SKVR IX4 768.
33%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5893.
31%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR XII2 5901.
31%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR XIV 2122.
29%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR X2 3673.
27%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IX3 779.
26%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XIV 2124.
26%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR VI2 4580.
25%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR XI 1501.
25%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3625.
25%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR VI2 5218.
25%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR XIV 2123.
24%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
JR 19029
24%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VII4 loitsut 2529.
24%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3672.
23%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR IX3 751.
23%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR IX4 763.
23%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 733.
23%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2532.
23%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1480.
22%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR XII2 5894.
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR XI 1506.
22%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR X2 3674.
22%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
JR 74549
22%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR X2 3666.
22%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR X2 3677.
22%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 732.
22%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR IX4 773.
22%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 778.
22%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XV 302.
22%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX4 759.
22%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR IX4 782.
22%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX3 1281.
22%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX3 738.
22%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
JR 21230
22%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XII2 5666.
21%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XII2 5905.
21%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR XII2 5923.
21%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR IX3 753.
21%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XII2 5913.
21%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR X2 3641.
21%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR V2 2490.
21%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR X2 3655.
21%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR VI2 4601.
21%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR XIV 2113.
21%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR V2 2499.
21%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX4 785.
21%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
JR 00864
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 734.
21%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR X2 3670.
21%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR X2 3665.
21%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5463.
21%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Ahonperä, F. J.
SKVR IX4 784.
21%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
JR 29135
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3663.
20%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1513.
20%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XIII3 8606.
20%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VII4 loitsut 2583.
20%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR XI 1490.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIII3 8559.
20%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
JR 00950
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 00481
20%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR VII5 Metsäs. 124.
20%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR XI 1504.
20%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 19082
19%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XI 1503.
19%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR I4 1701.
19%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR X2 3660.
19%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR XIII3 8592.
19%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR XII2 5890.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR VII4 loitsut 2545.
19%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR IX3 756.
19%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR VII4 loitsut 2568.
19%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VI2 4607.
19%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
JR 00880
19%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5895.
19%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR VIII 334.
19%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 30356
19%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2581.
19%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VII4 loitsut 2533.
19%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR V2 2495.
19%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 06819
18%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VII4 loitsut 2565.
18%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR XII2 5944.
18%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2526.
18%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR XIII3 8591.
18%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 65696
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
JR 85117
18%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2551.
18%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR IX4 786.
18%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR XII1 4235.
18%
1836
Kainuu — Suomussalmi
Liljeblad, J. F.
SKVR IX4 780.
18%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5888.
18%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR IX4 775.
18%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR X2 3679 α.
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX4 769.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 79509
17%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR VII4 loitsut 2538.
17%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 774.
17%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR X2 3634.
17%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X2 3632.
17%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR VII4 loitsut 2566.
17%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 740.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 35267
17%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR X2 3661.
17%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 03342
17%
1839
None
Castrén, M. A.
JR 00889
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 730.
17%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR VI2 4563.
17%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 00823
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 00829
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3667.
17%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
JR 33263
17%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2548.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 71338
17%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XII2 5891.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XI 1482.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR VII5 Metsäs. 130.
17%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
JR 23110
17%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR IX3 747.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VII4 loitsut 2578.
17%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
JR 02374
17%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR XIII3 8597.
17%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX4 783.
17%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR I4 763.
17%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 4590.
17%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI2 4611.
17%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 783.
16%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 771.
16%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR XII2 5925.
16%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
JR 02195
16%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR X2 3642.
16%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X2 3653.
16%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR VII4 loitsut 2554.
16%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
JR 26081
16%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR IX3 780.
16%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR VII4 loitsut 2524.
16%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XII2 5899.
16%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
JR 36837
16%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR IX4 777.
16%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR IX3 768.
16%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR X2 3638.
16%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR IX3 746.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1484.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XI 1512.
16%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR XII2 5898.
16%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
JR 25628
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR V2 2489.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XI 1527.
16%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VII4 loitsut 2567.
16%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VII4 loitsut 2559.
16%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8567.
16%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR IX3 777.
16%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VII3 loitsut 907.
16%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2549.
16%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR X2 3676.
16%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR XII2 5910.
16%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR IX4 781.
16%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VI2 4581.
16%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2579.
15%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR IX3 726.
15%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 02599
15%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR IX4 774.
15%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3415 α.
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII5 Metsäs. 129.
15%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1498.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XI 1533.
15%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR VI2 4558.
15%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR IX4 787.
15%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
JR 63139
15%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR VI2 5217.
15%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 16755
15%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X2 3640.
15%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR III3 4316.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5947.
15%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VIII 339.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XII2 5917.
15%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR IX3 362.
15%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
15%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR III3 4320.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 00482
15%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR IX4 772.
15%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5927.
15%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR VI1 3524.
15%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2546.
15%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR XII2 6076.
15%
1854
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Murman, J. V.
SKVR VI2 4599.
15%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2556.
15%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
JR 80145
15%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR VI2 4557.
15%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 06820
15%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 06821
15%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VII4 loitsut 2553.
15%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR IX3 1280.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII3 8595.
15%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR V2 2491.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR VII5 Metsäs. 127.
15%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
JR 71782
15%
1950
Viena — Pistojärvi
Sakki, Marja-Leena
SKVR IX3 759.
15%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 16948
15%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR XI 1526.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
JR 50546
14%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR XI 1493.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIII3 8570.
14%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR IV3 4275.
14%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
JR 03353
14%
1839
None
Castrén, M. A.
SKVR XI 1530.
14%
1892
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Leino, A.
SKVR XI 1494.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIII3 8579.
14%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR XIII4 12753.
14%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR X2 3620 γ.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR IX3 750.
14%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 60181
14%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR IX4 788.
14%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
JR 32116
14%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VI2 4561.
14%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR XI 1487.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR XIII3 8580.
14%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
JR 45299
14%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR IV3 4273.
14%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR XI 1511.
14%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR VII4 loitsut 2573.
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 337.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 769.
14%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR VII5 Metsäs. 123.
14%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR XII1 3858.
14%
1831
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Topelius, Zacharias
SKVR IV3 4281.
14%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8551.
14%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IX3 757.
14%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR XIV 2116.
14%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR XII2 5928.
14%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 735.
14%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 50542
14%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR XI 1515.
14%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
14%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 1492.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1491.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII2 5904.
14%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR XII2 5948.
14%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 778.
14%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR X2 3652.
13%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR III3 4319.
13%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII3 8554.
13%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4589.
13%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VI2 4578.
13%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR VII4 loitsut 2561.
13%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
13%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 30697
13%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR XIII3 8561.
13%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR III3 4315.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR I4 714.
13%
1880
Viena — Vuokkiniemi
Meriläinen, Heikki
SKVR XI 1510.
13%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR VII5 Metsäs. 133.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
JR 09715
13%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR X2 3662.
13%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR III3 4321.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 65700
13%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR VII5 Metsäs. 135.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2557.
13%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR XIII3 8583.
13%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR V3 1000.
13%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII4 loitsut 2552.
13%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR XI 1528.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX4 771.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 22392
13%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR X2 3645.
13%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XII2 5907.
13%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIII3 8593.
13%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR XIII3 8568.
13%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR XI 1496.
13%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR X2 3637.
13%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
SKVR IV3 4255.
13%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VII5 Metsäs. 136.
13%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
JR 33481
13%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR IX3 725.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XV 301.
13%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XII2 5909.
13%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1521.
13%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XII2 5920.
13%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR XI 1509.
12%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XII2 5383.
12%
1888
Kainuu — Puolanka
Krohn, Kaarle
JR 30384
12%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2539.
12%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR X2 3863.
12%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XV 303.
12%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 26679
12%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR XII2 5613.
12%
1880
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
SKVR V2 2498.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR IX4 758.
12%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
JR 66117
12%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
JR 17714
12%
1931
Viena
Ievala, Iivari
JR 52306
12%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 04871
12%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 06482
12%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
JR 07706
12%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR III3 4311.
12%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR XIII3 8596.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VI2 4582.
12%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
JR 85216
12%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR IV3 4279.
12%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 731.
12%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII3 3812.
12%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII4 loitsut 2558.
12%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR I4 725.
12%
1900
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Iivana
JR 19841
12%
1934
Viena — Vuokkiniemi
Juvas, Maija
SKVR XI 1505.
12%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 739.
12%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR X2 3621.
12%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR III3 4308.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5896.
12%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR XII2 5889.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 308.
12%
1886
Keski-Suomi — Viitasaari
Laitinen, G.
JR 24472
12%
1944
Aunus — Porajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2527.
12%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Polén, R.
SKVR XIII3 8586.
12%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR X2 5491.
12%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR IV3 4269.
12%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XI 1499.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR IX4 908.
12%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 729.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX4 770.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 29154
11%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1517.
11%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XII2 5943.
11%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR VI2 4588.
11%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR VII3 3864 a.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 35901
11%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
JR 29162
11%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3678.
11%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XI 1489.
11%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR III3 4447.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 06481
11%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
JR 68962
11%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 30383
11%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR V2 2496.
11%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR IX4 1060.
11%
1888
Keski-Suomi — Hankasalmi
Ekberg, K.
SKVR VII4 loitsut 2544.
11%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR VII4 loitsut 2871.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3019.
11%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1523.
11%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR VII5 Metsäs. 137.
11%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR V3 1001.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII3 3864.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 31355
11%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VI2 4591.
11%
1858
Pohjois-Savo — Leppävirta
Ahlman, F. F.
SKVR I3 1875.
11%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
SKVR XIII3 8562.
11%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XIII4 11793.
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR IX3 722.
11%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR III3 4310.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 6001.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3546.
11%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 752.
11%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 35562
11%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR V3 1251 a.
11%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VI1 3016.
11%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI2 4584.
11%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
SKVR VII5 Metsäs. 132.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR X2 3650.
11%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8600.
11%
1897
Etelä-Karjala — Parikkala
Anttonen, M.
SKVR III3 4328.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XI 1858.
11%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 31246
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR IV3 4254.
11%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XII2 5942.
11%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26414
11%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VII5 loitsut 4360.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1497.
10%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 30291
10%
1930
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI1 3916.
10%
1854
Etelä-Savo — Pieksämäki
Roschier, J. V.
SKVR VI2 4570.
10%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
KR 43:402
10%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR III3 4312.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1483.
10%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
JR 78882
10%
1939
Viena — Vuokkiniemi
Tienari, Matti
SKVR XII2 5379.
10%
1800
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Topelius, Zacharias
SKVR XIII3 8581.
10%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
JR 37227
10%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR IX3 737.
10%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
JR 77702
10%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 4608.
10%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR VI2 7354.
10%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4341.
10%
1878
Etelä-Savo
Laitinen, Henrik
SKVR X1 2325.
10%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR VI1 3407.
10%
1889
Etelä-Savo — Kangaslampi
Tuntematon
SKVR XIII3 8607.
10%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 8556.
10%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 8565.
10%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
JR 67712
10%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Reponen, Otto
SKVR VII4 loitsut 2113.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 333.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
JR 24626
10%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR X2 3633.
10%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
SKVR VII3 loitsut 293.
10%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
SKVR XII2 5380.
10%
1823
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 7227.
10%
1883
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII2 6009.
10%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 744.
10%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR I4 770.
10%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8599.
10%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8603.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 4317.
10%
1854
Peräpohjola — Kemijärvi
Murman, J. V.
SKVR I4 96.
10%
1900
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Iivana
SKVR XIII3 8605.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VI1 3595.
10%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
JR 45535
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VI1 3516.
10%
1820
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
SKVR IV3 4268.
10%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR IX4 285.
10%
1891
Keski-Suomi — Laukaa
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VII4 loitsut 2570.
10%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 54985
10%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XI 1597.
10%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 43273
10%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 79233
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
JR 37777
10%
1916
None
Länkelä, Jaako
SKVR IX4 406.
10%
1888
Keski-Suomi — Rautalampi
Vallin, E. V.
SKVR III3 4543.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1873.
10%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rosnell, J. M.
SKVR XII1 3854.
10%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XII1 3855.
10%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR XIII3 9395.
10%
1908
Etelä-Karjala — Parikkala
Mikkonen, Ida
SKVR I4 764.
10%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
JR 80395
10%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR IX4 846.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle