SKVR IX4 785.
37%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR IX4 768.
36%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 19082
33%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 30356
29%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI2 5218.
29%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
JR 16755
28%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX4 773.
27%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4590.
26%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX4 784.
26%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR VI2 4601.
26%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2545.
25%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR VI2 5217.
25%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR IX4 763.
25%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 124.
25%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 1281.
24%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XII2 5910.
24%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR XII2 5894.
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR IX4 780.
24%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2113.
23%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5901.
23%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2559.
23%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR IX4 775.
23%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR XII2 5898.
23%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5888.
22%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR IX4 782.
22%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
JR 29135
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
JR 19029
22%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XII2 5899.
22%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
JR 33263
22%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XIV 2122.
22%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR XII2 5893.
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VI2 4580.
22%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 4589.
22%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X2 3677.
21%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR VII5 Metsäs. 136.
21%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2529.
21%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2565.
21%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR I4 1701.
21%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 756.
21%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR XIV 2124.
21%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR IX4 761.
21%
1910
Keski-Suomi — Saarijärvi
Karhumäki, U.
SKVR IX3 738.
21%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR VII4 loitsut 2568.
21%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XIII3 8606.
21%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR IX4 772.
20%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5895.
20%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2567.
20%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR X2 3663.
20%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 780.
20%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR VII4 loitsut 2556.
20%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII3 8597.
20%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5896.
20%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VII5 Metsäs. 123.
20%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR X2 3674.
20%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR IX4 788.
20%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR X2 3673.
20%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IX4 777.
19%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR XIII3 8592.
19%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR X2 3625.
19%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR VI2 4581.
19%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
JR 02195
19%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR IX3 779.
19%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IX4 783.
19%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
JR 36837
19%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR VII5 Metsäs. 129.
19%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 334.
19%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XII2 5943.
19%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR X2 3655.
19%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR VII4 loitsut 2524.
19%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR X2 3662.
19%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1487.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR X2 3670.
18%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR VII5 Metsäs. 133.
18%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5904.
18%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
JR 06819
18%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR X2 3672.
18%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR IX4 762.
18%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
JR 02599
18%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XI 1482.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XIV 2123.
18%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR XI 1494.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX4 774.
18%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4553.
18%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XII2 5892.
18%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR IX3 783.
18%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII1 1707.
18%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX4 759.
17%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR X2 3640.
17%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR VII4 loitsut 2539.
17%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR VII5 Metsäs. 130.
17%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1492.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3660.
17%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR VI2 4576.
17%
1886
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR VI2 4607.
17%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR VII4 loitsut 2533.
17%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
JR 00880
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5909.
17%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63139
17%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR IX4 764.
17%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR VI2 4599.
17%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
17%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 16950
17%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
JR 85117
17%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 778.
17%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX3 759.
17%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XII2 5944.
17%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII5 Metsäs. 137.
16%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR XV 301.
16%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VII5 Metsäs. 135.
16%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4557.
16%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR IX3 747.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VII3 loitsut 907.
16%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 726.
16%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR VIII 339.
16%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 85216
16%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2538.
16%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1506.
16%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
JR 00864
15%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5913.
15%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XII2 5923.
15%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR VII4 loitsut 2526.
15%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR X2 3665.
15%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 753.
15%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR X2 3666.
15%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
JR 30384
15%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 71338
15%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
JR 24626
15%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 07706
15%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR XI 1485.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 00950
15%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2583.
15%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR VII4 loitsut 2573.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR I4 768.
15%
1825
Viena — Vuokkiniemi
Sjögrén, A. J.
SKVR VI2 4563.
15%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
JR 78580
15%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR VII4 loitsut 2532.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 844.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2827.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2570.
15%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR X2 3661.
15%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX4 769.
15%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1504.
15%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VI2 4565.
15%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Savokarjalainen Osakunta
SKVR X2 3652.
15%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
JR 00889
14%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1509.
14%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XIII3 8559.
14%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR XII2 5666.
14%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2525.
14%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR XIII3 8568.
14%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR XII2 5917.
14%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
JR 06482
14%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR XV 302.
14%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IX3 734.
14%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX3 771.
14%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR XI 1513.
14%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR V2 2489.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2578.
14%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2554.
14%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII3 8596.
14%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5907.
14%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XI 1489.
14%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR XII2 5920.
14%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
JR 06821
14%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
14%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VII4 loitsut 2551.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XI 1503.
14%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII2 5948.
14%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VII5 Metsäs. 127.
14%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR XIII3 8586.
14%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
JR 35013
14%
1961
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR XIII3 8595.
14%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
14%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 1499.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XI 1511.
14%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR VI2 4582.
14%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2566.
14%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 5947.
14%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VII4 loitsut 2548.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VI2 4578.
13%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR VI2 7355 a.
13%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
SKVR X2 3671.
13%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR XII2 5925.
13%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
JR 80395
13%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
JR 52306
13%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 774.
13%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 09715
13%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR VI2 4574.
13%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR VI2 4575.
13%
1926
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VII5 Metsäs. 313.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR X2 3642.
13%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X2 3653.
13%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR XIII3 8576.
13%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 768.
13%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR XIV 2116.
13%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 32116
13%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 00829
13%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8570.
13%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR V2 2499.
13%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR III3 4320.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8583.
13%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR IV3 4255.
13%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VII3 3812.
13%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX3 740.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 66117
13%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
JR 30697
13%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR XIII3 8579.
13%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR VII4 loitsut 2557.
13%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR XII2 5915.
13%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR IX4 771.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 24670
13%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 5891.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 06481
13%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VII4 loitsut 2553.
13%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR XI 1505.
13%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VII3 3864.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XIII3 8591.
13%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR XI 1535.
13%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VI2 4609.
13%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3667.
12%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
JR 43273
12%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR X2 3679 α.
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 00823
12%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 06820
12%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 65696
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR I4 764.
12%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
SKVR VII5 Metsäs. 132.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4610.
12%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 751.
12%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR VII5 loitsut 4360.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 787.
12%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XI 1526.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR VII3 3864 a.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XI 1498.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR VII4 loitsut 2561.
12%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR VI2 4561.
12%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 16949
12%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
SKVR X2 3641.
12%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX4 770.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1480.
12%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR VI2 4612.
12%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1493.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 75562
12%
1957
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Silfsten, Taisto
SKVR IX4 908.
12%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3643.
12%
1910
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
JR 81019
12%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR V2 2490.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 12753.
12%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR VIII 337.
12%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XI 1512.
12%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR XI 1533.
12%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR XIII3 8593.
12%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
JR 28131
12%
1949
Viena — Pistojärvi
Koski, Huoti
JR 02374
12%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR VI2 4586.
11%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XI 1491.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1534.
11%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR IX3 769.
11%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR XI 1496.
11%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR VI1 3019.
11%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2579.
11%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR VII4 loitsut 2552.
11%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR XI 1501.
11%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 362.
11%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
11%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR VII5 Metsäs. 128.
11%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
JR 24602
11%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 4602.
11%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 21230
11%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 38022
11%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Launonen, Olavi
JR 26679
11%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 31355
11%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR XII2 5949.
11%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VI2 4611.
11%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4275.
11%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2547.
11%
1883
Pohjois-Karjala — Kitee
Ekberg, L. O.
JR 24719
11%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR XI 1490.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VI2 4588.
11%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
JR 30543
11%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Kurppa, Aino
JR 36937
11%
1866
Pohjois-Karjala
Laitinen, Henrik
SKVR IX3 784.
11%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 5890.
11%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 31246
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR XII2 5926.
11%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR IX4 758.
11%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR XI 1527.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX3 777.
11%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XIII4 11793.
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 26081
11%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR IX3 743.
11%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
KR 43:190
11%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
JR 41233
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XI 1523.
11%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR VII4 loitsut 3135.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5937.
11%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 74549
11%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XIII3 8556.
11%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XII2 5927.
11%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 3039.
11%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Juho
SKVR VI1 3433.
11%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 23110
11%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR XII2 5916.
10%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8551.
10%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 25628
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR X2 3634.
10%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR VI2 4559.
10%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR X2 5491.
10%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR VI2 4605.
10%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 4603.
10%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 29208
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Krohn, Kaarle
JR 21229
10%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XII2 5918.
10%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
JR 09943
10%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Hyvärinen, Raili
SKVR XIII3 8574.
10%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2572.
10%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XI 1521.
10%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XI 1528.
10%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII2 5905.
10%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR X2 3638.
10%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR VI2 4591.
10%
1858
Pohjois-Savo — Leppävirta
Ahlman, F. F.
SKVR IX4 779.
10%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 50542
10%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR XIII3 8580.
10%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR IV3 4273.
10%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR V2 2497.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
JR 25631
10%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
SKVR IX3 741.
10%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VII4 loitsut 2549.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 79233
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
JR 50546
10%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR IV3 4254.
10%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR V2 2491.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
JR 60181
10%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR III3 4308.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 733.
10%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2541.
10%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR IX3 732.
10%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR III3 4311.
10%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR VI2 4558.
10%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR IX3 778.
10%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR X2 3632.
10%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR VIII 335.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 757.
10%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR X2 3644.
10%
1916
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
JR 60141
10%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 75560
10%
1953
Pohjois-Karjala — Joensuu
Silfsten, Taisto
JR 66121
10%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR XI 1497.
10%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2546.
10%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR VII5 Metsäs. 139.
10%
1931
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
JR 37777
10%
1916
None
Länkelä, Jaako
JR 45299
10%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
JR 85365
10%
1848
None
Lönnrot, Elias
JR 00482
10%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan