SKVR XII1 1336.
90%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
SKVR XII1 1308.
78%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR VI1 2086.
74%
1911
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Meriläinen, P.
SKVR VI1 2078.
72%
1884
Etelä-Savo — Jäppilä
Kinnunen, A.
SKVR XI 228.
72%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 41212
72%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 06920
71%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR XIII2 6573.
71%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 19371
70%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 43815
70%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1331.
69%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61435
66%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR XIV 1586.
63%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XII1 1299.
61%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Rauma, Yrjö
JR 46501
61%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 27578
60%
1936
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Mandi
JR 29119
60%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Krohn, Kaarle
JR 76869
60%
1938
Etelä-Savo — Kangaslampi
Sääski, Sylvi
JR 09292
59%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
SKVR VI1 2075.
58%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Hynninen, E. W.
SKVR XII1 1334.
58%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1309.
58%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2085.
58%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
JR 64035
58%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1333.
57%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2073.
57%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
JR 70495
57%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2077.
57%
1933
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR XII1 1324.
57%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1327.
56%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1332.
56%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1313.
56%
1916
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1325.
56%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17125
55%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 47750
54%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 71973
54%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII1 1297.
54%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR VI1 2063.
54%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 70419
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60814
53%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XII1 1326.
53%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70863
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 37156
53%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 53885
52%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR IX2 300.
52%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 07604
52%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
SKVR VII3 4013.
51%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 17126
51%
1921
Keski-Suomi — Rautalampi
Hänninen, Laina
JR 46487
51%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 61452
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 77067
50%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1303.
50%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 21125
50%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 70143
50%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2064.
50%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 61215
49%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XIII4 12087.
49%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
SKVR XIV 1592.
49%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR VI1 2065.
49%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR VI2 6976.
49%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1304.
49%
1882
Kainuu — Ristijärvi
Krohn, Kaarle
JR 69724
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60759
48%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XII1 1321.
48%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55075
48%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 2381.
48%
1914
Häme — Hollola
Hämäläis-Osakunta
SKVR XII1 1315.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
Kanteletar 1:234
47%
None
None
None
JR 44003
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 51618
47%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1536 α.
46%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 43695
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX2 301.
46%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 74595
46%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XI 229.
45%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Brandt, Herman
JR 21337
45%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR XII1 1330.
45%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 72851
45%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 43678
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1307.
45%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 23600
45%
1961
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Karsikas, Matti
JR 72886
45%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 61453
45%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 46585
44%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
SKVR VI2 6982 a.
44%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 44074
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44053
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70560
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06002
44%
1965
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Harju, Johan K.
SKVR XIII2 6582.
44%
1935
Etelä-Karjala — Seiskari
Laiho, Aili
JR 82630
44%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
JR 44819
44%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 63443
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1575.
43%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 43727
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI2 6982 β.
43%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VI1 2067.
43%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR XII1 1319.
43%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2369.
43%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 41467
43%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 48709
43%
1936
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paapponen, Matti
JR 63444
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2371.
43%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6565.
43%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 27640
43%
1937
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Korhonen, Viljo
JR 78559
43%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Tanninen, Antti
JR 03478
43%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 38944
43%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
SKVR XII1 1314.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66842
43%
1851
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Räty, A.
JR 38954
43%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 83312
43%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
SKVR VI1 2082.
42%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 26278
42%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR V2 1891.
42%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
JR 06612
42%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hautala, Jouko
SKVR XII1 1320.
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17154
42%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 21990
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Kangasharju, Sylvi
JR 27435
42%
1962
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Korhonen, Hanna
SKVR VI2 6978.
41%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 23755
41%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 68995
41%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR IX1 2375.
41%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 28001
41%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 45615
41%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XIII4 12088.
41%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 18807
41%
1969
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 05963
41%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR VII3 4028.
41%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR VII3 4014.
41%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
SKVR IV3 3851.
41%
1909
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
JR 29289
41%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XIII4 12089.
40%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 53886
40%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 48829
40%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
JR 61731
40%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
JR 63445
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6566.
40%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 74899
40%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 69951
40%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2066.
40%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 09916
40%
1935
Pohjois-Savo — Riistavesi
Hyvärinen, Martta
SKVR VI2 6979.
40%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 34935
39%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Laiho, Aili
JR 41062
39%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
SKVR V3 liite 29.
39%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Europaeus, D. E. D.
JR 47587
39%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
SKVR XIV 1581.
39%
1887
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR XIII2 6569.
39%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII1 1305.
39%
1882
Kainuu — Hyrynsalmi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 4021.
39%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR VI2 6980.
39%
1934
Etelä-Savo — Ruokolahti
Kohvakka, Toini
SKVR XII1 1316.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61375
39%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Putaala, Martti
JR 53042
39%
1962
Keski-Suomi — Kinnula
Pekkarinen, Miina
JR 67956
39%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
SKVR XII1 1318.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53888
38%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 48762
38%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
SKVR VI1 2081.
38%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR XII1 1322.
38%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12086.
38%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 70088
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 41564
38%
1937
Häme — Iitti
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 6568.
38%
1891
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lilius, Lilli
SKVR XIII2 6578.
38%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6560.
38%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 00959
38%
1887
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6567.
38%
1915
Etelä-Karjala — Parikkala
Poutanen, Heikki
SKVR XIII2 6579.
38%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6564.
38%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 81533
38%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
SKVR IV2 2586.
37%
1894
Keski-Inkeri — Koprina
Kouhia, J.
SKVR VII3 4017.
37%
1914
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Hotinen, Juho
SKVR VI1 2074.
37%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 23389
37%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
SKVR VII3 4011.
37%
1816
Pohjois-Karjala — Kitee
Gottlund, K. A.
SKVR VI1 2298.
37%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 61110
37%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR V2 1890.
37%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IV3 3883.
37%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
JR 62531
37%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 39135
37%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lempinen, Nasti
SKVR VI1 2296.
37%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 41958
37%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 53884
37%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 40980
37%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 36567
37%
1938
Etelä-Karjala — Jaakkima
Laine, Elli
SKVR XII1 1300.
36%
1882
Kainuu — Sotkamo
Krohn, Kaarle
JR 53507
36%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR VII3 4018.
36%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 299.
36%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 61771
36%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 38967
36%
1937
Kainuu — Sotkamo
Leinonen, Maria
JR 25937
36%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
SKVR VII3 4034.
36%
1911
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Valve, Antti
JR 60898
35%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR VII3 4025.
35%
1902
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Seppälä, Santeri
JR 03718
35%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR XII1 1297 α.
35%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR XIII2 6562.
35%
1880
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Koskimies, A. V.
JR 32176
35%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 08705
35%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 53883
35%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
JR 71667
35%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saikkonen, Juho
SKVR VI1 2070.
35%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
JR 72913
35%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Salokannel, Juho
SKVR X1 1528.
35%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 71741
35%
1939
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
SKVR VIII 3442.
35%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 63442
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 08731
35%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 00640
34%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Airikka, Lauri
SKVR IX2 303.
34%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
JR 24877
34%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
JR 64944
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 74092
34%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Savolainen, Kerttu
SKVR VII3 4019.
34%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
SKVR III2 2208.
34%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1576.
34%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
JR 82945
34%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR XII1 1311.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71974
34%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII1 1312.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1323.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1594.
34%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIII2 6555.
33%
1927
Etelä-Karjala — Kivennapa
Ruuttu, Maria
JR 83128
33%
1948
Keski-Inkeri — Spankkova
Virolainen, Maria
SKVR XIII2 6581.
33%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VII3 4030.
33%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR XII1 1338.
33%
1915
Pohjois-Pohjanmaa
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63938
33%
1957
Etelä-Karjala — Lumivaara
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4027.
33%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
SKVR VI1 2084.
33%
1932
Pohjois-Savo — Maaninka
Pylkkönen, Aaro
JR 40920
33%
1954
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Määttänen, Vieno
JR 68101
33%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR VII3 4029.
33%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 35014
33%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Laatikainen, Antti
SKVR X1 1535.
32%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 00211
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR IV3 3315.
32%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1335.
32%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 38546
32%
1968
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR XIV 1591.
32%
1889
Uusimaa — Nummi
Holmberg, W. K.
JR 66635
32%
1933
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 45516
32%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VII3 4008.
32%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
SKVR XIII2 6557.
32%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70259
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6982.
32%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VII3 4031.
32%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 07277
32%
1859
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Heino-Vares, Olli
JR 54782
32%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 2364.
32%
1903
Häme — Akaa
Tyyskä, J.
JR 34743
32%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR III2 2126.
32%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IV2 2744.
32%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIII2 6574.
31%
1916
Etelä-Karjala — Jääski
Vartiainen, Elsa
SKVR III2 2209.
31%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2297.
31%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
JR 30511
31%
1936
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kuronen, Jalmari
JR 71746
31%
1948
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
JR 07699
31%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XIII2 6556.
31%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
JR 68802
31%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 2384.
31%
1888
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
SKVR II 599.
31%
1908
Aunus — Repola
Osonen, V.
JR 61432
31%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
JR 60687
31%
1961
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Pukonen, Elsa
JR 08706
31%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
SKVR VI1 2069.
30%
1911
Etelä-Savo — Ristiina
Streng, Harry
SKVR IX2 302.
30%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
JR 77214
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 3426.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 1520.
30%
1902
Satakunta — Tyrvää
Kallio, Väinö
SKVR IX1 2380.
30%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VII3 4007.
30%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Niemi, A. R.
SKVR XIII2 6577.
30%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 36005
30%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR XIV 1577.
30%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 1328.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IV3 3685.
30%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VII3 4024.
30%
1911
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
JR 27264
30%
1935
Pohjois-Karjala — Liperi
Koponen, Taimi
JR 09780
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
JR 61894
30%
1953
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pylkkönen, Maila
JR 80540
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 65344
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1306.
29%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 41131
29%
1938
Etelä-Savo — Heinävesi
Malkki, Jouko
SKVR X1 1519.
29%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR VI2 6981.
29%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 39912
29%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 80030
29%
1935
Etelä-Karjala — Muolaa
Torikka, Ida
JR 82521
29%
1936
Etelä-Karjala — Viipuri
Vauhkonen, Pekka
SKVR VII3 4026.
29%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
JR 03507
29%
1903
Pohjois-Karjala — Juuka
Engelberg, R. S.
SKVR VII3 4020.
29%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR IX1 2376.
29%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
JR 82341
29%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 68355
29%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 77899
29%
1944
Keski-Inkeri — Tuutari
Sääski, Sylvi
SKVR IV3 2842.
29%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR III2 2352.
28%
1892
Länsi-Inkeri — Kattila
Alava, Vihtori
SKVR XI 2592.
28%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR IV1 1307.
28%
1859
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Törneroos ja Tallqvist
SKVR V2 1892.
28%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Räikkönen, Eino
SKVR XIII2 6580.
28%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
SKVR XII2 8253.
28%
1931
Kainuu — Sotkamo
Rytkönen, Ahti
JR 49723
28%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 66981
28%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
JR 39284
28%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Leppänen, Simo
JR 27791
28%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
JR 64133
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2083.
27%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 25430
27%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Kerminen, Emil
JR 73267
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR IX2 298.
27%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1317.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1590.
27%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 68996
27%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XIII4 12094.
27%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
JR 64643
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2071.
26%
1899
Etelä-Savo — Sääminki
Hahnsson, Hilja
JR 74550
26%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR XIII2 6558.
26%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 21465
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 2368.
26%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR VII3 4005.
26%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR VII3 4015.
26%
1824
Pohjois-Karjala — Liperi
Sjögrén, A. J.
JR 29165
26%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
JR 65345
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2379.
26%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1302.
26%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR IV2 2282.
26%
1881
Keski-Inkeri — Serepetta
Porkka, Volmari
SKVR IV2 2566.
26%
1893
Keski-Inkeri — Kaprio
Putkonen, Pekka
SKVR IX1 2382.
25%
1886
Häme — Iitti
Puttila, T.
JR 04435
25%
1932
Aunus — Porajärvi
Haavio, Martti
SKVR XII1 1310.
25%
1913
Kainuu — Kuusamo
Nyberg, P.
SKVR XIII2 6559.
25%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 31502
25%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
SKVR XIII2 6572.
25%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 26902
25%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
SKVR IV1 1366.
25%
1861
Keski-Inkeri — Serepetta
Groundström, Oskar
SKVR VII3 4016.
25%
1924
Pohjois-Karjala — Liperi
Niittylahden kansanopisto
JR 64646
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65248
25%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12092.
25%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 64134
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 34939
24%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Laiho, Aili
JR 64644
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1513.
24%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IV3 4087.
24%
1891
Keski-Inkeri — Koprina
Alava, Vihtori
SKVR X1 1526 α.
24%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 64645
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR IV1 547.
24%
1853
Keski-Inkeri — Tyrö
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII2 6575.
24%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VII3 4032.
24%
1890
Pohjois-Karjala — Nurmes
Ollilainen, P.
SKVR VI1 2079.
24%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR X1 1533.
24%
1904
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 21404
24%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 1537.
24%
1904
Satakunta — Virrat
Sirén, Teodor
JR 76407
23%
1915
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 31504
23%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
SKVR X1 1534.
23%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 82553
23%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
SKVR X1 1536.
23%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 65908
23%
1955
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR IV3 Vatja 4692.
23%
1877
Länsi-Inkeri — Kattila
Borenius, A. A.
SKVR VI1 2076.
23%
1892
Etelä-Savo — Joroinen
Jurva, Hilma
SKVR VII3 4023.
23%
1892
Pohjois-Karjala — Kaavi
Jurva, Hilma
JR 70144
23%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2299.
23%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42991
23%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Mikkonen, Yrjö
JR 51467
23%
1930
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR III3 3505.
22%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
JR 68356
22%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR X1 1514.
22%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 12085.
22%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VII3 4012.
22%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
SKVR IV3 Vatja 4802.
22%
1914
Länsi-Inkeri — Kattila
Kettunen, Lauri
SKVR XIV 1578.
22%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 64647
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6563.
22%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR VII3 4033.
22%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Collan, Anni
SKVR XIII2 6570.
22%
1908
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Collan, Anni
JR 32357
22%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X1 1510.
22%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
JR 42678
22%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR XIV 1585.
22%
1915
Uusimaa — Porvoo
Velho, Osku
JR 69642
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 12090.
22%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 32814
21%
1948
Satakunta — Lempäälä
Kärki, Frans
JR 40479
21%
1900
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII4 12096.
21%
1935
Etelä-Karjala — Viipuri
Hauhia, Taimi
SKVR VI2 5526.
21%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
SKVR VII3 4022.
21%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XIV 1584.
21%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR VIII 3416.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 25277
21%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
JR 60840
20%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
SKVR V2 1894.
20%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 01170
20%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 64642
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 61409
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR VIII 3438.
20%
1885
Varsinais-Suomi — Raisio
Tamminen, Emanuel
SKVR X1 1512.
20%
1885
Satakunta
Tamminen, Emanuel
SKVR X1 1517.
20%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Tuntematon
JR 20842
20%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
JR 08146
20%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR VIII 3409.
20%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR VII3 4009.
20%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
SKVR XIII2 6554.
20%
1934
Etelä-Karjala — Sakkola
Laiho, Lauri
JR 31224
19%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Kähkönen, Iida
SKVR VIII 3423.
19%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 1298.
19%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 27183
19%
1954
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 26540
19%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Koilo, Toivo
JR 42679
19%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR XI 396.
19%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Nurmio, M.
SKVR VI2 6977.
19%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 54588
19%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 2068.
19%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR X1 1525.
18%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 3436.
18%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
SKVR XIII2 6571.
18%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR VI1 2072.
18%
1824
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR V2 1893.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Miikkulainen
Alava, Vihtori
JR 84114
18%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Väisänen, Oskari
SKVR IX1 2383.
18%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR X1 1530.
18%
1884
Satakunta — Lempäälä
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
JR 73023
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65346
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR I3 1939.
17%
1835
Viena — Uhtua
Lönnrot, Elias
JR 34964
17%
1936
Viena — Uhtua
Laiho, Aili
SKVR VIII 3414.
17%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 80333
17%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Tujunen, V. R.
JR 79974
16%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
SKVR VIII 3427.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 2080.
16%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 41703
16%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 3434.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 34592
16%
1964
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 85629
16%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
SKVR IX1 2357.
16%
1913
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
SKVR XIV 1582.
16%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 32991
16%
1949
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR VIII 3417.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 1518.
16%
1903
Satakunta — Kokemäki
Santavirta, K. O.
JR 38367
15%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR XIV 1596.
15%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 33044
15%
1950
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 46824
15%
1926
Satakunta — Jämijärvi
Okkola, T. E.
SKVR XIV 1587.
15%
1922
Uusimaa — Helsinki
Lehmusto, Alma
SKVR XIII2 6553.
15%
1848
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
SKVR X1 1516.
15%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3422.
15%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 35519
14%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IX1 2361.
14%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR X1 1524.
14%
1902
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 19138
14%
1961
Varsinais-Suomi — Maaria
Jantonen, Elviira
SKVR VIII 3413.
14%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 09397
14%
1903
Häme — Somero
Hurmerinta, Akseli
SKVR VIII 3440.
14%
1914
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
SKVR XIV 1583.
14%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR X1 1531.
14%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR X1 1538.
14%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1597.
14%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR X1 1529.
14%
1884
Satakunta — Lempäälä
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR X1 1521.
14%
1890
Satakunta — Lavia
Kievari, V.
SKVR XIII2 6576.
13%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 42417
13%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR VIII 3420.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 00896
13%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VIII 3435.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6552.
13%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VIII 3431.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR XIII4 12095.
13%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR IX1 2373.
13%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3425.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
SKVR I4 2348 a).
13%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
SKVR VIII 3408.
13%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR IX1 2366.
13%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2370.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1522.
13%
1910
Satakunta — Hämeenkyrö
Kullaa, E.
SKVR X1 1511.
12%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 05952
12%
1936
Satakunta — Kokemäki
Harju, Helmi
SKVR VI2 7052.
12%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 82217
12%
1920
Häme — Sääksmäki
Valmu, Aune
SKVR XIII4 12084.
12%
1937
Etelä-Karjala — Rautu
Eerikäinen, Alma
JR 34962
12%
1936
Viena — Uhtua
Laiho, Aili
SKVR IX1 2363.
12%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR I4 2348 b).
12%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR I4 2348.
12%
1918
Viena — Uhtua
Kemppainen, Eino
SKVR XII1 1301.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
JR 79972
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolvanen, Jouko
JR 39480
11%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR XIII2 6123.
11%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VIII 3412.
11%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
SKVR X1 1523.
11%
1910
Satakunta — Hämeenkyrö
Kullaa, E.
JR 01044
11%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR II 597.
11%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
SKVR X1 1527.
11%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
JR 31314
11%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VIII 3441.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
JR 60614
11%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Poutanen, Else
JR 83595
11%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Vornanen, Hannes
SKVR VIII 3419.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47668
10%
1926
Häme — Iitti
Oksanen, Aino
SKVR VIII 4928.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2359.
10%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3437.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR IX1 2367.
10%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 66367
10%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
SKVR III3 3548.
10%
1909
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR IX1 2377.
10%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3424.
10%
1919
Varsinais-Suomi — Halikko
Vihervaara, Eemeli
JR 35521
10%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili