SKVR IX4 785.
32%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
JR 19082
31%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR IX4 768.
27%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 30356
25%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX4 763.
25%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2113.
24%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2565.
24%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR VII4 loitsut 2524.
23%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR VII4 loitsut 2526.
23%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
JR 29135
23%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2529.
23%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
JR 02599
23%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR VI2 5218.
23%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR IX4 780.
22%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 16755
22%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII4 loitsut 2545.
22%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8592.
22%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR VI2 4580.
22%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2583.
22%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR X2 3673.
22%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XII2 5894.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR XII2 5901.
21%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 4599.
21%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
21%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR IX4 773.
21%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 779.
21%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XV 302.
21%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VII5 Metsäs. 130.
21%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
JR 06482
21%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
21%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR I4 1701.
21%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR VII4 loitsut 2559.
20%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5898.
20%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5899.
20%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
JR 36837
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR III3 4311.
20%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR IX3 771.
20%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR IX3 780.
20%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR VII5 Metsäs. 124.
20%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR IX4 775.
20%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR VII4 loitsut 2578.
20%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 782.
20%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VII4 loitsut 2539.
19%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR XII2 5888.
19%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR XIV 2124.
19%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR IX4 778.
19%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
JR 30384
19%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 06819
19%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 00829
19%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX4 786.
19%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
JR 02195
19%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR VII4 loitsut 2538.
19%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4308.
19%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 1281.
19%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VII5 loitsut 4360.
18%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2568.
18%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VI2 4601.
18%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
JR 32116
18%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 37227
18%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR VII4 loitsut 2533.
18%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII3 8579.
18%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR XII2 5893.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR IX4 777.
18%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR VII4 loitsut 2567.
18%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XII2 5907.
18%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIII3 8570.
18%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR XI 1521.
18%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX4 784.
18%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR XI 1490.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 33263
18%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 71338
18%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XII2 5923.
18%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR IX4 759.
17%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR XI 1513.
17%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR X2 3653.
17%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
JR 00880
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX4 769.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5947.
17%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR X2 3670.
17%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR XII2 5895.
17%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR VII5 Metsäs. 129.
17%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2551.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII3 loitsut 907.
17%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2566.
17%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
JR 19029
17%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR IX3 769.
17%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR XII2 5909.
17%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06481
17%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR XIII3 8559.
17%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR XII2 5892.
17%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2556.
17%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX3 774.
16%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IX3 732.
16%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR XI 1497.
16%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR IX3 784.
16%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 733.
16%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR VI2 5217.
16%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 66117
16%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR X2 3650.
16%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8597.
16%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XI 1504.
16%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 753.
16%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
JR 06821
16%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR V2 2489.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
JR 30697
16%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR VII4 loitsut 2579.
16%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR X2 3667.
16%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR VII3 3812.
16%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 06820
16%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
16%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII3 8591.
16%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR XIII3 8596.
16%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8595.
16%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XI 1506.
16%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR XII2 5890.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR IX4 774.
16%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 788.
16%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR X2 3674.
16%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR IX3 735.
15%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR VII4 loitsut 2548.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 26679
15%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR X2 3672.
15%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR VII4 loitsut 2553.
15%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR XIV 2122.
15%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR IX3 362.
15%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
15%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR X2 3666.
15%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR VII4 loitsut 2557.
15%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR IX3 1280.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X2 3625.
15%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR VI2 4607.
15%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR XI 1509.
15%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XI 1503.
15%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1491.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR III3 4320.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1528.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VII5 Metsäs. 123.
15%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
JR 31355
15%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 45299
15%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
JR 21230
15%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 50542
15%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR VI2 4611.
15%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 908.
14%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1515.
14%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR X2 3655.
14%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR VII4 loitsut 2532.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5910.
14%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
JR 63139
14%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR XI 1501.
14%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 750.
14%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 756.
14%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR IX3 768.
14%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR XIV 2123.
14%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR VI2 4581.
14%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR XIII3 8583.
14%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR XI 1517.
14%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR VI2 4591.
14%
1858
Pohjois-Savo — Leppävirta
Ahlman, F. F.
SKVR VII4 loitsut 2552.
14%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR IX4 758.
14%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR XI 1480.
14%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR XI 1496.
14%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR VII4 loitsut 2561.
14%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR VIII 334.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XII2 5944.
14%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4590.
14%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XI 1523.
14%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR VI2 4589.
14%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XII2 5666.
14%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR IX3 1278.
14%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
SKVR XIII3 8593.
14%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR XIII3 8607.
14%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR V2 2499.
14%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 25628
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR X2 3642.
14%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX3 783.
14%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 66121
14%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR X2 3620 γ.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR VII4 loitsut 2573.
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR X2 3663.
14%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 738.
13%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR VII3 3864.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 74549
13%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 85117
13%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR XI 1499.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 80395
13%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR XII2 5913.
13%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR IX3 730.
13%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
JR 31246
13%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR X2 3677.
13%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XI 1487.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR VII4 loitsut 2546.
13%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR IX4 787.
13%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
JR 00950
13%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 35267
13%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR VII3 3864 a.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII2 5905.
13%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR VII4 loitsut 2554.
13%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX3 747.
13%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 4574.
13%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR XI 1489.
13%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 50546
13%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR IX3 740.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII3 8576.
13%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1498.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR IX3 727.
13%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 737.
13%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR XII2 5917.
13%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR VI2 4557.
13%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
JR 35562
13%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR XI 1514.
13%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR X2 3665.
13%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 778.
13%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX4 772.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 00889
13%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 09715
13%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR IV3 4255.
13%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4563.
13%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR X2 3640.
13%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR VIII 338.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XIII3 8568.
13%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR X2 3638.
12%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR XV 301.
12%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VII4 loitsut 2570.
12%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VII4 loitsut 2547.
12%
1883
Pohjois-Karjala — Kitee
Ekberg, L. O.
SKVR XII2 7347.
12%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
JR 28161
12%
1949
Viena — Kiestinki
Koski, Huoti
SKVR VIII 339.
12%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XI 1483.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XIII3 8606.
12%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XIII3 8567.
12%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR VII5 Metsäs. 135.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR IX3 759.
12%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 00864
12%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3651.
12%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Salava, Anna-Kaarina
SKVR VII5 Metsäs. 136.
12%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
JR 20432
12%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
SKVR XI 1505.
12%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 06498
12%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR IV3 4275.
12%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR IX4 770.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 00823
12%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX4 771.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR V3 1001.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 36937
12%
1866
Pohjois-Karjala
Laitinen, Henrik
JR 85216
12%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 751.
12%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR IV3 4266.
12%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
JR 35637
12%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 69136
12%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
SKVR VI2 4578.
12%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR XIV 2116.
12%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR III3 4310.
12%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1522.
12%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XI 1527.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 65696
12%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR III3 4312.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 01466
12%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XI 1493.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII2 5925.
12%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR X2 3637.
12%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
SKVR IX3 722.
12%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
JR 23110
11%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR X2 3660.
11%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR VII4 loitsut 2549.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII5 Metsäs. 133.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR III3 4339.
11%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR V2 2497.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
JR 26081
11%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR XI 1512.
11%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR XI 1492.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3676.
11%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR X2 3679 α.
11%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX4 762.
11%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
JR 60181
11%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
JR 78580
11%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR IV3 4273.
11%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR IV3 4262.
11%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
SKVR VI1 3019.
11%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4334.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XV 783.
11%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR IX3 729.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR III3 4333.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR III3 4319.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
JR 30383
11%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VI2 4559.
11%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XII1 1707.
11%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR III3 4327.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIII3 8580.
11%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR VII4 loitsut 2525.
11%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
JR 30543
11%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Kurppa, Aino
SKVR VI2 4610.
11%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8605.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
KR 43:191
11%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR X2 3635.
11%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR X2 3621.
11%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
JR 77701
11%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR III3 4326.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR I4 763.
11%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR IX4 781.
11%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VII4 loitsut 2581.
11%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VI2 4556.
11%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR XI 1482.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR X2 3641.
11%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VII4 loitsut 2558.
11%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
JR 09530
11%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR XIII3 8551.
11%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XII2 5918.
11%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR IX3 777.
10%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VI2 4576.
10%
1886
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR VII5 Metsäs. 127.
10%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR VII5 Metsäs. 137.
10%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR XI 1494.
10%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII2 5948.
10%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR III3 4332.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR III3 4335.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR IX3 765.
10%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR VI2 4561.
10%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR X2 3652.
10%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
JR 21235
10%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR IX3 752.
10%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 731.
10%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 1533.
10%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR XII2 5891.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR VII5 Metsäs. 128.
10%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR XI 1510.
10%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XIII3 8603.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8581.
10%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
JR 43273
10%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VI2 4588.
10%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR XI 1511.
10%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
JR 85365
10%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR V2 2496.
10%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR IX3 726.
10%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR X2 3634.
10%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR III3 4328.
10%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR X2 3679.
10%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR VII4 loitsut 2527.
10%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Polén, R.
SKVR XIII3 8586.
10%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR IX3 724.
10%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR V2 2490.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4582.
10%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR IX3 1279.
10%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XII2 5943.
10%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
JR 30938
10%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
JR 59570
10%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
JR 02374
10%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
JR 03353
10%
1839
None
Castrén, M. A.
SKVR XII2 5929.
10%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR V2 2491.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR XII2 5927.
10%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4609.
10%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 734.
10%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX3 746.
10%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1706.
10%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR VII4 loitsut 2572.
10%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.