SKVR X2 4617.
66%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
JR 22064
42%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kansanen, Eero
JR 66586
42%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII2 6094.
38%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4531.
37%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR XII2 6092.
36%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06666
33%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
SKVR VI1 3780.
32%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR XII2 6093.
31%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4512.
30%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR XII2 6054.
29%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR IX3 498.
29%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR VI2 4546.
29%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
JR 16935
28%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR XII2 6073.
25%
1891
Kainuu — Suomussalmi
Niiranen, Lauri
JR 18953
25%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR XI 1226.
25%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vaissi, Emil
SKVR XII2 8657.
25%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 532.
24%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR XII2 6096.
23%
1881
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
JR 06540
23%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
SKVR XII2 6079.
22%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR IX4 507.
22%
1888
Keski-Suomi — Laukaa
Nurmio, M.
SKVR X2 3282.
22%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 61638
22%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR VI2 4495.
21%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XII2 7294.
21%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VI2 4493.
21%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
SKVR XI 996.
21%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII2 6091.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6049.
20%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
JR 27510
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR VI2 4548.
19%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 7478 ε.
19%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XII2 4870.
19%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 511.
19%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR XII2 6038.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4504.
19%
1884
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
JR 63735
19%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 6074.
19%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 530.
18%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR X2 3690.
18%
1899
Satakunta — Keuruu
Vaissi, Emil
JR 42687
18%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR VII4 loitsut 2616.
18%
1892
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Ollilainen, P.
SKVR XII2 6100.
18%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 2289.
18%
1892
Uusimaa — Vehkalahti
Husgafvel, Konstantin
JR 30226
18%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR XII2 6083.
18%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 948.
18%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR VII5 Metsäs. 270.
18%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR XII2 6040.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 71430
18%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR VII5 Metsäs. 268.
18%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 65878
17%
1936
Etelä-Savo — Puumala
Rantalainen, Tuomas
SKVR XII2 6041.
17%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR XII2 6039.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2631.
17%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VI2 7351 a.
16%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XIII3 9363.
16%
1889
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Saari, Oskari
SKVR XII2 6042.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 534.
16%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XII2 7279.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 1228.
16%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR V2 2611.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR IX4 645.
16%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6077.
16%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR IX4 521.
15%
1886
Keski-Suomi — Viitasaari
Laitinen, G.
SKVR VII4 loitsut 2617.
15%
1911
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Manninen, Ilmari
SKVR XII2 6082.
15%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR XIV 2334.
15%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XII2 6089.
15%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4547.
15%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
SKVR XIII3 9356.
15%
1912
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 4521.
15%
1898
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR VI2 4544.
15%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ignatius, K.
SKVR XI 998.
15%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR IX4 522.
15%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR IX3 1239.
15%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR X2 4600.
15%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 993.
15%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR X2 3689.
14%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR XIV 2333.
14%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR IX4 519.
14%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR V3 1296.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VI2 4702.
14%
1898
Etelä-Savo — Luumäki
Ellonen, A.
JR 06254
14%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VII4 loitsut 2630.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4540.
14%
1815
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
SKVR VII4 loitsut 2608.
14%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
JR 69436
14%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82294
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR IX3 513.
13%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XI 988.
13%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Rasku, Antti
SKVR IX4 513.
13%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2614.
13%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR XI 991.
13%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
SKVR IX3 1233.
13%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR VII4 loitsut 2634.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2335.
13%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR X2 3320.
13%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR V2 2610.
13%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XII2 6047.
13%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR IX4 508.
12%
1896
Keski-Suomi — Laukaa
Räisänen, Juho
SKVR VI2 7273.
12%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VI1 3051.
12%
1892
Etelä-Savo — Luumäki
Husgafvel, Konstantin
SKVR XI 875.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XII2 8662.
12%
1917
Kainuu — Kuusamo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13181
12%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 7238.
12%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR XII2 6056.
12%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
SKVR IX3 1137.
12%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR VII4 loitsut 2607.
12%
1920
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
SKVR IX4 425 b.
11%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 30365
11%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2597.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR VI2 4515.
11%
1898
Etelä-Savo — Rantasalmi
Ahonen, Severi
SKVR V2 2613.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
KR 43:205
11%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR VI2 4530.
11%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR V2 2612.
11%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 76140
11%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR XI 990.
11%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XII2 6097.
11%
1891
Pohjois-Pohjanmaa
Astrén, Ingrid
JR 02310
11%
1815
None
Arwidsson, A. I.
JR 06130
11%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Harju, Otto
JR 53368
10%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX4 425 a.
10%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR IX3 1236.
10%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
JR 30208
10%
1930
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kujala, Lauri
SKVR IX3 1218.
10%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 71426
10%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR IX3 608.
10%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR IX3 1241.
10%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR VI2 4496.
10%
1914
Etelä-Savo — Mäntyharju
Weilin, Ebba
SKVR XI 983.
10%
1888
Etelä-Pohjanmaa
Nurmio, M.
SKVR VI2 4500.
10%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 41248
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XII2 6045.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2602.
10%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
JR 71340
10%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XI 707.
10%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII2 6064.
10%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Rautell, E. F.