SKVR XI 1490.
49%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1512.
48%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR XI 1513.
44%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 1515.
43%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XI 1496.
41%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR X2 3663.
41%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1498.
39%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XI 1509.
38%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR X2 3679 α.
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1503.
37%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1491.
36%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 65696
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XI 1501.
35%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3625.
34%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR IX3 738.
33%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
JR 25628
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR XI 1493.
33%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 74549
32%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR X2 3666.
32%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR X2 3642.
32%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XII2 5905.
31%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR XI 1497.
30%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR X2 3667.
30%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR IX3 756.
29%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR XI 1521.
29%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XI 1514.
29%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 21230
29%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR IX3 778.
29%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 00864
29%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1504.
28%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 23110
28%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR X2 3677.
28%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XI 1492.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1494.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 00880
28%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3665.
28%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1506.
28%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR VIII 338.
28%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XIII4 11793.
28%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 00823
27%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 35267
27%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 00950
27%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3661.
27%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X2 3641.
26%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X2 3672.
26%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR X2 3645.
26%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
JR 33481
26%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
JR 71338
26%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XI 1528.
26%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 1527.
26%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 1505.
25%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IV3 4273.
25%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR X2 3676.
25%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR XI 1480.
25%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR XI 1517.
25%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR X2 3650.
25%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR X2 3669.
25%
1929
Satakunta — Parkano
Reponen, Astrid
SKVR IX3 757.
25%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR XI 1482.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XIII3 8568.
24%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR VIII 334.
24%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 00889
24%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 40054
24%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR V3 1001.
24%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR V2 2499.
24%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX3 783.
24%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3652.
24%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IX3 773.
24%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
24%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 362.
24%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
24%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR IX3 732.
23%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR IX3 733.
23%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR IV3 4269.
23%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR VII3 3812.
23%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR V3 1000.
23%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR X2 3670.
23%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR XII2 5909.
23%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3634.
23%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X2 3673.
23%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XII2 5928.
23%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR X2 3674.
23%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR X2 3655.
22%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR III3 4308.
22%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1523.
22%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
JR 63139
22%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
JR 37227
22%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR III3 4310.
22%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5947.
22%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XIII3 8607.
22%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR IX3 749.
22%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
22%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 1499.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 35901
22%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR III3 4311.
22%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR IX3 727.
22%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 779.
22%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XIII3 8570.
22%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR XII2 5927.
21%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 734.
21%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
JR 65700
21%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR IX3 750.
21%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 00916
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8605.
21%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3415 α.
21%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 737.
21%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR IX3 724.
20%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 2122.
20%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
JR 26679
20%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR IX4 759.
20%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR X2 3632.
20%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR XI 1511.
20%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR VI2 4580.
20%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
JR 00829
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 00481
20%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
JR 35562
20%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 31355
20%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR XIII3 8551.
20%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 45299
20%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR IX3 745.
20%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR V2 2498.
20%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR X2 3620 γ.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR III3 4326.
20%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIV 2116.
20%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR XIV 2113.
19%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 31246
19%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR IV3 4571.
19%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
SKVR IX3 740.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 5917.
19%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR IX3 774.
19%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR X2 3657.
19%
1929
Satakunta — Honkajoki
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
JR 02195
19%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR XIII3 8559.
19%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR V2 2490.
19%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
JR 06820
19%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 06821
19%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VI2 4599.
19%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
19%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR XI 1487.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR IX3 744.
19%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR IX3 752.
18%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 726.
18%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR X2 3640.
18%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR XII2 5948.
18%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XI 1534.
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR IX3 769.
18%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR X2 3635.
18%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR III3 4328.
18%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 77701
18%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
JR 35955
18%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR III3 4320.
18%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5907.
18%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX3 1281.
18%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 60181
18%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR I4 1701.
18%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 751.
18%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR XII2 5891.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IV3 4268.
18%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 124.
18%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 4561.
18%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR X2 3621.
18%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
JR 59570
18%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
JR 06819
18%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 09530
18%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR IX4 763.
18%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8592.
17%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR VII3 3864 a.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IV3 4275.
17%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR IX3 747.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 768.
17%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR X2 3660.
17%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 54243
17%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR IX3 1280.
17%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX3 729.
17%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 1279.
17%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR VII5 loitsut 4360.
17%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8579.
17%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR IX3 730.
17%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR IX3 735.
17%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX4 773.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X1 1168.
16%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR III3 4327.
16%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4557.
16%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR XIII3 8567.
16%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
JR 30938
16%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
JR 45545
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR I3 1875.
16%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
SKVR VII3 3864.
16%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 02374
16%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR XII2 5898.
16%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR VI2 5217.
16%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XII2 5925.
16%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR X2 3863.
16%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR VII5 Metsäs. 129.
16%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 769.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 780.
16%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3647.
16%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
JR 45535
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VI2 4589.
16%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR IV3 4277.
15%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR IV3 4279.
15%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR IX4 758.
15%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
JR 45541
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 35637
15%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR XI 1533.
15%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR XIII3 8603.
15%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XV 302.
15%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 30384
15%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI2 4574.
15%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR XIII3 8572.
15%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2573.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 32594
15%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR IX4 768.
15%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 782.
15%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XII1 1706.
15%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX3 286.
15%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 26414
15%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR IV3 4267.
15%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR IV3 4265.
15%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
JR 07706
15%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XII2 5888.
15%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR XII2 5899.
15%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR X2 3646.
15%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR VI2 4563.
15%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 20432
15%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 06498
15%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR III3 4325.
15%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR IX3 780.
14%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR III3 4322.
14%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4339.
14%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR IX3 771.
14%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR III3 4307.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3654.
14%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XII2 5901.
14%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 777.
14%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 30383
14%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIII4 11794.
14%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XI 1483.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR VII5 Metsäs. 130.
14%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2124.
14%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR IV3 4256.
14%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VII4 loitsut 2568.
14%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR IX3 753.
14%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR VI2 4556.
14%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR IX4 781.
14%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VII4 loitsut 2583.
14%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR XIII3 8595.
14%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
JR 19082
14%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VI2 5218.
13%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR IV3 4266.
13%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR XIII3 8597.
13%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX4 787.
13%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR III3 4316.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5929.
13%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19029
13%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XII2 7347.
13%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5666.
13%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XII2 5892.
13%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XIII3 8593.
13%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR XIII3 8596.
13%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8554.
13%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR X2 3653.
13%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR IX3 759.
13%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XII1 1707.
13%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 52306
13%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26415
13%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
JR 01466
13%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8561.
13%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR IV3 4264.
13%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR IV3 4255.
13%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4590.
13%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VII4 loitsut 2532.
13%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 32116
13%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VI2 4588.
13%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
JR 36837
13%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR IX3 725.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX4 777.
12%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
E, StK 20, 35 (27)
12%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
12%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR X2 3639.
12%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR XII2 5910.
12%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
JR 00482
12%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR VI2 4581.
12%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR XIV 2123.
12%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR X2 3638.
12%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR III3 4312.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 66117
12%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR VII4 loitsut 2538.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2526.
12%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR IX3 784.
12%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 29135
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4321.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5931.
12%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX4 778.
12%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR V2 2489.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR III3 4324.
12%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR XIII3 8580.
12%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR IX3 748.
12%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XV 301.
12%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IV3 Vatja 4807.
12%
1914
Länsi-Inkeri — Kattila
Kettunen, Lauri
SKVR XIII3 8606.
12%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XII2 5890.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR V2 2495.
12%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 77702
12%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR X1 2763.
11%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR VII4 loitsut 2552.
11%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR IX4 775.
11%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR III3 4332.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4270.
11%
1910
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
SKVR VII4 loitsut 2529.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1488.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 32562
11%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR III3 4319.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR V2 2491.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR VII4 loitsut 2533.
11%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR V2 2496.
11%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XIII3 8556.
11%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 80395
11%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
JR 30697
11%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR VI2 4578.
11%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR IX3 731.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII2 5942.
11%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4559.
11%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR X2 5488.
11%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR VII5 Metsäs. 127.
10%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR VIII 339.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VII4 loitsut 2565.
10%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR VII5 Metsäs. 128.
10%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR XIII3 8565.
10%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
JR 30356
10%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 10268
10%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26081
10%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR IX4 783.
10%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR XII2 5894.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VI2 4558.
10%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR IV3 4281.
10%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 132.
10%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR IV3 4280.
10%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR V2 2497.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR XII2 5923.
10%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR XII2 5944.
10%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 785.
10%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR VII5 Metsäs. 123.
10%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR III3 4314.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5926.
10%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR IV3 4257.
10%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.