SKVR XII2 6077.
65%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6038.
65%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 507.
63%
1888
Keski-Suomi — Laukaa
Nurmio, M.
SKVR VI2 4512.
63%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR IX4 530.
63%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VI2 4540.
62%
1815
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
JR 61638
61%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR IX4 948.
61%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR VII4 loitsut 2631.
60%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR XII2 6054.
57%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR XII2 6082.
57%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR VI2 4504.
57%
1884
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR VII4 loitsut 2630.
57%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6039.
56%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4546.
56%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR IX4 532.
55%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR XII2 6042.
55%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 513.
54%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XII2 6040.
51%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6096.
49%
1881
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 7273.
49%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR X2 3690.
49%
1899
Satakunta — Keuruu
Vaissi, Emil
JR 42687
49%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR VI2 4493.
48%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
SKVR VII4 loitsut 2616.
47%
1892
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Ollilainen, P.
SKVR IX4 533.
46%
1892
Keski-Suomi — Hankasalmi
Oksanen, J. G.
JR 06254
46%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR IX4 534.
45%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
JR 18953
45%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR XII2 6056.
44%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6074.
43%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 7478 ε.
43%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 41248
43%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR IX4 513.
43%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR V2 2612.
43%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XII2 6078.
43%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR VI2 4520.
41%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR VII4 loitsut 2602.
41%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
JR 27510
41%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 06130
41%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Harju, Otto
SKVR V2 2613.
41%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR V2 2610.
41%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VI2 4529.
41%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
JR 65878
40%
1936
Etelä-Savo — Puumala
Rantalainen, Tuomas
SKVR VI2 4500.
40%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 30226
39%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR X2 3689.
39%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR XII2 8657.
39%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 25410
39%
1936
Kainuu — Ristijärvi
Keränen, Selma
JR 06540
38%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
SKVR XII2 6073.
38%
1891
Kainuu — Suomussalmi
Niiranen, Lauri
JR 67987
38%
1958
Kainuu — Säräisniemi
Roilas, Matias
SKVR XIII3 9358.
38%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 53931
37%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR XII2 6047.
37%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR V2 2611.
37%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR V3 1296.
37%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX4 505.
37%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR VII5 Metsäs. 267.
37%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4515.
36%
1898
Etelä-Savo — Rantasalmi
Ahonen, Severi
JR 06666
36%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
SKVR IX4 506.
36%
1887
Keski-Suomi — Laukaa
Lilius, Lilli
SKVR VII4 loitsut 2597.
36%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR XI 998.
36%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR VI2 4502.
35%
1888
Etelä-Savo — Kangasniemi
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
JR 71430
35%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR VI2 4544.
35%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ignatius, K.
SKVR VII4 loitsut 2623.
35%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VII5 Metsäs. 268.
35%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR IX3 515.
35%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 66586
35%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VI2 4549.
35%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 425 b.
35%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
SKVR VI2 4521.
35%
1898
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR VII4 loitsut 2624.
34%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4497.
34%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR XII2 6045.
34%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 508.
34%
1896
Keski-Suomi — Laukaa
Räisänen, Juho
JR 75797
33%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Sinisaari, Meeri
SKVR VI2 4548.
33%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2632.
33%
1892
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR IX4 523.
33%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XI 990.
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XII2 6086.
33%
1854
Peräpohjola — Kemijärvi
Murman, J. V.
SKVR V2 2609.
32%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XII2 6051.
32%
1880
Kainuu — Sotkamo
Mustakallio, Jooseppi
JR 22064
32%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kansanen, Eero
SKVR XII2 6064.
32%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Rautell, E. F.
JR 39276
31%
1947
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Leppänen, Paavo
JR 39332
31%
1927
Keski-Suomi — Konginkangas
Leskinen, Eino
SKVR IX4 645.
31%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XI 987.
31%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII2 7279.
31%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 519.
31%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4527.
30%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
JR 30208
30%
1930
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kujala, Lauri
SKVR XI 993.
30%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII2 6041.
30%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR XII2 7294.
29%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VI2 4495.
29%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XI 1226.
29%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vaissi, Emil
SKVR XII2 6092.
29%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4531.
28%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
JR 76140
28%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
JR 82294
28%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR VII4 loitsut 2617.
28%
1911
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Manninen, Ilmari
SKVR IX4 521.
27%
1886
Keski-Suomi — Viitasaari
Laitinen, G.
JR 31268
27%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR XII2 6100.
27%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 425 a.
27%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR IX4 522.
27%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR XI 996.
27%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VII4 loitsut 2615.
27%
1902
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR XI 986.
26%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR IV3 4475.
26%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR XII2 6087.
26%
1922
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53368
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII2 6093.
26%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4494.
26%
1858
Etelä-Savo — Mäntyharju
Ahlman, F. F.
SKVR IV3 4478.
26%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 7351 a.
25%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR VI1 3780.
25%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR XII2 6091.
25%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71426
25%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR VI2 7238.
25%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VII4 loitsut 2634.
24%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 9361.
24%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
JR 84097
24%
1958
Kainuu — Kajaani mlk
Väisänen, Matti
SKVR I4 818.
24%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
JR 23552
23%
1950
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Karppinen, Kyllikki
JR 66144
23%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR III3 4534.
23%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XII2 8662.
23%
1917
Kainuu — Kuusamo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 537.
23%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6090.
23%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 79737
23%
1936
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR XII2 6089.
23%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR III3 4529.
23%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 6061.
23%
1881
Kainuu — Paltamo
Meriläinen, Heikki
SKVR XI 707.
23%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VI2 4516.
23%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 79204
23%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
SKVR XII2 7280.
23%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Rautell, E. F.
SKVR IX4 512.
23%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 4870.
22%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 650.
22%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2618.
22%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX4 511.
22%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
JR 69436
22%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 1178.
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR VI2 4532.
22%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XI 988.
22%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Rasku, Antti
SKVR IX4 509.
22%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 02310
22%
1815
None
Arwidsson, A. I.
SKVR XII2 6097.
22%
1891
Pohjois-Pohjanmaa
Astrén, Ingrid
SKVR IX4 535.
21%
1888
Keski-Suomi — Rautalampi
Vallin, E. V.
KR 43:205
21%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR XI 995.
21%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR IV3 4477.
21%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
JR 59852
21%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
JR 41079
20%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Mäklin, Ritva
SKVR XI 991.
20%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
SKVR III3 4536.
20%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 60615
20%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Poutanen, Else
SKVR XII2 6053.
20%
1893
Kainuu — Kuhmo
Ikonen, P.
JR 16935
20%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR XII2 6079.
20%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR X2 3688.
20%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR VII4 loitsut 2621.
20%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6080.
20%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR IX4 658.
20%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 9364.
20%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
SKVR IX4 526.
20%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 270.
19%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR XII2 6055.
19%
1807
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 4848.
19%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6052.
19%
1881
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII3 9368.
19%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
JR 39806
19%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR VII4 loitsut 2607.
19%
1920
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4499.
19%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI2 4547.
19%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
SKVR XIII3 9356.
19%
1912
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 4528.
18%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Fredrik
SKVR IX4 504.
18%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR IX4 527.
18%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VII4 loitsut 2601.
18%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Polén, R.
JR 07928
18%
1944
Aunus — Tulemajärvi
Helminen, Helmi
SKVR IX4 528.
18%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 9363.
18%
1889
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Saari, Oskari
SKVR XII2 6094.
18%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2620.
18%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 5492.
18%
1898
Peräpohjola — Alatornio
Kuijala, Selma
SKVR IX4 510.
18%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 26096
17%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR VII4 loitsut 2612.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VI2 4496.
17%
1914
Etelä-Savo — Mäntyharju
Weilin, Ebba
SKVR VI2 4530.
17%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR VI2 4498.
17%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR VI2 4534.
17%
1880
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Räihä, Antti
SKVR XIV 2418.
17%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 45950
17%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 79449
17%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino
SKVR VII4 loitsut 2614.
17%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
JR 79446
16%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
SKVR I4 878.
16%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
JR 30351
16%
1956
Keski-Suomi — Hankasalmi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIII3 8899.
16%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Laiho, Lauri
JR 71780
16%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
SKVR VI2 4506.
16%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR III3 4540.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2625.
16%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VII5 Metsäs. 260.
16%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Säfsnäs
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 510.
16%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
SKVR IX3 511.
16%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 68230
15%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Rouvinen, Yrjö
SKVR XIII3 8967.
15%
1915
Etelä-Karjala — Rautu
Paavilainen, Albert
H III 2, 374 (7)
15%
1890
Virumaa — Haljala
Vabian, Johannes
SKVR XI 989.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 26091
14%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR VI2 5241.
14%
1886
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Laitinen, G.
SKVR VII4 loitsut 2137.
14%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Niemi, A. R.
SKVR XI 999.
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR IX4 664.
14%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6083.
13%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3691 α.
13%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2608.
13%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
JR 29166
13%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2613.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR IX4 536.
13%
1884
Keski-Suomi — Keitele
Lyytinen, A.
SKVR XIII3 9365.
13%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR I4 872.
12%
1887
Viena — Uhtua
Jalkanen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2667.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 9362.
12%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Uudenkirkon Vammeljoen Nuorisoseuran arkisto
JR 63067
12%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Raatikainen, Eelis
SKVR VII4 loitsut 2622.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 4214.
11%
1847
Pohjois-Karjala
Sirelius, Z.
SKVR IX4 517.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 63735
11%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
SKVR XIII3 9360.
10%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
SKVR VI2 4501.
10%
1904
Etelä-Savo — Kerimäki
Karttunen, Eino
SKVR VII4 loitsut 2638.
10%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
JR 60072
10%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo