SKVR IX3 780.
39%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR V2 2499.
34%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX3 1281.
34%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR IX3 732.
33%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR IX4 768.
32%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 733.
32%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR X2 3655.
30%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR X2 3674.
30%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR VII5 Metsäs. 130.
30%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2548.
29%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 16755
29%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 2122.
28%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR X2 3672.
28%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR XIII3 8559.
28%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR VII4 loitsut 2556.
28%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII2 5901.
28%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR IV3 4255.
28%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VII4 loitsut 2568.
27%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR IX4 782.
27%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XI 1503.
27%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3670.
27%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR VII4 loitsut 2557.
27%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR XI 1480.
27%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR VII4 loitsut 2553.
27%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR X2 3661.
27%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1506.
26%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR VI2 4574.
26%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR XIII3 8597.
26%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR X2 3663.
26%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1513.
26%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2559.
26%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8607.
25%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR XIV 2123.
25%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR VII4 loitsut 2526.
25%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR IX4 773.
25%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1487.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR VII5 loitsut 4360.
25%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 778.
24%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XI 1482.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XIII3 8551.
24%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4580.
24%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2524.
24%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XIV 2124.
24%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR XII2 5923.
24%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII3 8592.
24%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
JR 30356
24%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2538.
24%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 02599
24%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XI 1501.
24%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 785.
24%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR IX3 740.
24%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII3 8554.
24%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IV3 4273.
24%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR XI 1504.
23%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1491.
23%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 00880
23%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3676.
23%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR XV 302.
23%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR X2 3625.
23%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR VI2 4601.
23%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR VIII 338.
23%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR X2 3667.
23%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2560.
23%
1885
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR X2 3642.
23%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XIII3 8595.
23%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
JR 00950
23%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 756.
23%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR IX3 779.
23%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XI 1512.
23%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR VII4 loitsut 2532.
22%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3665.
22%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IV3 4281.
22%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR X2 3673.
22%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 00864
22%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 1515.
22%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR III3 4316.
22%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3660.
22%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 16950
22%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
SKVR IX3 777.
22%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR III3 4308.
22%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4269.
22%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8583.
22%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR XII2 5892.
22%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR IX4 784.
22%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
JR 29135
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 780.
22%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8596.
21%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR X2 3641.
21%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX4 764.
21%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 00889
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8586.
21%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR XI 1496.
21%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR IV3 4275.
21%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XI 1492.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 21230
21%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XII2 5917.
21%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR V2 2490.
21%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
21%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VII4 loitsut 2554.
21%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VI2 5218.
21%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR X2 3666.
21%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
JR 63139
21%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
JR 25628
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR VII4 loitsut 2549.
21%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR IX3 784.
21%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX4 772.
21%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1490.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3677.
21%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR VII4 loitsut 2552.
21%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR XII2 5913.
21%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XIII3 8568.
21%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR VII4 loitsut 2545.
21%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR XI 1517.
21%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR III3 4328.
21%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR X2 3679 α.
21%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR VI2 4590.
21%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR III3 4310.
21%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2574.
21%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR IX4 787.
21%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR IV3 4279.
21%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR IX4 310.
21%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR XIII3 8561.
21%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
JR 74549
21%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 16948
21%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
JR 26679
21%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
20%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 734.
20%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
JR 00481
20%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
JR 32116
20%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 23110
20%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR X2 3662.
20%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1510.
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR IX3 771.
20%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR VII4 loitsut 2573.
20%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VII4 loitsut 2567.
20%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR III3 4320.
20%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5905.
20%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR XIII3 8567.
20%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR IX3 753.
20%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR IX4 762.
20%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
JR 33263
20%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR IV3 4267.
20%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR XI 1494.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX4 781.
20%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VII3 loitsut 824.
20%
1902
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR XI 1521.
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
JR 06482
20%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VII5 Metsäs. 127.
20%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 5910.
20%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR III3 4321.
20%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4609.
20%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
JR 02374
20%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR XI 1505.
19%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII2 5888.
19%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
JR 65696
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR V2 2498.
19%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR X2 3645.
19%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
JR 19029
19%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XII2 5899.
19%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
JR 02195
19%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR I4 1701.
19%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 783.
19%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VII4 loitsut 2583.
19%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR XII2 5907.
19%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 71338
19%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR IV3 4268.
19%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 00823
19%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5894.
19%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 06481
19%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VIII 334.
19%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VII4 loitsut 2565.
19%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR XII2 5085.
19%
1898
Kainuu — Kuusamo
Tuovila, Edvard
SKVR IX4 758.
19%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR XIII3 8603.
19%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2533.
19%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR IX3 769.
19%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR XII2 5898.
19%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR IX3 738.
19%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR XIII3 8606.
18%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 00482
18%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR III3 4326.
18%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 775.
18%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR XV 301.
18%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR IV3 4277.
18%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR IX3 746.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 768.
18%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR XI 1485.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XII2 6197.
18%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
JR 32562
18%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VI2 4584.
18%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
SKVR V2 2491.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR VI2 4565.
18%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Savokarjalainen Osakunta
SKVR VI2 4561.
18%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR IX3 774.
18%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XIV 2113.
18%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 79233
18%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
JR 30697
18%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR XI 1523.
18%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR VI2 4563.
18%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VI2 4557.
18%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR III3 4307.
18%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 35955
18%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR IV3 4280.
17%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
JR 19082
17%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 26081
17%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR IX4 786.
17%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR XI 1532.
17%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
SKVR IX4 783.
17%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR XIII3 8579.
17%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR VI2 5217.
17%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XI 1527.
17%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR III3 4327.
17%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4607.
17%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
JR 43273
17%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 45541
17%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VII4 loitsut 2579.
17%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR XI 1511.
17%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR XI 1493.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR III3 4315.
17%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR III3 4319.
17%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XII2 5944.
17%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4608.
17%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR III3 4312.
17%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 765.
17%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8580.
17%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR VI2 4558.
17%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XIII3 8605.
17%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5927.
17%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 735.
17%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX3 362.
17%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
17%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR IX4 763.
17%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5946.
17%
1880
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
SKVR XIII3 8591.
17%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VII4 loitsut 2539.
17%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR XI 1489.
17%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR XII2 8651.
17%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8600.
17%
1897
Etelä-Karjala — Parikkala
Anttonen, M.
SKVR IX3 729.
17%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X2 3620 γ.
17%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR X2 3640.
17%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR VII4 loitsut 2558.
17%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR III3 4311.
17%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR XV 303.
17%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XII2 5893.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR III3 4325.
17%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4589.
17%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X2 3652.
17%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IV3 4254.
16%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 09741
16%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR VI2 4578.
16%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR VI2 4559.
16%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR V2 2489.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VI2 5216.
16%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR XV 783.
16%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR IX4 777.
16%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
JR 06819
16%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VII5 Metsäs. 129.
16%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1498.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR III3 4317.
16%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
JR 35562
16%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IV3 4265.
16%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR XIII3 8576.
16%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35901
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR XIV 2116.
16%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR XIII3 8565.
16%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR XIII4 11793.
16%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 85117
16%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 5947.
16%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VII5 Metsäs. 135.
16%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR XI 1514.
16%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 00829
16%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8572.
16%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1484.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 77701
16%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
JR 52306
16%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2544.
15%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR V3 1000.
15%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VII5 Metsäs. 123.
15%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
JR 06820
15%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VI2 4599.
15%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR X2 3415 α.
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 80145
15%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR III3 4339.
15%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
JR 78471
15%
1935
Etelä-Karjala — Antrea
Talikka, Juho
JR 06821
15%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR V2 2495.
15%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 45299
15%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR IV3 4256.
15%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4586.
15%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VII5 Metsäs. 124.
15%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 751.
15%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR XI 1533.
15%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR XV 785.
15%
1883
Keski-Inkeri — Serepetta
Porkka, Volmari
JR 04871
15%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 36837
15%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR III3 4314.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 24203
15%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR VII3 loitsut 619.
15%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR X2 3634.
15%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
JR 35637
15%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR VII4 loitsut 2529.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
JR 33481
15%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR VII5 Metsäs. 136.
15%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
SKVR XIII3 8570.
15%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR IX3 773.
15%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIII3 8602.
15%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4591.
14%
1858
Pohjois-Savo — Leppävirta
Ahlman, F. F.
SKVR IX3 727.
14%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 03342
14%
1839
None
Castrén, M. A.
JR 30497
14%
1912
Keski-Inkeri — Tuutari
Kurikka, J.
JR 40054
14%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
SKVR X2 3305.
14%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
JR 35267
14%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 66146
14%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR V2 2496.
14%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR IX3 736.
14%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII2 7310 α.
14%
1917
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 42231
14%
1919
Viena
Marttinen, Santtu
SKVR VI2 4556.
14%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR XII2 5926.
14%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 09715
14%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
JR 26414
14%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VII4 loitsut 2551.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XI 1509.
14%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR IX4 666.
14%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2546.
14%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
JR 63135
14%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR IX3 744.
14%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
JR 45535
14%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VI2 4581.
14%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
JR 44197
14%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 65700
14%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR VII3 loitsut 907.
14%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
JR 26415
14%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR XI 1497.
14%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR IV3 4571.
14%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
SKVR X2 3650.
14%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IX3 730.
14%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR VII4 loitsut 2570.
14%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 37227
14%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR IX4 788.
14%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR X2 3654.
14%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR VII3 3812.
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX3 757.
14%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
JR 59570
14%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR VII4 loitsut 2578.
14%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 5948.
14%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XIII4 12751.
14%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR X2 3653.
14%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR VII4 loitsut 2566.
14%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 5925.
14%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
JR 01466
14%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XI 1535.
14%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VII4 loitsut 2561.
14%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR XII2 5666.
13%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XII1 1706.
13%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR V3 1001.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR I3 1875.
13%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
SKVR VII5 Metsäs. 313.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR IX3 737.
13%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR IX4 778.
13%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR X2 3863.
13%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 24358
13%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 5928.
13%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
JR 32594
13%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2796.
13%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR I4 617.
13%
1911
Viena — Kontokki
Marttini, Olona
SKVR IX3 750.
13%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 31355
13%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VI2 4610.
13%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XV 1067.
13%
1883
Länsi-Inkeri — Soikkola
Porkka, Volmari
SKVR III3 4334.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XI 1534.
13%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR XIII3 8598.
13%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR III3 4318.
13%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIII3 8556.
13%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4604.
13%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR XI 1499.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR IX4 769.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 28112
13%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR XI 1528.
13%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII3 8589.
13%
1893
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Matikainen, Onni
SKVR XIII3 8553.
13%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XII2 5896.
13%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR III3 4309.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 30384
13%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2540.
13%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
JR 68240
13%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Rouvinen, Yrjö
SKVR V2 2580.
13%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR V2 2497.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR VII5 Metsäs. 133.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR III3 4335.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
JR 30689
13%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR XII2 5890.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR VI2 4576.
13%
1886
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR IX3 726.
13%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IV3 4266.
13%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
JR 39611
12%
1887
Häme — Tammela
Lindqvist, Aleksander
SKVR IV3 4264.
12%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
SKVR XII1 1707.
12%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
KR 43:190
12%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR IX3 764.
12%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
JR 18332
12%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Ilkka, Rauha
JR 80395
12%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR XIII3 8593.
12%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
JR 63136
12%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR VII3 3864 a.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 75984
12%
1886
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR XII1 4235.
12%
1836
Kainuu — Suomussalmi
Liljeblad, J. F.
SKVR VI2 4588.
12%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
JR 54243
12%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 66117
12%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR X2 3853.
12%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X2 3632.
12%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR XII2 5891.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR VII5 Metsäs. 126.
12%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
SKVR VII5 Metsäs. 137.
12%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR X2 3638.
12%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR VII4 loitsut 2525.
12%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR IX3 1280.
12%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX3 747.
12%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 45545
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 10268
12%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16949
12%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
JR 81030
12%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Tuomaala, Väinö
SKVR VII3 loitsut 814.
12%
1816
Pohjois-Karjala — Kitee
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 4326.
12%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR IX3 224.
12%
1885
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
JR 22392
12%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 66150
12%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
JR 85365
12%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR VIII 339.
12%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VII4 loitsut 2547.
12%
1883
Pohjois-Karjala — Kitee
Ekberg, L. O.
SKVR VIII 337.
12%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 29162
12%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
JR 03091
12%
1889
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Cajander, Paavo
SKVR VII3 3864.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XIII3 8590.
12%
1894
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Viipurin suomalaisen lyseon konventti
JR 00515
12%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Ahola, Johan
JR 30938
12%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
JR 72575
12%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4605.
12%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 30684
11%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR I4 1700.
11%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 722.
11%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR XII2 5909.
11%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV3 4272.
11%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Patomäki, K. A.
SKVR VI2 7354.
11%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 19556
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR VII3 loitsut 7.
11%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VII3 loitsut 818.
11%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
SKVR VII4 loitsut 1807.
11%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Sirelius, Z.
JR 68506
11%
1938
Kainuu — Kuusamo
Ruthenhjelm, Toivo
SKVR XI 1526.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
JR 60181
11%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR XIII3 8584.
11%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR IX3 745.
11%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR X2 3647.
11%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR VII5 Metsäs. 132.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 30383
11%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX3 752.
11%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 06215
11%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
SKVR III3 4333.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR I4 770.
11%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR III3 4323.
11%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR XII1 3843.
11%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR XII1 3988.
11%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
JR 31246
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR II 1346.
11%
1838
Tveri
Europaeus, D. E. D.
JR 78839
11%
1961
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Tiainen, Johanna
JR 51984
11%
1933
Viena
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1546 α.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
JR 81175
11%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Tuomas-Kettunen,, A. R.
SKVR XII2 5920.
11%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8581.
11%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
JR 71425
11%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR IX4 12.
11%
1890
Keski-Suomi — Karstula
Varvikko, K. J.
SKVR XII2 8420.
11%
1917
Kainuu — Kajaani mlk
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71825
11%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Salava, Anna-Kaarina
SKVR X2 5491.
11%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 38322
11%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lehmusto, Heikki
SKVR X2 3096.
11%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
SKVR XIII3 8756.
11%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4553.
11%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 24626
11%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR II 679.
11%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
SKVR XII2 5943.
11%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR IX3 748.
11%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3646.
11%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
JR 85216
11%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR VI1 3420.
11%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
JR 38022
11%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Launonen, Olavi
SKVR IX4 770.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 760.
11%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
SKVR XII2 5895.
11%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR I4 763.
11%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR III3 4332.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR III3 4329.
11%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR VII3 loitsut 1435.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4313.
11%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 55194
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Penttinen, Yrjö
SKVR XI 1889 α.
11%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 09373
11%
1961
Kainuu — Suomussalmi
Huovinen, Jussi
SKVR XI 1573.
11%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XI 1857.
11%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2527.
10%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Polén, R.
SKVR X2 3350.
10%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR VII5 Metsäs. 128.
10%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR VI2 4593.
10%
1892
Pohjois-Savo — Leppävirta
Savolainen, Iivari
SKVR X2 3378.
10%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
SKVR VII3 loitsut 482.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Valtimo
Krohn, Kaarle
JR 40127
10%
1965
Viena — Kiestinki
Lohi, Veera
JR 07706
10%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR IX3 1279.
10%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR V2 2575.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8686.
10%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR X2 3635.
10%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
JR 40323
10%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Loukola, Jaakko
SKVR X2 3429.
10%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X2 3621.
10%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR X1 2131.
10%
1930
Satakunta — Parkano
Kaukamaa, L.
SKVR IX4 761.
10%
1910
Keski-Suomi — Saarijärvi
Karhumäki, U.
JR 37226
10%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR XI 1089.
10%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR VII3 loitsut 791.
10%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Sirelius, Z.
JR 20432
10%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 00916
10%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 30893
10%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
SKVR VI1 3421.
10%
1898
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Antti
SKVR X1 2293.
10%
1853
Satakunta — Punkalaidun
Kahari, K. E.
SKVR X2 3177 β.
10%
1888
Satakunta
Tyyskä, J.
SKVR XIV 2405.
10%
1888
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR IX3 917.
10%
1888
Häme — Hartola
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
JR 41233
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR IX4 771.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
E, StK 20, 35 (27)
10%
1923
välismaa
Angeria, Aleksander
JR 02055
10%
1923
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
JR 50542
10%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR VI2 4611.
10%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
JR 05494
10%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hainari, Tilma ja Hagan, Laura
JR 55156
10%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Penttilä, Aarni
SKVR XIII3 8552.
10%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 06498
10%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR XIII3 8547.
10%
1915
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Hedlund, Hugo
JR 55204
10%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Penttinen, Yrjö
SKVR V2 2641.
10%
1847
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Reinholm, H. A.
SKVR IX3 725.
10%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 18961
10%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
KR 43:383
10%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
JR 36937
10%
1866
Pohjois-Karjala
Laitinen, Henrik
SKVR IX3 749.
10%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR XI 1483.
10%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XI 1530.
10%
1892
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Leino, A.
SKVR VI2 4582.
10%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR XIII4 12802.
10%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR IV3 4258.
10%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
JR 78580
10%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR VII3 loitsut 909.
10%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR IX3 1278.
10%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
JR 29208
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Krohn, Kaarle
JR 71491
10%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR I4 97.
10%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Olona
JR 68962
10%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 60026
10%
1934
Satakunta — Siikainen
Porin tyttölyseo
JR 05756
10%
1930
Keski-Inkeri
Haltsonen, Aatu
SKVR VII3 loitsut 1428.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Krohn, Kaarle
JR 81457
10%
1932
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Turunen, Aimo
SKVR VII3 loitsut 793.
10%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
SKVR VII4 loitsut 2581.
10%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VII3 loitsut 469.
10%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR VII3 loitsut 469 a.
10%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR VII4 loitsut 2572.
10%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VI1 3908.
10%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
JR 35013
10%
1961
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR V2 2668.
10%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VII4 loitsut 1789.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Basilier, Hj.
SKVR VII4 loitsut 1607.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Muudan mökinmies
SKVR IX3 724.
10%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI2 4612.
10%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
JR 00242
10%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Aalto, Sanni
SKVR I4 335.
10%
1871
Viena — Kiestinki
Borenius, A. A.
SKVR VI2 7355 a.
10%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
SKVR XI 804.
10%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman