JR 74549
91%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XI 1513.
48%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 1506.
45%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
JR 25628
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR XI 1504.
43%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1498.
43%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XI 1491.
42%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1490.
42%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1501.
41%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3670.
41%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR IX3 740.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 1503.
39%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1480.
38%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR X2 3672.
38%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR XI 1512.
38%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR X2 3625.
37%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR X2 3655.
36%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR X2 3679 α.
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3663.
36%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1487.
36%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR X2 3673.
36%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XIV 2122.
35%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR XI 1515.
35%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 65696
35%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR IX3 779.
35%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR X2 3660.
35%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR X2 3674.
34%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR XI 1482.
34%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
JR 00880
34%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1497.
34%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR X2 3642.
34%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 21230
33%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1523.
33%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR XI 1517.
33%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XI 1521.
33%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX4 787.
32%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XI 1505.
32%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 738.
32%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR X2 3677.
32%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR X2 3666.
32%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR IX3 778.
32%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR X2 3641.
32%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 71338
32%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR V2 2499.
32%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX3 734.
31%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR XI 1510.
31%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 00481
30%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR VIII 334.
30%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 732.
30%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR X2 3667.
30%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR X2 3653.
30%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR XI 1493.
29%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 33481
29%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
JR 23110
29%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR XI 1496.
29%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR X2 3661.
28%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIV 2123.
28%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR IX3 756.
28%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
JR 00823
28%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 733.
28%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR XI 1528.
28%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 1484.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 35267
27%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR XII2 5907.
27%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XI 1509.
27%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XII2 5888.
27%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
JR 60181
27%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR XI 1494.
27%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIV 2124.
27%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR IV3 4273.
26%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR III3 4311.
26%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
JR 00482
26%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR X2 3676.
26%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR I4 1701.
26%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR XI 1527.
26%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR V2 2498.
26%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR X2 3645.
26%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR X2 3634.
25%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X2 3632.
25%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR IV3 4269.
25%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 00864
25%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8570.
25%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
JR 26679
25%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR XI 1511.
25%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR III3 4308.
25%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 00950
25%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1522.
24%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XI 1526.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR V2 2491.
24%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
JR 06819
24%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 752.
24%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5917.
24%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR X2 3665.
24%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5928.
24%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR X2 3863.
24%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XII2 5898.
24%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5901.
23%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR XI 1492.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 739.
23%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR X2 3640.
23%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR III3 4316.
23%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 00889
23%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1533.
23%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR XII2 5899.
23%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR VIII 338.
23%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 65700
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR IX3 735.
23%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 00829
23%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 362.
23%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
23%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR XII2 5947.
23%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XI 1534.
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR X2 3662.
22%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 753.
22%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR III3 4310.
22%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 02195
22%
1830
None
Arwidsson, A. I.
JR 37227
22%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR IX4 781.
22%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
JR 45299
22%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR XIII3 8607.
22%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR XII2 5944.
22%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV3 4275.
22%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR X2 3652.
22%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR X2 3635.
22%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR IV3 4279.
22%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8568.
21%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
JR 06821
21%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR X2 5487.
21%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
SKVR XII2 5892.
21%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XIII3 8551.
21%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR X2 3415 α.
21%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 45541
21%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XII2 5891.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 06820
21%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VII4 loitsut 2532.
21%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1499.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR X2 3638.
21%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR X2 3853.
21%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 750.
21%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 19029
21%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR III3 4326.
21%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 726.
21%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
21%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 774.
21%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IX3 1279.
21%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX3 747.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 7227.
20%
1883
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR VIII 339.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX4 759.
20%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR X2 3620 γ.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
JR 19082
20%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 22392
20%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR X2 3650.
20%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IX4 768.
20%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 746.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 783.
20%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 1483.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR VI2 4557.
20%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR IX3 1281.
20%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XIII3 8605.
20%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5925.
20%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR III3 4321.
20%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 729.
20%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 1280.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 02374
20%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR IX3 751.
19%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR VI2 4580.
19%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR IV3 4267.
19%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR X2 3637.
19%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
SKVR III3 4315.
19%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 763.
19%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5913.
19%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VII4 loitsut 2529.
19%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5948.
19%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 759.
19%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XV 302.
19%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XIII3 8606.
19%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR V3 1001.
19%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
KR 43:402
19%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR III3 4334.
19%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 124.
18%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR III3 4312.
18%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 773.
18%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 736.
18%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 724.
18%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11793.
18%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 32116
18%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 35562
18%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IX3 777.
18%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VII5 Metsäs. 137.
18%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR IX3 757.
18%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR IX3 737.
18%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
18%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3622.
18%
1889
Satakunta — Pori
Hagner, V. I.
SKVR VI2 4561.
18%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR X2 3654.
18%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR X1 2325.
18%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
JR 63139
18%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR VII4 loitsut 2526.
18%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR V2 2490.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR X2 3621.
18%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR XII2 5890.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XIV 2113.
18%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4581.
17%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR XIV 2116.
17%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR VII4 loitsut 2568.
17%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR IX4 778.
17%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XII2 5915.
17%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR IX3 769.
17%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR XII2 5909.
17%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8592.
17%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR VII4 loitsut 2524.
17%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
JR 30384
17%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2533.
17%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR VII4 loitsut 2565.
17%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR X2 3639.
17%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR XII2 5943.
17%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
JR 00916
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 29135
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4327.
17%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VII5 loitsut 4360.
17%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR V3 1000.
17%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX3 743.
17%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR IX3 727.
17%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR XIII3 8579.
17%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
JR 07706
17%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR III3 4332.
17%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR X2 5491.
17%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR III3 4319.
17%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XII2 5916.
17%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR IV3 4277.
17%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR X2 5489.
17%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR VII3 3812.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XI 1514.
17%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 19768
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
E, StK 20, 35 (27)
16%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
16%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR VI2 4599.
16%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
16%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 35901
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR III3 4318.
16%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR X2 3647.
16%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR VI2 4559.
16%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR VII5 Metsäs. 129.
16%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2495.
16%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 19756
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR IV3 4266.
16%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR IV3 4265.
16%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR VI2 4578.
16%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR III3 4328.
16%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX3 773.
16%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR III3 4320.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 782.
16%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XII2 5927.
16%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
JR 02599
16%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XII2 5923.
16%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
JR 21235
16%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR III3 4322.
16%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8603.
16%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 24472
16%
1944
Aunus — Porajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR XI 1508.
16%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 35955
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR I4 763.
16%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 4563.
16%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR X2 3624.
16%
1923
Satakunta — Merikarvia
Kotikoivu, Hilma
SKVR IV3 4255.
16%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IV3 4268.
16%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XI 1500.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XI 1489.
16%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR XIII3 8559.
16%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR X1 2229.
16%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
JR 21229
15%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 80395
15%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR VII4 loitsut 2552.
15%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR VII4 loitsut 2578.
15%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR XV 301.
15%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX4 775.
15%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR IX3 768.
15%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
JR 66117
15%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR IX3 744.
15%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR V2 2489.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR IX4 758.
15%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
JR 40054
15%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR VI2 4584.
15%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
SKVR III3 4307.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8567.
15%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
JR 35637
15%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR VIII 333.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR VII4 loitsut 2551.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XIII3 9026.
15%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
SKVR XII2 5894.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR IV3 4270.
15%
1910
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
SKVR III3 4447.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR I4 725.
15%
1900
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Iivana
SKVR IX3 731.
15%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 30356
15%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR III3 4309.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4325.
15%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
JR 30383
15%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI2 5218.
15%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR XII2 5910.
15%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR IV3 4571.
15%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
JR 45535
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XI 804.
15%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR IV3 4281.
15%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4589.
15%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII5 Metsäs. 123.
14%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR VII5 Metsäs. 127.
14%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 5217.
14%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X2 5488.
14%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
JR 31355
14%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 45545
14%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR IX4 785.
14%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR XII2 6076.
14%
1854
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Murman, J. V.
JR 45523
14%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 26415
14%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VI2 4574.
14%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR XIII3 8565.
14%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR XIII3 8597.
14%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2583.
14%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR X2 3671.
14%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
JR 10268
14%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 337.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 725.
14%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 77701
14%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
JR 30938
14%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
SKVR VII3 loitsut 619.
14%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR VII4 loitsut 2581.
14%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VII5 Metsäs. 130.
14%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4324.
14%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR VI2 4588.
14%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR X2 3633.
14%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
JR 63136
14%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR XIII3 8572.
14%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1597.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 31246
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VII4 loitsut 2566.
14%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR XI 1858.
14%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XII2 6009.
14%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5463.
14%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Ahonperä, F. J.
SKVR III3 4339.
14%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR VIII 341.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Marttila
Myrsky, Vilho
JR 79326
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino
SKVR XII2 5889.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3669.
13%
1929
Satakunta — Parkano
Reponen, Astrid
SKVR XII2 5666.
13%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
JR 79233
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
SKVR VII5 Metsäs. 136.
13%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
SKVR XII2 5942.
13%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06481
13%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR IX3 722.
13%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR VIII 332.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIII3 8595.
13%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XV 1067.
13%
1883
Länsi-Inkeri — Soikkola
Porkka, Volmari
SKVR X2 3378.
13%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 60026
13%
1934
Satakunta — Siikainen
Porin tyttölyseo
SKVR VIII 335.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 77710
13%
1944
Keski-Inkeri — Venjoki
Sääski, Sylvi
SKVR VII3 3864 a.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR X1 2177.
13%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR VII4 loitsut 2553.
13%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR IX4 783.
13%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR X2 3646.
13%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR IX3 771.
13%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR IX3 780.
13%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR VII4 loitsut 2548.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR IX3 232.
13%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VI2 4556.
13%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR IX3 286.
13%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR V2 2497.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR IX3 784.
13%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3668.
13%
1931
Satakunta — Parkano
Pohjankanervo, T.
SKVR V3 1277 a.
13%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII4 loitsut 1830.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 652.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 2417.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 01466
12%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 128.
12%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR VII4 loitsut 2576.
12%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 730.
12%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR IX4 769.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1861.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XII2 5926.
12%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR I4 551.
12%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2559.
12%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR I3 1875.
12%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
SKVR XIII4 12753.
12%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR IX3 745.
12%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR III3 4333.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4274.
12%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Patomäki, K. A.
SKVR X2 3657.
12%
1929
Satakunta — Honkajoki
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
JR 59570
12%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR X1 1168.
12%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR VII3 3864.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XIII3 8596.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX4 777.
12%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR IX4 780.
12%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4256.
12%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 30697
12%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR VII4 loitsut 2573.
12%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR IX4 760.
12%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
SKVR X2 3305.
12%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
JR 26414
12%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
JR 77702
12%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR X2 3628.
12%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR IV3 4254.
12%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR X2 3679.
12%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
JR 05982
12%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR XII2 5929.
12%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII5 Metsäs. 133.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR X2 3656.
12%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XI 1039.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR III3 4543.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4576.
12%
1879
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Laitinen, Henrik
SKVR XI 1485.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VII4 loitsut 2549.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR IV3 4280.
12%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5895.
12%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR XIII3 8561.
12%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
JR 32594
12%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR XII1 4578.
12%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
JR 26081
12%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR VII4 loitsut 2538.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 54243
12%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 1535.
11%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VI2 4611.
11%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1488.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 79509
11%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR I4 2384 a).
11%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
KR 43:617
11%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR I4 2402.
11%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
JR 55198
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Penttinen, Yrjö
SKVR XII2 5931.
11%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IV3 4216.
11%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XI 1857.
11%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR X1 2293.
11%
1853
Satakunta — Punkalaidun
Kahari, K. E.
SKVR XIII3 8593.
11%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR IX3 1278.
11%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
SKVR XIII3 8583.
11%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR IV3 4572.
11%
1879
Keski-Inkeri — Tuutari
Laitinen, Henrik
SKVR III3 4314.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 4260.
11%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Auer, K.
JR 28946
11%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VII4 loitsut 2554.
11%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX4 774.
11%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 66121
11%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
JR 16755
11%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 4137.
11%
1855
Etelä-Savo
Borg, C. G.
SKVR XI 1486.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VII4 loitsut 2796.
11%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
JR 20432
11%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 06498
11%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
JR 03353
11%
1839
None
Castrén, M. A.
JR 32124
11%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 52306
11%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XV 782.
11%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
JR 71825
11%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Salava, Anna-Kaarina
SKVR VII4 loitsut 2556.
11%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR V2 2530.
11%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VII4 loitsut 2557.
11%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR VII4 loitsut 2830.
10%
1901
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lonkainen, Jaakko
SKVR III3 4323.
10%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
JR 37226
10%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR IX4 788.
10%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR XI 1573.
10%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII2 5920.
10%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR IV3 4250.
10%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR X1 2736.
10%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR XIII3 8556.
10%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XII2 5893.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR XIII3 9522.
10%
9999
Etelä-Karjala
Kansallismuseon kansatieteellinen osasto
SKVR I4 335.
10%
1871
Viena — Kiestinki
Borenius, A. A.
JR 36837
10%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR IV3 4264.
10%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR VII4 loitsut 2558.
10%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR XII1 3857.
10%
1800
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Topelius, Zacharias
SKVR XIII3 8553.
10%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IX4 786.
10%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR VI2 4558.
10%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR X1 2763.
10%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XIII3 9283.
10%
1913
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Koskivaara, Aleksanteri
SKVR VI2 4601.
10%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR IX4 784.
10%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR VII4 loitsut 1792.
10%
1895
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Erkko, J. H.
SKVR IX3 749.
10%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR IV3 4315.
10%
1883
Keski-Inkeri — Tyrö
Porkka, Volmari
SKVR VI2 4579.
10%
1816
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
JR 63135
10%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR XII1 1707.
10%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR VII4 loitsut 2546.
10%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR IV3 4262.
10%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
SKVR VI2 4590.
10%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR X1 2739.
10%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71782
10%
1950
Viena — Pistojärvi
Sakki, Marja-Leena
SKVR XIII3 9530.
10%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR X1 2735.
10%
1890
Satakunta — Siikainen
Laiho, Antto
SKVR XV 785.
10%
1883
Keski-Inkeri — Serepetta
Porkka, Volmari
JR 85216
10%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR VII5 Metsäs. 126.
10%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
SKVR IV3 4451.
10%
1883
Keski-Inkeri — Tyrö
Porkka, Volmari
SKVR IV3 4282.
10%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 4022.
10%
1870
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Appelgren, Hjalmar
SKVR VII4 loitsut 2162.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7213.
10%
1870
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR XIII3 8554.
10%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 17714
10%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR XII2 5098.
10%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR XII2 7347.
10%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
SKVR XIII3 8602.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR I4 2442.
10%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5896.
10%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VI2 4586.
10%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.