SKVR IX3 783.
68%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
46%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XI 1491.
44%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 1496.
43%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR XI 1521.
38%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR X2 3645.
36%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
JR 00829
36%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3620 γ.
35%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR X2 3666.
35%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR IX3 737.
33%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR XII2 5947.
33%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 784.
32%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3640.
32%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR XI 1497.
32%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR IX3 757.
31%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR IX3 362.
31%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
31%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 06820
31%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XIII3 8570.
30%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR IX3 735.
29%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX3 768.
29%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR XIII3 8579.
28%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
JR 21230
28%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1504.
28%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XI 1523.
27%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR IX3 1278.
27%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
SKVR XI 1489.
27%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR X2 3649.
27%
1897
Satakunta — Ikaalinen
Soutio, K. J.
SKVR XI 1506.
27%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR IX3 1588.
27%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR XI 1494.
27%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 727.
27%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 761.
26%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR IX3 777.
26%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XI 1503.
26%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3663.
26%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 730.
26%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR IX3 736.
25%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 747.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1513.
25%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XIV 2116.
25%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 45299
25%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR IX3 732.
25%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR IX3 769.
25%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR IX3 733.
24%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR X2 3625.
24%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR X2 3655.
24%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR XI 1515.
24%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR VI2 4557.
24%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR IX3 751.
24%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
JR 16949
24%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
SKVR XI 1510.
24%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 32562
24%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VI2 4559.
23%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XI 1517.
23%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
JR 06821
23%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 750.
23%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3652.
23%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IX3 899.
23%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR IX3 895.
23%
1913
Häme — Padasjoki
Regnell, Hanna
SKVR IX3 774.
23%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IX3 762.
22%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 2115.
22%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR IX3 726.
22%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX3 779.
22%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 71338
22%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR X2 3679 α.
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 00864
22%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8567.
22%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR IX3 746.
22%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII3 8576.
22%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1480.
22%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR X2 3673.
22%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XI 1487.
22%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
JR 10268
22%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 2113.
21%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1512.
21%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR IX3 728.
21%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 771.
21%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR IX3 759.
21%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 2118.
21%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
JR 35059
21%
1951
Häme — Jaala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VI2 4582.
21%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR IX3 764.
21%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR XI 1501.
21%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 00823
21%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3621.
21%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
JR 23110
21%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR XIII3 8556.
21%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IX4 759.
20%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR XIV 2114.
20%
1893
Uusimaa — Anjala
Holstén, Edv.
JR 00950
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 742.
20%
1891
Häme — Hämeenlinna
Koivisto, K. V.
SKVR IX3 766.
20%
1886
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR V3 1001.
20%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XI 1498.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XI 1482.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR X2 3676.
20%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR X2 3677.
20%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 724.
20%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX3 765.
20%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR X2 3642.
20%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IX4 768.
20%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 785.
20%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR VI2 4558.
20%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
JR 00880
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VI2 4586.
19%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR IX3 738.
19%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR X2 3641.
19%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR IV3 4268.
19%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 25628
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
SKVR VII4 loitsut 2526.
19%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR VI2 4574.
19%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR I4 1701.
19%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR X2 3628.
19%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 02195
19%
1830
None
Arwidsson, A. I.
JR 65696
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR IX3 767.
19%
1888
Häme — Iitti
Uino, K. E.
SKVR X2 3415 α.
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3667.
19%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR X2 3665.
19%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5948.
19%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XI 1509.
19%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 60181
18%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR IX4 782.
18%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR X2 3650.
18%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
JR 74549
18%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR X2 3662.
18%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X1 2325.
18%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR IX4 780.
18%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2497.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR XI 1511.
18%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR IX3 1281.
18%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XI 1484.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XII2 5905.
18%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR IX4 763.
18%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4328.
18%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XI 1534.
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 19082
18%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR V2 2495.
18%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XII2 5909.
18%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4563.
18%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR VI2 4556.
17%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR XI 1505.
17%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3670.
17%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR VI2 4599.
17%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
17%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 35267
17%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR XII2 5917.
17%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR VII4 loitsut 2532.
17%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 06819
17%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 05756
17%
1930
Keski-Inkeri
Haltsonen, Aatu
JR 21235
17%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 07706
17%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR IX3 776.
17%
1891
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XIII3 8607.
17%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR XV 302.
17%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 26679
17%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR IX4 758.
17%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR VII3 3812.
17%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII5 Metsäs. 124.
17%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR XIII3 8574.
17%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5902.
17%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR XIII3 8569.
17%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR IX3 722.
17%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR XI 1490.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 00916
17%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 65700
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XI 1493.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 780.
17%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR IV3 4269.
17%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR IX4 773.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 30697
16%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR XIII3 8561.
16%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
JR 45541
16%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR X2 3672.
16%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR VI2 4578.
16%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR V2 2499.
16%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VI2 4580.
16%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR IV3 4273.
16%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR IX3 731.
16%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 30384
16%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX3 734.
16%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IV3 4264.
16%
1913
Keski-Inkeri — Tyrö
Ikonen, Lyyli
JR 35562
16%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IX3 778.
16%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 63139
16%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR III3 4326.
16%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 725.
16%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII3 8592.
16%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR X2 3660.
16%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR XIII3 8554.
16%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IX4 783.
16%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
JR 09190
16%
1930
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Horju, Pietar
SKVR VII5 loitsut 4360.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3404.
15%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 02374
15%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR XII2 5925.
15%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8559.
15%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR X2 3669.
15%
1929
Satakunta — Parkano
Reponen, Astrid
SKVR XIII3 8565.
15%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
JR 35955
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR III3 4311.
15%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR XI 1485.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VIII 338.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX4 787.
15%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR VII5 Metsäs. 130.
15%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 775.
15%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR VI2 4561.
15%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR XII2 5893.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VII4 loitsut 2546.
15%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR IV3 4265.
15%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR XI 1526.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
JR 30356
15%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2568.
15%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XII2 5926.
15%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR V2 2492.
15%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 31355
15%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VI2 4601.
15%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR IX4 784.
15%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR XIII3 8568.
15%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR IV3 4255.
15%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR III3 4308.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2533.
14%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIV 2120.
14%
1921
Uusimaa — Helsinki
Nyholm, Saara
SKVR IX4 868.
14%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
SKVR IV3 4267.
14%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR XII2 5923.
14%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR X2 3653.
14%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR IX3 749.
14%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR X2 3675.
14%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
JR 37227
14%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
JR 13235
14%
1939
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31246
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR V2 2491.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR X2 3661.
14%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1528.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR X2 3674.
14%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR III3 4327.
14%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX3 756.
14%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR IX4 786.
14%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
JR 36837
14%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR X1 2185.
14%
1853
Satakunta — Kauvatsa
Kahari, K. E.
SKVR VI2 4588.
14%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR XIV 2122.
14%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR IX3 286.
14%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 35637
14%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR XIII3 8558.
14%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 26415
14%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VI2 4566.
14%
1899
Etelä-Savo — Puumala
Kärkkäinen, V. J.
JR 00889
14%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3657.
14%
1929
Satakunta — Honkajoki
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
JR 35268
14%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR XIII3 8572.
14%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76594
14%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Susi, Sandra
SKVR XIV 2124.
14%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
JR 16755
14%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12751.
14%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR IX4 769.
14%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8684.
14%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1527.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VII3 3864 a.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IX3 772.
13%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VIII 334.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 753.
13%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XII2 5928.
13%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 744.
13%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR XI 1492.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII2 5892.
13%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
JR 45545
13%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VI2 7355 a.
13%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
SKVR IX3 773.
13%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX4 778.
13%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
JR 00482
13%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR X1 2311.
13%
1861
Satakunta — Ruovesi
Skogman, David.
SKVR XII2 5907.
13%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIII3 8581.
13%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR VII5 Metsäs. 137.
13%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR V2 2490.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR IX3 935.
13%
1888
Häme — Korpilahti
Lilius, Lilli
SKVR V3 1000.
13%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR X2 5491.
13%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 29135
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4320.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2545.
13%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5901.
13%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR XV 301.
13%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR III3 4321.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8593.
13%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR VI2 4589.
13%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII4 loitsut 2559.
12%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
JR 33481
12%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
JR 66117
12%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR X2 3654.
12%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
JR 09530
12%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR XIII3 8595.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII3 3864.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X1 1168.
12%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR IV3 4279.
12%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR IX3 748.
12%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 777.
12%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR VI2 4579.
12%
1816
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 5218.
12%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR XI 1499.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 32594
12%
1946
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
SKVR IV3 4266.
12%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR XII2 5929.
12%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35901
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR XIII4 11793.
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 4567.
12%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR XIII4 12753.
12%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR IV3 4275.
12%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XI 1483.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XII2 5894.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR V2 2496.
12%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VII4 loitsut 2524.
12%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
JR 19029
12%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR X2 3635.
12%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR XII2 5910.
12%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR VII4 loitsut 2551.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR XII2 5888.
12%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR XIII3 8597.
12%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VI2 4590.
12%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR V3 1253.
12%
1892
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR X2 5487.
12%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
SKVR VIII 340.
11%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR X2 3638.
11%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR VII4 loitsut 2565.
11%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
JR 30497
11%
1912
Keski-Inkeri — Tuutari
Kurikka, J.
SKVR XIII3 8551.
11%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR X2 3634.
11%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR III3 4310.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 47890
11%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Oljakka, Lahja
JR 80395
11%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR VII4 loitsut 2567.
11%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR IV3 4256.
11%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IV3 4277.
11%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XI 1533.
11%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
JR 06481
11%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR III3 4307.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 06482
11%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VII4 loitsut 2538.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 20432
11%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
JR 06498
11%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR IV3 4254.
11%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIII3 8586.
11%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR XII2 5666.
11%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
JR 32116
11%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XII2 5942.
11%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52306
11%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8596.
11%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2583.
11%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR XI 1532.
11%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
JR 02599
11%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR V2 2494.
11%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VI2 5217.
11%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XIII3 8606.
11%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 82771
10%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Vikström, Eero
JR 82776
10%
1961
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Vikström, Eero
SKVR XII2 5898.
10%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR XII2 5899.
10%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
JR 01173
10%
1891
Etelä-Karjala — Sakkola; Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1706.
10%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR III3 4314.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 11794.
10%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR I4 763.
10%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR VII5 Metsäs. 128.
10%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR III3 4319.
10%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XII2 5913.
10%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XIII3 8560.
10%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
SKVR V2 2498.
10%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR III3 4325.
10%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4555.
10%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR VII5 Metsäs. 129.
10%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
JR 06215
10%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
JR 45535
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XII2 5918.
10%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR XII2 7347.
10%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
SKVR VII4 loitsut 2529.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 917.
10%
1888
Häme — Hartola
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
SKVR VIII 339.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX4 781.
10%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XIII3 8603.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori