SKVR IX1 2476.
61%
1903
Häme — Asikkala
Salminen, Väinö
SKVR IX1 2468.
56%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2469.
55%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2453.
50%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 27969
50%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 26230
48%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 64054
46%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2486.
46%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 2487.
45%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR IX1 2452.
45%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 72291
45%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 47384
43%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
SKVR IX1 2465.
42%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 1349.
42%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
JR 71970
41%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR IX1 2474.
41%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2473.
40%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
SKVR IX1 2483.
40%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2489.
40%
1914
Häme — Heinola mlk
Hämäläis-Osakunta
SKVR IX1 2466.
40%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2451.
40%
1888
Häme — Kärkölä
Jakobson, A. V.
SKVR IX1 2479.
39%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2457.
39%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1352.
39%
1897
Satakunta — Lempäälä
Kingelin, Adele
SKVR IX2 313.
39%
1888
Keski-Suomi — Pihtipudas
Nyberg, V.
SKVR IX1 2462.
39%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 46746
38%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 80903
38%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 2433.
38%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2458.
37%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 79886
37%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
SKVR X1 1356.
36%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR IX1 2492.
36%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
SKVR IX1 2481.
36%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2477.
36%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2419.
35%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 53506
35%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 2490.
34%
1892
Häme
Hangasoja, M.
SKVR X1 1338.
34%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
JR 46502
34%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR IX1 2459.
34%
1914
Häme — Lammi
Aaltonen, Esko
JR 32658
33%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR IX1 2482.
33%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 40934
33%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 18983
33%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 53267
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 2463.
33%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 64007
33%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3999.
32%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 46593
31%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
SKVR IX1 2425.
31%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2437.
31%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 312.
31%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1570.
31%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 08732
30%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
SKVR IX1 2443.
30%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2478.
30%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 46590
30%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
SKVR X1 1353.
30%
1907
Satakunta — Lempäälä
Perho, Aino
JR 46779
30%
1926
Häme — Tuulos
Okkola, T. E.
SKVR IX1 2427.
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 47568
29%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
SKVR IX2 311.
29%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
JR 23844
29%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
SKVR IX1 2424.
29%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 2496.
28%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 2488.
28%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR IX1 2449.
28%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2408.
28%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII3 3998.
27%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
JR 47394
27%
1926
Satakunta — Teisko
Okkola, T. E.
SKVR XIV 1571.
27%
1888
Uusimaa — Pusula
Jakobson, A. V.
SKVR IX2 308.
27%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR IX2 307.
27%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 2454.
26%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR IX1 2485.
26%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1562.
26%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 55275
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2414.
26%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2415.
26%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1564.
25%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 26849
25%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
JR 40360
25%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR X1 1341.
25%
1888
Satakunta — Huittinen
Vakkila, K. F.
JR 83038
25%
1946
Länsi-Inkeri — Soikkola
Virolainen, Maria
SKVR IX1 2420.
25%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 68522
25%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 37479
25%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR VIII 3263.
25%
1885
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Tamminen, Emanuel
JR 10151
25%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1563.
25%
1886
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 6975.
25%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 64995
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1350.
24%
1888
Satakunta — Tottijärvi
Lindroos, J.
JR 32908
24%
1949
Etelä-Karjala — Räisälä
Kärki, Frans
JR 73727
24%
1955
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR X1 1342.
24%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 70619
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2450.
24%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 25276
23%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
SKVR IX1 2423.
23%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1567.
23%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 74733
23%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR X1 1355.
23%
1904
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 25554
23%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
SKVR IX1 2429.
23%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1566.
23%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 2428.
23%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1561.
23%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 2431.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 71613
22%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
SKVR IX1 2484.
22%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2491.
22%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR X1 1357.
22%
1907
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
JR 28000
22%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 07619
22%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
SKVR IX1 2416.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2417.
22%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 22364
21%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 63440
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 2411.
21%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 26542
21%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Koilo, Toivo
SKVR IX1 2495.
21%
1888
Häme — Längelmäki
Lilius, Lilli
SKVR IX2 309.
21%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR IX1 2447.
21%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 310.
21%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 2412.
20%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2426.
20%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI1 2048.
20%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 2442.
20%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1543.
20%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR IX1 2418.
20%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1284.[[<REFNR>1</REFNR>]]
20%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2448.
20%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2455.
20%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 46605
20%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 27202
20%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
SKVR VI2 6966.
20%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1554.
20%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 47390
20%
1926
Häme — Sääksmäki
Okkola, T. E.
SKVR VI2 6964.
19%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2446.
19%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1551.
19%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR VII3 3997.
19%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1559.
19%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 29078
19%
1884
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 6535.
19%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 32384
19%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XII1 1261.
19%
1915
Kainuu — Ristijärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1549.
19%
1893
Uusimaa — Sippola
Tyyskä, J.
SKVR VII3 4000.
19%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR XIV 1569.
19%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 60709
19%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR XII1 1270.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56264
18%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2467.
18%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
JR 56331
18%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1542.
18%
1889
Uusimaa — Vehkalahti
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 31.
18%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XI 2611.
18%
1870
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Aspelin, J. R.
SKVR XII1 1258.
18%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 27559
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR X1 1343.
17%
1904
Satakunta — Kokemäki
Lempainen, Frans
SKVR VI1 2058.
17%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR VIII 3259.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 2407.
17%
1913
Häme — Somero
Aaltonen, Esko
JR 24847
17%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
SKVR X1 1344.
17%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
SKVR XIV 1555.
17%
1892
Uusimaa — Kymi
Metso, Aug.
SKVR VI1 2050.
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 53502
17%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR VI1 2046.
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 39341
17%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
JR 61216
17%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 03927
17%
1848
Etelä-Karjala — Kivennapa
Europaeus, Charlotte
JR 53504
17%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 2422.
17%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR IX1 2464.
17%
1914
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR IX1 2409.
17%
1909
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 2049.
17%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 02623
17%
1891
Uusimaa — Anjala
Bjuhr, Gustaf
SKVR XIV 1546.
17%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR XIV 1556.
16%
1891
Uusimaa — Sippola
Bjuhr, Gustaf
SKVR XIV 1565.
16%
1900
Uusimaa — Pukkila
Packlén, Väinö
SKVR VII3 3996.
16%
1915
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kemppainen, Eino
SKVR XII1 1257.[[<REFNR>1</REFNR>]]
16%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1281.
16%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 3260.
16%
1850
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Reinholm, H. A.
JR 68477
16%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR IX4 1018.
16%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 30.
16%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 20705
16%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
SKVR IX1 2493.
15%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
JR 06436
15%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
SKVR XII1 1254.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
JR 83082
15%
1946
Länsi-Inkeri — Narvusi
Virolainen, Maria
SKVR XIII4 12077.
15%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XIV 1572.
15%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1285.
15%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR IX1 2494.
15%
1891
Häme — Hartola
Öfverling, J.
JR 41061
15%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
SKVR VI1 2051.
15%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 82946
15%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR XIV 1548.
15%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR IX1 2440.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 46486
14%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
JR 20791
14%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR IX1 2421.
14%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 80224
14%
1927
Länsi-Inkeri — Soikkola
Tsvetkov, Dimitri
JR 73525
14%
1904
Satakunta — Vesilahti
Salovaara, Hj.
SKVR X1 1339.
14%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
SKVR VII5 Metsäs. 384.
14%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Kettunen, Lauri
JR 40519
14%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 38945
14%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
SKVR VIII 3261.
14%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
JR 57013
14%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1354.
14%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
SKVR XIV 1550.
14%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 70005
14%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69723
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07386
14%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR XIV 1544.
14%
1889
Uusimaa — Sippola
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1274.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2435.
14%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1267.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35768
14%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 44800
14%
1966
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
JR 10615
14%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1256.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1260.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
JR 61704
14%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
JR 69407
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69225
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2057.
13%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
SKVR XII1 1264.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1266.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2410.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1560.
13%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR V2 1888.
13%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XII1 1273.
13%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1557.
13%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR XII1 1269.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27655
13%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kormano, Emilia
JR 57765
13%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69748
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2061.
13%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
JR 85609
13%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
SKVR XII1 1288.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1283.
13%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6528.
13%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 11705
13%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR I4 2331 α).
13%
1915
Viena — Kontokki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 1017.
13%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1265.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6529.
13%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XIV 1573.
13%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XI 293.
13%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Fellman, J.
JR 03328
13%
1839
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Castrén, M. A.
JR 61433
13%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
SKVR X1 1397.
13%
1852
Satakunta — Ylöjärvi
Paldani, P. A.
JR 57507
12%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1259.
12%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR IX1 2439.
12%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 6968.
12%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 77886
12%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR VII3 3999 α.
12%
1911
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
SKVR XIV 1553.
12%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR XII1 1276.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43696
12%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR II 1429.
12%
1906
Novgorodin alue — Njebelitsa
Salminen, Väinö
SKVR I3 1887.
12%
1834
Viena — Vuokkiniemi
Lönnrot, Elias
SKVR VI1 2047.
12%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hänninen, Laina
SKVR VIII 3257.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72868
12%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR XIII2 6543.
12%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 25282
12%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
JR 83076
12%
1946
Länsi-Inkeri — Narvusi
Virolainen, Maria
JR 45626
12%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XII1 1263.
12%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1552.
12%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1277.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57662
12%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 3256.
12%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1348.
12%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII1 1280.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 278.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
SKVR XI 294.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
SKVR XII1 1286.
12%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1279.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1271.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01611
11%
1895
Tveri — Voločka
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6549.
11%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XIII2 6548.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 00136
11%
1963
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 17584
11%
1931
Viena — Vuokkiniemi
Ievala, Iivari
JR 17805
11%
1931
Viena
Ievala, Iivari
JR 40278
11%
1922
Länsi-Inkeri — Narvusi
Loorits, O.
JR 70759
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR III2 2564.
11%
1901
Länsi-Inkeri — Novasolkka
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2436.
11%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR IX1 525.
11%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR III3 3546.
11%
1909
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
JR 45700
11%
1923
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
JR 68803
11%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 17934
11%
1931
Viena
Ievala, Iivari
SKVR X1 1372.
11%
1917
Satakunta — Huittinen
Saarelainen, Kalle
JR 44387
11%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Munukka, Pietari
SKVR XII1 1275.
11%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03307
11%
1839
None
Castrén, A.
SKVR VIII 3237.
11%
1909
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Saarimaa, Eemil
SKVR III2 2207.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 53505
11%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR VI2 6974.
11%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR XII1 1262.
11%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1289.
11%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72949
11%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR V2 1889.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 24898
11%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1558.
11%
1888
Uusimaa — Anjala
Multala, M.
JR 17691
11%
1931
Viena — Uhtua
Ievala, Iivari
JR 52139
11%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 17570
11%
1930
Viena
Ievala, Iivari
JR 51201
11%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1340.
10%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6534.
10%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1287.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1387.
10%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
Kanteletar 1:214
10%
None
None
None
SKVR XIV 1541.
10%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
SKVR XII1 1255.
10%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR II 1268.
10%
1895
Tveri — Veśśi
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 12074.
10%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 6537.
10%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 17510
10%
1930
Viena — Pistojärvi
Ievala, Iivari
SKVR XII1 1278.
10%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 292.
10%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR XIII2 6547.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 75914
10%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
JR 49288
10%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 2059.
10%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR V2 1887.
10%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Markkova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VI2 6974 a.
10%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR X1 1336.
10%
1891
Satakunta — Rauma
Rauvola, T. E.
SKVR VI1 2054.
10%
1882
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX4 1032.
10%
1893
Keski-Suomi — Viitasaari
Jäntti, Auk.
SKVR IX1 2445.
10%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 78094
10%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 40856
10%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 70164
10%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2475.
10%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko