SKVR XII2 6298.
49%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Merikallio, Lauri
SKVR XII2 6297.
42%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 703.
38%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 3268.
38%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII2 6302.
38%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6309.
38%
1917
Peräpohjola — Alatornio
Kallio, Niilo
SKVR XII2 8672.
38%
1917
Kainuu — Kajaani mlk
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21815
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XII2 6296.
38%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6312.
37%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 3272.
37%
1885
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6306.
36%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6310.
36%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR XII2 6311.
36%
1914
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Martti
SKVR XII2 7469.
36%
1906
Kainuu — Pudasjärvi
Matilainen, Taavi
SKVR IX2 442.
34%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 51360
34%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53945
34%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
JR 85148
33%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR XII1 4593.
33%
1905
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Hällfors, Lydia
SKVR XII2 7750.
33%
1881
Kainuu — Suomussalmi
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 5343.
31%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 4937.
31%
1885
Pohjois-Karjala — Juuka
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 1051.
31%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR XII2 6338.
31%
1931
Ruija — Nordkapp
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40227
31%
1916
None
Lönnbohm, O. A. F.
JR 50614
31%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Partanen, Jorma
SKVR XIII3 9227.
31%
1888
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 26722
31%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
JR 26723
31%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
JR 26726
31%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
JR 20669
31%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
SKVR VII3 loitsut 762.
30%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR XII2 8525.
30%
1917
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR V3 1339 a.
30%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR V3 1340 a.
30%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR V3 1339.
29%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XII2 6321.
29%
1840
Peräpohjola — Kittilä
Reguly, Antal
SKVR XII2 6333.
29%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
JR 29291
29%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 47863
29%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
SKVR V3 1340.
28%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VI1 3270.
27%
1888
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Ekberg, K.
SKVR XII2 6648.
27%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6330.
26%
1932
Länsipohja — Jukkasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 3708.
25%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71787
25%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
SKVR XII2 6334.
24%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Tuovinen, Inkeri
JR 76060
23%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
SKVR VII4 loitsut 2378.
23%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7536.
23%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR VI2 7187.
22%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti
SKVR VI2 5235.
22%
1911
Pohjois-Savo — Karttula
Jäntti, V. G.
SKVR VII5 loitsut 3900.
22%
1885
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Krohn, Kaarle
JR 19836
22%
1934
Kainuu — Kuusamo
Juvas, Maija
SKVR XII2 5777.
22%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 loitsut 1406.
22%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 5569.
22%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 29204
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 4318.
21%
1904
Peräpohjola — Kolari
Salminen, Väinö
SKVR XII2 7759.
21%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 4574.
21%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
JR 29265
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6643.
21%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
JR 27843
21%
1952
Peräpohjola — Kemijärvi
Kemijärven seminaari
SKVR VII3 loitsut 679.
21%
1828
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnrot, Elias
JR 25162
21%
1831
None
Keckman, K. N.
SKVR VI2 7186.
21%
1932
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII3 8418.
20%
1888
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 30299
20%
1930
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR X2 4887.
20%
1866
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XII1 3556.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
KR 43:866
19%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR VII3 loitsut 619.
19%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR VII5 loitsut 3774.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
JR 25012
19%
1831
None
Keckman, K. N.
SKVR XII2 7615.
19%
1883
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII1 4623.
18%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
JR 81665
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Uljua, M.
SKVR XII2 6332.
17%
1892
Länsipohja — Täräntö
Meriläinen, Heikki
SKVR II 631.
17%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR X1 2242.
17%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR XI 519.
16%
1931
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Etelä-Pohjalainen Osakunta
JR 85229
16%
1834
None
Lönnrot, Elias
SKVR I4 1945 a).
16%
1910
Kainuu — Suomussalmi
Jouhki, Sakari
KR 43:660
16%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
JR 41080
16%
1965
Kainuu — Kajaani mlk
Mäklin, Ritva
SKVR XIII3 8753.
15%
1848
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 4570.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 4561.
14%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR XII1 4567.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6336.
14%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR I4 333.
13%
1888
Aunus — Kiimaisjärvi
Meriläinen, Heikki
JR 85352
13%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 3129.
13%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XII1 4576.
12%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR VI1 3195.
12%
1894
Etelä-Savo — Kangaslampi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR II 692 b).
12%
1908
Aunus — Repola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 loitsut 636.
11%
1898
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Soini, Lauri
SKVR XII1 4531.
11%
1929
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Vilkuna, Kustaa
SKVR XII1 4560.
11%
1931
Kainuu — Kuhmo
Reponen, Astrid
SKVR II 692.
11%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR XII1 4664.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8771.
10%
1894
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Viipurin suomalaisen lyseon konventti
SKVR VI1 3033.
10%
1816
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR XII1 4653.
10%
1854
Peräpohjola — Rovaniemi
Murman, J. V.