806
15%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR XIV 2078.
15%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 1244.
15%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
JR 73739
15%
1949
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 41279
15%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Manninen, Heikki
SKVR XIII3 6838.
15%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 74555
15%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 27613
15%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 19721
14%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 61822
14%
1905
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Puustinen, A.
JR 73957
14%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 08958
14%
1936
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Olga
SKVR XII1 1216.
14%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75607
14%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Silvennoinen, Aaro
SKVR XII1 1242.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73994
13%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR XIV 1845.
13%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
JR 39692
13%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 24049
13%
1964
Keski-Inkeri — Venjoki
Kaukonen, Toini-Inkeri
JR 67781
12%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Riipinen, Jalmari
SKVR VI1 2039.
12%
1849
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR III3 3545.
12%
1909
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR IV3 3855.
12%
1909
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
JR 21865
12%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Väinö
JR 35664
11%
1942
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 42668
11%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Merikallio, Hilkka
JR 73991
11%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR VII3 3995.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
JR 59238
11%
1927
Peräpohjola — Rovaniemi
Perunka, Matti E.
JR 73787
11%
1858
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 24848
10%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 76154
10%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR II 1332.
10%
1895
Tveri — Veśśi
Alava, Vihtori
JR 44896
10%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
JR 75901
10%
1891
None
Sirén, Signe