SKVR XII2 6073.
50%
1891
Kainuu — Suomussalmi
Niiranen, Lauri
SKVR XII2 6078.
47%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6056.
47%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
JR 06130
46%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Harju, Otto
JR 53931
46%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR IX4 425 b.
45%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 06254
44%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 67987
44%
1958
Kainuu — Säräisniemi
Roilas, Matias
JR 25410
42%
1936
Kainuu — Ristijärvi
Keränen, Selma
SKVR IX4 513.
42%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 41248
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XII2 6077.
42%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
JR 75797
41%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Sinisaari, Meeri
SKVR IX3 513.
41%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VI2 4521.
41%
1898
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR VI2 4529.
40%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
SKVR VII4 loitsut 2602.
40%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR VII4 loitsut 2624.
40%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4540.
40%
1815
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
SKVR VI2 7478 ε.
39%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 53368
39%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR VI2 4497.
38%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR VII4 loitsut 2630.
38%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
JR 61638
38%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR XII2 6086.
37%
1854
Peräpohjola — Kemijärvi
Murman, J. V.
SKVR VI2 4520.
37%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR VI2 4502.
36%
1888
Etelä-Savo — Kangasniemi
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
SKVR VII5 Metsäs. 267.
36%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 533.
36%
1892
Keski-Suomi — Hankasalmi
Oksanen, J. G.
SKVR VI2 4549.
36%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 507.
36%
1888
Keski-Suomi — Laukaa
Nurmio, M.
SKVR XI 990.
36%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XII2 6038.
35%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 537.
35%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6045.
35%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR XI 993.
35%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR VI2 4527.
34%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 7273.
34%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR IX4 530.
34%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XIII3 9358.
34%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XI 707.
34%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 998.
33%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
JR 39276
33%
1947
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Leppänen, Paavo
SKVR IX3 515.
33%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR X2 3690.
33%
1899
Satakunta — Keuruu
Vaissi, Emil
SKVR IX4 506.
32%
1887
Keski-Suomi — Laukaa
Lilius, Lilli
SKVR XII2 6049.
32%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR IX4 948.
32%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX4 523.
31%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2615.
31%
1902
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR XI 986.
31%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
JR 30226
31%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR XII2 6042.
31%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4512.
30%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR IX4 532.
30%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR IX4 505.
30%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR XII2 8662.
30%
1917
Kainuu — Kuusamo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6054.
30%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR XII2 6074.
30%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4547.
30%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
SKVR XII2 6041.
30%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR XIII3 9356.
30%
1912
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Aaltonen, Esko
SKVR V2 2613.
29%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
JR 69436
29%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII2 6040.
29%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6082.
29%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR III3 4534.
28%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XII2 6039.
28%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 42687
28%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR XI 991.
28%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
SKVR IV3 4478.
28%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2631.
28%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 18953
27%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR XII2 6064.
27%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6091.
27%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4546.
27%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR VI2 4528.
27%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Fredrik
SKVR VI2 4494.
27%
1858
Etelä-Savo — Mäntyharju
Ahlman, F. F.
JR 65878
27%
1936
Etelä-Savo — Puumala
Rantalainen, Tuomas
SKVR VI2 7351 a.
27%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR V3 1296.
26%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII4 loitsut 2618.
26%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX4 534.
26%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR VI2 4534.
26%
1880
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Räihä, Antti
JR 76140
26%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR XII2 6061.
26%
1881
Kainuu — Paltamo
Meriläinen, Heikki
JR 27510
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII2 7280.
25%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Rautell, E. F.
KR 43:813
25%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR VI2 4515.
25%
1898
Etelä-Savo — Rantasalmi
Ahonen, Severi
SKVR VII4 loitsut 2632.
25%
1892
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 23552
25%
1950
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Karppinen, Kyllikki
SKVR IX4 511.
25%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR III3 4540.
24%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR IX4 512.
24%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XI 996.
24%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR I4 818.
24%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR XII2 6090.
24%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 650.
24%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2616.
24%
1892
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Ollilainen, P.
SKVR IX4 526.
24%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 8657.
24%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR V2 2610.
24%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VI2 4504.
23%
1884
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR III3 4529.
23%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 7238.
23%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 30208
23%
1930
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kujala, Lauri
SKVR VI2 4516.
23%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XI 1178.
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR XII2 6096.
23%
1881
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 4493.
23%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
JR 26096
22%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
JR 63067
22%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Raatikainen, Eelis
SKVR IX4 509.
22%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR V2 2611.
22%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XII2 6052.
22%
1881
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 4500.
22%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 41079
22%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Mäklin, Ritva
SKVR VII4 loitsut 2601.
22%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Polén, R.
JR 39806
22%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR XI 988.
22%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Rasku, Antti
SKVR III3 4536.
22%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 06666
21%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
SKVR I4 1704.
21%
1846
Viena
Europaeus, D. E. D.
SKVR XII2 5492.
21%
1898
Peräpohjola — Alatornio
Kuijala, Selma
SKVR IX4 658.
21%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6092.
21%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 39332
21%
1927
Keski-Suomi — Konginkangas
Leskinen, Eino
SKVR XII2 6087.
21%
1922
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 504.
21%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR IV3 4477.
21%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR V2 2612.
21%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VII4 loitsut 2621.
21%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6097.
20%
1891
Pohjois-Pohjanmaa
Astrén, Ingrid
JR 79204
20%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
SKVR VII4 loitsut 2607.
20%
1920
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
SKVR XI 989.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 29166
20%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 9361.
20%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
JR 06540
20%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
SKVR XI 995.
20%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR IX4 528.
20%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XI 987.
20%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX4 527.
20%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
JR 66586
20%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VI2 4496.
19%
1914
Etelä-Savo — Mäntyharju
Weilin, Ebba
SKVR VII4 loitsut 2612.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XII2 6047.
19%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR XIII3 9363.
19%
1889
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Saari, Oskari
SKVR VII4 loitsut 2620.
19%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4544.
18%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ignatius, K.
SKVR VI2 4498.
18%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR VI2 4495.
18%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR VI2 4499.
18%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 71430
18%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
JR 79737
18%
1936
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR IX3 510.
18%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
SKVR XI 1226.
18%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vaissi, Emil
JR 22064
18%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kansanen, Eero
SKVR VI2 4532.
18%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 2420.
18%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR IX4 510.
18%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII3 9357.
18%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4548.
17%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4519.
17%
1887
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Langinen, Johan
JR 79446
17%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 26091
17%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR XII2 7294.
17%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
JR 45950
17%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR VII5 Metsäs. 268.
17%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR IX3 511.
17%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VI1 3780.
17%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR XIV 2421.
17%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR VII4 loitsut 2625.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 84097
17%
1958
Kainuu — Kajaani mlk
Väisänen, Matti
SKVR IX4 519.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6053.
16%
1893
Kainuu — Kuhmo
Ikonen, P.
SKVR IX4 535.
16%
1888
Keski-Suomi — Rautalampi
Vallin, E. V.
SKVR XIII3 9370.
16%
1923
Etelä-Karjala — Kirvu
Nurmiranta, Antti
SKVR X2 3689.
16%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR VI2 4531.
16%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR XI 999.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR V2 2609.
16%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VI2 4530.
16%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR VII4 loitsut 2617.
16%
1911
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Manninen, Ilmari
SKVR VII4 loitsut 2634.
16%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 508.
16%
1896
Keski-Suomi — Laukaa
Räisänen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2597.
16%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR XII2 6079.
16%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VI2 5241.
16%
1886
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Laitinen, G.
SKVR XII2 7279.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 60615
15%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Poutanen, Else
SKVR I4 878.
15%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR VII4 loitsut 2623.
15%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR I4 857.
15%
1872
Viena — Vuokkiniemi
Borenius, A. A.
SKVR VI2 5392.
15%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 59449
15%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Petrov, Vilho
JR 59852
15%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
SKVR XIII3 9369.
15%
1923
Etelä-Karjala — Kirvu
Nurmiranta, Antti
JR 31203
15%
1935
Etelä-Savo — Mikkeli
Kääriäinen, Mari
SKVR XII2 6100.
14%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV3 4475.
14%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
JR 66144
14%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR VII5 Metsäs. 270.
14%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
JR 80373
14%
1934
Etelä-Savo; Pohjois-Savo; Pohjois-Karjala
Tuntematon kerääjä N
SKVR XII2 6083.
14%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 645.
14%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1481.
13%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR IX4 521.
13%
1886
Keski-Suomi — Viitasaari
Laitinen, G.
JR 71426
13%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR IX4 425 a.
13%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR VI1 3697.
13%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Savokarjalainen Osakunta
SKVR IX4 522.
13%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR XII2 4848.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6094.
13%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 664.
13%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
JR 79449
13%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino
JR 82294
12%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR XIII3 8967.
12%
1915
Etelä-Karjala — Rautu
Paavilainen, Albert
SKVR VII4 loitsut 2137.
12%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Niemi, A. R.
SKVR VII5 Metsäs. 260.
12%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Säfsnäs
Gottlund, K. A.
SKVR XIII3 9365.
12%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
KR 43:205
12%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR X2 3691 α.
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2667.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6093.
12%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 30365
12%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII2 6089.
12%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8899.
11%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Laiho, Lauri
H III 2, 374 (7)
11%
1890
Virumaa — Haljala
Vabian, Johannes
SKVR XII2 4870.
11%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2613.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII5 Metsäs. 222.
11%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
JR 16935
11%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR I4 872.
10%
1887
Viena — Uhtua
Jalkanen, Juho
JR 02310
10%
1815
None
Arwidsson, A. I.
SKVR VII5 loitsut 4214.
10%
1847
Pohjois-Karjala
Sirelius, Z.
SKVR I4 847.
10%
1894
Viena — Vuokkiniemi
Karjalainen, K.
SKVR VII4 loitsut 2614.
10%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR IX4 517.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 07928
10%
1944
Aunus — Tulemajärvi
Helminen, Helmi
JR 85761
10%
1839
None
Lönnrot, Elias