SKVR X2 3637.
80%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
JR 00880
43%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3635.
41%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR XIV 2123.
39%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR XIV 2124.
38%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR X2 3633.
37%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
SKVR XIV 2122.
35%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR X2 3620 γ.
34%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR IX3 743.
33%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR IX3 778.
32%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR X2 3634.
32%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X2 3863.
31%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR X2 3677.
31%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 746.
31%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 21235
31%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR IX3 740.
30%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X2 3632.
30%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
JR 35267
30%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR IX3 752.
30%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 731.
30%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 71338
29%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XI 1498.
29%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XI 1526.
29%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR XI 1503.
28%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 1279.
28%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XI 1513.
28%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR IX3 774.
28%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR X2 3625.
28%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR X2 3670.
28%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR XI 1490.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1489.
28%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR XI 1504.
27%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 773.
27%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR VIII 339.
27%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 738.
27%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR X2 3653.
27%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR XII2 5907.
26%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR X2 3667.
26%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XI 1506.
26%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR IX3 747.
26%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 768.
26%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 724.
25%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X2 3679 α.
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5927.
25%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XI 1500.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR VIII 335.
25%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XI 1534.
25%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR IX3 756.
25%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR X2 3640.
25%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR X2 3651.
25%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IX3 739.
25%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR IX3 745.
25%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR IX3 722.
25%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR VIII 338.
25%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XI 1501.
24%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5890.
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR X2 3654.
24%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR X2 5489.
24%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IX3 734.
24%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
JR 29135
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
JR 65696
24%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR X2 3663.
23%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1494.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 1280.
23%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 60181
23%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR X2 3673.
23%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 19082
23%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR IX4 763.
23%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR X2 5491.
23%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XI 1511.
23%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR IX3 726.
23%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR X2 3639.
23%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 26679
22%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR IX4 774.
22%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 74549
22%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR I4 1701.
22%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 779.
22%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 19029
22%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VIII 341.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Marttila
Myrsky, Vilho
SKVR XI 1480.
22%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR VIII 332.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR X2 3662.
22%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 732.
22%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR IX3 730.
22%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR IX3 733.
21%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
JR 07706
21%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR IX3 751.
21%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR VII4 loitsut 2583.
21%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
JR 37777
21%
1916
None
Länkelä, Jaako
SKVR XIV 2113.
21%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5905.
21%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR X2 3666.
21%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR X2 3642.
21%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XIII3 8570.
21%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR XV 302.
21%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VIII 334.
21%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 723.
21%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
SKVR VI2 7354.
21%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XI 1508.
21%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR VI2 4559.
21%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
JR 37227
21%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR XII2 5898.
21%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR X2 3652.
21%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IX3 735.
20%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 00950
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5943.
20%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
JR 00829
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR III3 4311.
20%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR VII4 loitsut 2576.
20%
1838
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Lönnrot, Elias
SKVR XIII3 8607.
20%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
JR 21229
20%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1491.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 727.
20%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR VII4 loitsut 2538.
20%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5948.
20%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VII4 loitsut 2565.
20%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
JR 00823
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 769.
20%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR XI 1492.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 06821
20%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VIII 337.
19%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XII2 5899.
19%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
JR 23110
19%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR XI 1505.
19%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1517.
19%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XIV 2116.
19%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR XI 1509.
19%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 06819
19%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XI 1535.
19%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 33481
19%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR XII2 5921.
19%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR IX4 778.
19%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR X2 3672.
19%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR VII5 Metsäs. 124.
19%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 753.
19%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR IX4 785.
18%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR XI 1496.
18%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR IX3 759.
18%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR X2 3650.
18%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR X2 3655.
18%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XII2 5925.
18%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2533.
18%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR IV3 4266.
18%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR VIII 336.
18%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR X2 3641.
18%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX3 729.
18%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 30356
18%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII2 5901.
18%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR V2 2499.
17%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR X2 3415 α.
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3647.
17%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR X2 3665.
17%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1497.
17%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 35562
17%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 45535
17%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VII4 loitsut 2573.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR IV3 4273.
17%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR XII2 5894.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR XII2 5910.
17%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR XII2 5908.
17%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX3 1281.
17%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VII4 loitsut 2568.
17%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 45541
17%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 00864
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VIII 333.
17%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR IX3 748.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IV3 4267.
17%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR VII4 loitsut 2529.
17%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5947.
17%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IV3 4250.
17%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR IX3 744.
16%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR X2 3674.
16%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR XII2 5888.
16%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR IX4 773.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 10268
16%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX3 771.
16%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR XI 1528.
16%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 00889
16%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3645.
16%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
JR 33263
16%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR IX3 362.
16%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR XI 1521.
16%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 01674
16%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR IX4 908.
16%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4255.
16%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XI 1512.
16%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR III3 4308.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 21230
16%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1483.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR III3 4328.
16%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XII2 5892.
16%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR III3 4326.
16%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4582.
16%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR XI 1486.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 06820
15%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VI2 4557.
15%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
15%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3660.
15%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR IV3 4269.
15%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR IX3 737.
15%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR IV3 4254.
15%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XII2 5940.
15%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71825
15%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XI 1499.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR VII5 Metsäs. 129.
15%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
JR 77702
15%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR VII4 loitsut 2578.
15%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
JR 65700
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XI 1515.
15%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR III3 4327.
15%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IV3 4274.
15%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Patomäki, K. A.
SKVR VII5 Metsäs. 133.
15%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR X2 3668.
15%
1931
Satakunta — Parkano
Pohjankanervo, T.
JR 35637
15%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IX3 725.
15%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII4 loitsut 2551.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR X2 3676.
15%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR IX3 750.
14%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3646.
14%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR VII4 loitsut 2552.
14%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR IX3 783.
14%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR III3 4312.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4580.
14%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 764.
14%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
JR 35955
14%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR XII2 5938.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 85216
14%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR IV3 4571.
14%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
SKVR XIII3 8572.
14%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 45299
14%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR X2 3678.
14%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XII2 5895.
14%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR XI 1493.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX4 782.
14%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
JR 02374
14%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR IV3 4264.
13%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR XII2 5891.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XIII3 8602.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4321.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 32116
13%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR IX3 286.
13%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XII2 5915.
13%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5944.
13%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 772.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4279.
13%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR X2 3621.
13%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR VII4 loitsut 2541.
13%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII3 8583.
13%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR III3 4307.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2559.
13%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR XI 1523.
13%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
JR 25628
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR XI 1484.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR III3 4325.
13%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
JR 00916
13%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 32594
13%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR XIII3 8605.
13%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 5218.
13%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR III3 4320.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1533.
13%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR IX4 783.
12%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR IX4 787.
12%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XII2 5917.
12%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR VII5 Metsäs. 130.
12%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4256.
12%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR III3 4310.
12%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4270.
12%
1910
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
SKVR XI 1522.
12%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XIII3 8551.
12%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IV3 4265.
12%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
E, StK 20, 35 (27)
12%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
12%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR VII4 loitsut 2566.
12%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR XI 1510.
12%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR IX4 759.
12%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR IX4 775.
12%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
JR 45545
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XI 1488.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 32562
12%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VI2 4607.
12%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR III3 4332.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
JR 02195
12%
1830
None
Arwidsson, A. I.
JR 77707
12%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR III3 4317.
12%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 135.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR IX4 788.
12%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR XII2 5666.
12%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XIII3 8606.
12%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR IV3 4277.
12%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VII3 loitsut 907.
12%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 769.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 777.
12%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR XI 1485.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR III3 4316.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 79233
12%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
11%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 5893.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 02599
11%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XIII3 8559.
11%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR VI2 4586.
11%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VII4 loitsut 2556.
11%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX3 749.
11%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR XI 1482.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
JR 26415
11%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VII4 loitsut 2575.
11%
1884
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5941.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2524.
11%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XI 1527.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX4 758.
11%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR XII2 5889.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4588.
11%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR IX3 757.
11%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR VI2 4563.
11%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VII4 loitsut 2581.
11%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX3 780.
11%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR V2 2498.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5913.
10%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
JR 85117
10%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR X2 5488.
10%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR VI2 4611.
10%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2489.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR IX4 786.
10%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR V2 2491.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR VII4 loitsut 2539.
10%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR VII4 loitsut 2549.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XIII3 8595.
10%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2553.
10%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR I4 765.
10%
1893
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Iivana
SKVR VI2 4581.
10%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2554.
10%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
JR 29246
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 35901
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri