JR 00823
75%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 00864
67%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 00950
61%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3665.
59%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X2 3642.
59%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X2 3663.
42%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X2 3666.
41%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
JR 00829
41%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3650.
41%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
JR 00880
41%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 738.
39%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR IX3 778.
36%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR X2 3625.
35%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR X2 3677.
35%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 752.
35%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3679 α.
34%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1513.
32%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 65696
32%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR X2 3652.
32%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IX3 756.
31%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR X2 3674.
31%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
JR 74549
31%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR X2 3653.
30%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR IX3 732.
30%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
JR 00889
30%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1515.
30%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XI 1498.
30%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XII2 5905.
30%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR XI 1510.
30%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR X2 3673.
30%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XI 1501.
29%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71338
29%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR IX3 733.
29%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR XI 1490.
29%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3672.
29%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR IX3 747.
29%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 2122.
28%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR IX3 779.
28%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 23110
28%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR X2 3651.
28%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Salava, Anna-Kaarina
SKVR X2 3670.
28%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR VIII 334.
27%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 35267
27%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR IV3 4273.
27%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR XI 1512.
27%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR X2 3647.
27%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR XI 1491.
26%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 25628
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR X2 3638.
26%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR X2 3641.
26%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 21230
26%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR IX3 362.
25%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
25%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR X2 3654.
25%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR X2 3620 γ.
25%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR XII2 5907.
25%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 00916
25%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1511.
25%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR X2 3415 α.
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIV 2124.
25%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR IX3 751.
25%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR X2 3661.
25%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 37227
25%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR XI 1523.
24%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
JR 26679
24%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR XI 1521.
24%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR X2 3655.
24%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
JR 06821
24%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 757.
24%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR XI 1492.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1497.
24%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR V2 2498.
24%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5947.
24%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XIV 2123.
24%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
JR 60181
24%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR I4 1701.
24%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR XI 1494.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR III3 4311.
24%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR XI 1504.
24%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1503.
23%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1496.
23%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR XII2 5927.
23%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XI 1483.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR IX3 773.
23%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR XI 1506.
23%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR XIII3 8570.
23%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR IX4 759.
23%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR XIII4 11793.
23%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR IX3 727.
23%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR XIII3 8605.
23%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR V2 2499.
23%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 65700
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XIII3 8607.
23%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4561.
23%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR V2 2490.
23%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XI 1514.
23%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX3 1280.
23%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR III3 4308.
23%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1534.
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR IX3 724.
23%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 4589.
22%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XIII3 8568.
22%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR XI 1505.
22%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 740.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 06819
22%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XIII3 8592.
22%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR IX3 1281.
22%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 45535
22%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XII2 5948.
22%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 722.
22%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR XIII3 8551.
22%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4557.
22%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR XII2 5928.
22%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IX4 763.
22%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1527.
22%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 1517.
22%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR X2 3634.
22%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X2 3863.
21%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 737.
21%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
JR 06820
21%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR X2 3660.
21%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 35901
21%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR X2 5491.
21%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 35562
21%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR VI2 5217.
21%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
21%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIV 2113.
21%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1499.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XI 1500.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR IX4 787.
21%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR IX3 774.
21%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VI2 4599.
21%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
21%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR XIV 2116.
20%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR VIII 338.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XI 1509.
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR V3 1000.
20%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX3 744.
20%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR XI 1528.
20%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 63139
20%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR IX3 769.
20%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR X2 3635.
20%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR X2 3646.
20%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR XII2 5891.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 80395
20%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR IX3 783.
20%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 771.
20%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR X2 3639.
20%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR IX3 768.
20%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR XIII3 8603.
20%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR V3 1001.
20%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XII2 5898.
20%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XIII3 8567.
20%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR XI 1480.
19%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR IX3 743.
19%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR XI 1493.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3648.
19%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR IX3 1279.
19%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XII2 5888.
19%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR IX4 773.
19%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 33481
19%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR IV3 4269.
19%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR IX3 750.
19%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR III3 4310.
19%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 124.
19%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR VII5 Metsäs. 129.
19%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2568.
19%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
19%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VII4 loitsut 2583.
19%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR X2 3632.
19%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR IV3 4268.
19%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR III3 4320.
19%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 753.
19%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
JR 45541
19%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XII2 5909.
19%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 12753.
19%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR IX3 745.
19%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR X2 3640.
19%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR VII4 loitsut 2552.
19%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 40054
19%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR XII2 5925.
19%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR X2 3676.
19%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
JR 35955
19%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
JR 45299
19%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR XI 1482.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XI 1526.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
JR 30356
18%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII3 3812.
18%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX3 729.
18%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII2 5899.
18%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR X2 3637.
18%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
JR 26081
18%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR VII4 loitsut 2573.
18%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 35637
18%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR X2 3621.
18%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR VII5 loitsut 4360.
18%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4563.
18%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VII5 Metsäs. 130.
18%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4580.
18%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR IX4 768.
18%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 765.
18%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR IX3 759.
18%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX3 735.
18%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR III3 4328.
17%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX3 726.
17%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX3 730.
17%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR IX3 734.
17%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR VIII 335.
17%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 29135
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
JR 30384
17%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII2 5892.
17%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XIII3 8559.
17%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
JR 02195
17%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR VII4 loitsut 2532.
17%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 30938
17%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
JR 59570
17%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
JR 32116
17%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR IV3 4275.
17%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VII5 Metsäs. 134.
17%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Grue Finnskog
Salminen, Väinö
SKVR IX4 785.
16%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR VI2 4558.
16%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XI 1489.
16%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 19029
16%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR IV3 4266.
16%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR VI2 4559.
16%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XIII3 8579.
16%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR VI2 4574.
16%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
JR 00481
16%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
JR 54243
16%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XII2 5666.
16%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XII2 5917.
16%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR IX3 780.
16%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
E, StK 20, 35 (27)
16%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
16%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR VI2 4588.
16%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR XIII3 8583.
16%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR III3 4326.
16%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 5489.
16%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR I3 1875.
16%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
SKVR XI 1487.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
JR 45545
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR IX4 783.
16%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR VII5 Metsäs. 137.
16%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
JR 31355
16%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR X2 4811.
16%
1903
Satakunta — Teisko
Hankala, P.
SKVR XIII3 8597.
16%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8602.
16%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4256.
16%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 31246
15%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR X2 3662.
15%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5944.
15%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 784.
15%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR III3 4316.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4312.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3668.
15%
1931
Satakunta — Parkano
Pohjankanervo, T.
SKVR VII3 3864 a.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IV3 4254.
15%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VIII 339.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XII1 1707.
15%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX4 769.
15%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3657.
15%
1929
Satakunta — Honkajoki
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
SKVR IX4 758.
15%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR IV3 4255.
15%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX4 778.
15%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
JR 02374
15%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR V2 2491.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
JR 00482
15%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR XIII3 8561.
15%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 8593.
15%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR IX4 788.
15%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
JR 30697
15%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR III3 4327.
15%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX3 777.
15%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XII1 1706.
15%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIII3 8554.
15%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IV3 4571.
14%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
SKVR III3 4332.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5894.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 66117
14%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR XIII3 8606.
14%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VII3 3864.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XII2 5890.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IX3 748.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR V2 2489.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XV 302.
14%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX3 755.
14%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VII4 loitsut 2529.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4578.
14%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR X2 3669.
14%
1929
Satakunta — Parkano
Reponen, Astrid
SKVR VII4 loitsut 2538.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 10268
14%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09530
14%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR IV3 4279.
14%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4584.
14%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
SKVR VI2 5218.
14%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR III3 4314.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 26415
14%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VII4 loitsut 2553.
14%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR X1 1168.
14%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 16755
14%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 8556.
14%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IX4 780.
13%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4307.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5896.
13%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VII4 loitsut 2557.
13%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR IV3 4264.
13%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR V2 2495.
13%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 43273
13%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR IX3 749.
13%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR III3 4325.
13%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 135.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
JR 06481
13%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR XI 1488.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VII4 loitsut 2556.
13%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII2 5923.
13%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR VII4 loitsut 2526.
13%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR III3 4339.
13%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
JR 52306
13%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 286.
13%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 21235
13%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR IX4 782.
13%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
JR 19082
13%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR IX3 731.
13%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII3 8572.
13%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2533.
13%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR XII2 5929.
13%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 8591.
13%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 36837
13%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR XII2 5901.
13%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR III3 4321.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2551.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VI2 4582.
13%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
JR 07706
13%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR IX4 781.
13%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XII2 5920.
13%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
JR 26414
13%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VI2 4556.
12%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR IX4 777.
12%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR IX4 786.
12%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
JR 33263
12%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 45523
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR III3 4319.
12%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XII2 5915.
12%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
JR 77707
12%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR IX4 784.
12%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR XI 1485.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 77702
12%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR XI 1533.
12%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
JR 06482
12%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR XII2 5913.
12%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XIII3 8580.
12%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR III3 4322.
12%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 30383
12%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIII3 8565.
12%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2565.
12%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
JR 77701
12%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR III3 4315.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2524.
12%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR VII4 loitsut 2545.
12%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5893.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR IV3 4250.
12%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
JR 20432
12%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 06498
12%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR VII5 Metsäs. 123.
12%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 4581.
12%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 723.
12%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
SKVR XIII3 8595.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XII2 7416.
12%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 132.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5931.
12%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11794.
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR IX3 739.
12%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
JR 02599
12%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
JR 71825
12%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Salava, Anna-Kaarina
SKVR VII4 loitsut 2546.
12%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR XII2 7347.
12%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
SKVR X2 3678.
12%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
JR 01466
12%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2548.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR IX4 775.
12%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR X2 5488.
12%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IX3 764.
12%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR XIII3 8596.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VI2 4590.
11%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IV3 4265.
11%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR XII2 5910.
11%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
JR 85216
11%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2554.
11%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IV3 4280.
11%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
JR 32562
11%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2578.
11%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR VI2 4586.
11%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VI2 4601.
11%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR III3 4335.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 127.
11%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
JR 66121
11%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR III3 4324.
11%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR IV3 4267.
11%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR XII2 5926.
11%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR VI2 4611.
11%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
JR 35059
11%
1951
Häme — Jaala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 45312
11%
1936
Häme — Sysmä
Niemi, Osmo
SKVR X2 3645.
11%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XII2 5921.
11%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR IV3 4277.
11%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
JR 69139
11%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
SKVR VIII 333.
11%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR VII4 loitsut 2579.
11%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR IX3 725.
11%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR V2 2496.
11%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XII2 5943.
10%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR IX3 746.
10%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XV 301.
10%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XV 783.
10%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
JR 50542
10%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR III3 3312.
10%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2549.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII5 Metsäs. 128.
10%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
H III 1, 596/7 (9)
10%
1888
Virumaa — Lüganuse
Bachmann, Emilie
SKVR VII4 loitsut 2570.
10%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR III3 4334.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4262.
10%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
SKVR V2 2497.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
JR 50546
10%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR III3 4333.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2558.
10%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2559.
10%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR VI2 4562.
10%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 63135
10%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR XII2 5942.
10%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XV 785.
10%
1883
Keski-Inkeri — Serepetta
Porkka, Volmari
SKVR XV 782.
10%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR III3 4317.
10%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö