SKVR XII1 1347.
44%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 38819
41%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Lehto, Lemmikki
SKVR XII1 1343.
40%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII1 178.
38%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2098.
38%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Juutilainen, A. V.
SKVR XII1 1370.
38%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
SKVR VI1 2111.
37%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 67005
36%
1935
Kainuu — Sotkamo
Rautiainen, Matti
SKVR VII3 4060.
35%
1845
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Europaeus, D. E. D.
JR 35192
34%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR I3 1948.
34%
1889
Viena — Kontokki
Meriläinen, Heikki
JR 61451
34%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
SKVR XII1 1350.
34%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
SKVR VII3 4065.
34%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1362.
34%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
SKVR II 609.
33%
1884
Aunus — Porajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 2110.
33%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1357.
33%
1896
Kainuu — Paltamo
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII1 1356.
32%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Jääskelä, Sakari
SKVR XII1 1369.
32%
1909
Kainuu — Suomussalmi
Engelberg, R. S.
JR 45050
32%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Neovius, A. D.
JR 64056
32%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 71972
32%
1953
Kainuu — Ristijärvi
Salminen, Aarne
SKVR VII3 4055.
32%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 17124
31%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 29194
31%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR IX2 296.
31%
1891
Keski-Suomi — Rautalampi
Sirén, Signe
JR 29228
31%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Krohn, Kaarle
JR 59491
31%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
SKVR VII3 4066.
30%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
JR 43012
30%
1938
Kainuu — Paltamo
Moilanen, Kaisa
JR 47751
30%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 45820
30%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 01502
30%
1890
Etelä-Savo — Joroinen
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1354.
30%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 2132.
30%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR VII3 4059.
30%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
JR 84082
30%
1936
Kainuu — Kajaani; Kainuu — Puolanka
Väisänen, Leevi
SKVR VI1 2121.
29%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 39340
29%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
SKVR XII1 1378.
29%
1909
Kainuu — Kuusamo
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1351.
29%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
SKVR VI1 2124.
29%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 29290
29%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1363.
29%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Korhonen, Arvi
JR 22496
28%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
SKVR XII1 1344.
28%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR VI1 2095.
28%
1887
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 61547
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
SKVR VI1 2127.
28%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR VI1 2112.
28%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 71921
28%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 73688
28%
1929
Kainuu — Pudasjärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 1367.
27%
1890
Kainuu — Suomussalmi
Ollilainen, P.
SKVR XII1 1359.
27%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 68807
27%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 84002
27%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
SKVR IX2 285.
27%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 1605.
27%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 29115
27%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Krohn, Kaarle
JR 60793
26%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XIII2 6610.
26%
1891
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Lilius, Lilli
SKVR IX2 283.
26%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
SKVR VI1 2126.
26%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 68801
26%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 2103.
26%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR XII1 1388.
26%
1914
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Martti
SKVR VI1 2091.
26%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR VI1 2114.
25%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
SKVR XIII2 6617.
25%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6993.
25%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VI1 2134.
25%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR XII1 1355.
25%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
JR 27962
25%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR XII1 1374.
25%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Keränen, E.
JR 27493
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII1 1360.
25%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
JR 64015
25%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6620.
25%
1890
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2122.
25%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR IX2 284.
25%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 293.
25%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 71915
25%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII1 1376.
24%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Merikallio, Lauri
SKVR XII1 1352.
24%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR VI2 liite III 29.
24%
1819
Etelä-Savo
Schröter, Hans Rudolf von
SKVR IX2 297.
24%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
JR 20712
24%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
SKVR VI1 2090.
23%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR XIV 1629.
23%
1893
Uusimaa — Siuntio
Valve, J.
JR 51642
23%
1930
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2129.
23%
1901
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Halonen, Hj.
SKVR VI1 2108.
23%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR VI1 2113.
23%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 18980
23%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XII2 8256.
22%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Koivukangas, Taneli
SKVR VI1 2102.
22%
1912
Etelä-Savo — Kangasniemi
Nousiainen, Oskari
JR 61217
22%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII1 1345.
22%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
SKVR VI1 2096.
22%
1892
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Hyyryläinen, O.
JR 61160
22%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Punkeri, Elsa
SKVR VI1 2135.
22%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Ruotsalainen, L.
JR 27549
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 48310
22%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 81385
22%
1909
Pohjois-Karjala — Eno
Turunen, A.
SKVR IX1 2343.
22%
1909
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 46465
21%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 40510
21%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 61933
21%
1936
Kainuu — Kuusamo
Päiväniemi, Sylvi
JR 71703
21%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Saikkonen, Selma
SKVR VII3 3943 α.
21%
1879
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Borenius, A. A.
SKVR VI1 2118.
21%
1886
Pohjois-Savo — Varkaus
Vinter, G. J.
JR 69322
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43019
21%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
SKVR VI1 2130.
21%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 37877
20%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR IX1 2339.
20%
1891
Häme — Hartola
Öfverling, J.
JR 01711
20%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 61545
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 76788
20%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 03466
20%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
SKVR XII1 1375.
20%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR VI1 2131.
20%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR VI1 2094.
20%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 09288
20%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 01912
20%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
SKVR XII1 1382.
20%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR VI1 2101.
20%
1884
Etelä-Savo — Sulkava
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
JR 41208
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 62067
20%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 15985
20%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2340.
20%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
SKVR XII1 1386.
20%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21225
19%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Himanka
Kalliomaa, Onni
JR 02174
19%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
JR 79883
19%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
SKVR IX1 2338.
19%
1890
Häme — Hartola
Rakolainen, A. H.
SKVR VI1 2106.
19%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VII3 4047.
19%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR VI1 2125.
19%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VI1 2119.
19%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6618.
19%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
JR 63964
19%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 liite II 7.
19%
1821
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
JR 76789
19%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR I3 1947.
19%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
JR 62108
19%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1346.
19%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 38775
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
SKVR I3 1946.
18%
1836
Viena — Uhtua
Cajan, J. Fr.
JR 16054
18%
1943
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62046
18%
1949
Pohjois-Savo — Nilsiä
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2097.
18%
1904
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Lundqvist, Ingeborg
SKVR XI 249.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
JR 61447
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XIII2 6606.
18%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR VI1 2099.
18%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Juutilainen, A. V.
SKVR VI1 2123.
18%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 46429
18%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Lisi
JR 80895
18%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1377.
18%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62461
18%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 2342.
18%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 80467
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 259.
18%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
SKVR X1 1578.
18%
1853
Satakunta — Eräjärvi
Hahnsson, J. A.
SKVR XII1 1390.
18%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR VII3 4050.
18%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Relander, O.
JR 37887
18%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 06382
17%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Hartikainen, Eino
SKVR VI1 2107.
17%
1887
Etelä-Savo — Rantasalmi
Vesterlund, A.
SKVR VII3 3941.
17%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
JR 77217
17%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 69269
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70066
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 263.
17%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR X1 1571.
17%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR XII1 1401.
17%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25274
17%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
SKVR XII1 1372.
17%
1880
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XII2 8255.
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
JR 27724
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR X1 1583.
17%
1904
Satakunta — Virrat
Sirén, Teodor
SKVR VI1 2133.
17%
1927
Pohjois-Savo — Iisalmi
Rytkönen, Ahti
JR 70054
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 1159.
16%
1839
Pohjois-Karjala — Liperi
Lönnrot, Elias
SKVR VII3 3942.
16%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR VII3 4051.
16%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
SKVR XI 257.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 27069
16%
1950
Kainuu — Kuusamo
Komu, Väinö
JR 53450
16%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 66461
16%
1907
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Martti
JR 21945
16%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
SKVR XI 2594.
16%
1918
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR XII1 1391.
16%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18194
16%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
SKVR XI 264.
16%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kotiseuden toimitus
SKVR XI 261.
16%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Saari, Kustaa
SKVR IX1 2331.
16%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 2120.
16%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR XII1 1380.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4062.
16%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IV2 1569.
16%
1856
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Stråhlman, K.
JR 62519
16%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 1366.
16%
1889
Kainuu — Suomussalmi
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII2 6619.
16%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 46648
16%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR XI 239.
16%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Lahtinen, Elina
SKVR XIII2 6586.
16%
1848
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR XV 184.
16%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR III2 1613.
16%
1881
Länsi-Inkeri — Soikkola
Porkka, Volmari
SKVR XII1 1393.
16%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46021
16%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR X1 1573.
16%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 07696
16%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
JR 26803
16%
1937
Keski-Suomi — Viitasaari
Koljonen, Alma
SKVR IX2 286.
16%
1887
Keski-Suomi — Karstula
Lindqvist, Aleksander
JR 62191
16%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 2341.
16%
1896
Satakunta — Kuhmalahti
Äijälä, Emilia
SKVR VII3 4054.
16%
1839
Pohjois-Karjala — Liperi
Lönnrot, Elias
SKVR III2 1612.
15%
1881
Länsi-Inkeri — Soikkola
Porkka, Volmari
JR 68806
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 61897
15%
1953
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pylkkönen, Maila
SKVR X1 1546.
15%
1853
Satakunta — Punkalaidun
Hahnsson, J. A.
JR 31806
15%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X1 1563.
15%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR XII2 8254.
15%
1933
Kainuu — Kajaani
Ojala, Alina
SKVR X1 1566.
15%
1930
Satakunta
Räisä, K.
JR 62124
15%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VII3 4048.
15%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR XII1 1364.
15%
1908
Kainuu — Puolanka
Engelberg, R. S.
SKVR X1 1576.
15%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 50496
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
JR 69891
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1385.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6589.
15%
1854
Etelä-Karjala — Sakkola
Slöör, Kaarlo
SKVR I3 1924.
15%
1846
Viena — Vuokkiniemi
Europaeus, D. E. D.
SKVR VII3 4049.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
JR 80729
15%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 1373.
15%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 31296
15%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VI1 222.
15%
1858
Etelä-Savo — Mäntyharju
Ahlman, F. F.
SKVR IX2 287.
15%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 27612
15%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
JR 76721
15%
1965
Pohjois-Pohjanmaa
Syrjälä, Hannes
SKVR X1 1575.
14%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR XII1 1392.
14%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73945
14%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
JR 32403
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR XI 265.
14%
9999
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Reinholm, H. A.
JR 40568
14%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR X1 1574.
14%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 53451
14%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 50495
14%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR XI 243.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XII1 1394.
14%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR III1 379.
13%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
JR 07620
13%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
JR 70253
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 1615.
13%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
SKVR VI2 6984.
13%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR XI 262.
13%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2128.
13%
1885
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1396.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2109.
13%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI1 2104.
13%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR XI 235.
13%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 19187
13%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
JR 69306
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 66075
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rantanen, Vieno
JR 46910
13%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
SKVR XI 233.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 33554
13%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 37447
13%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
JR 67814
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 73728
13%
1933
Kainuu
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX2 288.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X1 1579.
13%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XII1 1381.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX2 292.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 62468
12%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII2 6590.
12%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR XIII2 6622.
12%
1932
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela
JR 85588
12%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
SKVR VII3 4057.
12%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR XII1 1379.
12%
1913
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR XIV 1612.
12%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR VI1 2088.
12%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR XII1 1361.
12%
1913
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1607.
12%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 76723
12%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 80060
12%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
Kanteletar 1:206
12%
None
None
None
SKVR VII5 Metsäs. 32.
12%
1865
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Skogman, David.
SKVR XI 255.
12%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Vallinmäki, A. J.
SKVR VI1 2117.
12%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII3 4056.
12%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
JR 34978
12%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR IV1 1218.
12%
1859
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Törneroos ja Tallqvist
JR 29295
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 24691
12%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 71396
12%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR VII5 Metsäs. 34.
12%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XI 2596.
12%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 2335.
12%
1889
Häme — Iitti
Uino, K. E.
SKVR IX2 290.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 1614.
12%
1889
Uusimaa — Artjärvi
Uino, K. E.
SKVR XII1 1348.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR XIII2 6609.
11%
1850
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Saukko, Fr.
SKVR XIV 1603.
11%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XI 242.
11%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 27722
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 78427
11%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Nyström, Liisi
SKVR VI1 2100.
11%
1858
Etelä-Savo — Sulkava
Lavonius, Vilhelm
SKVR XII1 1387.
11%
1891
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
SKVR XIII2 6587.
11%
1849
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
JR 64055
11%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XI 240.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Brandt, Herman
SKVR XIII2 6608.
11%
1837
Etelä-Karjala
Lönnrot, Elias
SKVR XIII1 843.
11%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1577.
11%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XIII2 6583.
11%
1854
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Slöör, Kaarlo
JR 19407
11%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR IX2 119.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 1912.
11%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VII3 4061.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1399.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6597.
11%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
SKVR XII2 8257.
10%
1911
Pohjois-Pohjanmaa
Andersson, G. A.
SKVR VII3 3943.
10%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR XII1 1384.
10%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1365.
10%
1908
Kainuu — Hyrynsalmi
Engelberg, R. S.
SKVR XII1 1402.
10%
1927
Peräpohjola — Inari
Hakosalo, Anna-Liisa
JR 46751
10%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
Kanteletar 1:183
10%
None
None
None
SKVR XIII2 6616.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VII2 1352.
10%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR VI1 390.
10%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR IX1 2333.
10%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
SKVR V2 1901.
10%
1854
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Ahlqvist, A. E.
JR 32849
10%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 51597
10%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR V2 1896.
10%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Europaeus, D. E. D.
SKVR VI2 6992.
10%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
JR 18978
10%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XIII4 12101.
10%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 6598.
10%
1887
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Neovius, A. D.
SKVR VI2 6989.
10%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR IX2 291.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 2599.
10%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
Kanteletar 1:207
10%
None
None
None