SKVR XII2 6054.
72%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR VII4 loitsut 2631.
70%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VI2 7478 ε.
66%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 61638
65%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR XII2 6077.
64%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6049.
63%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VI2 4540.
63%
1815
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
SKVR VI2 4512.
63%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR XII2 6038.
62%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 7273.
60%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR IX4 530.
59%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX4 532.
58%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR IX4 948.
58%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR VI2 4546.
57%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
JR 18953
53%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2630.
52%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6082.
52%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR IX3 513.
52%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XII2 6042.
52%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3690.
52%
1899
Satakunta — Keuruu
Vaissi, Emil
SKVR XII2 6074.
52%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 513.
51%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06254
51%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII2 6040.
50%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6096.
50%
1881
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
SKVR XII2 6039.
50%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4504.
49%
1884
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
JR 66586
48%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 06540
48%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
JR 27510
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII2 6047.
47%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR XII2 8657.
46%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65878
46%
1936
Etelä-Savo — Puumala
Rantalainen, Tuomas
SKVR XII2 6073.
46%
1891
Kainuu — Suomussalmi
Niiranen, Lauri
SKVR VI2 4515.
46%
1898
Etelä-Savo — Rantasalmi
Ahonen, Severi
JR 30226
46%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR XII2 6056.
46%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
SKVR VII4 loitsut 2616.
46%
1892
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Ollilainen, P.
SKVR IX4 534.
46%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR V2 2610.
45%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 42687
45%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR IX4 533.
45%
1892
Keski-Suomi — Hankasalmi
Oksanen, J. G.
JR 22064
44%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kansanen, Eero
SKVR VI2 4493.
44%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
JR 41248
44%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR V2 2612.
44%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VI2 4521.
44%
1898
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 06130
43%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Harju, Otto
SKVR V2 2613.
43%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR XII2 6078.
43%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR VII4 loitsut 2597.
43%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR VII4 loitsut 2602.
42%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR V2 2611.
42%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4500.
42%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR XI 990.
42%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 53931
41%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR IX4 425 b.
41%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
SKVR XII2 6092.
40%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71430
40%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
JR 25410
40%
1936
Kainuu — Ristijärvi
Keränen, Selma
SKVR XI 998.
40%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR V3 1296.
40%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 67987
40%
1958
Kainuu — Säräisniemi
Roilas, Matias
SKVR VI2 4520.
39%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR XI 993.
39%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII2 6091.
39%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06666
39%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
SKVR VI2 4529.
38%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
JR 53368
37%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 75797
37%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Sinisaari, Meeri
SKVR IX4 511.
37%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR XIII3 9358.
37%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 30208
37%
1930
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kujala, Lauri
SKVR XII2 7294.
37%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR IX3 515.
37%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR XII2 6094.
37%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6100.
37%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII5 Metsäs. 267.
37%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4495.
36%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR VII4 loitsut 2624.
36%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 6045.
36%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6051.
36%
1880
Kainuu — Sotkamo
Mustakallio, Jooseppi
SKVR VII4 loitsut 2623.
36%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VI1 3780.
36%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR XI 996.
36%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IV3 4475.
35%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR VI2 4544.
35%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ignatius, K.
SKVR VI2 4497.
35%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR XII2 8662.
35%
1917
Kainuu — Kuusamo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 707.
34%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VII5 Metsäs. 268.
34%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XII2 7279.
34%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 39332
34%
1927
Keski-Suomi — Konginkangas
Leskinen, Eino
SKVR VI2 4549.
34%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6086.
34%
1854
Peräpohjola — Kemijärvi
Murman, J. V.
SKVR VI2 4502.
34%
1888
Etelä-Savo — Kangasniemi
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
SKVR X2 3689.
33%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
JR 39276
33%
1947
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Leppänen, Paavo
SKVR VI2 7351 a.
33%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR IX4 505.
33%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR XII2 6087.
33%
1922
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 9363.
33%
1889
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Saari, Oskari
SKVR VI2 4547.
33%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
SKVR XIII3 9356.
33%
1912
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 4531.
32%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR IX4 523.
32%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6041.
32%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR XI 1226.
32%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vaissi, Emil
SKVR XII2 6090.
32%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4527.
32%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4548.
32%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2609.
32%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XI 987.
31%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX4 537.
31%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6089.
31%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IX4 508.
31%
1896
Keski-Suomi — Laukaa
Räisänen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2632.
31%
1892
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR IX4 506.
30%
1887
Keski-Suomi — Laukaa
Lilius, Lilli
JR 79204
30%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
JR 76140
30%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR XI 986.
30%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR VII4 loitsut 2615.
30%
1902
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR IX4 519.
30%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 71426
30%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR VII4 loitsut 2617.
29%
1911
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Manninen, Ilmari
SKVR III3 4534.
28%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
JR 69436
28%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 66144
28%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR VII4 loitsut 2618.
28%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XI 991.
28%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
SKVR IX4 645.
28%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6064.
28%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Rautell, E. F.
JR 16935
27%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
JR 60615
27%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Poutanen, Else
SKVR IV3 4477.
27%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XII2 6079.
27%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XI 1178.
26%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR XIII3 9364.
26%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
JR 59852
26%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
SKVR VII4 loitsut 2634.
26%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR I4 818.
26%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
JR 82294
26%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR XI 995.
26%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR IX4 521.
26%
1886
Keski-Suomi — Viitasaari
Laitinen, G.
SKVR VI2 7238.
26%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VII5 Metsäs. 270.
26%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4494.
25%
1858
Etelä-Savo — Mäntyharju
Ahlman, F. F.
SKVR XII2 6080.
25%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR XII2 6093.
25%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IV3 4478.
25%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4532.
25%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX4 522.
24%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
KR 43:205
24%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR VI2 4498.
24%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR VII4 loitsut 2607.
24%
1920
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
SKVR XII2 7280.
24%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Rautell, E. F.
SKVR XI 988.
24%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Rasku, Antti
SKVR III3 4536.
24%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 6061.
23%
1881
Kainuu — Paltamo
Meriläinen, Heikki
SKVR IX4 425 a.
23%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
JR 79446
23%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 31268
23%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VI2 4528.
23%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Fredrik
SKVR VI2 4534.
23%
1880
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Räihä, Antti
SKVR IX4 512.
23%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4529.
23%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 4848.
23%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 4870.
23%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 2418.
23%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR X2 3688.
22%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR IX4 504.
22%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR IX4 526.
22%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
JR 23552
22%
1950
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Karppinen, Kyllikki
SKVR XIII3 8967.
22%
1915
Etelä-Karjala — Rautu
Paavilainen, Albert
SKVR XII2 5492.
22%
1898
Peräpohjola — Alatornio
Kuijala, Selma
SKVR VI2 4516.
21%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX4 650.
21%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 535.
21%
1888
Keski-Suomi — Rautalampi
Vallin, E. V.
SKVR XIII3 8899.
21%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Laiho, Lauri
JR 02310
21%
1815
None
Arwidsson, A. I.
SKVR XII2 6052.
21%
1881
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR IX4 528.
21%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
JR 07928
21%
1944
Aunus — Tulemajärvi
Helminen, Helmi
JR 39806
21%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR III3 4540.
21%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR IX4 509.
21%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 63067
21%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Raatikainen, Eelis
JR 26096
21%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR VII4 loitsut 2137.
21%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Niemi, A. R.
JR 41079
20%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Mäklin, Ritva
JR 63735
20%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
JR 48588
20%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XIII3 9361.
20%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
SKVR IX4 658.
20%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 9365.
20%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR VII4 loitsut 2614.
20%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR VII4 loitsut 2612.
20%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2621.
20%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2420.
19%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XI 989.
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR VII4 loitsut 2608.
19%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR IX4 527.
19%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
JR 30351
18%
1956
Keski-Suomi — Hankasalmi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII2 6083.
18%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6097.
18%
1891
Pohjois-Pohjanmaa
Astrén, Ingrid
SKVR XIII3 9368.
18%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
JR 29166
18%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2421.
18%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR IX4 510.
18%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII3 9362.
17%
1935
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Uudenkirkon Vammeljoen Nuorisoseuran arkisto
SKVR VI2 4499.
17%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VII4 loitsut 2620.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4496.
17%
1914
Etelä-Savo — Mäntyharju
Weilin, Ebba
JR 59449
17%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Petrov, Vilho
SKVR IX3 511.
17%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VI2 4519.
16%
1887
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Langinen, Johan
SKVR VI2 4501.
16%
1904
Etelä-Savo — Kerimäki
Karttunen, Eino
JR 79737
16%
1936
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR XII2 6053.
16%
1893
Kainuu — Kuhmo
Ikonen, P.
SKVR VI2 4506.
16%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR I4 878.
16%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
JR 26091
16%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
JR 68230
16%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Rouvinen, Yrjö
JR 84097
16%
1958
Kainuu — Kajaani mlk
Väisänen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2601.
16%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Polén, R.
SKVR XII2 6055.
16%
1807
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Topelius, Zacharias
SKVR VI2 4530.
16%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR I4 847.
16%
1894
Viena — Vuokkiniemi
Karjalainen, K.
SKVR VII4 loitsut 2625.
16%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR X2 3691 α.
16%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR VI2 5241.
15%
1886
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Laitinen, G.
SKVR IX3 510.
15%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
JR 31203
15%
1935
Etelä-Savo — Mikkeli
Kääriäinen, Mari
JR 79449
15%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino
SKVR XIII3 9357.
15%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XIII3 9370.
15%
1923
Etelä-Karjala — Kirvu
Nurmiranta, Antti
SKVR XI 999.
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XIV 2334.
14%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XIII3 9360.
14%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
H III 2, 374 (7)
14%
1890
Virumaa — Haljala
Vabian, Johannes
JR 45950
14%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR XI 1196.
14%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IX3 509.
14%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR VII5 loitsut 4214.
13%
1847
Pohjois-Karjala
Sirelius, Z.
SKVR IX4 664.
13%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
JR 30365
13%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2613.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR IX4 536.
12%
1884
Keski-Suomi — Keitele
Lyytinen, A.
SKVR VII4 loitsut 2667.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2627.
12%
1846
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Ahlqvist, A. E.
SKVR VII5 Metsäs. 260.
12%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Säfsnäs
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 5392.
12%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XI 875.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR III3 4539.
12%
1881
Länsi-Inkeri — Soikkola
Porkka, Volmari
SKVR IX4 517.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3697.
11%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Savokarjalainen Osakunta
SKVR I4 872.
11%
1887
Viena — Uhtua
Jalkanen, Juho
SKVR XII2 7287.
11%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
JR 13181
10%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII4 loitsut 2638.
10%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR XIII3 9366.
10%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR IX3 1268.
10%
1893
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR XII2 6085.
10%
1854
Peräpohjola — Rovaniemi
Murman, J. V.
JR 36294
10%
1942
Aunus — Riipuskala
Laiho, Lauri