SKVR XV 234.
28%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 24340
19%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 71778
18%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
JR 24261
17%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR XII1 4171.
17%
1931
Kainuu — Kuhmo
Reponen, Astrid
SKVR VI1 3273.
17%
1767
Etelä-Savo
Giers, C. R.
JR 24304
17%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 30304
16%
1930
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XI 1590.
15%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XV 233.
15%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX3 813.
15%
1913
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
SKVR I4 2389.
15%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
SKVR VII5 Metsäs. 164.
15%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Gottlund, K. A.
JR 24720
15%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 27084
15%
1950
Kainuu — Kuusamo
Komu, Väinö
SKVR XII1 4150.
15%
1882
Kainuu — Sotkamo
Krohn, Kaarle
JR 81058
15%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
JR 24501
15%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 29318
14%
1884
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 386.
14%
1816
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 8495.
14%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 29324
14%
1884
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 177.
14%
1931
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
JR 62228
14%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR X1 2242.
14%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR IX4 857.
14%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
JR 06506
14%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR VI1 3319.
14%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 84109
14%
1936
Kainuu — Suomussalmi
Väisänen, Oskari
SKVR XI 1548.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XV 240b.
14%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR X1 2231.
14%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR I4 2388.
14%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Kemppainen, Eino
SKVR XII1 4093.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 4112.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
JR 24206
14%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR IX4 853.
14%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
KR 47:68
14%
1789
Varsinais-Suomi — Turku
Ganander, Christfrid
SKVR XII1 4108 α.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 84103
14%
1936
Kainuu — Suomussalmi
Väisänen, Oskari
JR 09947
14%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Hyvärinen, Raili
SKVR XII1 4103.
13%
9999
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Tuntematon
SKVR XII1 4275.
13%
1891
Kainuu — Kuusamo
Auer, K.
JR 44214
13%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 41285
13%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Manninen, Heikki
SKVR IX4 1224.
13%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 4239 α.
13%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
SKVR II 667.
13%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR IX4 835.
13%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 24647
13%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XV 235.
13%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 09363
13%
1963
Viena — Kontokki
Huovinen, Jussi
SKVR X1 2208.
13%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 24619
13%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 17549
13%
1930
Viena — Uhtua
Ievala, Iivari
SKVR VII3 loitsut 473.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Juuka
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 403.
13%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
JR 24502
13%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 79432
13%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Toiviainen, Eino
SKVR VII3 loitsut 415.
13%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII3 loitsut 445.
13%
1909
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niemi, A. R.
SKVR VII3 loitsut 1361.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
JR 24751
13%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 16941
13%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
SKVR VI1 3335.
13%
1819
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
JR 28129
13%
1949
Viena — Pistojärvi
Koski, Huoti
JR 24615
13%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XII1 4123.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII1 4196.
13%
1831
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Topelius, Zacharias
SKVR II 668 a).
12%
1901
Aunus — Repola
Niemi, A. R.
SKVR II 668 b).
12%
1908
Aunus — Repola
Osonen, V.
SKVR XII1 4268.
12%
1933
Kainuu — Pudasjärvi
Reponen, Astrid
SKVR I4 2388 a).
12%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
SKVR XII1 4252. OIKEA
12%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Auer, K.
SKVR VI1 3282.
12%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR VI1 3276.
12%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR VII3 loitsut 497.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 4136.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
JR 01761
12%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR XII1 4079.
12%
1789
Pohjois-Pohjanmaa
Ganander, Christfrid
SKVR XIII3 8668.
12%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VII3 loitsut 447.
12%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VII3 loitsut 438.
12%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 02684
12%
1928
Viena — Vuokkiniemi
Bogdanoff, G. H.
SKVR VII3 loitsut 444.
12%
1911
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Vallaskangas, Iida
SKVR XII1 4174 α.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Krohn, Kaarle
JR 24646
12%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 06551
12%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
SKVR II 668.
12%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR XII1 4249.
12%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR VII5 Metsäs. 169.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XII1 4083.
12%
1700
Pohjois-Pohjanmaa
Ganander, Christfrid
JR 51411
12%
1915
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 836.
12%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1331.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
JR 17562
11%
1930
Viena — Uhtua
Ievala, Iivari
JR 17633
11%
1931
Viena — Vuokkiniemi
Ievala, Iivari
JR 24291
11%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 17674
11%
1931
Viena — Kontokki
Ievala, Iivari
JR 17896
11%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR IX4 858.
11%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
JR 44197
11%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 27081
11%
1950
Kainuu — Kuusamo
Komu, Väinö
SKVR IX4 852.
11%
1884
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 838.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 406.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR XIII3 8648.
11%
1932
Etelä-Karjala — Räisälä
Tenhonen
SKVR IX3 814.
11%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR II 666.
11%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
SKVR X1 2209.
11%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX4 837.
11%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX4 828.
11%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
SKVR XI 1601.
11%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR IX4 830.
11%
1893
Keski-Suomi — Laukaa
Jyväskylän lyseon konventti
JR 75795
11%
1953
Viena — Vuokkiniemi
Laiho, Aili
KR 43:719
11%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
JR 00857
11%
1948
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XI 1562.
11%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR VI1 3277.
11%
1851
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR VII4 loitsut 2356.
11%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Relander, O.
SKVR XV 239.
11%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 18950
11%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR XI 1545.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XI 1592.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
SKVR X1 2191.
11%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
KR 47:52
11%
1789
Varsinais-Suomi — Turku
Ganander, Christfrid
JR 71353
11%
1961
Viena — Pistojärvi
Saari, Vieno
SKVR I4 150.
11%
1880
Viena — Kontokki
Mustakallio, Jooseppi
SKVR XI 1559.
11%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VI1 3325.
11%
1892
Pohjois-Savo — Nilsiä
Ollilainen, P.
SKVR VI1 3409.
11%
1894
Etelä-Savo — Kangaslampi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII1 4277.
11%
1898
Kainuu — Kuusamo
Tuovila, Edvard
JR 30393
11%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII5 Metsäs. 97.
11%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Lekvattnet
Gottlund, K. A.
SKVR VI1 3278.
11%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
SKVR I4 2387.
10%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
SKVR VII3 loitsut 1348.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Krohn, Kaarle
SKVR I4 169.
10%
1872
Viena — Vuokkiniemi
Borenius, A. A.
SKVR X1 2233.
10%
1911
Satakunta — Pihlajavesi
Salokannel, Akseli
JR 78881
10%
1939
Viena — Vuokkiniemi
Tienari, Matti
SKVR XII1 4216.
10%
1882
Kainuu — Hyrynsalmi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5370.
10%
1789
Pohjois-Pohjanmaa
Ganander, Christfrid
SKVR VII3 loitsut 465.
10%
1884
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Krohn, Kaarle
SKVR I4 163.
10%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
SKVR XI 1602.
10%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR XI 1566.
10%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 69434
10%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX4 869.
10%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Kaukoranta, Toivo
JR 24372
10%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR VII3 loitsut 337.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Basilier, Hj.
SKVR IX4 876.
10%
1890
Keski-Suomi — Karstula
Varvikko, K. J.
SKVR VI1 3317.
10%
1895
Pohjois-Savo — Maaninka
Soini, Lauri
SKVR I4 151 a).
10%
1894
Kainuu — Suomussalmi
Karjalainen, K.
JR 84015
10%
1935
Viena — Vuokkiniemi
Vähä-Muotia, Elma
SKVR XII1 4099.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 842.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 29217
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 811.
10%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 27074
10%
1950
Kainuu — Kuusamo
Komu, Väinö
SKVR I4 155.
10%
1835
Viena — Kontokki
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 8496.
10%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR I4 151.
10%
1893
Kainuu — Suomussalmi
Marttini, Iivana
SKVR VII5 Metsäs. 163.
10%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
JR 17666
10%
1931
Viena — Kontokki
Ievala, Iivari
SKVR VII3 loitsut 768.
10%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XI 1596.
10%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 24698
10%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR X1 2174.
10%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR X1 2224.
10%
1904
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR XI 1669.
10%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Nurmio, M.
SKVR XI 1600.
10%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
JR 71336
10%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR VII5 Metsäs. 176.
10%
1926
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Kettunen, Lauri
SKVR IX4 827.
10%
1886
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Laitinen, G.
SKVR I4 219.
10%
1894
Viena — Pistojärvi
Inha, I. K.
SKVR XI 1558.
10%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR V3 1263.
10%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX4 839.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3280.
10%
1899
Etelä-Savo — Mikkeli
Kärkkäinen, V. J.
SKVR X1 2232.
10%
1903
Satakunta — Virrat
Sirén, Teodor
JR 45329
10%
1936
Viena — Jyskyjärvi
Niemi, Osmo
SKVR IX4 847.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 469 a.
10%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR VII3 loitsut 360.
10%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Relander, O.
SKVR X1 2187.
10%
1892
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.