JR 76140
36%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR XII2 6092.
36%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6091.
31%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 3780.
31%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
JR 61638
31%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR VI2 7478 ε.
28%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 66586
28%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VI2 4521.
28%
1898
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR IX4 511.
27%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR IX4 507.
27%
1888
Keski-Suomi — Laukaa
Nurmio, M.
SKVR XI 996.
27%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII2 6074.
27%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3690.
26%
1899
Satakunta — Keuruu
Vaissi, Emil
SKVR XI 998.
26%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
JR 22064
26%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kansanen, Eero
SKVR VII4 loitsut 2630.
25%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6054.
25%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR VI2 4531.
25%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR VI2 4547.
25%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
SKVR XIII3 9356.
25%
1912
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 6038.
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
JR 30226
24%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR VI2 4512.
24%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
JR 18953
24%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR IX4 530.
24%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX4 513.
24%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06254
24%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VI2 4546.
23%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR XII2 6094.
23%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6041.
23%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR IX4 532.
23%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR XI 993.
23%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII2 6083.
23%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1226.
23%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vaissi, Emil
SKVR XII2 6077.
23%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR X2 3688.
22%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR XII2 7294.
22%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VI2 4540.
22%
1815
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
SKVR XII2 6056.
22%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
JR 06666
22%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
SKVR IX4 534.
21%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XII2 8657.
21%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 7351 a.
21%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XII2 6040.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 69436
21%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06130
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Harju, Otto
SKVR IX3 498.
20%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX3 1233.
20%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR IX3 513.
20%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX4 948.
20%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII2 6073.
20%
1891
Kainuu — Suomussalmi
Niiranen, Lauri
SKVR XII2 6049.
20%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR XI 991.
20%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
SKVR XII2 6039.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6042.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Krohn, Kaarle
JR 53368
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 65878
19%
1936
Etelä-Savo — Puumala
Rantalainen, Tuomas
SKVR XI 987.
19%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 27510
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XI 988.
19%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Rasku, Antti
SKVR XII2 6082.
19%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR IX4 425 b.
19%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 53931
18%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
JR 42687
18%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR VII4 loitsut 2602.
18%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR XII2 8662.
18%
1917
Kainuu — Kuusamo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 7273.
18%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 25410
17%
1936
Kainuu — Ristijärvi
Keränen, Selma
SKVR VI2 4493.
17%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
SKVR VI2 7238.
17%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR IX3 1218.
17%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR VII4 loitsut 2631.
17%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR XII2 6078.
17%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR XI 707.
17%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 986.
17%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR VII4 loitsut 2616.
16%
1892
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Ollilainen, P.
JR 41248
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR VI2 4530.
16%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR XII2 6087.
16%
1922
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 4001.
16%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4497.
16%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR IX4 537.
16%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4544.
16%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ignatius, K.
SKVR IX4 533.
16%
1892
Keski-Suomi — Hankasalmi
Oksanen, J. G.
SKVR VI2 4548.
16%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6051.
16%
1880
Kainuu — Sotkamo
Mustakallio, Jooseppi
SKVR V3 1296.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII5 Metsäs. 267.
15%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4495.
15%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XII2 6096.
15%
1881
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
SKVR XII2 6090.
15%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 30365
15%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI2 4528.
15%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Fredrik
JR 07453
15%
1935
Häme — Kärkölä
Heino, Arvo
SKVR VI2 4527.
15%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6093.
15%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6064.
15%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Rautell, E. F.
SKVR XI 999.
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 06540
15%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
SKVR VII4 loitsut 2634.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 990.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR V2 2611.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 67987
15%
1958
Kainuu — Säräisniemi
Roilas, Matias
SKVR XII2 7505.
14%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XI 995.
14%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR VI2 4529.
14%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
JR 63735
14%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
SKVR VII4 loitsut 2624.
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4520.
14%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR XII2 6045.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR XI 662.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR XII2 5492.
14%
1898
Peräpohjola — Alatornio
Kuijala, Selma
SKVR I4 818.
14%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR VII4 loitsut 2618.
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIII3 9363.
14%
1889
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Saari, Oskari
SKVR XII2 4870.
14%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4549.
14%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6097.
14%
1891
Pohjois-Pohjanmaa
Astrén, Ingrid
SKVR IX4 519.
14%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4515.
13%
1898
Etelä-Savo — Rantasalmi
Ahonen, Severi
SKVR X2 3689.
13%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR IX4 504.
13%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR VI2 4502.
13%
1888
Etelä-Savo — Kangasniemi
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
SKVR IX3 515.
13%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR VI2 4504.
13%
1884
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
JR 75797
13%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Sinisaari, Meeri
SKVR IX4 521.
13%
1886
Keski-Suomi — Viitasaari
Laitinen, G.
SKVR IX4 506.
13%
1887
Keski-Suomi — Laukaa
Lilius, Lilli
SKVR VII5 Metsäs. 270.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR V2 2610.
13%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 71430
13%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR VII4 loitsut 2617.
13%
1911
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Manninen, Ilmari
SKVR IX4 505.
13%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR VI2 4496.
13%
1914
Etelä-Savo — Mäntyharju
Weilin, Ebba
SKVR V2 2613.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR IX4 645.
13%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
JR 39276
12%
1947
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Leppänen, Paavo
SKVR XIV 2334.
12%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VII4 loitsut 2621.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 523.
12%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XI 875.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VII4 loitsut 2607.
12%
1920
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 9358.
12%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VI2 5241.
12%
1886
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Laitinen, G.
SKVR X2 3282.
12%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
SKVR XIV 2421.
12%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR VII5 Metsäs. 268.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 71780
12%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
SKVR X2 4617.
11%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR IX3 1265.
11%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XII2 4848.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 3697.
11%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Savokarjalainen Osakunta
SKVR XI 983.
11%
1888
Etelä-Pohjanmaa
Nurmio, M.
JR 31203
11%
1935
Etelä-Savo — Mikkeli
Kääriäinen, Mari
SKVR IX4 522.
11%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR V2 2612.
11%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR X2 3311.
11%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 6086.
11%
1854
Peräpohjola — Kemijärvi
Murman, J. V.
SKVR XII2 5080.
11%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR IX4 508.
11%
1896
Keski-Suomi — Laukaa
Räisänen, Juho
SKVR IX4 535.
11%
1888
Keski-Suomi — Rautalampi
Vallin, E. V.
SKVR IX4 650.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
KR 43:205
10%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 6089.
10%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XII2 7279.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XI 989.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 30208
10%
1930
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kujala, Lauri
JR 22334
10%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR XIV 2335.
10%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR IX3 1241.
10%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR IX3 511.
10%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 71458
10%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 2420.
10%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR V2 2609.
10%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR III3 4534.
10%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
JR 39332
10%
1927
Keski-Suomi — Konginkangas
Leskinen, Eino