SKVR XI 1485.
41%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XI 1526.
37%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR XII2 5910.
34%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR XI 1492.
33%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 756.
33%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR X2 3643.
32%
1910
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR XII2 5917.
31%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR X2 3662.
30%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X2 3655.
30%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XII2 5888.
30%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR X2 3660.
30%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR I4 1701.
30%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
JR 24602
30%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XI 1489.
30%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR IX3 740.
29%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 1482.
29%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR X2 3671.
29%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR XII2 5949.
29%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 738.
29%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR IX4 768.
29%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3670.
29%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR XI 1494.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3677.
28%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 741.
28%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 5915.
28%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5945.
28%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5898.
28%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5899.
28%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5916.
27%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR IX4 788.
27%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR XII2 5891.
27%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 19082
26%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR IX3 726.
26%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XII2 5937.
26%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1487.
26%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR VII4 loitsut 2556.
26%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR X2 3625.
26%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
JR 21229
26%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 07706
26%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR VII5 Metsäs. 133.
25%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR IX4 775.
25%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR IX4 785.
25%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
JR 00880
25%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIV 2123.
25%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR X2 3644.
24%
1916
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR IX3 759.
24%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XII2 5926.
24%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR X2 3640.
24%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
JR 81019
24%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Tuomaala, Väinö
JR 85216
24%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR XII1 1707.
23%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX4 763.
23%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
JR 24626
23%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 06819
23%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XIV 2122.
23%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR XIV 2124.
23%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR XI 1509.
23%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR VII5 Metsäs. 124.
23%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR XV 301.
22%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XIII3 8606.
22%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XI 1504.
22%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 747.
22%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1535.
22%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 16755
22%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33263
22%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2559.
22%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR X2 5491.
22%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR VI2 4599.
22%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
22%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR X2 3633.
22%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
SKVR XI 1533.
22%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
JR 43273
21%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VIII 334.
21%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XII2 5894.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR X2 3666.
21%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR XI 1513.
21%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 02599
21%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR VIII 337.
21%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 743.
21%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR XII2 5944.
21%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5217.
21%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR IX3 1279.
21%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX3 780.
21%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
JR 16950
20%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
SKVR XI 1508.
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR X2 3638.
20%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR XI 1498.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 32116
20%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X2 3672.
20%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR XI 1506.
20%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR IX4 780.
20%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 06481
20%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VIII 339.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 30384
20%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX4 777.
19%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR X2 3679 α.
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5909.
19%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65696
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR VI2 5218.
19%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR X2 3674.
19%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR I4 764.
19%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
JR 63139
19%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR XII2 5920.
19%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2524.
19%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
JR 00829
19%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3653.
19%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR IX4 786.
19%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR X2 3632.
19%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR XI 1523.
19%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
JR 74549
19%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 02195
18%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR X2 3654.
18%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR VII4 loitsut 2568.
18%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VIII 338.
18%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX4 787.
18%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XI 1505.
18%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 739.
18%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR X2 3634.
18%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR I4 768.
18%
1825
Viena — Vuokkiniemi
Sjögrén, A. J.
SKVR IX4 781.
18%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VII4 loitsut 2573.
18%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 5913.
18%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR IX3 734.
18%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
JR 35267
18%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR XII2 5890.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII2 5904.
17%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR XI 1517.
17%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR VII4 loitsut 2552.
17%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR X2 3652.
17%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8592.
17%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
JR 24719
17%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 5905.
17%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR XII2 5901.
17%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2529.
17%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1480.
17%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR XII2 5925.
17%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR IX3 751.
17%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR VII4 loitsut 2576.
17%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 5940.
17%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1499.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XII2 5895.
17%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
JR 60141
17%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 71338
17%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR IX4 778.
17%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX3 1280.
16%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 1501.
16%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 2113.
16%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1496.
16%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR XII2 5948.
16%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 1278.
16%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
JR 29135
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 725.
16%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X2 3863.
16%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR X2 3645.
16%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR IX3 778.
16%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VI2 4589.
16%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X2 5487.
16%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
JR 60181
16%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR X2 3637.
16%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
SKVR XII2 5942.
16%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2533.
16%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR XI 1503.
15%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VI2 4580.
15%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VIII 333.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR XV 302.
15%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VII4 loitsut 2565.
15%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR VII4 loitsut 2553.
15%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR X2 3665.
15%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VII4 loitsut 2551.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR IX4 774.
15%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 782.
15%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XIII3 8593.
15%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR XIII3 8595.
15%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VIII 335.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 45299
15%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR VII4 loitsut 2554.
15%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VII4 loitsut 2538.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2545.
15%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR XI 1486.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR V2 2489.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
JR 30356
15%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX3 746.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 7354.
14%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR X2 3641.
14%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VII5 loitsut 4360.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4590.
14%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 21235
14%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1512.
14%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
JR 21230
14%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR VII4 loitsut 2558.
14%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
JR 28131
14%
1949
Viena — Pistojärvi
Koski, Huoti
SKVR XII2 5907.
14%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX4 772.
14%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5941.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06482
14%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
JR 79233
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
SKVR IX3 731.
14%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 752.
14%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 00950
14%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 80395
14%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR VII4 loitsut 2532.
13%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 136.
13%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
JR 06821
13%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 1281.
13%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VII4 loitsut 2566.
13%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR III3 4311.
13%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR XIII3 8605.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3639.
13%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR IX4 779.
13%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2549.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR I4 1700.
13%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
JR 85117
13%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 776.
13%
1908
Keski-Suomi — Viitasaari
Rauhala, K. N.
JR 66117
13%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR XII2 5947.
13%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XII2 5896.
13%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
JR 25628
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR VII4 loitsut 2567.
13%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR IX3 750.
13%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 4581.
13%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
JR 00864
13%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 30697
13%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR VII3 loitsut 907.
12%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
SKVR XI 1532.
12%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
SKVR VII4 loitsut 2583.
12%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR VI2 4601.
12%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR IX4 784.
12%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
JR 50542
12%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
JR 36837
12%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR VI2 4557.
12%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR XI 1484.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 26081
12%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR X2 3642.
12%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XII2 5893.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR XIII3 8568.
12%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
JR 50546
12%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR X2 3661.
12%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIII3 8551.
12%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2548.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 00889
12%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8596.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR X2 3646.
12%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
JR 19029
12%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VII5 Metsäs. 132.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 10268
12%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06820
12%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VII4 loitsut 2557.
11%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR XII2 5892.
11%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2581.
11%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR X2 3647.
11%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR X2 3673.
11%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 24670
11%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IV3 4265.
11%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR I4 776.
11%
1889
Viena — Oulanka
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 4559.
11%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
11%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 00823
11%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VI2 4561.
11%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR VII5 Metsäs. 129.
11%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 774.
11%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 09715
11%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR XI 1527.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII3 8591.
11%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR XIII3 8579.
11%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR VII4 loitsut 2579.
11%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR IX4 759.
11%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR VII5 Metsäs. 313.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR IX3 779.
11%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR VI2 4582.
11%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR VI1 3019.
11%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 744.
11%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR IX3 783.
10%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3667.
10%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8559.
10%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR XIII3 8586.
10%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR VI2 4611.
10%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2570.
10%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VI2 4563.
10%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR XII2 5923.
10%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 4586.
10%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VI2 4607.
10%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR IX4 773.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2539.
10%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
KR 43:190
10%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 771.
10%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR XIII3 8583.
10%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR IX3 753.
10%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR IX4 783.
10%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR I1 359.
10%
1894
Viena — Kontokki
Karjalainen, K.
SKVR III3 4314.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2578.
10%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR IV3 4255.
10%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.