JR 83982
55%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 84013
55%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
SKVR XII2 7142.
49%
1917
Kainuu — Kajaani mlk
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5757.
49%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 7143.
46%
1917
Kainuu — Kajaani mlk
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7145.
45%
1927
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XII2 8702.
42%
1935
Kainuu — Kuusamo
Strömberg, Nelma
JR 27091
41%
1950
Kainuu — Kuusamo
Komu, Väinö
SKVR VII5 loitsut 4146.
41%
1885
Pohjois-Karjala — Juuka
Krohn, Kaarle
JR 71812
41%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
JR 27713
40%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 71933
40%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 52337
39%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 50632
38%
1936
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Partanen, Jorma
JR 71949
38%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII2 7141.
38%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XII2 7135.
37%
1885
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR I4 1596.
36%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII5 loitsut 4142.
36%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 4144.
36%
1885
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 4145.
36%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7158.
35%
1927
Kainuu — Puolanka
Heikkinen, Arvid
SKVR VI2 5751.
35%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 7159.
35%
1916
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27585
35%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 27587
35%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 51431
35%
1917
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7157 α.
34%
1916
Kainuu — Puolanka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08972
34%
1909
Keski-Suomi — Jyväskylä
Holmberg, U.
SKVR XII2 7174.
34%
1927
Peräpohjola — Ylitornio
Portimojärvi, Elof
SKVR XII2 8700.
34%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 18161
34%
1935
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Iivanainen, Aino
SKVR VI2 5749.
34%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 7561.
34%
1934
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR VII5 loitsut 4139.
34%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 24098
34%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kaukonen, Väinö
JR 27586
34%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 52065
33%
1935
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 50685
33%
1891
Pohjois-Savo — Iisalmi
Partanen, L.
JR 76263
33%
1938
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Strömberg, Nelma
SKVR VII5 Metsäs. 374.
33%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 8704.
33%
1935
Kainuu — Kuusamo
Strömberg, Nelma
JR 71951
33%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 71605
32%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 27588
32%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR VII5 loitsut 4137.
32%
1887
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hannikainen ja Vinter
SKVR XII2 7164.
32%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Leino, A.
JR 29700
32%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 1386.
32%
1915
Keski-Suomi — Jyväskylä
Laine, M.
SKVR VI2 5753.
32%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 5762.
32%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 7559.
32%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VI2 7568.
32%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 42374
32%
1961
Kainuu — Kuusamo
Matinlassi, Leena
JR 24863
32%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
SKVR XII2 8707.
31%
1935
Kainuu — Kuusamo
Strömberg, Nelma
SKVR VI2 5755.
31%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR VII5 loitsut 4131.
31%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII2 7153.
31%
1916
Kainuu — Paltamo
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII2 8701.
31%
1934
Kainuu — Pudasjärvi
Koivukangas, Veikko
SKVR VII5 loitsut 4140.
30%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 27154
30%
1963
Kainuu — Suomussalmi
Kontiola, Erkki
SKVR XII2 8705.
30%
1935
Kainuu — Kuusamo
Strömberg, Nelma
SKVR XIII3 9843.
30%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Parkki, Sanelma
JR 40364
30%
1900
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 61570
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 71934
30%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII2 7136.
29%
1929
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Luiska, Hiski
SKVR XII2 7167.
29%
1927
Kainuu — Kuusamo
Timonen, Mauno
SKVR XII2 7157.
29%
1917
Kainuu — Puolanka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7204.
28%
1931
Ruija — Nordkapp
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 48257
28%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XII2 7149.
28%
1927
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kramsu, E. J.
SKVR VI2 7567.
28%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR XI 2231.
28%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Kälviä
Tikanoja, Eevi
JR 65164
27%
1968
Peräpohjola — Salla
Railonsala, Artturi
JR 74732
27%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 71869
27%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR VI2 5725.
27%
1913
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, Kasperi
SKVR VI2 7562 β.
27%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Kainulainen, Samuli
JR 44198
26%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
SKVR IX4 1387.
26%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
JR 78710
26%
1967
Kainuu — Paltamo
Tervonen, Raili
JR 78571
26%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR VII5 loitsut 4148.
26%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
JR 06625
26%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
JR 40307
26%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 24024
26%
1964
Keski-Inkeri — Tuutari
Kaukonen, Toini-Inkeri
SKVR XII2 7193.
25%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 24117
25%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kaukonen, Väinö
SKVR IX3 1194.
25%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 35728
25%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR X2 5556.
25%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR X2 5558.
25%
1933
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 06716
25%
1967
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Haveri, Marjatta
JR 63905
25%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 34434
25%
1962
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 53045
24%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pelkonen, E.
JR 84427
24%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR VI2 7558 β.
24%
1935
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rissanen, Kalle
JR 71334
24%
1936
Satakunta — Kuhmalahti
Saario, Sirkka
JR 75996
24%
1935
Satakunta — Lempäälä
Söderman, Sandra
JR 35729
24%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR VI2 5761.
24%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 5766.
24%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 28267
24%
1966
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskinen, Eeva-Maria
JR 83118
24%
1948
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Virolainen, Maria
JR 51041
24%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5764.
24%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 7556 β.
23%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 16808
23%
1944
Häme — Jämsänkoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71209
23%
1919
Satakunta — Ruovesi
Saariluoma, Vilho
JR 40392
23%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
JR 06433
23%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 51716
23%
1930
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82695
23%
1887
Etelä-Savo — Rantasalmi
Vesterlund, Veikko
SKVR XII2 7176.
23%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR XIV 2546.
23%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
SKVR VI2 7557.
23%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR X2 4462.
23%
1852
Satakunta — Ylöjärvi
Paldani, P. A.
JR 36692
23%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 78929
23%
1962
Keski-Suomi — Petäjävesi
Tiikkala, Pirkko-Liisa
JR 35730
23%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
JR 01930
23%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR X2 4452.
23%
1903
Satakunta — Kangasala
Kallio, Väinö
JR 63765
23%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 7150.
22%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Keränen, U.
SKVR X2 4408.
22%
1887
Satakunta — Kokemäki
Nurmio, M.
JR 71389
22%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 63995
22%
1962
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 46025
22%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR IX3 1198.
22%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 51444
21%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7202.
21%
1932
Länsipohja — Vittanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 1197.
21%
1910
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 2228.
21%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 13246
21%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39899
21%
1935
Satakunta — Tampere
Linnoja, Arvo
SKVR XII2 7132.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR X2 4460.
21%
1905
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR XII2 7146.
21%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Nikki, H. A.
SKVR VI2 5750.
21%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 07465
20%
1935
Satakunta — Tyrvää
Heino, Arvo
SKVR XII2 7156.
20%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Sirén, Signe
JR 71813
20%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
JR 63624
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XI 2227.
20%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 63831
20%
1957
Satakunta — Mouhijärvi
Railonsala, Artturi
SKVR X2 4414.
20%
1903
Satakunta — Tyrvää
Ahtee, Vilho
JR 25247
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kela, Iines
SKVR IX4 1393.
20%
1890
Keski-Suomi — Hankasalmi
Puttila, T.
SKVR XII2 7172.
20%
1915
Peräpohjola — Simo
Räsänen, M.
JR 09980
20%
1956
Kainuu — Paltamo
Hyvärinen, Raili
SKVR VI2 5775.
20%
1890
Etelä-Savo
Pääkkönen, L. V.
JR 51445
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5733.
19%
1884
Etelä-Savo
Ramstedt, A. ja Carlenius, O. A. J.
SKVR XII2 7151.
19%
1927
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Rusila, Olli
SKVR IX3 1193.
19%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XIV 2548.
19%
1935
Uusimaa — Inkoo
Vesa, Maria
SKVR VII5 loitsut 4141.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 4476.
19%
1906
Satakunta — Virrat
Harvia, Teuvo
JR 84359
19%
1938
Satakunta — Punkalaidun
Åker, Aurora
SKVR VI2 5768.
19%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR XII2 7134.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 5758.
19%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 7186.
19%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII5 loitsut 4134.
19%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
JR 79456
19%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR X2 4417.
18%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 65329
18%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 5731.
18%
1900
Etelä-Savo — Sulkava
Tarkiainen, Viljo
SKVR XII2 7152.
18%
1914
Kainuu — Säräisniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51412
18%
1914
Kainuu — Säräisniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09926
18%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Hyvärinen, Raili
SKVR XII2 8703.
18%
1935
Kainuu — Kuusamo
Strömberg, Nelma
SKVR X2 4413.
18%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
JR 66496
18%
1936
Pohjois-Savo — Riistavesi
Räsänen, Olli
JR 40595
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 52167
17%
1936
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08293
17%
1929
Etelä-Savo — Haukivuori
Hirsikoski, Hilda
SKVR VII5 loitsut 4136.
17%
1885
Pohjois-Karjala
Varonen, Matti
JR 07296
17%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR XII2 7194 α.
17%
1933
Länsipohja — Kaaresuvanto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52166
17%
1936
Länsipohja — Kaaresuvanto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5743.
17%
1899
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR XII2 8706.
16%
1935
Kainuu — Kuusamo
Strömberg, Nelma
JR 77797
16%
1944
Keski-Inkeri — Venjoki
Sääski, Sylvi
JR 42451
16%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XII2 7140.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
JR 52541
16%
1946
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7184.
16%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7183.
16%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63052
15%
1891
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyry, Taavi
SKVR XII2 7188.
15%
1920
Peräpohjola — Enontekiö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7161.
15%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 1195.
15%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 52064
14%
1935
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 4404.
14%
1892
Satakunta — Pori
Lindgren, Fredrik
SKVR XIII3 9834.
14%
1931
Etelä-Karjala — Kivennapa
Ruuttu, Maria
SKVR XII2 7185.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 1196.
12%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 8708.
12%
1931
Peräpohjola — Kittilä
Paavola, Jouko
SKVR XIII3 9844.
10%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas