SKVR XIV 2114.
42%
1893
Uusimaa — Anjala
Holstén, Edv.
SKVR IX3 764.
41%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR XIII3 8569.
34%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR IX3 768.
34%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR IX3 751.
33%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR IX3 762.
32%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 2115.
32%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR IX3 767.
32%
1888
Häme — Iitti
Uino, K. E.
SKVR XIV 2120.
31%
1921
Uusimaa — Helsinki
Nyholm, Saara
SKVR VI2 4566.
30%
1899
Etelä-Savo — Puumala
Kärkkäinen, V. J.
JR 35059
30%
1951
Häme — Jaala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VI2 4557.
30%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR IX3 362.
30%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
30%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR IX3 771.
29%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR V2 2495.
28%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XII2 5902.
28%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR VI2 4582.
28%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR VI2 4586.
27%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XIV 2116.
27%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 00829
26%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
26%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 757.
25%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR IX3 769.
25%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR X2 3666.
25%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR XIII3 8574.
25%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3665.
24%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 766.
24%
1886
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR XI 1523.
24%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR IX3 783.
24%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 45312
23%
1936
Häme — Sysmä
Niemi, Osmo
SKVR IV3 4268.
23%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8576.
23%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8570.
23%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
JR 00864
22%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 00823
22%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8556.
22%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4561.
22%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR XI 1497.
22%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR IX3 761.
21%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR XIII3 8554.
21%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR X2 3620 γ.
21%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR IX3 1278.
21%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
SKVR IX3 1588.
21%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR XI 1496.
21%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR IX3 784.
21%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 00950
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 759.
20%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XI 1491.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 895.
20%
1913
Häme — Padasjoki
Regnell, Hanna
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
20%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 731.
20%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII3 8558.
20%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 76594
20%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Susi, Sandra
SKVR XIII3 8546.
20%
1914
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Koskivaara, Aleksanteri
SKVR X2 3640.
19%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
JR 16949
19%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
SKVR XIII3 8561.
19%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XI 1500.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XIII4 12753.
19%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR X2 3649.
19%
1897
Satakunta — Ikaalinen
Soutio, K. J.
SKVR XIII3 8567.
18%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR XI 1501.
18%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 899.
18%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XI 1483.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
JR 30697
18%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR VI2 4559.
18%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR VI2 4558.
18%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR X2 3667.
18%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8587.
18%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Kaukonen, Katri
SKVR XII2 5947.
17%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VI2 4567.
17%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR IX3 774.
17%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XIII3 8577.
17%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10268
17%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21235
17%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1489.
17%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
SKVR X2 3675.
17%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR IV3 4273.
17%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
JR 45299
17%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
JR 71333
17%
1935
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR IX3 737.
16%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
JR 00880
16%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 742.
16%
1891
Häme — Hämeenlinna
Koivisto, K. V.
SKVR IX3 736.
16%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 1521.
16%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX3 778.
16%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR X2 3404.
16%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIII3 8591.
16%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR XIII3 8592.
16%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR XIII3 8579.
15%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR IX3 773.
15%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 06820
15%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XIII3 8585.
15%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR X2 3642.
15%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 21230
15%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XI 1517.
15%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR IX3 728.
15%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 2113.
15%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR VIII 338.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 777.
15%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VI2 4562.
15%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX3 730.
15%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR X2 3645.
15%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR IV3 4256.
15%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4601.
15%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR VIII 339.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 00889
15%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 760.
15%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 749.
15%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR VI2 4569.
14%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 32562
14%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2532.
14%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 784.
14%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR IX3 746.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1534.
14%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR VI2 4555.
14%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR X2 3663.
14%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR X1 2325.
14%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XIII3 8684.
14%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR V2 2492.
14%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR IX3 733.
14%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
JR 13235
14%
1939
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X2 3652.
14%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR VI2 4552.
14%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
JR 63006
14%
1952
Etelä-Karjala — Rautu
Pöyhönen, Martti
JR 00940
14%
1948
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR X2 3654.
14%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR IX3 735.
14%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR V2 2490.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR IX4 785.
14%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR X2 3625.
13%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
JR 30497
13%
1912
Keski-Inkeri — Tuutari
Kurikka, J.
SKVR IV3 4262.
13%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
SKVR IX3 732.
13%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
JR 83139
13%
1948
Keski-Inkeri — Spankkova
Virolainen, Maria
SKVR VI2 4550.
13%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
SKVR VI2 7353.
13%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR V2 2491.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR IX3 722.
13%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR XIII3 8560.
13%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
JR 35562
13%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR XI 1511.
13%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR XIV 2118.
13%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR IV3 4261.
13%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR VII4 loitsut 2546.
13%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
JR 60291
13%
1938
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR VI2 7352.
13%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 77705
13%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 55187
13%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Penttinen, Yrjö
SKVR V3 1251.
13%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XIII3 8565.
13%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR XI 1484.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XI 1492.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IV3 4254.
13%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR X2 3376.
13%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR IX3 763.
12%
1909
Häme — Orimattila
Haarala, Anna
SKVR XIV 2112.
12%
1935
Uusimaa — Sippola
Lassinpelto, Lauri
JR 50542
12%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR X1 2185.
12%
1853
Satakunta — Kauvatsa
Kahari, K. E.
SKVR III3 4328.
12%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 45548
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR IX3 738.
12%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR IX3 772.
12%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XIII3 8563.
12%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR XI 1526.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
SKVR XI 1499.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 50546
12%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR X2 3379.
12%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR V2 2497.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
JR 35267
12%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR XIII3 8551.
12%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 19082
12%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XIV 2122.
12%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR XIV 2123.
12%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR VI2 5217.
12%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XIII3 8593.
12%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
JR 38322
12%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lehmusto, Heikki
SKVR XII2 5907.
12%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 80395
12%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR IX3 727.
11%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR XIII3 8598.
11%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX4 868.
11%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
SKVR IX3 747.
11%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII3 8581.
11%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR X2 3628.
11%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
SKVR XIII3 8578.
11%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR X2 3677.
11%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR X2 3678.
11%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR X2 3655.
11%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR VII4 loitsut 2529.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
JR 23110
11%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR IX4 787.
11%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XI 1490.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 5491.
11%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 26414
11%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR XIII3 8559.
11%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
JR 82771
11%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Vikström, Eero
JR 82776
11%
1961
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Vikström, Eero
JR 77701
11%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR XII2 5948.
11%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR I4 1701.
11%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
JR 77707
10%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR VII4 loitsut 2545.
10%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR VIII 333.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR X2 3662.
10%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX4 783.
10%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR XIII4 12751.
10%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR VIII 334.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VI2 4556.
10%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
JR 35637
10%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 09190
10%
1930
Itä- ja Pohjois-Inkeri
Horju, Pietar
SKVR IV3 Vatja 4807.
10%
1914
Länsi-Inkeri — Kattila
Kettunen, Lauri
SKVR III3 4320.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4280.
10%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR V3 1251 a.
10%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR V2 2494.
10%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VII4 loitsut 2552.
10%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR IX3 935.
10%
1888
Häme — Korpilahti
Lilius, Lilli
SKVR X2 3386.
10%
1887
Satakunta — Parkano
Mikkola, J. J.
SKVR IX3 307.
10%
1888
Häme — Hartola
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
SKVR X2 5487.
10%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
SKVR X2 3673.
10%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IX3 1281.
10%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR III3 4321.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 60181
10%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo