JR 06436
61%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 11705
55%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2421.
50%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 03328
46%
1839
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Castrén, M. A.
SKVR XI 278.
45%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
SKVR XI 293.
44%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Fellman, J.
JR 10615
44%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1354 α.
43%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 03307
42%
1839
None
Castrén, A.
SKVR X1 1348.
42%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 00610
41%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 00611
41%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR XI 294.
41%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
SKVR XI 292.
38%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR VI1 2394.
38%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
SKVR XI 288.
38%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
JR 10885
37%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11713
37%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13520
37%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1340 α.
37%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12190
37%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2489.
36%
1914
Häme — Heinola mlk
Hämäläis-Osakunta
JR 35768
36%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 13379
35%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64007
35%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 46593
35%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 25977
34%
1884
Etelä-Savo
Kinnunen, A.
JR 05964
34%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR X1 1358.
33%
1930
Satakunta — Parkano
Räisä, K.
SKVR IX1 2466.
33%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 64995
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11657
33%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12777
33%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1343.
33%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
SKVR VI1 2048.
32%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 73561
32%
1939
Satakunta — Ruovesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 46590
32%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 63998
32%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2418.
31%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1353.
31%
1907
Satakunta — Lempäälä
Perho, Aino
SKVR IX2 312.
31%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
SKVR X1 1338.
31%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
JR 13742
31%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72949
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1350.
31%
1888
Satakunta — Tottijärvi
Lindroos, J.
SKVR IX2 313.
31%
1888
Keski-Suomi — Pihtipudas
Nyberg, V.
JR 23844
30%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XI 2608.
30%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 50941
30%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 2419.
30%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
SKVR XI 279.
30%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Avinen, Matti
JR 36830
30%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 55275
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1352.
30%
1897
Satakunta — Lempäälä
Kingelin, Adele
JR 16510
29%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2411.
29%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 13494
29%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37008
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
JR 74636
28%
1964
Pohjois-Savo — Vieremä
Seppälä, Vilho
JR 16673
27%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2409.
27%
1909
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2417.
27%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 308.
27%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR XI 291.
27%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 12869
27%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4902.
26%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR IX1 2425.
26%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2449.
26%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 68522
26%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
SKVR VI2 6975.
26%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 17691
26%
1931
Viena — Uhtua
Ievala, Iivari
SKVR IX1 2496.
26%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 09060
26%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 80737
26%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 1354.
26%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
SKVR IX1 2427.
26%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13441
26%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74733
26%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XI 275.
26%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 26849
26%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
JR 73102
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 53506
25%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 73361
25%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX1 2408.
25%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2443.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 80903
25%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 3263.
25%
1885
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Tamminen, Emanuel
JR 07619
25%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
JR 53267
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 40278
24%
1922
Länsi-Inkeri — Narvusi
Loorits, O.
SKVR IX1 2415.
24%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 48865
24%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Paavo-Kallio, Esa
JR 13023
24%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 525.
24%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 4901.
23%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 4903.
23%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR IX2 309.
23%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
JR 80836
23%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tuomaala, Väinö
JR 60709
23%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR IX1 2445.
23%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2412.
23%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 29011
23%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 12559
23%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14335
23%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22225
22%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
SKVR VIII 3237.
22%
1909
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Saarimaa, Eemil
JR 63236
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 13808
22%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 6964.
22%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2414.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 17570
22%
1930
Viena
Ievala, Iivari
JR 42429
22%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 12558
22%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2604.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR IX1 2440.
22%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 2051.
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 2476.
22%
1903
Häme — Asikkala
Salminen, Väinö
JR 46502
21%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR VIII 3259.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
JR 08732
21%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 72950
21%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR IX2 307.
21%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 44447
21%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 71613
21%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 14139
21%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2436.
21%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR X1 1227.
21%
1930
Satakunta — Parkano
Räisä, K.
JR 14926
21%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 277.
21%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Yrjänäinen, P.
JR 11918
21%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2422.
21%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XI 281.
21%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 15237
21%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2468.
21%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2407.
20%
1913
Häme — Somero
Aaltonen, Esko
JR 46746
20%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 57765
20%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2469.
20%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 15044
20%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80409
20%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
SKVR IX1 2423.
20%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2410.
20%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1481.
20%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 17510
20%
1930
Viena — Pistojärvi
Ievala, Iivari
SKVR X1 1372.
20%
1917
Satakunta — Huittinen
Saarelainen, Kalle
JR 64054
20%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2439.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 310.
20%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 16622
20%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61433
20%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
SKVR VII3 3998.
20%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 27559
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR IX4 1018.
19%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
JR 40934
19%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
SKVR VIII 4900.
19%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 14334
19%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2491.
19%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR IX1 2424.
19%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2429.
19%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 282.
19%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 70619
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 284.
19%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 61214
19%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 17934
19%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR X1 1347.
19%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 68268
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 35058
19%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VI1 2046.
19%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR XI 287.
19%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 67808
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR XIII4 12078.
18%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 73727
18%
1955
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 59980
18%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 17584
18%
1931
Viena — Vuokkiniemi
Ievala, Iivari
JR 17805
18%
1931
Viena
Ievala, Iivari
JR 27969
18%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR IX1 2465.
18%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1278.
18%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79886
18%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
JR 47394
18%
1926
Satakunta — Teisko
Okkola, T. E.
JR 13324
18%
1939
Satakunta — Merikarvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57662
18%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1277.
18%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40360
18%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR XIV 1492.
18%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR VIII 3262.
18%
1890
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Sjöros, J.
SKVR XI 2603.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 2416.
17%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1498.
17%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VIII 3199.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 2027.
17%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR IX2 311.
17%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR XIV 1541.
17%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
SKVR IX1 2472.
17%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
JR 73770
17%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX1 2462.
17%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1573.
17%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR X1 1360.
17%
1890
Satakunta — Pori
Sandholm, W.
JR 47384
17%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
JR 46605
17%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 47778
17%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
SKVR X1 1349.
17%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR X1 1390.
17%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VIII 3197.
17%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XII1 1276.
17%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2444.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2463.
16%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR IX2 53.
16%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR IX1 2448.
16%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2482.
16%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2485.
16%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 288.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX1 2492.
16%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
SKVR VIII 3229.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 80056
16%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 63359
16%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2428.
16%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39393
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
SKVR IX1 2420.
16%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2426.
15%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 295.
15%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Saari, Kustaa
SKVR VI1 2058.
15%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 07499
15%
1936
Häme — Loppi
Heino, Arvo
SKVR VIII 3209.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Kallio, Niilo
SKVR XI 280.
15%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 32658
15%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 80059
15%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR IX1 2437.
15%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1387.
15%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR XII1 1280.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71970
15%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 02669
15%
1928
Viena — Kontokki
Bogdanoff, G. H.
JR 27721
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR VIII 3210.
15%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR VIII 3207.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 2478.
15%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1339.
15%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3185.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 2431.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 18983
15%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 03927
15%
1848
Etelä-Karjala — Kivennapa
Europaeus, Charlotte
SKVR VIII 4899.
14%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
SKVR VIII 3216.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Karinainen
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3177.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 2450.
14%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 1017.
14%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1363.
14%
1930
Satakunta — Siikainen
Lindqvist, Terttu
SKVR X1 1356.
14%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR XI 2609.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX1 2446.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 26161
14%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 29078
14%
1884
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 17995
14%
1932
Viena
Ievala, Iivari
SKVR IX1 2453.
14%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1279.
14%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1346.
14%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 35860
14%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
JR 47568
14%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
SKVR IX1 2477.
14%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 44800
14%
1966
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
SKVR XI 2611.
14%
1870
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Aspelin, J. R.
JR 46779
14%
1926
Häme — Tuulos
Okkola, T. E.
JR 10862
14%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14903
14%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20791
14%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR IX1 457.
13%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3240.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hänninen, Laina
SKVR VIII 3258.
13%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 2493.
13%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
JR 73095
13%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 3214.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VIII 3236.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
SKVR IX4 1032.
13%
1893
Keski-Suomi — Viitasaari
Jäntti, Auk.
JR 72868
13%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3246.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
SKVR XIII2 6534.
13%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 2433.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 47390
13%
1926
Häme — Sääksmäki
Okkola, T. E.
JR 22227
13%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 22364
13%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR XIV 1496.
13%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VI2 6966.
13%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VII3 3996.
13%
1915
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kemppainen, Eino
JR 57654
13%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 3184.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 2473.
13%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
SKVR VI2 6909.
13%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX4 1012.
13%
1893
Keski-Suomi — Karstula
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VIII 3191.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 462.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1483.
13%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
SKVR VIII 4395.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 57013
13%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 3999.
12%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR IX1 2459.
12%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1264.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83038
12%
1946
Länsi-Inkeri — Soikkola
Virolainen, Maria
JR 19723
12%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR IX1 463.
12%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 26542
12%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Koilo, Toivo
SKVR XIV 1572.
12%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6547.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1266.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78094
12%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XII1 1262.
12%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 72291
12%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 63415
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 3188.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 39341
12%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
JR 61388
12%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Putaala, Martti
SKVR XIV 1493.
12%
1920
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
SKVR XII1 1259.
12%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR IX1 2452.
12%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR I3 1895.
12%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 2607.
12%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Teppo, Hannes
SKVR XI 283.
12%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 14654
12%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35765
12%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 39313
12%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
SKVR XII1 1934.
12%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 09106
12%
1937
Satakunta — Punkalaidun
Hongisto, Paavo
JR 08828
12%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
SKVR XII1 1254.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
JR 65885
11%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
JR 64059
11%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 64699
11%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 37479
11%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
JR 16582
11%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3218.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 13003
11%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13604
11%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3186.
11%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XIV 1550.
11%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 40671
11%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 25282
11%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
JR 81215
11%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
SKVR XIV 1542.
11%
1889
Uusimaa — Vehkalahti
Alava, Vihtori
JR 65393
11%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 27319
11%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 47777
11%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR VIII 3205.
11%
1919
Varsinais-Suomi — Halikko
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2455.
11%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 53505
11%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR VI1 2052.
11%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Lindeman, Olga
JR 15043
11%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10117
11%
1944
Etelä-Savo — Joroinen
Häkkinen, Aino
JR 11181
11%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1933.
11%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 00136
11%
1963
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 37037
11%
1920
Häme — Iitti
Lampinen, Lyydi
JR 52145
11%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1255.
11%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 61439
11%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Putaala, Martti
SKVR I4 2331 α).
11%
1915
Viena — Kontokki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61779
11%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 08194
11%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 12778
11%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73644
11%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 3202.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Halikko
Petersen, Anna
JR 63437
11%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1935.
11%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25276
11%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
SKVR VIII 3257.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1285.
11%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 42408
11%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 60731
11%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 36787
11%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 05403
11%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
SKVR X2 4342.
11%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIV 1563.
11%
1886
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR VIII 3203.
11%
1912
Varsinais-Suomi — Pertteli
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 2494.
11%
1891
Häme — Hartola
Öfverling, J.
JR 63440
11%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 3178.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR XII1 1937.
11%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6548.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 73796
11%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XI 290.
11%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 3256.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13649
11%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78990
11%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR XII1 1256.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
JR 35863
11%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 54088
11%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 6974.
11%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 05994
11%
1964
Kainuu — Vuolijoki
Harju, Johan K.
SKVR IX1 2479.
11%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 3194.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 2495.
10%
1888
Häme — Längelmäki
Lilius, Lilli
JR 12969
10%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2474.
10%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 3220.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 69748
10%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2061.
10%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR IX1 2464.
10%
1914
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR XIV 1543.
10%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 47586
10%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 60474
10%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR VIII 4892.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 16069
10%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1551.
10%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XIV 2032.
10%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
SKVR VI1 1839.
10%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Wessman, V. E. V.
JR 30219
10%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 31952
10%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XII1 1283.
10%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1386.
10%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 39121
10%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
SKVR IX1 2442.
10%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1351.
10%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
JR 47540
10%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 51617
10%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 50192
10%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 17321
10%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
SKVR XI 285.
10%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XIV 1488.
10%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 27849
10%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 40856
10%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR VIII 3235.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, V. J.
JR 19636
10%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
JR 13612
10%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1939.
10%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 44614
10%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 82946
10%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 25554
10%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
SKVR IX1 2457.
10%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1273.
10%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66985
10%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
SKVR XII1 1260.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 3176.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR XII1 1261.
10%
1915
Kainuu — Ristijärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 67090
10%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 82634
10%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
JR 74597
10%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VIII 3187.
10%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61751
10%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
SKVR VIII 3196.
10%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR VIII 4895.
10%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3245.
10%
1908
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
SKVR XIV 1555.
10%
1892
Uusimaa — Kymi
Metso, Aug.
JR 27999
10%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR VII3 3924.
10%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR VII3 3997.
10%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1267.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76066
10%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
SKVR VIII 3193.
10%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
SKVR XIII2 6256.
10%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 61735
10%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
SKVR VI1 1840.
10%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
JR 06043
10%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11470
10%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1554.
10%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 24898
10%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 26230
10%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
SKVR IX1 2413.
10%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1274.
10%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57507
10%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1491.
10%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VII3 4000.
10%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 53448
10%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki