JR 60181
49%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR X2 3672.
40%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR X2 3625.
38%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR IX3 740.
37%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X2 3674.
36%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR XIV 2122.
36%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR IX3 734.
35%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR XI 1513.
35%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 00481
35%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR X2 3670.
34%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR X2 3666.
34%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR XI 1504.
34%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VIII 334.
33%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 74549
33%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 21230
33%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR X2 3673.
32%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XII2 5905.
32%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR IX3 738.
31%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR X2 3642.
31%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X2 3677.
31%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR X2 3655.
31%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR IX3 732.
31%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR XI 1498.
31%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR IX3 779.
31%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IX3 733.
31%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR IX3 746.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 00880
31%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 35267
30%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR XI 1501.
30%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3663.
30%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1480.
30%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR XIV 2123.
29%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR IX3 756.
29%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR XI 1484.
29%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR X2 3661.
29%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1509.
28%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR X2 3679 α.
28%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1506.
28%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR X2 3645.
28%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR X2 3660.
28%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR X2 3634.
27%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X2 3676.
27%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR XI 1482.
27%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR IX3 747.
27%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR V2 2499.
27%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 00829
27%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3653.
27%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
JR 71338
27%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR X2 3632.
27%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
JR 65696
26%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XI 1510.
26%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XIV 2124.
26%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
JR 00864
26%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1515.
26%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR X2 3667.
26%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR IX3 757.
26%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR IX3 739.
26%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR XI 1517.
26%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR X2 3640.
26%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR X2 3863.
26%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XI 1523.
25%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR XI 1490.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 5487.
25%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
SKVR XI 1512.
25%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
JR 00823
25%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3621.
25%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR IX3 726.
25%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XI 1503.
25%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3665.
25%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 45299
25%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR IX4 781.
25%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XI 1494.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 1280.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX4 782.
24%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
JR 26679
24%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR IX3 362.
24%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
24%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR IX3 735.
24%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX3 737.
23%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
JR 25628
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR IX4 768.
23%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 00950
23%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1497.
23%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR IX3 777.
23%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX4 787.
23%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR X2 3620 γ.
23%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR IX3 778.
23%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX3 725.
23%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 07706
23%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XI 1491.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VII4 loitsut 2532.
22%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 752.
22%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 1281.
22%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 02374
22%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR VIII 338.
22%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 1225.
22%
1890
Häme — Janakkala
Kallio, Kustavi
SKVR IX3 729.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 1279.
22%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX3 750.
22%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 759.
21%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR IX3 751.
21%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR IX3 730.
21%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR XI 1496.
21%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
JR 06821
21%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XII2 5892.
21%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
JR 19029
21%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR I4 1701.
21%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
JR 23110
21%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR XII2 5909.
21%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3650.
21%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IX3 164.
21%
1890
Häme — Janakkala
Kallio, Kustavi
SKVR IX3 290.
21%
1890
Häme — Janakkala
Kallio, Kustavi
SKVR IX3 606.
21%
1890
Häme — Janakkala
Kallio, Kustavi
JR 19082
21%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 33481
20%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR IX3 278.
20%
1890
Häme — Janakkala
Kallio, Kustavi
SKVR XI 1521.
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX3 753.
20%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR V3 1000.
20%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
20%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 1489.
20%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR XII2 5947.
20%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XIV 2116.
20%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 00889
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1526.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR X2 3637.
20%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
SKVR XIII4 11793.
20%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XII2 5910.
20%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR IX3 727.
20%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 724.
20%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 1527.
20%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII2 5948.
20%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XII2 5928.
19%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
19%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 783.
19%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 5491.
19%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR X2 3662.
19%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1511.
19%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR IV3 4269.
19%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XV 302.
19%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX3 731.
19%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 1528.
19%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 06820
19%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XIII3 8570.
19%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR IV3 4275.
19%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XI 1493.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 65700
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR IX3 769.
19%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR XI 1505.
19%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 768.
19%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR XII2 5899.
18%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
JR 06819
18%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 759.
18%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XII2 5891.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII2 5888.
18%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR IX3 743.
18%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR X2 3652.
18%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5898.
18%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR X2 3633.
18%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
SKVR XII2 5890.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XI 1487.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR V2 2498.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR XI 1508.
18%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XIII3 8579.
18%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR VIII 339.
18%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR V2 2491.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR VI2 4599.
18%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
18%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR X2 3638.
18%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR X2 3415 α.
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR V3 1001.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 35901
18%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR III3 4310.
18%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 10268
18%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX3 773.
18%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX4 780.
18%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1492.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3624.
17%
1923
Satakunta — Merikarvia
Kotikoivu, Hilma
SKVR VII3 3812.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 341.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Marttila
Myrsky, Vilho
SKVR VIII 332.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR VII5 Metsäs. 124.
17%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
JR 00916
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX4 778.
17%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR X2 3635.
17%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR III3 4326.
17%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5913.
17%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
JR 40054
17%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR IX3 761.
16%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR X2 3654.
16%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR X2 3639.
16%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR XII2 5907.
16%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIII3 8606.
16%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 63139
16%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
JR 31246
16%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR IV3 4273.
16%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR IX3 774.
16%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XII2 5927.
16%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IX4 773.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 29135
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4327.
16%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IV3 4268.
16%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8551.
16%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 8561.
16%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
JR 02195
16%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR X2 5489.
16%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XII2 5944.
16%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 5217.
16%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XII1 1707.
16%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XI 1488.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XI 1514.
15%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XII2 5894.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR III3 4328.
15%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XII2 5901.
15%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 722.
15%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR VII4 loitsut 2533.
15%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIV 2113.
15%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2559.
15%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
JR 32116
15%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 35955
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4563.
15%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VI2 4556.
15%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR X2 3647.
15%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
JR 31355
15%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 35562
15%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR VI2 4589.
15%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XI 1535.
15%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 30384
15%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR III3 4308.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1486.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VII4 loitsut 2524.
15%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
JR 02599
15%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR IX4 758.
15%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR VI2 4561.
15%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR VII4 loitsut 2529.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 745.
15%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR III3 4311.
15%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR IX4 775.
15%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR X2 3649.
15%
1897
Satakunta — Ikaalinen
Soutio, K. J.
SKVR V2 2490.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VII3 3864 a.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XI 1499.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR VII4 loitsut 2551.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 54243
15%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VII4 loitsut 2565.
15%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR X2 3646.
15%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR X2 3657.
15%
1929
Satakunta — Honkajoki
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
SKVR XII2 5917.
15%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR XIII3 8596.
14%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5943.
14%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR XIII3 8592.
14%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
JR 00482
14%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR IX3 744.
14%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR XII2 5923.
14%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR III3 4319.
14%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
JR 21235
14%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR I3 1875.
14%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
SKVR VII4 loitsut 2568.
14%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR X1 2824.
14%
1882
Satakunta — Kuhmalahti
Salminen, Viktor
JR 40323
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
JR 59570
14%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR XIII3 8567.
14%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR XII2 5895.
14%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
JR 30383
14%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII3 3864.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR IX4 763.
14%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 771.
14%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR IV3 4279.
14%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8568.
14%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
JR 45545
13%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VI2 4558.
13%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR V2 2489.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XI 1533.
13%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR III3 4316.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 736.
13%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 01466
13%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4266.
13%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR XII1 1706.
13%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR III3 4324.
13%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
JR 37227
13%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR VIII 333.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR VII4 loitsut 2556.
13%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII3 8593.
13%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2552.
13%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 09530
13%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR IX4 769.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 45541
13%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VI2 4579.
13%
1816
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR X1 1168.
13%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR VIII 337.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX4 785.
13%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
JR 35059
13%
1951
Häme — Jaala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR IX3 748.
13%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3644.
13%
1916
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
JR 35637
13%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR V2 2495.
13%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 45535
13%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 77701
13%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
JR 52306
13%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8554.
12%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 8595.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX3 286.
12%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 30697
12%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR XI 1534.
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR VII4 loitsut 2573.
12%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XI 1485.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VII4 loitsut 2581.
12%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IV3 4256.
12%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4557.
12%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR VI2 5218.
12%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR X2 3651.
12%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XII2 5925.
12%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
JR 36837
12%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR VII4 loitsut 2566.
12%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 786.
12%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR X2 3622.
12%
1889
Satakunta — Pori
Hagner, V. I.
JR 26415
12%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VII4 loitsut 2554.
12%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IV3 4281.
12%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8597.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8605.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4318.
12%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIII3 8556.
12%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 8580.
12%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR VIII 335.
12%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR III3 4325.
12%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 129.
12%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
JR 30938
12%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
SKVR IV3 4571.
12%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
SKVR IV3 4280.
12%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4590.
12%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XI 1873.
12%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rosnell, J. M.
SKVR VII4 loitsut 2538.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 06215
12%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
SKVR VI2 4559.
12%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR VII4 loitsut 2583.
12%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR VII4 loitsut 2558.
12%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8572.
12%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 32562
12%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 21229
11%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XII2 5929.
11%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20432
11%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 06498
11%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR XII2 5666.
11%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XIII3 8607.
11%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4574.
11%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR III3 4317.
11%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 128.
11%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR VII4 loitsut 2549.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR III3 4312.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 777.
11%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR IX3 784.
11%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3628.
11%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR VI2 4601.
11%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR IX4 784.
11%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR I4 764.
11%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
SKVR XIII4 11794.
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIII3 8603.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR V2 2497.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR III3 4332.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XII2 7347.
11%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
SKVR VII3 loitsut 1423.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4588.
11%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR X2 3429.
11%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XV 301.
11%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VI2 4580.
11%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2553.
11%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR VI2 4611.
11%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4322.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 783.
11%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR IX3 780.
11%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR VII5 loitsut 4360.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8565.
11%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR IV3 4265.
11%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
JR 17875
11%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR III3 4333.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4581.
10%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VII5 Metsäs. 127.
10%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 764.
10%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR XII2 5945.
10%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV3 4254.
10%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR V2 2496.
10%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 66117
10%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR III3 4315.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2578.
10%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
JR 24626
10%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IX3 1278.
10%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
JR 63136
10%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR VII5 Metsäs. 132.
10%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5889.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4334.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8576.
10%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XV 783.
10%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
E, StK 20, 35 (27)
10%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
10%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR X2 3305.
10%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XII2 5942.
10%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81030
10%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Tuomaala, Väinö
JR 36163
10%
1938
Viena — Vuokkiniemi
Laiho, Lauri
SKVR III3 4321.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5920.
10%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5940.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 30356
10%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI2 4582.
10%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2548.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR III3 4320.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR I4 765.
10%
1893
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Iivana
SKVR VII5 Metsäs. 130.
10%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2570.
10%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.