SKVR IX3 658.
28%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR IX3 664.
27%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
JR 24942
26%
1932
Häme — Orimattila
Kauppinen, Eino
SKVR IX3 655.
23%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR IX3 267.
22%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR XIV 2218.
22%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR IX4 694.
21%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 2217.
21%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 09309
21%
1964
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
SKVR XIII3 8933.
21%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 657.
20%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 24941
20%
1932
Häme — Orimattila
Kauppinen, Eino
SKVR VII4 loitsut 2016.
19%
1886
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR IX3 668.
19%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR IX3 646.
18%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX4 685.
18%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR IX3 659.
18%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR XII2 4972.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 7268.
18%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VI1 3912.
18%
1899
Etelä-Savo — Juva
Hytönen, V.
SKVR VI2 7201 α.
17%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Tiitinen, Martti
SKVR IX4 602.
17%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 1198.
17%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
SKVR IX4 164.
17%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR X1 2846.
16%
1911
Satakunta — Kihniö
Salokannel, Akseli
SKVR XIV 2216.
16%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XII2 7225.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1211.
16%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 660.
16%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 2214.
16%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR X1 2858.
16%
1861
Satakunta — Ruovesi
Skogman, David.
SKVR VI2 4317.
16%
1888
Etelä-Savo — Joroinen
Rytkönen, Aleksander
SKVR IX3 696.
16%
1888
Häme — Längelmäki
Lilius, Lilli
SKVR XIV 2201.
16%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX3 622.
16%
1908
Häme
Saarimaa, Eemil
SKVR IX3 669.
16%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR VI1 3171.
16%
1928
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX3 706.
15%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VI1 3906.
15%
1889
Etelä-Savo — Kangasniemi
Lång, E.
SKVR VII3 loitsut 128.
15%
1911
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Manninen, Ilmari
SKVR IX4 410.
15%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR XI 1363.
15%
1882
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Kesti, S. P.
SKVR VII3 loitsut 1075 γ.
15%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Salminen, Väinö
SKVR IX3 667.
15%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR IX3 709.
15%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 5124.
15%
1892
Länsipohja — Jukkasjärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR IX4 1410.
14%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3869.
14%
1898
Etelä-Savo — Luumäki
Ellonen, A.
SKVR XII2 7240.
14%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR IX3 661.
14%
1891
Häme — Orimattila
Koivisto, K. V.
SKVR XI 1384.
14%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Seinäjoki
Hannuksela, K.
JR 25170
14%
1831
None
Keckman, K. N.
JR 69418
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR V3 1285 a.
14%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XI 1452.
14%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VII5 Metsäs. 111.
13%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
JR 79450
13%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino
SKVR IX3 697.
13%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 48333
13%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 44763
13%
1924
Häme — Koskenpää
Myrsky, Vilho
SKVR VI1 3841.
13%
1884
Etelä-Savo — Pieksämäki
Hynninen, O.
SKVR XIII3 8894.
13%
1894
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Viipurin suomalaisen lyseon konventti
JR 50670
13%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Partanen, Jorma
SKVR IX3 702.
13%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 705.
13%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 28949
13%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 665.
13%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR VII3 loitsut 1485.
13%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 706.
13%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR X1 2828.
13%
1908
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR VII3 loitsut 1088.
13%
1828
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnrot, Elias
SKVR VII5 Metsäs. 109.
13%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
JR 30300
12%
1930
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR X1 2845.
12%
1911
Satakunta — Kihniö
Salokannel, Akseli
SKVR VII3 loitsut 1542.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Nurmes
Krohn, Kaarle
JR 06477
12%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR XV 263.
12%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VII3 loitsut 1054.
12%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Ahlqvist, A. E.
SKVR XII2 5076.
12%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
JR 02199
12%
1830
Etelä-Pohjanmaa — Lohtaja
Arwidsson, A. I.
SKVR VII3 loitsut 1087.
12%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR XI 1392.
12%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tanner, Tuomas
SKVR IX3 684.
12%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XII1 4024.
12%
1882
Kainuu — Hyrynsalmi
Krohn, Kaarle
JR 01073
12%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 71953
12%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR X2 3215.
12%
1904
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR XI 690.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR IX4 594.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1371.
12%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Avinen, Matti
JR 37221
12%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
JR 40462
12%
1912
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lukkarinen, Juho
SKVR X1 2835.
12%
1904
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 27769
12%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kortelainen, Helmi
SKVR VII5 Metsäs. 108.
12%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Lekvattnet
Gottlund, K. A.
SKVR XI 1448.
12%
1851
Etelä-Pohjanmaa — Kälviä
Reinholm, H. A.
SKVR XII2 8580.
12%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5066.
12%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Rautell, E. F.
SKVR XII2 5071.
12%
1906
Kainuu — Pudasjärvi
Matilainen, Taavi
SKVR IX3 626.
12%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
JR 76137
11%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR IX3 679.
11%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 81052
11%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
SKVR IX3 649.
11%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
JR 66217
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Rantasalo, V.
SKVR VII3 loitsut 1126.
11%
1870
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Puhakka, A.
SKVR VI1 3806.
11%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR VII3 loitsut 1032.
11%
1900
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Härkönen, Iivo
SKVR XIII3 8810.
11%
1887
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Neovius, A. D.
JR 28111
11%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR IV3 4567.
11%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
JR 01438
11%
1901
Länsi-Inkeri — Kattila
Alava, Vihtori
SKVR IX3 700.
11%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 5008.
11%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR IX3 666.
11%
1888
Häme — Iitti
Uino, K. E.
SKVR X1 2764.
11%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR X1 2822.
11%
1931
Satakunta — Ylöjärvi
Pohjankanervo, T.
SKVR XIII3 8925.
11%
1879
Etelä-Karjala — Jääski
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR III3 4405.
11%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR XIII3 8815.
11%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR X1 2734.
11%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
JR 69416
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 loitsut 1187.
11%
1884
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5033.
11%
1831
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Topelius, Zacharias
JR 01459
11%
1901
Länsi-Inkeri — Kattila
Alava, Vihtori
SKVR I4 461.
11%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
SKVR XII2 5057.
11%
1892
Kainuu — Suomussalmi
Komulainen, A. V.
SKVR XIII3 8878.
11%
1910
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 3853.
11%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
SKVR VII3 loitsut 1209.
10%
1908
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 673.
10%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
SKVR VI1 3873.
10%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR IX3 707.
10%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 8598.
10%
1917
Kainuu — Pudasjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28946
10%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 5032.
10%
1800
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Topelius, Zacharias
SKVR V2 2577.
10%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XI 1404.
10%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XIII3 8827.
10%
1887
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Neovius, A. D.
SKVR V3 1285.
10%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR V3 1286.
10%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX4 691.
10%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
JR 30294
10%
1930
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 55201
10%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Penttinen, Yrjö
SKVR VII3 loitsut 314.
10%
1888
Pohjois-Karjala — Valtimo
Ollilainen, P.
SKVR IX4 608.
10%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
JR 38314
10%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lehmusto, Heikki
SKVR XIV 2222.
10%
1909
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR VII3 loitsut 1208.
10%
1910
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8910.
10%
1897
Etelä-Karjala — Parikkala
Anttonen, M.
JR 05495
10%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hainari, Tilma ja Hagan, Laura
SKVR XIII3 8911.
10%
1897
Etelä-Karjala — Parikkala
Anttonen, M.
JR 19094
10%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 76281
10%
1938
Etelä-Savo — Taipalsaari
Suikka, Antti
SKVR VII3 loitsut 1016.
10%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Basilier, Hj.
SKVR IX4 686.
10%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 24813
10%
1903
Häme — Heinola
Kauppi, Juho
SKVR XI 1361.
10%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XII2 4992.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 724.
10%
1884
Keski-Suomi — Keitele
Lyytinen, A.