SKVR IX3 740.
61%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X2 3655.
59%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XIV 2123.
56%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR XIV 2122.
55%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR XIV 2124.
54%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR X2 3672.
50%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR X2 3676.
49%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR X2 3660.
48%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR X2 3674.
47%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR IX3 734.
46%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX4 787.
46%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR IX4 781.
44%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XI 1480.
43%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
JR 74549
43%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR I4 1701.
42%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 732.
42%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR XI 1498.
42%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 00880
42%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1494.
42%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 756.
41%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR XI 1506.
41%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR IX3 738.
41%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR XII2 5905.
41%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
JR 26679
40%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR XI 1487.
40%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR XII2 5909.
40%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3677.
39%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 733.
39%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR XI 1484.
39%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR IX3 753.
39%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XI 1503.
39%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3661.
38%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5898.
38%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XI 1509.
38%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XI 1504.
38%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX4 768.
37%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 35267
37%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 81030
37%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 334.
37%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR V2 2499.
37%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XI 1501.
36%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5899.
36%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
JR 06819
36%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 726.
36%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR III3 4311.
36%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR IX3 747.
36%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 00481
35%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
JR 71338
35%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR VIII 337.
35%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR X2 3645.
34%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR X2 3641.
34%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 00829
34%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3679 α.
34%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1492.
34%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII2 5888.
34%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR XI 1499.
34%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR X2 3640.
34%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
JR 65696
33%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR IX3 746.
33%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1482.
33%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XII2 5917.
33%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR X2 3662.
33%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5891.
33%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IX3 750.
32%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 37227
32%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR IX3 778.
32%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX4 780.
32%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3625.
32%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR III3 4308.
32%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 729.
32%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 338.
32%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 21230
32%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1490.
32%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIII3 8607.
32%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR XI 1513.
31%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII1 1707.
31%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR VIII 339.
31%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 19082
31%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR V3 1001.
31%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII3 3812.
31%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR X2 3653.
30%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR XI 1497.
30%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR VII5 Metsäs. 124.
30%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR X2 3673.
30%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR X2 3620 γ.
30%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR X2 3863.
30%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XI 1491.
30%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 02195
30%
1830
None
Arwidsson, A. I.
JR 07706
30%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XII2 5947.
30%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX4 763.
29%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 773.
29%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX4 775.
29%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR XII2 5901.
29%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
JR 60181
29%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR XIII3 8570.
29%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR IX3 779.
29%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XII2 5907.
29%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XII2 5943.
29%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR X2 3666.
29%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR XII2 5944.
28%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 782.
28%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR X2 3638.
28%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
JR 35562
28%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR X2 3667.
28%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR IX3 777.
28%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 31355
28%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR IX3 752.
27%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 06821
27%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XI 1485.
27%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XII2 5894.
27%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 29135
27%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 735.
27%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX4 759.
27%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR XI 1528.
27%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 02374
27%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR VI2 4599.
27%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
27%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR III3 4316.
27%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5927.
27%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XI 1505.
27%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3652.
27%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IX3 1280.
27%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XV 302.
26%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR X2 3663.
26%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIV 2113.
26%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5913.
26%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XII2 5910.
26%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR IX3 743.
26%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR VII4 loitsut 2559.
26%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR IX3 759.
26%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 21229
26%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1496.
26%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR X2 3635.
26%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR IX3 724.
26%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR III3 4326.
26%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 1279.
26%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR III3 4333.
26%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5926.
26%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR VII5 loitsut 4360.
25%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 35955
25%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR X2 3642.
25%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX3 362.
25%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
25%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 06820
25%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX4 777.
25%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR XI 1489.
25%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR IX3 727.
25%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 778.
25%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XI 1526.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR XI 1493.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 739.
25%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR X2 3650.
25%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8572.
25%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 785.
25%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR XIII3 8756.
25%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5949.
25%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XI 1517.
25%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR VII3 3864 a.
25%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX3 224.
24%
1885
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
JR 22392
24%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
24%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 769.
24%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR VII4 loitsut 2583.
24%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR X2 3634.
24%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR XI 1523.
24%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR X2 3654.
24%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR III3 4320.
24%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1535.
24%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 31246
24%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR X2 3632.
24%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
JR 45541
24%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VII5 Metsäs. 129.
24%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
JR 09530
24%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR VII4 loitsut 2565.
24%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR X2 3637.
23%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
JR 32116
23%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VII3 3864.
23%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR III3 4315.
23%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1533.
23%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR X2 3415 α.
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 30384
23%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX4 758.
23%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR XI 1510.
23%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XI 1521.
23%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX3 737.
23%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR III3 4328.
23%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIII3 8592.
23%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
JR 35637
23%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR X2 3647.
23%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR XI 1546 α.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR XII2 5890.
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XIV 2116.
22%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 45299
22%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
JR 00864
22%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3350.
22%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
JR 00482
22%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR X2 5491.
22%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR IX4 769.
22%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 774.
22%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XI 1515.
22%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XIII4 11794.
22%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XI 1512.
22%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR XI 1500.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XIII3 8579.
22%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
JR 25628
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR XII2 5895.
22%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR VI2 5218.
22%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR III3 4327.
22%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VII4 loitsut 2556.
22%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
JR 23110
22%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
JR 00916
22%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 16755
22%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X2 3665.
22%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 06481
22%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR III3 4334.
22%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2578.
22%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR X2 5489.
22%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IV3 4266.
21%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR XIII3 8605.
21%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4312.
21%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4590.
21%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX3 1281.
21%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IV3 4313.
21%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX3 751.
21%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
JR 20432
21%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
SKVR V2 2491.
21%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR XII2 5920.
21%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
JR 00950
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 00889
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII1 1706.
21%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIII4 10820.
21%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR X2 3639.
21%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR XII2 5916.
21%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR III3 4325.
21%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
JR 06498
21%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
JR 10268
21%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX3 745.
21%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR XII2 5948.
21%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR V2 2641.
21%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Reinholm, H. A.
SKVR III3 4319.
21%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XII2 5945.
21%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65700
21%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XII2 5892.
21%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
JR 00823
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X1 1168.
21%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR X2 3096.
21%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
SKVR XI 1573.
21%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 1857.
21%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII2 5929.
21%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 333.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR IX4 788.
20%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR XI 1534.
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR X2 3644.
20%
1916
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR XII2 5893.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VII4 loitsut 2529.
20%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XV 301.
20%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IV3 4281.
20%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 731.
20%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X2 3643.
20%
1910
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
JR 24602
20%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2573.
20%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR X2 3177 β.
20%
1888
Satakunta
Tyyskä, J.
SKVR XIV 2405.
20%
1888
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 80395
20%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR XII2 5923.
20%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
JR 81019
20%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX3 736.
19%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 2293.
19%
1853
Satakunta — Punkalaidun
Kahari, K. E.
SKVR X2 3429.
19%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IV3 4269.
19%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR X2 3646.
19%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR IV3 4277.
19%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VII5 Metsäs. 130.
19%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4563.
19%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 66117
19%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR XII2 5931.
19%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
E, StK 20, 35 (27)
19%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
19%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR III3 4321.
19%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 783.
19%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR III3 4310.
19%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1511.
19%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
JR 16863
19%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45535
19%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR X2 3671.
19%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR XII2 5915.
19%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR VIII 335.
19%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR III3 4339.
19%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR X2 3305.
19%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
JR 26415
19%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VI2 4580.
18%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VIII 341.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Marttila
Myrsky, Vilho
SKVR VIII 332.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIII3 8595.
18%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX3 768.
18%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR IX3 741.
18%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 59570
18%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR IX4 786.
18%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR XIII3 8606.
18%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VII3 loitsut 907.
18%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
JR 40054
18%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR IX3 725.
18%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 50277
18%
1925
Satakunta — Kangasala
Pajula, Jussi
SKVR XII2 7347.
18%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
JR 19029
18%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VII4 loitsut 2551.
18%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XII1 1729.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 5937.
18%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2532.
18%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2552.
18%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 36837
18%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR IV3 4437.
18%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR IV3 4505.
18%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR V2 2489.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8568.
18%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
JR 33481
18%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR V2 2498.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8551.
17%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
17%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 7227.
17%
1883
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR X1 2763.
17%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XIII3 9026.
17%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
SKVR IX4 783.
17%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR VII4 loitsut 3169.
17%
1870
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Puhakka, A.
JR 63139
17%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
JR 33263
17%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XI 1514.
17%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 02599
17%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR X2 3633.
17%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
SKVR IV3 4256.
17%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX3 730.
17%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR XIII3 8593.
17%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
JR 26414
17%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR XIII3 8759.
17%
1889
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Saari, Oskari
SKVR VI2 4557.
17%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR VI2 4611.
17%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 748.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VII5 Metsäs. 133.
17%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4589.
17%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X2 3934.
17%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VI2 5217.
17%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR IX3 744.
17%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR VI2 4601.
17%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR IX4 784.
17%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
JR 45523
17%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XII2 5930.
17%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX3 757.
17%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR IV3 4279.
17%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR III3 4322.
17%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2526.
16%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR VII4 loitsut 2524.
16%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR VII4 loitsut 2568.
16%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR IV3 4571.
16%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
SKVR VII5 Metsäs. 137.
16%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
JR 30697
16%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR XII2 5942.
16%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3621.
16%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
JR 45545
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR IX3 722.
16%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR XI 1508.
16%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR IV3 4273.
16%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR VII5 Metsäs. 136.
16%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
SKVR XIII3 8760.
16%
1889
Etelä-Karjala — Koivisto
Saari, Oskari
SKVR IV3 4262.
16%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
SKVR X1 2755.
16%
1889
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX3 764.
16%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR XI 1861.
16%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR IX4 770.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XV 783.
16%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR XI 1483.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR VII4 loitsut 1927.
16%
1870
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Puhakka, A.
SKVR XIII3 8559.
16%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR III3 4450.
16%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR IX3 780.
16%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR VII4 loitsut 2566.
16%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2581.
16%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
JR 85216
16%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR III3 4447.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3657.
16%
1929
Satakunta — Honkajoki
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
SKVR I4 763.
16%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR IX4 771.
15%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5925.
15%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR XI 1597.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 00144
15%
1936
Viena — Tunkua
Aalto, Pekka
JR 30938
15%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
JR 35901
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2533.
15%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR X2 3679.
15%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR X2 3853.
15%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1488.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 24626
15%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 06482
15%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VII4 loitsut 2539.
15%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR V2 2497.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR VI2 4561.
15%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 24472
15%
1944
Aunus — Porajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR XI 1578.
15%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XIII4 11793.
15%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII3 9530.
15%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
JR 24874
15%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
JR 21235
15%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1527.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR X2 5487.
15%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
SKVR III3 4309.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI1 3019.
15%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4332.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2553.
15%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR IX3 771.
15%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR VII4 loitsut 2538.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8652.
15%
1895
Etelä-Karjala — Hiitola
Heinonen, I. J.
JR 77701
15%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR XIII3 8891.
14%
1880
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Koskimies, A. V.
SKVR VI2 4588.
14%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR IX3 286.
14%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XI 1858.
14%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XII2 6009.
14%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3378.
14%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XIII3 8591.
14%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VI2 4332.
14%
1881
Etelä-Savo — Ristiina
Tuomala, J. E.
JR 66121
14%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR XIII3 9425.
14%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR III3 4317.
14%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR IX3 642.
14%
1904
Häme — Renko
Degerström, Aksel
SKVR III3 4307.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X1 2291.
14%
1927
Satakunta — Siikainen
Raekallio-Teppo, Vuokko
SKVR VII4 loitsut 2570.
14%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XI 1089.
14%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR X2 3624.
14%
1923
Satakunta — Merikarvia
Kotikoivu, Hilma
SKVR XI 1876.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR III3 4529.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR V3 1000.
14%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR III3 4318.
14%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IV3 4275.
14%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XIII4 12753.
14%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
JR 16950
14%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
SKVR X1 2177.
14%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR IX3 749.
14%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR VI2 4559.
13%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR V2 2490.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4574.
13%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR VII4 loitsut 2576.
13%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR IV3 4268.
13%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5918.
13%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR IV3 4255.
13%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX3 723.
13%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
SKVR V2 2495.
13%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR IV3 4267.
13%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
JR 28946
13%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 652.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IV3 Vatja 4807.
13%
1914
Länsi-Inkeri — Kattila
Kettunen, Lauri
SKVR X2 3669.
13%
1929
Satakunta — Parkano
Reponen, Astrid
JR 63136
13%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR XII2 5896.
13%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR I4 764.
13%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
SKVR IX4 773.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2530.
13%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VII4 loitsut 2567.
13%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XII2 5928.
13%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR III3 4575.
13%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 30356
13%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIII3 8786.
13%
1889
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Saari, Oskari
JR 26081
13%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR XII2 5940.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3265.
13%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 8603.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR I4 768.
13%
1825
Viena — Vuokkiniemi
Sjögrén, A. J.
SKVR X2 3678.
13%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR IX3 917.
13%
1888
Häme — Hartola
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
SKVR XIII3 8567.
13%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR III3 4323.
13%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR X2 3651.
13%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XI 1486.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XIII3 8705.
13%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 01466
13%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR VII3 loitsut 1375.
13%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 24344
13%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 71825
13%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IX3 784.
13%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 19556
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 24719
13%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR X1 2229.
13%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XIII3 8553.
13%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 8576.
13%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2549.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XI 1532.
12%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
SKVR III3 4543.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4556.
12%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
JR 77702
12%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
JR 28112
12%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR IV3 4264.
12%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR XIII3 8556.
12%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 9292.
12%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IV3 4250.
12%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4254.
12%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIV 2183.
12%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 06215
12%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
SKVR VII4 loitsut 2554.
12%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR X2 3622.
12%
1889
Satakunta — Pori
Hagner, V. I.
SKVR XIII3 8596.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
KR 43:402
12%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2557.
12%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR VII4 loitsut 2558.
12%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR VII5 Metsäs. 127.
12%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR XIII3 9522.
12%
9999
Etelä-Karjala
Kansallismuseon kansatieteellinen osasto
SKVR XIII3 8583.
12%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR III3 4324.
12%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR III3 4551.
12%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
JR 60141
12%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR IX4 772.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 313.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 69136
12%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
SKVR VII5 Metsäs. 132.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2545.
11%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR IX3 661.
11%
1891
Häme — Orimattila
Koivisto, K. V.
SKVR X2 3668.
11%
1931
Satakunta — Parkano
Pohjankanervo, T.
SKVR VI2 4578.
11%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
JR 55198
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Penttinen, Yrjö
JR 19756
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR IV3 4265.
11%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR IV3 4315.
11%
1883
Keski-Inkeri — Tyrö
Porkka, Volmari
SKVR III3 4396.
11%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR XII2 5030.
11%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR VII4 loitsut 2561.
11%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR VII5 Metsäs. 123.
11%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 5786.
11%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5904.
11%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR VII3 loitsut 619.
11%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR XIII3 8561.
11%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2830.
11%
1901
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lonkainen, Jaakko
JR 09715
11%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR XII1 4274.
11%
1891
Kainuu — Kuusamo
Auer, K.
JR 32594
11%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR V3 1277 a.
11%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX3 772.
11%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XIII3 8597.
11%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8855.
11%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR IV3 4451.
11%
1883
Keski-Inkeri — Tyrö
Porkka, Volmari
SKVR XIII3 8565.
11%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR VI2 7354.
11%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5666.
11%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR X2 5488.
11%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XIII3 9210.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8961a.
11%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR VII5 Metsäs. 135.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR IX3 704.
11%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII3 9410.
11%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR XIII3 9570.
11%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR VII5 Metsäs. 126.
11%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2548.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VIII 336.
11%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XV 782.
11%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR XIII3 8647.
10%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
JR 28131
10%
1949
Viena — Pistojärvi
Koski, Huoti
JR 45548
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 01174
10%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 38322
10%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lehmusto, Heikki
SKVR III3 4314.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 9013.
10%
1888
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Neovius, A. D.
SKVR XII2 5889.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4584.
10%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
SKVR I4 770.
10%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 776.
10%
1908
Keski-Suomi — Viitasaari
Rauhala, K. N.
SKVR VII5 Metsäs. 128.
10%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR XII2 5941.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
KR 43:191
10%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR I3 1875.
10%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
SKVR VII4 loitsut 2546.
10%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR XIII3 9283.
10%
1913
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Koskivaara, Aleksanteri
SKVR V2 2575.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR I1 359.
10%
1894
Viena — Kontokki
Karjalainen, K.
SKVR IV3 4239.
10%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Patomäki, K. A.
SKVR XII1 4022.
10%
1870
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Appelgren, Hjalmar
SKVR XI 804.
10%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
H III 1, 596/7 (9)
10%
1888
Virumaa — Lüganuse
Bachmann, Emilie
JR 32562
10%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 63135
10%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR IX4 779.
10%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 06826
10%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 79233
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
SKVR V2 2580.
10%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
JR 85365
10%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2579.
10%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR XIII3 8785.
10%
1880
Etelä-Karjala
Kansallismuseon kansatieteellinen osasto
SKVR XI 1522.
10%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
JR 44302
10%
1943
Aunus — Rukajärvi
Muilu, Ville
SKVR XIII3 8843.
10%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
SKVR XII2 7213.
10%
1870
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR VI2 4558.
10%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
JR 71782
10%
1950
Viena — Pistojärvi
Sakki, Marja-Leena