SKVR XI 1591.
55%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR X1 2231.
35%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR X1 2179.
30%
1927
Satakunta — Siikainen
Raekallio-Teppo, Vuokko
SKVR X1 2210.
29%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 811.
29%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 79432
29%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Toiviainen, Eino
JR 00827
28%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1551.
28%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 1548.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1571.
28%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tanner, Tuomas
SKVR X1 2239.
27%
1911
Satakunta — Kihniö
Salokannel, Akseli
SKVR X1 2202.
27%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR VI1 3276.
26%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR IX4 852.
26%
1884
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1557.
26%
1884
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XIII3 8655.
25%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR X1 2209.
25%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1588.
25%
1881
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Skultti, J.
SKVR VIII 352.
25%
1908
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
SKVR XI 1579.
24%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XI 1558.
24%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1590.
23%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR X1 2224.
23%
1904
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR XII1 4219.
23%
1882
Kainuu — Hyrynsalmi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1543.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
JR 00857
23%
1948
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
JR 08176
23%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
SKVR XI 1589.
22%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Nurmio, M.
SKVR XII1 4311.
22%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
JR 67753
22%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Repo, Paul
SKVR XII1 4112.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 812 a.
21%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XI 1559.
21%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII1 4240.
21%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1545.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 81058
21%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 1669.
20%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Nurmio, M.
JR 44214
20%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
SKVR IX3 814.
20%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 2237.
20%
1872
Satakunta — Kihniö
Vegelius, Lyydia
SKVR XI 1598.
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IV3 4311.
20%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XI 1596.
20%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX3 928.
20%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XI 1562.
20%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR XII1 4381.
20%
1854
Pohjois-Pohjanmaa
Murman, J. V.
JR 30495
20%
1912
Keski-Inkeri — Tuutari
Kurikka, J.
SKVR XI 1597.
19%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII1 4249.
19%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
JR 29324
19%
1884
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4318.
19%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
SKVR IX4 830.
19%
1893
Keski-Suomi — Laukaa
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XII1 4099.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2242.
19%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR VI1 3282.
19%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR VII3 loitsut 438.
19%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XIII3 8657.
19%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Laiho, Lauri
SKVR X1 2191.
19%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XI 1561.
18%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII1 4097.
18%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Cajan, J.
JR 16941
18%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
JR 44197
18%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
SKVR XII1 4150.
18%
1882
Kainuu — Sotkamo
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 165.
18%
1822
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Gottlund, K. A.
JR 38316
18%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lehmusto, Heikki
SKVR XI 1574.
18%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX4 869.
18%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 2194.
17%
1890
Satakunta — Ikaalinen
Laiho, Antto
SKVR XII1 4095.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
JR 38790
17%
1936
Satakunta — Huittinen
Lehtimäki, Erkki
SKVR X1 2192.
17%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XI 1546.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR VII3 loitsut 403.
17%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR IX4 836.
17%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1605.
17%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 32032
17%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X1 2216.
16%
1888
Satakunta — Parkano
Valldeman, A. J.
SKVR VI1 3278.
16%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
SKVR XI 1573.
16%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII1 4239 α.
16%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 81457
16%
1932
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, Aimo
SKVR VII3 loitsut 493.
16%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 163.
16%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
SKVR IX4 828.
15%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
SKVR IX4 825.
15%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
JR 30945
15%
1966
Viena — Vuokkiniemi
Kuusi, Matti
SKVR VI1 3312.
15%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 842.
15%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2234.
15%
1890
Satakunta — Kihniö
Alkula, Iisak
SKVR IX4 827.
15%
1886
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Laitinen, G.
SKVR IV3 4330.
15%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR V2 2524.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8667.
14%
1841
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Vikman, P. E.
SKVR I4 150.
14%
1880
Viena — Kontokki
Mustakallio, Jooseppi
SKVR X2 5358.
14%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
SKVR IX3 815.
14%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 66142
14%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR IX3 813.
14%
1913
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
JR 30304
14%
1930
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII1 4103.
13%
9999
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Tuntematon
SKVR XI 1564.
13%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR IX4 834.
13%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Oikari, Matti
JR 19090
13%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VII3 loitsut 465.
13%
1884
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 4270.
13%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XII1 4125 α.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3332.
13%
1885
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 826.
12%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Vallin, E. V.
SKVR XI 1602.
12%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR III3 4373.
12%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX4 839.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR I4 162.
12%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
SKVR VI1 3929.
12%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
JR 00933
12%
1948
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR I4 153 a).
12%
1908
Kainuu — Suomussalmi
Lesojeff, Petter
SKVR XIII3 8661.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR I4 2388.
11%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Kemppainen, Eino
SKVR XII1 4365.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 loitsut 1331.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 4079.
11%
1789
Pohjois-Pohjanmaa
Ganander, Christfrid
JR 09363
11%
1963
Viena — Kontokki
Huovinen, Jussi
SKVR X1 2222.
11%
1853
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR XI 1601.
11%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR IX4 837.
11%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XII1 4224.
11%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Auer, K.
SKVR VII3 loitsut 476.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 768.
11%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
JR 02684
11%
1928
Viena — Vuokkiniemi
Bogdanoff, G. H.
SKVR I4 2388 a).
11%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
SKVR XII2 8495.
11%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 3277.
10%
1851
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR X1 2220.
10%
1853
Satakunta — Sahalahti
Kahari, K. E.
SKVR IX4 841.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 337.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Basilier, Hj.