SKVR IX4 768.
47%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 780.
39%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 782.
34%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR I4 1701.
32%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR XII2 5901.
31%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
JR 19082
31%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XII2 5888.
31%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR IX4 777.
31%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR X2 3655.
30%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR VII5 Metsäs. 124.
30%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 5898.
30%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
JR 16755
29%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX4 763.
29%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3670.
29%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR XII2 5899.
29%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR XI 1487.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR XII2 5894.
28%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VII4 loitsut 2559.
28%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR XIV 2124.
28%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
JR 29135
27%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2113.
27%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR VII3 3812.
27%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 5909.
27%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4599.
26%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
26%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR IX4 785.
26%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR XII2 5917.
26%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
JR 06819
26%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 02195
26%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR VI2 5218.
26%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR XII2 5910.
26%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR XII2 5943.
25%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR XII1 1707.
25%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR IX3 780.
25%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR VII4 loitsut 2526.
25%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR VII4 loitsut 2529.
25%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR XV 302.
25%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 31355
25%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR IX4 778.
25%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX3 738.
24%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR XI 1494.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII2 5895.
24%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR XI 1509.
24%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR VII4 loitsut 2556.
24%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XIII3 8592.
24%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR XI 1482.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XIV 2122.
24%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
JR 30384
24%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIII3 8606.
24%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XI 1492.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIV 2123.
23%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR IX3 756.
23%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR XII2 5891.
23%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR X2 3677.
23%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 71338
23%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR X2 3660.
23%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR XI 1504.
23%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1506.
23%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR IX4 786.
23%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR VI2 4590.
23%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VII4 loitsut 2565.
23%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
JR 31246
22%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR IX4 781.
22%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX4 772.
22%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 130.
22%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4601.
22%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR XII2 5893.
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR XII2 5913.
22%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VI2 4580.
22%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
JR 80395
22%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR VII4 loitsut 2551.
22%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 06481
22%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR IX3 726.
22%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XII2 5926.
22%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR VII3 3864.
22%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XI 1485.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR IX3 1281.
22%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX3 747.
21%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 788.
21%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR VI2 4574.
21%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR IX4 784.
21%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
JR 07706
21%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 33263
21%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR X2 3625.
21%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR XI 1480.
21%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR IX4 769.
21%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 3864 a.
21%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII2 5890.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 00829
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2567.
20%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR X2 3676.
20%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR VIII 334.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 32116
20%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XII2 5947.
20%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VII4 loitsut 2566.
20%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 773.
20%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8595.
20%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8579.
20%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR XV 301.
20%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VII5 Metsäs. 133.
20%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8593.
20%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR IX4 776.
20%
1908
Keski-Suomi — Viitasaari
Rauhala, K. N.
SKVR V3 1001.
20%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII3 loitsut 907.
20%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
SKVR X2 3672.
20%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR IX3 750.
20%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 20432
20%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
SKVR VII5 Metsäs. 129.
20%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
JR 06498
20%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR IX4 783.
20%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR VII4 loitsut 2568.
20%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR X2 3640.
20%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
20%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 5944.
19%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 740.
19%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX4 770.
19%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 30356
19%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2583.
19%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR VII4 loitsut 2533.
19%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
JR 66117
19%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
JR 36837
19%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR X2 3674.
19%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR III3 4311.
19%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR VII4 loitsut 2539.
19%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR XII2 5907.
19%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XI 1513.
19%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 37227
18%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR IX4 759.
18%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
JR 02374
18%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
JR 06821
18%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX4 771.
18%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 4360.
18%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4328.
18%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XII2 5666.
18%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XIII3 8570.
18%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR VII4 loitsut 2578.
18%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 5920.
18%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
JR 00880
18%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1503.
18%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 06820
18%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 06482
18%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
JR 19029
18%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VII5 Metsäs. 136.
18%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
SKVR V2 2489.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
JR 63139
18%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR VI2 5217.
18%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XII2 5892.
18%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR III3 4308.
17%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1498.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 30938
17%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
JR 59570
17%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR XI 1499.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR VII4 loitsut 2524.
17%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR VIII 339.
17%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VII5 Metsäs. 137.
17%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR VII4 loitsut 2554.
17%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX3 759.
17%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 02599
17%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR X2 3662.
17%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X2 3679 α.
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3666.
17%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR XII2 7347.
17%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
SKVR VII4 loitsut 2573.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 24626
17%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IX4 787.
17%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XI 1533.
17%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR IX4 758.
17%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR VI1 3019.
17%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3653.
17%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR IX3 734.
16%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR XI 1497.
16%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR X2 3663.
16%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5923.
16%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR XI 1505.
16%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VII4 loitsut 2545.
16%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
JR 16950
16%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
SKVR VII4 loitsut 2558.
16%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR X2 3634.
16%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR XII2 5896.
16%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR I4 768.
16%
1825
Viena — Vuokkiniemi
Sjögrén, A. J.
SKVR XII1 1706.
16%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 85216
16%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 753.
16%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XI 1526.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
JR 74549
16%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 45299
16%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR VII4 loitsut 2538.
16%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 35562
16%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR X2 3661.
16%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1517.
16%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR VII4 loitsut 2579.
16%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
JR 26081
16%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR VI2 4563.
16%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR X2 3673.
16%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 35267
16%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR XIII3 8591.
16%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VII4 loitsut 2553.
16%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR XI 1532.
16%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
SKVR X2 3642.
16%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XII2 5927.
16%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8583.
15%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
JR 24602
15%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR X2 3671.
15%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR VIII 338.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XI 1501.
15%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 778.
15%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR III3 4339.
15%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR X2 3632.
15%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR IX3 741.
15%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX3 779.
15%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 81019
15%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XI 1528.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII3 8607.
15%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR XII2 5905.
15%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
JR 09530
15%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
JR 66121
15%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR XII2 5937.
15%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8605.
15%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 10820.
15%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XII2 5949.
15%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
JR 65696
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XIII3 8572.
15%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 11794.
15%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR X2 3643.
15%
1910
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
15%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VI2 4611.
15%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2552.
15%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR XII2 5915.
15%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR X2 3641.
15%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XI 1489.
15%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR VII5 Metsäs. 135.
15%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
JR 30697
15%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR VII4 loitsut 2570.
15%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 21229
15%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1535.
15%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR X2 3644.
14%
1916
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
JR 21230
14%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XII2 5929.
14%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IV3 4266.
14%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR IX3 784.
14%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR III3 4333.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VIII 333.
14%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR IX3 725.
14%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 1512.
14%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR VII4 loitsut 2548.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XIII3 8596.
14%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX3 769.
14%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR IX3 783.
14%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 40054
14%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR X2 3652.
14%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2561.
14%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR III3 4320.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5904.
14%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR X1 1168.
14%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR VII4 loitsut 2532.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 09715
14%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR IX3 752.
14%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 4581.
14%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VII5 Metsäs. 313.
14%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR IX3 771.
14%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR VI2 4591.
14%
1858
Pohjois-Savo — Leppävirta
Ahlman, F. F.
SKVR IX3 768.
14%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR VII5 Metsäs. 132.
14%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2581.
14%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XII2 5942.
14%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35955
14%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR IX3 773.
14%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR XI 1491.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR I4 763.
13%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR IX3 1280.
13%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 5925.
13%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR IX3 751.
13%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
JR 85117
13%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR XI 1490.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX4 762.
13%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR VI2 4589.
13%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII4 loitsut 2557.
13%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR VII5 Metsäs. 123.
13%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 5930.
13%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR I4 764.
13%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
JR 60181
13%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR VII4 loitsut 2549.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 45541
13%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XI 1493.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 00481
13%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR X2 3863.
13%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 00950
13%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3650.
13%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XII1 1729.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 4561.
13%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR XII2 5916.
13%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR III3 4326.
13%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1523.
13%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR XII2 5941.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 743.
13%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR X2 3665.
13%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR III3 4327.
13%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XII2 5918.
13%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
JR 45523
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 28131
12%
1949
Viena — Pistojärvi
Koski, Huoti
SKVR VII4 loitsut 2546.
12%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR XII2 5928.
12%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 739.
12%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR XI 1496.
12%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
JR 06215
12%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
SKVR X2 5491.
12%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XIII3 8568.
12%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
JR 00864
12%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 6197.
12%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR X2 3638.
12%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR XII2 7415.
12%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR X2 3637.
12%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
JR 24719
12%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 4607.
12%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR VIII 337.
12%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 69136
12%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 35637
12%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IV3 4265.
12%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR XI 1521.
12%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 26414
12%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR IX3 733.
12%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
JR 85365
12%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR X2 3667.
12%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8551.
11%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XI 1510.
11%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XI 1527.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 1514.
11%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR IX3 774.
11%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XIII3 8597.
11%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
JR 50542
11%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR IV3 4256.
11%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 23110
11%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
JR 00823
11%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IV3 4279.
11%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR I4 1700.
11%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 729.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 66146
11%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
JR 00889
11%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII4 11793.
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR I1 359.
11%
1894
Viena — Kontokki
Karjalainen, K.
SKVR V2 2499.
11%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IV3 4277.
11%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XII2 5945.
11%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 764.
11%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR I3 1875.
11%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
JR 43273
11%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR X2 3620 γ.
11%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR VI2 4565.
11%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Savokarjalainen Osakunta
SKVR V2 2497.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR XIII3 8603.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 00482
11%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
JR 25628
11%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR IX3 732.
11%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
JR 30383
11%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR III3 4325.
11%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5931.
11%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX4 920.
11%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
JR 00916
11%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2544.
11%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR IV3 4281.
11%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR III3 4319.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR X2 3621.
11%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR IX3 730.
11%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR XII2 5948.
11%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 745.
10%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR IX4 774.
10%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4312.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 10268
10%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 1515.
10%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX4 765.
10%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3645.
10%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR IV3 4275.
10%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR VI2 4558.
10%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR V3 1000.
10%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX3 1279.
10%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR VII4 loitsut 2560.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR IX3 777.
10%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XIII3 8586.
10%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
JR 79949
10%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
JR 50546
10%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR I4 1702.
10%
1913
Viena — Kontokki
Marttini, Iivana
SKVR VII4 loitsut 2525.
10%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR VI2 4588.
10%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR IX3 737.
10%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR X1 510.
10%
1912
Satakunta — Tyrvää
Pakula, Vihtori
JR 45535
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VII4 loitsut 2572.
10%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VI2 7354.
10%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR X2 3657.
10%
1929
Satakunta — Honkajoki
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
SKVR VII4 loitsut 2574.
10%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR IX3 746.
10%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3646.
10%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR XIV 2116.
10%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta