SKVR VI2 4487.
39%
1700
Etelä-Savo
Arwidsson, A. I.
SKVR XIV 2222.
31%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR X1 2828.
30%
1908
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XII2 5057.
23%
1892
Kainuu — Suomussalmi
Komulainen, A. V.
SKVR XII2 7225.
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5071.
21%
1906
Kainuu — Pudasjärvi
Matilainen, Taavi
JR 79450
21%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino
SKVR XII2 4981.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6937.
20%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XII2 5056.
20%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 4972.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2848.
19%
1851
Satakunta — Multia
Regnell, K. V.
JR 25861
19%
1957
Viena — Uhtua
Kilpelä, Eeva
JR 33179
18%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR IX3 668.
18%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR VIII 319.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
JR 32296
18%
1942
Etelä-Karjala — Hiitola
Kärki, Frans
SKVR IX4 685.
18%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR VII3 loitsut 1031.
18%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Niemi, A. R.
SKVR VII3 loitsut 1208.
18%
1910
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 loitsut 1209.
18%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 7277.
17%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 28949
17%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX4 691.
17%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2732.
17%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR XIII3 8933.
17%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR V2 2556.
17%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VII3 loitsut 1211.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 706.
17%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX4 694.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1207.
16%
1892
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VI1 3940.
16%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
JR 47757
16%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
SKVR XII2 4982.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3936.
16%
1885
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1392.
16%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tanner, Tuomas
SKVR XI 1384.
16%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Seinäjoki
Hannuksela, K.
SKVR IX3 690.
16%
1893
Häme — Längelmäki
Kivi, K. R.
SKVR II 751.
16%
1884
Aunus — Porajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1491.
16%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2858.
16%
1861
Satakunta — Ruovesi
Skogman, David.
SKVR IX4 167.
16%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR XII2 5063.
16%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 50577
16%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Partanen, Jorma
SKVR VII3 loitsut 1093.
16%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
SKVR VI1 3990.
16%
1700
Etelä-Savo
Arwidsson, A. I.
JR 37858
16%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR VI1 3918.
16%
1894
Etelä-Savo — Kangaslampi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII3 8878.
16%
1910
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 1419.
15%
1887
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR VII3 loitsut 1050.
15%
1891
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Neovius, A. D.
SKVR VII5 Metsäs. 117.
15%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VI2 7268.
15%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5076.
15%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR I4 377.
15%
1839
Aunus — Kiimaisjärvi
Castrén, M. A.
SKVR XIII4 12804.
15%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VII3 loitsut 1475.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4427.
15%
1910
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR VI1 3935.
15%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR VII3 loitsut 1190.
15%
1913
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Salminen, Väinö
SKVR XV 263.
15%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX4 726.
15%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4405.
15%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
JR 59515
15%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
SKVR XII2 8580.
15%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 3853.
15%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 37221
15%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
JR 29272
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 78875
15%
1939
Viena — Pistojärvi
Tienari, Matti
SKVR IX3 709.
15%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 27769
15%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR VI1 3924.
15%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
JR 02207
15%
1830
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Arwidsson, A. I.
JR 65956
15%
1953
Keski-Suomi — Laukaa
Rantanen, Saimi
SKVR XV 289.
15%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XIII3 8811.
15%
1913
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Koskivaara, Aleksanteri
JR 28946
15%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VI1 3912.
15%
1899
Etelä-Savo — Juva
Hytönen, V.
SKVR VI1 3931.
15%
1898
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Antti
SKVR III3 4408.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 06477
15%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR IX4 677.
15%
1893
Keski-Suomi — Laukaa
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XII2 5014.
15%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
SKVR VI2 7267.
15%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX3 701.
15%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 28111
15%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 67745
15%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Repo, Paul
SKVR VII5 Metsäs. 110.
14%
1865
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Skogman, David.
SKVR VII3 loitsut 1210.
14%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 4962.
14%
1789
Pohjois-Pohjanmaa
Ganander, Christfrid
SKVR XII2 8566.
14%
1917
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5075.
14%
1882
Kainuu — Taivalkoski
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 8564.
14%
1917
Kainuu — Kajaani mlk
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII5 loitsut 4207.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR XIII4 12824.
14%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XIII3 8883.
14%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Väänänen, Jorma
JR 32258
14%
1942
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII3 loitsut 1485.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5066.
14%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Rautell, E. F.
SKVR VI1 3869.
14%
1898
Etelä-Savo — Luumäki
Ellonen, A.
JR 30539
14%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Kurppa, Aino
SKVR XIII3 8894.
14%
1894
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Viipurin suomalaisen lyseon konventti
SKVR XIII4 12821.
14%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
SKVR XIII3 8925.
14%
1879
Etelä-Karjala — Jääski
Lönnbohm, O. A. F.
JR 06210
14%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
SKVR XIII3 8852.
14%
1888
Etelä-Karjala
Neovius, A. D.
SKVR XI 1363.
14%
1882
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Kesti, S. P.
JR 25806
14%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Kilpelä, Eeva
SKVR VII3 loitsut 1016.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Basilier, Hj.
SKVR XI 1418.
14%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Matilainen, Taavi
JR 50605
14%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Partanen, Jorma
SKVR VII3 loitsut 1494.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5006.
14%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR X2 3149.
14%
1904
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR XIII3 8879.
14%
1919
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 79286
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
SKVR VII5 Metsäs. 108.
14%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Lekvattnet
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 5008.
14%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VII5 Metsäs. 111.
14%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
JR 27947
14%
1905
Keski-Suomi — Rautalampi
Koskelainen, Yrjö
JR 60072
14%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR VII3 loitsut 1135.
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 09953
14%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Hyvärinen, Raili
SKVR XII2 8578.
14%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 4974.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5011.
14%
1890
Kainuu — Kuhmo
Ollilainen, P.
JR 16753
14%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX3 707.
14%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 44763
14%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
SKVR XIII3 8839.
14%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 76281
14%
1938
Etelä-Savo — Taipalsaari
Suikka, Antti
SKVR XIII3 8888.
13%
1895
Etelä-Karjala — Hiitola
Heinonen, I. J.
JR 44846
13%
1940
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 79437
13%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 05495
13%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hainari, Tilma ja Hagan, Laura
JR 29870
13%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuikka, Martta
SKVR XIII3 8828.
13%
1888
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Neovius, A. D.
JR 19094
13%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR I4 371.
13%
1887
Viena — Uhtua
Jalkanen, Juho
JR 62319
13%
1949
Etelä-Karjala — Rautu
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII3 8886.
13%
1895
Etelä-Karjala — Hiitola
Heinonen, I. J.
JR 78870
13%
1939
Viena — Vuokkiniemi
Tienari, Matti
SKVR VII3 loitsut 1205.
13%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR IX3 700.
13%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII3 8841.
13%
1890
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
JR 06101
13%
1938
Keski-Suomi — Viitasaari
Harju, Otto
JR 78353
13%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Sääski, Sylvi
SKVR XI 1398.
13%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 66335
13%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, Rauni
JR 17102
13%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Hänninen, Laina
SKVR XII2 5124.
13%
1892
Länsipohja — Jukkasjärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR X1 2806.
13%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR IX4 681.
13%
1887
Keski-Suomi — Saarijärvi
Lilius, Lilli
SKVR XIII3 8850.
13%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR XIII3 8896.
13%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 03766
13%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 30663
13%
1935
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
SKVR XIII3 8856.
13%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR IX3 680.
13%
1888
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
SKVR XIII3 8904.
13%
1890
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hultin, Th.
SKVR XII2 4979.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 704.
13%
1893
Keski-Suomi — Viitasaari
Jäntti, Auk.
SKVR XII2 4983.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
JR 24886
13%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
SKVR IX3 626.
13%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
SKVR VI1 3930.
13%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
JR 71816
13%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Salakka, Eino
SKVR VII5 Metsäs. 120.
13%
1902
Metsäsuomalaisten alue — Grue
Matson, Ole
SKVR VII5 Metsäs. 115.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 109.
13%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
SKVR V2 2560.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
JR 38923
13%
1935
Pohjois-Karjala — Valtimo
Leinonen, Anja
SKVR XIII3 8881.
13%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 39139
13%
1951
Etelä-Karjala — Koivisto
Lenkkeri, Joonas
JR 74616
13%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Seppälä, Vilho
JR 80795
13%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VII3 loitsut 1103.
13%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VII3 loitsut 1486.
13%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 723.
13%
1904
Keski-Suomi — Vesanto
Vesala, W.
SKVR V2 2577.
13%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX3 678.
13%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 32740
13%
1946
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kärki, Frans
SKVR XII2 4973.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
JR 76137
13%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR X2 4591.
12%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR XII2 4978.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 116.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR VI1 3886.
12%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR XIII3 8887.
12%
1895
Etelä-Karjala — Hiitola
Heinonen, I. J.
SKVR IV3 4355.
12%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Patomäki, K. A.
SKVR XI 1357.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 74684
12%
1969
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Seppälä, Vilho
JR 69435
12%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 690.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR VII3 loitsut 1484.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1425.
12%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR VII3 loitsut 1032.
12%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
SKVR XIII3 8858.
12%
1887
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Neovius, A. D.
SKVR XII2 8598.
12%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 03504
12%
1903
Pohjois-Karjala — Nurmes
Engelberg, R. S.
JR 24214
12%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 8567.
12%
1917
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 2200.
12%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 22361
12%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 30459
12%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kuosmanen, H. E.
SKVR XI 1426.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Nurmio, M.
JR 55201
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Penttinen, Yrjö
JR 76830
12%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 55205
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Penttinen, Yrjö
SKVR IX4 686.
12%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR XI 1452.
12%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XIII3 8927.
12%
1929
Etelä-Karjala
Ruuttu, Maria
SKVR XI 1365.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR IX3 663.
12%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
JR 45621
12%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR VI1 3927.
12%
1885
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 705.
12%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR III3 4431.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
JR 01464
12%
1901
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 114.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5073.
12%
1933
Kainuu — Pudasjärvi
Juvas, Maija
SKVR XII2 5009.
12%
1912
Kainuu — Sotkamo
Nikki, H. A.
SKVR XIII3 8902.
12%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
JR 66614
12%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VII3 loitsut 1064.
12%
1895
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Erkko, J. H.
SKVR VII5 Metsäs. 112.
12%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
JR 66726
12%
1907
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Veli
JR 19554
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR XI 1422.
12%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rosnell, J. M.
SKVR XIV 2238.
12%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 81059
12%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
JR 62614
12%
1950
Etelä-Karjala — Rautu
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 3926.
12%
1930
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR IX4 725.
12%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8911.
12%
1897
Etelä-Karjala — Parikkala
Anttonen, M.
SKVR VI1 3868.
12%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1141.
12%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Juho
SKVR XII2 8581.
12%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 45295
12%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR III3 4423.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR V3 1286.
12%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII3 loitsut 1489.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 19764
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 29271
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3932.
12%
1923
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 16938
12%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
SKVR XIII3 8934.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5055.
11%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 43527
11%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR VII3 loitsut 1513.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Krohn, Kaarle
JR 79858
11%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
JR 33333
11%
1950
Etelä-Karjala — Muolaa
Kärki, Frans
SKVR I4 416.
11%
1908
Viena — Vuokkiniemi
Lesojeff, Petter
SKVR VII3 loitsut 1512.
11%
1884
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 679.
11%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XIII3 8929.
11%
1908
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Heporauta, F. A.
JR 83321
11%
1967
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Virtanen, Leea
SKVR III3 4413.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 32563
11%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VI1 3997.
11%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR XIII3 8932.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 711.
11%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5028.
11%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR V3 1285.
11%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XII2 5077.
11%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
JR 33176
11%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XII2 5010.
11%
1824
Kainuu — Kuhmo
Sjögrén, A. J.
SKVR XII2 5036.
11%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
JR 29287
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 01438
11%
1901
Länsi-Inkeri — Kattila
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 12819.
11%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XII2 5049.
11%
1882
Kainuu — Hyrynsalmi
Krohn, Kaarle
JR 43242
11%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 46332
11%
1937
Etelä-Savo — Taipalsaari
Nurmi, Toivo
SKVR VI1 3916.
11%
1854
Etelä-Savo — Pieksämäki
Roschier, J. V.
SKVR XI 1353.
11%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR IX3 677.
11%
1888
Häme — Joutsa
Lilius, Lilli
JR 29316
11%
1884
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4400.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 09767
11%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
JR 00748
11%
1961
Varsinais-Suomi — Pertteli
Aitamäki, Kaarlo
JR 03314
11%
1839
Aunus — Kiimaisjärvi
Castrén, M. A.
SKVR IX4 673.
11%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
JR 81052
11%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
SKVR XII2 5061.
11%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Astrén, Ingrid
SKVR XIII3 8901.
11%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VI1 3841.
11%
1884
Etelä-Savo — Pieksämäki
Hynninen, O.
JR 50670
11%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Partanen, Jorma
JR 24290
11%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR VII3 loitsut 1478.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 2257.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIII1 769.
11%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR X1 2835.
11%
1904
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 45170
11%
1936
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Niemeläinen, Olavi
SKVR IX3 643.
11%
1890
Häme — Janakkala
Kallio, Kustavi
SKVR XI 1351.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR IX4 709.
11%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3941.
11%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
JR 80433
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 80510
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 80712
11%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 1375.
11%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII2 4980.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 60273
11%
1938
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XII2 4970.
11%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
JR 02003
11%
1902
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Andersson, A. G.
SKVR IV3 4351.
11%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR X1 2834.
11%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
SKVR IX4 594.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2574.
11%
1895
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR I4 423.
11%
1915
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 79369
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Toiviainen, Eino
JR 16600
11%
1944
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII5 Metsäs. 98.
11%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Säfsnäs
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 4975.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5016.
11%
1908
Kainuu — Kuhmo
Prihti, Vihtori
SKVR VII3 loitsut 1175.
11%
1828
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 704.
11%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 4989.
11%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
JR 19615
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR V2 2572.
11%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 41221
11%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Mannermaa, Ilmari
JR 36136
11%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
JR 48652
11%
1936
Etelä-Savo — Anttola
Paajanen, Elma
SKVR IV3 4335.
11%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4339.
11%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 25742
11%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kilpelä, Eeva
SKVR XII2 5064.
11%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Merikallio, Lauri
SKVR XII2 5059.
11%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
JR 40462
11%
1912
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lukkarinen, Juho
JR 02199
11%
1830
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Arwidsson, A. I.
JR 35900
11%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR IX3 646.
10%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 50666
10%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Partanen, Jorma
SKVR XII2 5084.
10%
1898
Kainuu — Kuusamo
Hänninen, K.
SKVR XIII3 8862.
10%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 03637
10%
1936
Länsi-Inkeri — Narvusi
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIII3 8922.
10%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR IV3 4363.
10%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 695.
10%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR XIII3 8851.
10%
1888
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR IV3 4336.
10%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR X1 2807.
10%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
JR 71946
10%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XII2 8570.
10%
1917
Kainuu — Ristijärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 loitsut 1126.
10%
1870
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Puhakka, A.
SKVR VI1 3828.
10%
1900
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
JR 19872
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Jänönen, Anna
SKVR IX4 707.
10%
1884
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR X2 5414.
10%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
JR 77689
10%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 23787
10%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 79438
10%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 32392
10%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 30631
10%
1963
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 30294
10%
1930
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR III3 4432.
10%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR VII5 Metsäs. 106.
10%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
JR 81776
10%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
JR 24813
10%
1903
Häme — Heinola
Kauppi, Juho
SKVR VI1 3906.
10%
1889
Etelä-Savo — Kangasniemi
Lång, E.
SKVR XI 1390.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vuorela, Toivo
SKVR VII3 loitsut 1505.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
JR 38314
10%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lehmusto, Heikki
SKVR VI1 3929.
10%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4417.
10%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR IX3 672.
10%
1887
Häme — Heinola mlk
Andersson, K. F.
JR 80571
10%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 113.
10%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VI1 3911.
10%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 5017.
10%
1931
Kainuu — Kuhmo
Reponen, Astrid
SKVR XII2 7240.
10%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VI1 3806.
10%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR IV3 4342.
10%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 24589
10%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 04874
10%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
SKVR XII2 5074.
10%
1933
Kainuu — Pudasjärvi
Reponen, Astrid
SKVR IX4 705.
10%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XIII4 12807.
10%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Kuisma, Helena
SKVR IV3 4352.
10%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
JR 48318
10%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR VI2 7275.
10%
1935
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Väänänen, Jorma
SKVR XI 1404.
10%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XIII4 12816.
10%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 2764.
10%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR IX3 685.
10%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XIII3 8848.
10%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR VII3 loitsut 1142.
10%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Juho
SKVR VI1 3798.
10%
1828
Etelä-Savo
Lönnrot, Elias
JR 43525
10%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Moilanen, Toini
JR 79366
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Toiviainen, Eino
SKVR IX4 670.
10%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR XII2 5001.
10%
1828
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR VI2 7271.
10%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4356.
10%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR II 1339.
10%
1838
Tveri
Europaeus, D. E. D.
SKVR III3 4411.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII3 loitsut 1067.
10%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Vartiainen, Eliel
JR 09322
10%
1965
Etelä-Karjala — Rautu
Hulkkonen, Ritva
SKVR VII5 Metsäs. 107.
10%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Lekvattnet
Gottlund, K. A.
SKVR XIII3 8845.
10%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 8844.
10%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XII2 4900.
10%
1876
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Idström
JR 28127
10%
1949
Viena — Pistojärvi
Koski, Huoti
SKVR XII2 5042.
10%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Rautell, E. F.
SKVR I4 2402 a).
10%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR XI 1371.
10%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Avinen, Matti
SKVR XIII3 8915.
10%
1910
Etelä-Karjala — Parikkala
Siitonen, M.
SKVR IV3 4368.
10%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR IX3 689.
10%
1893
Häme — Längelmäki
Kivi, K. R.
SKVR XIII3 8928.
10%
1889
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Saari, Oskari
SKVR XIV 2237.
10%
1938
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lusenius, Ida
JR 48268
10%
1936
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
SKVR IX3 702.
10%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 5083.
10%
1898
Kainuu — Kuusamo
Hänninen, K.
SKVR XI 1324.
10%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Lahtinen, J. N.
JR 45538
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo