JR 01674
100%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR IX3 737.
45%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR XIV 2116.
45%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR IX3 747.
44%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 727.
43%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR XI 1501.
43%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35267
40%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 21230
40%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR IX3 751.
40%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR VI2 4557.
39%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR IX3 768.
39%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR X2 3620 γ.
39%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR IX3 735.
38%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX3 769.
38%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR IX3 730.
37%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR IX3 731.
37%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII3 8570.
37%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR X2 3666.
36%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR XIV 2114.
36%
1893
Uusimaa — Anjala
Holstén, Edv.
SKVR IX3 732.
36%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR X2 3640.
35%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR IX3 771.
35%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR IX3 733.
35%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR XI 1521.
35%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX3 746.
35%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 762.
35%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 2115.
35%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR IX3 783.
34%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 767.
34%
1888
Häme — Iitti
Uino, K. E.
SKVR XI 1496.
33%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
JR 45299
33%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR XI 1489.
33%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 00829
33%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
33%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX3 766.
32%
1886
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR XI 1491.
32%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 35059
32%
1951
Häme — Jaala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR IX3 777.
32%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 26679
32%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR X2 3672.
32%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR IX3 757.
32%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
SKVR IX3 724.
31%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 00880
31%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3674.
31%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
31%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII3 8569.
31%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR IX3 756.
31%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR XI 1497.
30%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR IX3 748.
30%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 00864
30%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3679 α.
30%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 60181
30%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR IX3 765.
30%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR X2 3673.
30%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR XI 1523.
30%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR IX3 726.
29%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR X2 3650.
29%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR IX3 1588.
29%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR XIV 2122.
29%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR XIV 2120.
28%
1921
Uusimaa — Helsinki
Nyholm, Saara
SKVR XII2 5902.
28%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR IX3 779.
28%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 65696
28%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR X2 3649.
28%
1897
Satakunta — Ikaalinen
Soutio, K. J.
SKVR IX3 759.
28%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
JR 10268
28%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 1498.
27%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
JR 23110
27%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR X2 3663.
27%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1515.
27%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX3 752.
27%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 4566.
27%
1899
Etelä-Savo — Puumala
Kärkkäinen, V. J.
SKVR IX3 774.
27%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR X2 3665.
27%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 760.
27%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3645.
26%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XI 1513.
26%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII2 5947.
26%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 1279.
26%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR XI 1517.
26%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR IV3 4273.
26%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR XIV 2123.
26%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR X2 3667.
25%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR X2 3670.
25%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
JR 16949
25%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
SKVR IX3 750.
25%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR X2 3635.
25%
1853
Satakunta — Mouhijärvi
Järvinen, Nestor
SKVR XI 1503.
25%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 734.
25%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR V2 2495.
25%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR IX3 764.
25%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR VI2 4558.
25%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR VI2 4561.
25%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR IX3 761.
25%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR IX3 784.
25%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 06820
25%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IX3 899.
25%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 21235
25%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR X2 3677.
24%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 895.
24%
1913
Häme — Padasjoki
Regnell, Hanna
SKVR XIII3 8574.
24%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 749.
24%
1887
Häme — Loppi
Andersson, K. F.
SKVR IX3 743.
24%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR IX3 744.
24%
1903
Häme — Renko
Domander, L. S.
SKVR IX3 738.
24%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR XIII3 8567.
24%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR X2 3621.
24%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
JR 00950
24%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IV3 4268.
24%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XI 1484.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR X2 3641.
24%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 00823
24%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 74549
24%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VI2 4556.
24%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR XI 1510.
24%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR X2 3625.
23%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
JR 07706
23%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR IX3 725.
23%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 334.
23%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 740.
23%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 5905.
23%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
SKVR VIII 338.
22%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 1278.
22%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
SKVR X2 3628.
22%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 00916
22%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR III3 4311.
22%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR XII2 5909.
22%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR I4 1701.
22%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX3 736.
22%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
JR 00889
22%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2532.
22%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 745.
22%
1911
Häme — Renko
Vaara, V. B.
SKVR X2 3676.
22%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR IX3 742.
22%
1891
Häme — Hämeenlinna
Koivisto, K. V.
SKVR VI2 4559.
22%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XI 1490.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 773.
21%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
SKVR X2 3642.
21%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XIV 2124.
21%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR XI 1483.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR IX3 729.
21%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII3 8561.
21%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
JR 19082
21%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR XIII3 8554.
20%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR X2 3415 α.
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR X2 3675.
20%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
JR 06821
20%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XI 1512.
20%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR XIII3 8579.
20%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
JR 45312
20%
1936
Häme — Sysmä
Niemi, Osmo
SKVR XI 1499.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR V2 2499.
20%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX3 1280.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI2 4582.
20%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
JR 25628
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
JR 65700
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR IX3 728.
19%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII3 8556.
19%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR X1 2325.
19%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR X2 3679.
19%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XI 1482.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR VIII 339.
19%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 753.
19%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XI 1504.
19%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR X2 3661.
19%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1509.
19%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 30697
19%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR XIII3 8576.
19%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06819
19%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR III3 4308.
19%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 5489.
19%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XII2 5928.
18%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR X2 5487.
18%
1933
Satakunta — Kankaanpää
Lepistö, Eino
JR 29135
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
JR 37227
18%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR XIII3 8565.
18%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR V3 1001.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XI 1494.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 19029
18%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR IX4 787.
18%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR III3 4320.
18%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 778.
18%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR IX4 758.
18%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR IX4 780.
18%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3404.
18%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 71333
18%
1935
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR IX3 722.
17%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR XI 1480.
17%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR X2 3657.
17%
1929
Satakunta — Honkajoki
Sanakirjasäätiö, Mytologinen sanakirja
SKVR IX3 776.
17%
1891
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR X2 3639.
17%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR X2 3655.
17%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR VI2 4567.
17%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI2 4586.
17%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR IX4 759.
17%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR XI 1528.
17%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIV 2118.
17%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR VI2 4555.
17%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR VIII 332.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIII4 11793.
17%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 76594
17%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Susi, Sandra
SKVR X2 3647.
17%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
JR 21229
17%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 02374
17%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR V2 2490.
17%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8607.
16%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4601.
16%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR XII2 5898.
16%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
SKVR VIII 341.
16%
1914
Varsinais-Suomi — Marttila
Myrsky, Vilho
SKVR X2 3638.
16%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
SKVR X2 3637.
16%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
SKVR IX4 785.
16%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR X2 3678.
16%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR IX4 782.
16%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XV 302.
16%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 02195
16%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR IX3 755.
16%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VI2 4599.
16%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80145
16%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR XIII3 8558.
16%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XI 1506.
16%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR IX4 784.
16%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR X2 3652.
16%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5891.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 30384
16%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIII3 8592.
16%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
SKVR VII4 loitsut 2546.
16%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR XII2 5948.
16%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR V3 1000.
15%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VI2 5217.
15%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR IX4 783.
15%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR X2 3634.
15%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR IX4 868.
15%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
SKVR XII2 5899.
15%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR V2 2498.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
JR 13235
15%
1939
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 5892.
15%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XIII3 8606.
15%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR IX3 763.
15%
1909
Häme — Orimattila
Haarala, Anna
JR 33481
15%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR VII4 loitsut 2529.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 739.
15%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR XIII3 8559.
15%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR VII3 3812.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR X2 3660.
15%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 35268
15%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2583.
15%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR XI 1505.
15%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 35901
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4589.
15%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR X1 2185.
15%
1853
Satakunta — Kauvatsa
Kahari, K. E.
SKVR XIII3 8605.
15%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 00481
14%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
SKVR X2 3646.
14%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Räystölä, Anna
SKVR IX3 286.
14%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR X2 3654.
14%
1931
Satakunta — Viljakkala
Salava, Anna-Kaarina
SKVR XIII3 8684.
14%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X2 3632.
14%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR XIII3 8593.
14%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR XII2 5927.
14%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR IV3 4275.
14%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XI 1493.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIII4 12753.
14%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
SKVR X1 2311.
14%
1861
Satakunta — Ruovesi
Skogman, David.
SKVR XIII3 8551.
14%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 71338
14%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XI 1488.
14%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR XI 1511.
14%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
SKVR X2 3863.
14%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
JR 63139
14%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR V2 2491.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR VI2 7352.
13%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX3 935.
13%
1888
Häme — Korpilahti
Lilius, Lilli
SKVR XII2 5907.
13%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIII3 8587.
13%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Kaukonen, Katri
SKVR XII2 5888.
13%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR XI 1487.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR VI2 4562.
13%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR XIV 2113.
13%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 7353.
13%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR III3 4310.
13%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 772.
13%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
JR 30383
13%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII2 5890.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XIII4 12751.
13%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR V2 2497.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR X2 3653.
13%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR XIII3 8572.
13%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8568.
13%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR VIII 340.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX4 768.
13%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5944.
13%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35562
13%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 35955
13%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR XI 1514.
13%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 45545
13%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VI2 4579.
13%
1816
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
JR 45541
13%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 50546
12%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR XI 1492.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 81030
12%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Tuomaala, Väinö
SKVR VI2 4580.
12%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR V2 2496.
12%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XI 1527.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 32562
12%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XII2 7416.
12%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2578.
12%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2526.
12%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR XI 1533.
12%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR XV 301.
12%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 31355
12%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR IX4 763.
12%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR V3 1251.
12%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX4 781.
12%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX4 769.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 1281.
12%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XII2 5901.
12%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR XIII4 11794.
12%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR III3 4328.
12%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IV3 4261.
12%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR VI2 4552.
12%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
SKVR X2 3651.
12%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Salava, Anna-Kaarina
JR 26414
12%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
JR 50542
12%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
JR 77702
12%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR XI 1530.
12%
1892
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Leino, A.
SKVR VI2 5218.
12%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2538.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5931.
12%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X2 3644.
12%
1916
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR VII5 loitsut 4360.
12%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2489.
12%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5910.
11%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR VII4 loitsut 2565.
11%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR III3 4326.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8603.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 786.
11%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
SKVR XII2 5895.
11%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR III3 4327.
11%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR III3 4307.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 82771
11%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Vikström, Eero
JR 82776
11%
1961
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Vikström, Eero
SKVR XII2 5929.
11%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06215
11%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
SKVR V2 2492.
11%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VII5 Metsäs. 129.
11%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2545.
11%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR X2 5491.
11%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 80395
11%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR I3 1875.
11%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
SKVR IV3 4571.
11%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
SKVR VII5 Metsäs. 124.
11%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR IX4 773.
11%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8597.
11%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII3 3864 a.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR IV3 Vatja 4807.
11%
1914
Länsi-Inkeri — Kattila
Kettunen, Lauri
JR 77701
11%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR IX4 777.
11%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR VII4 loitsut 2568.
11%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XIII3 8581.
11%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR III3 4316.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 77705
10%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR XIII3 8591.
10%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VII3 3864.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 01466
10%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR IX3 917.
10%
1888
Häme — Hartola
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
SKVR III3 4322.
10%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5923.
10%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
JR 47890
10%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Oljakka, Lahja
SKVR VI2 4563.
10%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR XII2 5918.
10%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR VIII 335.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VIII 333.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR V3 1253.
10%
1892
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IV3 4266.
10%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR VII5 Metsäs. 127.
10%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 4578.
10%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR VII4 loitsut 2556.
10%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII2 5666.
10%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR IX4 778.
10%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
JR 45535
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR XII2 5889.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2553.
10%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
JR 35637
10%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR VII4 loitsut 2552.
10%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR VII5 Metsäs. 128.
10%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR XII2 7347.
10%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias