SKVR XI 1487.
53%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR X2 3655.
48%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XI 1482.
45%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XI 1485.
43%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XI 1503.
40%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1506.
39%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR XI 1494.
38%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3660.
38%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR IX3 726.
34%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR X2 3677.
34%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 740.
34%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X2 3640.
34%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR XI 1526.
33%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR X2 3670.
33%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR IX3 738.
33%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR X2 3625.
33%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR XI 1492.
32%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII2 5910.
32%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR XIV 2122.
32%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR I4 1701.
31%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR XI 1504.
31%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3672.
31%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR XIV 2123.
31%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR XII2 5943.
30%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR IX4 768.
30%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 00880
30%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VIII 338.
29%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR X2 3674.
29%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR IX3 759.
29%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 24602
29%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR X2 3643.
29%
1910
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR X2 3671.
29%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR XII2 5949.
29%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XI 1513.
28%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR IX4 763.
28%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 756.
28%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR X2 3645.
28%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XIV 2124.
28%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
JR 06819
27%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR III3 4321.
27%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5948.
27%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XI 1534.
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR X2 3663.
27%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X2 3654.
27%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IX3 736.
27%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 734.
26%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX3 741.
26%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX3 743.
26%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR XI 1496.
26%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
JR 81019
26%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 1505.
26%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 81030
26%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Tuomaala, Väinö
SKVR IX3 747.
26%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5909.
25%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5937.
25%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1489.
25%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR X2 3679 α.
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 35267
25%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 07706
25%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 21230
25%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR X2 3652.
25%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5915.
25%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 133.
25%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR XI 1480.
25%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR IX3 773.
24%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR X2 3676.
24%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR IX3 1279.
24%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR X2 3378.
24%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 1509.
24%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 02195
24%
1830
None
Arwidsson, A. I.
JR 74549
24%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR IX4 785.
24%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR IX3 746.
24%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1533.
24%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR X2 3853.
24%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5917.
24%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR XI 1498.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 21229
23%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR IX4 787.
23%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR IX3 755.
23%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 334.
23%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 783.
23%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3661.
23%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1508.
23%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XII2 5891.
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII1 1707.
22%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XII2 5905.
22%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR XI 1511.
22%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR XI 1535.
22%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XII2 5888.
22%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
JR 65696
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR VIII 337.
22%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XI 1491.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3666.
22%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR X2 3638.
22%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR VIII 341.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Marttila
Myrsky, Vilho
JR 33263
21%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII5 Metsäs. 124.
21%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR XI 1501.
21%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5898.
21%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR X2 3644.
21%
1916
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR VIII 332.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 85216
21%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
JR 60026
21%
1934
Satakunta — Siikainen
Porin tyttölyseo
JR 00829
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 60181
21%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR XII2 5926.
21%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR XII2 5894.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR XI 1517.
20%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR IX3 735.
20%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR X2 5491.
20%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR IX4 759.
20%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR X2 3665.
20%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5899.
20%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR IX4 781.
20%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XIII3 8607.
20%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR IX3 1280.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 1889 α.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
SKVR IX3 778.
20%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX3 753.
20%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
JR 06821
20%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 779.
20%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 19082
20%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XII2 5916.
20%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
JR 71338
20%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR IV3 4254.
20%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XI 1499.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR X1 2131.
19%
1930
Satakunta — Parkano
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5947.
19%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XII2 5913.
19%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR X2 3641.
19%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X2 3673.
19%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IX3 1281.
19%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XI 1500.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 24626
19%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IV3 4255.
19%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX4 788.
19%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR IV3 4264.
19%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR IX3 752.
19%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1532.
19%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
SKVR XV 301.
19%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR X2 3863.
19%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX4 786.
19%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
JR 16755
18%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X2 3639.
18%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR IX3 731.
18%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IV3 4279.
18%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 739.
18%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
18%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 00864
18%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8559.
18%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
JR 00950
18%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 771.
18%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR IX4 780.
18%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 16950
18%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
JR 00482
18%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR X2 5418.
18%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR VIII 339.
18%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XIII3 8579.
18%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
JR 06820
18%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 732.
18%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
JR 26679
18%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR IX3 722.
18%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR IX3 751.
17%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR IX4 777.
17%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR X2 3642.
17%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XII2 5945.
17%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8606.
17%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XII2 5901.
17%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR IX4 775.
17%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR XII2 5920.
17%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR IX3 777.
17%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX4 774.
17%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5921.
17%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR I4 768.
17%
1825
Viena — Vuokkiniemi
Sjögrén, A. J.
SKVR X2 3653.
17%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR IV3 4269.
17%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XI 1341.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
JR 45541
17%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 35637
16%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR VI2 5218.
16%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2559.
16%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR IX3 733.
16%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2552.
16%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR X2 3620 γ.
16%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
JR 45299
16%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR VII3 loitsut 796.
16%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Vartiainen, Eliel
JR 35955
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
16%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 00823
16%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX4 778.
16%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XI 1515.
16%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR I4 764.
16%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
JR 24719
16%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 19756
16%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR XI 1521.
16%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 32562
16%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR IX3 780.
16%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR XII2 5925.
16%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
JR 10268
16%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 2735.
16%
1890
Satakunta — Siikainen
Laiho, Antto
SKVR IV3 4250.
16%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
JR 30497
16%
1912
Keski-Inkeri — Tuutari
Kurikka, J.
SKVR VII4 loitsut 2556.
16%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IV3 4265.
15%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR X2 3667.
15%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
JR 00889
15%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VI2 4580.
15%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR XI 1490.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX4 772.
15%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5890.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII2 5944.
15%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR III3 4328.
15%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4590.
15%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 60141
15%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR I4 1700.
15%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR XI 1039.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR X2 3633.
15%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
SKVR XIV 2113.
15%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 779.
15%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3637.
15%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
JR 00481
14%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR V2 2499.
14%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XI 1523.
14%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR XII2 5895.
14%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR III3 4314.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 908.
14%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 750.
14%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 30356
14%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 35562
14%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 45535
14%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XI 1483.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XI 1497.
14%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR X2 3305.
14%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XV 302.
14%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX3 774.
14%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XIII3 8602.
14%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 30543
14%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Kurppa, Aino
SKVR IV3 4267.
14%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR IX4 782.
14%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VII4 loitsut 2529.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 4360.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5941.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5904.
14%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR V2 2489.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4559.
14%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR X2 3635.
14%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR X2 3415 α.
14%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR VI2 4574.
13%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
JR 28131
13%
1949
Viena — Pistojärvi
Koski, Huoti
JR 32116
13%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR VII5 Metsäs. 130.
13%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4588.
13%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR IX3 724.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 2116.
13%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR III3 4327.
13%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XI 1484.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XIII3 8568.
13%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR XII2 5892.
13%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XII2 5893.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR X2 3632.
13%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR IX3 725.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 43273
13%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR III3 4326.
13%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3628.
13%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR XII2 5923.
13%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 4563.
13%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VIII 335.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 729.
13%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 25628
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR V2 2491.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
JR 23110
13%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR III3 4311.
13%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
JR 66146
13%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR VII5 Metsäs. 132.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2568.
12%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XII2 5907.
12%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 02374
12%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR XIII3 8592.
12%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR XII2 5896.
12%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR V2 2490.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2524.
12%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR X2 3650.
12%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8586.
12%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR IV3 4256.
12%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 32594
12%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR IX3 744.
12%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR VI2 4557.
12%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR IV3 4275.
12%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XIII3 8570.
12%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR VII4 loitsut 2532.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 24344
12%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR III3 4333.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2551.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 37227
12%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR X2 3656.
12%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
JR 85117
12%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR III3 4316.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4310.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8605.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 758.
11%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR XIII3 8576.
11%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 784.
11%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VI2 4582.
11%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR X2 3376.
11%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
JR 02599
11%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XII2 5918.
11%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR VII5 Metsäs. 136.
11%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
JR 65700
11%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
JR 79233
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
SKVR IX4 773.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1527.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VI1 3553.
11%
1885
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 769.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 77701
11%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
JR 26415
11%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR III3 4320.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1493.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VI2 4607.
11%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR VII5 Metsäs. 313.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR VII3 loitsut 907.
11%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
JR 21235
11%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 30697
11%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
JR 29135
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 286.
11%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XIII3 8595.
11%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX3 768.
11%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR X1 2736.
10%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR X1 2739.
10%
1925
Satakunta — Siikainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX3 765.
10%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR VI2 4611.
10%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2565.
10%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR III3 4317.
10%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR IX4 771.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2549.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR X2 3647.
10%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR XIII3 8551.
10%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 24670
10%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
KR 43:190
10%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
JR 26081
10%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR XII2 5942.
10%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2533.
10%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR IV3 4268.
10%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4601.
10%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR IX4 784.
10%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR XIII3 8583.
10%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
JR 09715
10%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR VII4 loitsut 2581.
10%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VII4 loitsut 2553.
10%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR XI 1488.
10%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 45545
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 13183
10%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari