SKVR XII2 6296.
86%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 4593.
80%
1905
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Hällfors, Lydia
SKVR XII2 6298.
54%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Merikallio, Lauri
SKVR V3 1339 a.
54%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR V3 1340 a.
54%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XII2 6297.
52%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3272.
51%
1885
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 703.
51%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 3268.
51%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII2 6302.
51%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6309.
51%
1917
Peräpohjola — Alatornio
Kallio, Niilo
SKVR XII2 8672.
51%
1917
Kainuu — Kajaani mlk
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21815
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 85148
51%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 6312.
51%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 29265
50%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR I4 1969.
50%
1889
Viena — Kontokki
Meriläinen, Heikki
SKVR XII2 7536.
49%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR XII1 4574.
49%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR IX2 442.
48%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR V3 1340.
48%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XII2 6306.
47%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6310.
47%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR XII2 6311.
47%
1914
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Martti
SKVR XII2 7469.
47%
1906
Kainuu — Pudasjärvi
Matilainen, Taavi
JR 53945
46%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR V3 1339.
45%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 51360
45%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47863
45%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 26722
42%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
JR 26723
42%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
JR 26726
42%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
SKVR XII2 7759.
41%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20669
40%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII2 6338.
40%
1931
Ruija — Nordkapp
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 9227.
40%
1888
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 40227
40%
1916
None
Lönnbohm, O. A. F.
JR 50614
40%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Partanen, Jorma
SKVR VI1 3270.
39%
1888
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Ekberg, K.
SKVR XII2 8533.
38%
1917
Kainuu — Taivalkoski
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7468.
38%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 762.
37%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR XII2 8525.
37%
1917
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 29291
37%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 7187.
37%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti
SKVR XII2 6321.
37%
1840
Peräpohjola — Kittilä
Reguly, Antal
SKVR XII2 6333.
36%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
SKVR IX4 1622.
35%
1884
Keski-Suomi — Keitele
Lyytinen, A.
JR 19836
34%
1934
Kainuu — Kuusamo
Juvas, Maija
SKVR XII1 4516.
34%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 4662.
34%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6325.
34%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1780 α.
34%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR I4 1989.
34%
1910
Kainuu — Suomussalmi
Jouhki, Sakari
SKVR IX4 1051.
33%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR XII2 7285.
33%
1883
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 60775
33%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XII2 6648.
32%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR I4 2009.
32%
1889
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR XII2 6330.
31%
1932
Länsipohja — Jukkasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71787
31%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
SKVR VII4 loitsut 2378.
30%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 7186.
30%
1932
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR XII2 6334.
30%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Tuovinen, Inkeri
SKVR VI1 3255.
30%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
SKVR VI2 6487 α.
30%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
KR 43:660
30%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR XII1 4658.
30%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 4677.
30%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52301
30%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 3708.
30%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 41271
29%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Manninen, Heikki
JR 29204
28%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Krohn, Kaarle
JR 20698
28%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
SKVR IX2 444.
28%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
JR 76060
27%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
JR 24127
26%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 81665
26%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Uljua, M.
SKVR I4 333.
25%
1888
Aunus — Kiimaisjärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR XII2 5777.
25%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 4318.
25%
1904
Peräpohjola — Kolari
Salminen, Väinö
SKVR XII1 4620.
25%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
SKVR VII3 loitsut 1406.
25%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 619.
25%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR II 631.
24%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR XII2 6332.
24%
1892
Länsipohja — Täräntö
Meriläinen, Heikki
SKVR VII3 loitsut 679.
24%
1828
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnrot, Elias
JR 25162
24%
1831
None
Keckman, K. N.
SKVR XI 519.
23%
1931
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Etelä-Pohjalainen Osakunta
JR 30299
23%
1930
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR I3 2040.
23%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR I4 1991.
22%
1889
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR V3 1341.
22%
1888
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 85229
22%
1834
None
Lönnrot, Elias
SKVR X2 4887.
22%
1866
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR I4 1945 a).
22%
1910
Kainuu — Suomussalmi
Jouhki, Sakari
SKVR XII1 3556.
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
KR 43:866
22%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 7998.
21%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 25012
21%
1831
None
Keckman, K. N.
SKVR X1 2242.
20%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR XII1 4576.
20%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR XIII3 8418.
20%
1888
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 52226
20%
1937
Länsipohja — Jukkasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 4572.
20%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Nikki, H. A.
SKVR XII1 4653.
19%
1854
Peräpohjola — Rovaniemi
Murman, J. V.
SKVR XII1 4623.
18%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR XIII3 8753.
18%
1848
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 4510.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 4570.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
JR 41080
18%
1965
Kainuu — Kajaani mlk
Mäklin, Ritva
SKVR XII2 6336.
17%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 4628.
16%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Rautell, E. F.
SKVR VII4 loitsut 3129.
16%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XII1 4561.
16%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR XII1 4521.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3195.
15%
1894
Etelä-Savo — Kangaslampi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII3 8771.
14%
1894
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Viipurin suomalaisen lyseon konventti
SKVR XII1 4569.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6305.
14%
1892
Kainuu — Suomussalmi
Komulainen, A. V.
JR 85352
13%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR VII3 loitsut 636.
13%
1898
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Soini, Lauri
SKVR XII1 4513.
13%
9999
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Tuntematon
SKVR II 692 b).
13%
1908
Aunus — Repola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27668
13%
1947
Kainuu — Taivalkoski
Korosuo, Osmo
SKVR XII1 4567.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4573.
12%
1879
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Laitinen, Henrik
SKVR XII2 7615.
12%
1883
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII1 4560.
11%
1931
Kainuu — Kuhmo
Reponen, Astrid
SKVR XI 1085.
11%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR II 692.
11%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR XII1 4664.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8767.
11%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
KR 43:678
11%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR I4 1014.
10%
1898
Kainuu — Suomussalmi
Jouhki, Sakari
SKVR II 703.
10%
1890
Aunus — Repola
Ollilainen, A. E.