SKVR IX4 768.
51%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 30356
50%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2545.
47%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR IX4 780.
46%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 19082
45%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 16755
39%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX4 782.
38%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX4 786.
37%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR IX3 780.
37%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR IX4 773.
35%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4576.
35%
1886
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR XIV 2113.
35%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 7355 a.
32%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
SKVR XII2 5910.
32%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR IX4 783.
32%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR XII2 5893.
32%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VII4 loitsut 2559.
32%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5894.
32%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VII4 loitsut 2556.
32%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VII4 loitsut 2524.
31%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR VI2 5217.
31%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 02599
31%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR VI2 5218.
30%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR VII5 Metsäs. 124.
30%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR IX4 763.
30%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 1281.
30%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VI2 4590.
30%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 19029
30%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR IX4 777.
30%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR IX4 762.
30%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR X2 3677.
30%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 02195
30%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR XI 1490.
29%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIV 2124.
29%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR IX4 761.
29%
1910
Keski-Suomi — Saarijärvi
Karhumäki, U.
SKVR XI 1492.
29%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIII3 8592.
29%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR IX4 788.
29%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
JR 33263
29%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR IX3 756.
29%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR XII2 5891.
29%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR I4 1701.
29%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR XIV 2123.
28%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR XII2 5888.
28%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR XII2 5899.
28%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5898.
28%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR VI2 4599.
28%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
28%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR VII3 loitsut 844.
28%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2827.
28%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR XV 301.
27%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XII2 5904.
27%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
JR 06819
27%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XII2 5927.
27%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 738.
27%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR VI2 4589.
27%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VI2 4601.
27%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR X2 3625.
27%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR XIV 2122.
26%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR IX4 775.
26%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR VII4 loitsut 2529.
26%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5909.
26%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78580
26%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR XII2 5896.
26%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR XII2 5901.
26%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 5890.
26%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IX4 784.
26%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR X2 3663.
26%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR III3 4311.
26%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR VII4 loitsut 2565.
26%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR VII4 loitsut 2552.
25%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR IX3 784.
25%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX4 764.
25%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
25%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX4 772.
25%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5943.
25%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR IX4 778.
25%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
JR 30384
25%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX3 771.
25%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR X2 3673.
25%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR X2 3670.
25%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR VII4 loitsut 2548.
24%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VI2 4607.
24%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR X2 3674.
24%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR XII2 5917.
24%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR IX3 740.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 1514.
24%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR X2 3655.
24%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
JR 71338
24%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR IX3 778.
24%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XIII3 8597.
24%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VI2 4565.
24%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Savokarjalainen Osakunta
SKVR VIII 334.
24%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 729.
24%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 779.
24%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XII2 5907.
24%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR X2 3662.
24%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VI2 4581.
24%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 773.
24%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX4 759.
24%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
JR 85117
23%
1828
None
Lönnrot, Elias
JR 06482
23%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VII5 Metsäs. 133.
23%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2557.
23%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR XII1 1707.
23%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX4 769.
23%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1499.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XII2 5895.
23%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2567.
23%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 32116
23%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 36837
23%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR X2 3672.
23%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR X2 3665.
23%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VI2 4610.
23%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4308.
23%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 16950
23%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
SKVR IX3 759.
23%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 06481
22%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VII4 loitsut 2539.
22%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR VI2 4553.
22%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR X2 3640.
22%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR VII4 loitsut 2583.
22%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR XI 1530.
22%
1892
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Leino, A.
SKVR VII5 Metsäs. 123.
22%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 5923.
22%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR VII4 loitsut 2573.
22%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XI 1526.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR XI 1482.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
JR 29135
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1485.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XII2 5913.
21%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
JR 30697
21%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
JR 00950
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII5 Metsäs. 130.
21%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8606.
21%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VII4 loitsut 2579.
21%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR IX4 787.
21%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
JR 00864
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1535.
21%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IX4 779.
21%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1487.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR XII2 5892.
21%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR VII5 Metsäs. 129.
21%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XV 302.
21%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VI2 4580.
21%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 4582.
21%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR XI 1505.
21%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 783.
21%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 1494.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 743.
20%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR IX3 774.
20%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IX3 732.
20%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR XI 1533.
20%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR VI2 4563.
20%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VII4 loitsut 2568.
20%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 00829
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 09715
20%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR XIII3 8583.
20%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
JR 37227
20%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR VII4 loitsut 2526.
20%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR IX3 769.
20%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR VIII 339.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XII2 5947.
20%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VII5 Metsäs. 136.
20%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
SKVR XI 1509.
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XI 1515.
20%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 50542
20%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR XII2 5925.
20%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR IX3 750.
20%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1504.
20%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 60141
20%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR XII2 5920.
20%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
20%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3666.
20%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
JR 35013
20%
1961
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 85216
19%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR VI2 4609.
19%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 135.
19%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8579.
19%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR IX3 726.
19%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XI 1513.
19%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 1523.
19%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR XII2 5944.
19%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4586.
19%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VII3 loitsut 907.
19%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2553.
19%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR VII4 loitsut 2554.
19%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
JR 77701
19%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR IV3 4255.
19%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX3 751.
19%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
JR 07706
19%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR IV3 4275.
19%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XI 1521.
19%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR VII3 3812.
19%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 59570
19%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR VI2 4608.
18%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR X2 3638.
18%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR IX3 768.
18%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR X2 3671.
18%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
JR 35637
18%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IX3 733.
18%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR VII5 Metsäs. 127.
18%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
JR 09943
18%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Hyvärinen, Raili
JR 16949
18%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
SKVR XI 1506.
18%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
JR 06821
18%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VII4 loitsut 2547.
18%
1883
Pohjois-Karjala — Kitee
Ekberg, L. O.
JR 33481
18%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2578.
18%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR XIV 2116.
18%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR IX4 774.
18%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 722.
18%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR X2 3660.
18%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR IX3 1278.
18%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
SKVR XIII3 8605.
18%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 24626
18%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 50546
18%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR VI2 4574.
18%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
JR 26081
18%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
JR 00823
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 29208
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Krohn, Kaarle
JR 35562
17%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR XI 1517.
17%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
JR 31355
17%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 06820
17%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XIII3 8591.
17%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VI2 4602.
17%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4310.
17%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII5 loitsut 4360.
17%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3661.
17%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR V2 2499.
17%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR X2 3863.
17%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR X2 3637.
17%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
JR 81030
17%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 1497.
17%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR V3 1001.
17%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XI 1501.
17%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 747.
17%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 758.
17%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR IX4 310.
17%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR VII4 loitsut 2551.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII5 Metsäs. 134.
17%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Grue Finnskog
Salminen, Väinö
JR 40054
17%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR IX4 776.
17%
1908
Keski-Suomi — Viitasaari
Rauhala, K. N.
SKVR VII5 Metsäs. 313.
17%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 43273
17%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR XI 1489.
17%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR IX3 752.
17%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5949.
17%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IV3 4265.
17%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
JR 36937
16%
1866
Pohjois-Karjala
Laitinen, Henrik
SKVR X2 3667.
16%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
JR 26415
16%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
JR 23110
16%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR VII4 loitsut 2566.
16%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR III3 4333.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2538.
16%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3642.
16%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XI 1534.
16%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR VI2 4557.
16%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 24670
16%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IX4 771.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5666.
16%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR IX3 362.
16%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
16%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR XI 1527.
16%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR X2 3679 α.
16%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR III3 4332.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VI2 7354.
16%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8607.
16%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR IX4 770.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 00889
16%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR I4 768.
16%
1825
Viena — Vuokkiniemi
Sjögrén, A. J.
SKVR VI2 4561.
16%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR X2 3643.
16%
1910
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR XIII3 8595.
16%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 3135.
16%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
JR 24602
16%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XII1 1706.
16%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
KR 43:190
16%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR XIII3 8559.
16%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
JR 46252
16%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VIII 337.
16%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 65696
16%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
JR 52306
16%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2561.
16%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR X2 3635.
16%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR I4 764.
16%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
SKVR VII3 3864 a.
16%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI2 4578.
16%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
JR 41233
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR XIII3 8568.
15%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR VI2 4611.
15%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4320.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5926.
15%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR IX3 748.
15%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 25628
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR VII4 loitsut 2549.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR IX4 765.
15%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
JR 66117
15%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
JR 30938
15%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
JR 45541
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR X2 3651.
15%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IX3 745.
15%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR XII2 5937.
15%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8551.
15%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 00880
15%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3652.
15%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
JR 74549
15%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR X2 3646.
15%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR VII4 loitsut 2532.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 78471
15%
1935
Etelä-Karjala — Antrea
Talikka, Juho
SKVR XII2 5948.
15%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VIII 338.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VI2 4558.
15%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XIII4 12753.
15%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
JR 28131
15%
1949
Viena — Pistojärvi
Koski, Huoti
SKVR XII2 5915.
15%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR IX3 753.
15%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR V2 2489.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2533.
15%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR XI 1511.
15%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
JR 80395
15%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR IV3 4250.
15%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR VII3 3864.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 35955
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR III3 4312.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3676.
15%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
JR 02374
14%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR VII4 loitsut 2558.
14%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR X2 3647.
14%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR VI2 4591.
14%
1858
Pohjois-Savo — Leppävirta
Ahlman, F. F.
SKVR XII2 5918.
14%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR IX4 908.
14%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 21229
14%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1522.
14%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XI 1503.
14%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 730.
14%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR IX3 1280.
14%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 5905.
14%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR XIII3 8600.
14%
1897
Etelä-Karjala — Parikkala
Anttonen, M.
SKVR XIII3 8602.
14%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 741.
14%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII3 8594.
14%
1885
Etelä-Karjala — Parikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
JR 31246
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR XII2 6197.
14%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VI1 3433.
14%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 24719
14%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR X2 3644.
14%
1916
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR X2 3653.
14%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR XIII3 8586.
14%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR VI2 4603.
14%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 16948
14%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR XI 1493.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 09530
14%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
JR 45535
14%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VI2 4564.
14%
1887
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Savokarjalainen Osakunta
JR 63139
14%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR XI 1532.
14%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
JR 79233
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
SKVR VII4 loitsut 3039.
14%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Juho
SKVR IX3 731.
14%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 765.
14%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
JR 30543
14%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Kurppa, Aino
SKVR IX3 735.
14%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 66146
13%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR IX3 739.
13%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR XI 1512.
13%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR XIII3 8596.
13%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8578.
13%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR XI 1528.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR III3 4334.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4273.
13%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR VI2 4559.
13%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XII2 6198.
13%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
JR 01466
13%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR III3 4321.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 04871
13%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
SKVR VII4 loitsut 2544.
13%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR IV3 4266.
13%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR XIII3 8580.
13%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR X2 3678.
13%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR X2 3654.
13%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IV3 4254.
13%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4604.
13%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 81019
13%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 1496.
13%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR VI2 4605.
13%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR X2 3641.
13%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XII1 4239.
13%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 10268
13%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18332
13%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Ilkka, Rauha
SKVR VI2 4567.
13%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 76846
13%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
JR 26679
13%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 20432
13%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
SKVR IX3 734.
13%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR VI1 3019.
13%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 781.
13%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XI 1480.
13%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR V2 2490.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
JR 06498
12%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR IV3 4262.
12%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
JR 39611
12%
1887
Häme — Tammela
Lindqvist, Aleksander
SKVR VII4 loitsut 2535.
12%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
JR 29162
12%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 909.
12%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VIII 335.
12%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VII4 loitsut 2541.
12%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR IX4 865.
12%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR XIII3 8603.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4339.
12%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR VI2 4612.
12%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8593.
12%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR XV 303.
12%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XIII3 8572.
12%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40323
12%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
SKVR XI 1491.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VII4 loitsut 2560.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
JR 38022
12%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Launonen, Olavi
E, StK 20, 35 (27)
12%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
12%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
JR 29246
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5916.
12%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5945.
12%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4584.
12%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
JR 30383
12%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII3 loitsut 824.
12%
1902
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR III3 4335.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 125.
12%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Säfsnäs
Gottlund, K. A.
SKVR VII3 loitsut 1289.
12%
1871
Pohjois-Karjala — Liperi
Äyräpää
SKVR X2 3645.
12%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR IV3 4256.
12%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 26414
12%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR I4 1700.
12%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR X2 3634.
12%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
JR 46245
12%
1889
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 02108
12%
1925
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
SKVR III3 4328.
12%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR V2 2498.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR VI1 3385.
12%
1894
Etelä-Savo — Juva
Väätänen, A.
SKVR XIII4 11793.
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR X2 3632.
12%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR X1 510.
12%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
SKVR I4 765.
12%
1893
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Iivana
JR 37777
11%
1916
None
Länkelä, Jaako
SKVR XIII3 8576.
11%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR III3 4319.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
JR 63136
11%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR IV3 4263.
11%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
SKVR IX3 1279.
11%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR VI2 4575.
11%
1926
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR V2 2491.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR XI 1498.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR X2 3633.
11%
1895
Satakunta — Tyrvää
Äijälä, H.
JR 63135
11%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR X2 3415 α.
11%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 66121
11%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
JR 75562
11%
1957
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Silfsten, Taisto
JR 77702
11%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR VI1 3420.
11%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
JR 85365
11%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 766.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4279.
11%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4588.
11%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR XI 788.
11%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Nurmio, M.
SKVR XII2 5930.
11%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR V3 1000.
11%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR X2 5491.
11%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 32594
11%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR XIII3 8570.
11%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
JR 43151
11%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Moilanen, Matti
SKVR I4 1702.
11%
1913
Viena — Kontokki
Marttini, Iivana
SKVR III3 4325.
11%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
JR 65700
11%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR IX3 744.
11%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
JR 21230
11%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR IX3 737.
11%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
JR 60181
11%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR XI 1488.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR IV3 4269.
11%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 32562
11%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR III3 4324.
10%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR VII3 loitsut 871.
10%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VII4 loitsut 2525.
10%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR I3 1875.
10%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
SKVR IV3 4267.
10%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
JR 69139
10%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
SKVR III3 4326.
10%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2570.
10%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR IX3 736.
10%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 482.
10%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR VI1 3421.
10%
1898
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Antti
SKVR I4 1737.
10%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
JR 18951
10%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR IX3 725.
10%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 71825
10%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Salava, Anna-Kaarina
JR 28161
10%
1949
Viena — Kiestinki
Koski, Huoti
SKVR I4 763.
10%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
JR 44197
10%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
SKVR IV3 4258.
10%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
JR 35901
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
JR 32391
10%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR X2 3620 γ.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR VII4 loitsut 2574.
10%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR IX3 746.
10%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3656.
10%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XII2 5900.
10%
1882
Kainuu — Sotkamo
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5942.
10%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5929.
10%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 7347.
10%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
JR 38833
10%
1931
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Lehto, Maini
SKVR IX3 777.
10%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 17528
10%
1930
Viena — Uhtua
Ievala, Iivari
SKVR VII4 loitsut 2546.
10%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR XV 782.
10%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR XI 1510.
10%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR VII4 loitsut 2572.
10%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR X2 3668.
10%
1931
Satakunta — Parkano
Pohjankanervo, T.
SKVR VII2 1763.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Liperi
Krohn, Kaarle
JR 35059
10%
1951
Häme — Jaala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XI 1483.
10%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.