SKVR IX1 1673.
82%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1138.
66%
1913
Häme — Sysmä
Vanamo, Hilma
JR 71561
65%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR IX1 1124.
63%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80423
62%
1906
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Jaakko
JR 10262
62%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 1139.
61%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 36714
61%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR XIV 537.
61%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR IX2 151.
60%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR XI 118.
60%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltola, Laimi
SKVR XIV 706.
60%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR VIII 2026.
60%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Kallio, Niilo
JR 34736
59%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR VIII 2023.
58%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR X1 778.
57%
1905
Satakunta — Kauvatsa
Santavirta, K. O.
SKVR X1 779.
57%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR XII1 959.
56%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 955.
56%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR XI 122.
55%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 51578
55%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 2522.
55%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR X1 1018.
55%
1914
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR VII2 3471.
54%
1917
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2464.
53%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR X1 783.
53%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
SKVR XI 2538.
53%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VIII 2500.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2526.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 66347
52%
1913
Häme — Somero
Rantasalo, Varma
SKVR IX1 1109.
52%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 770.
52%
1895
Satakunta — Pori
Kiikonen, Anni
JR 63478
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2471.
52%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1142.
52%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
JR 64097
51%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 74602
51%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 32626
51%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kärki, Frans
SKVR IX1 1681.
51%
1914
Häme — Heinola mlk
Groundstroem, Kalervo
SKVR VIII 2458.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 781.
50%
1909
Satakunta — Tampere
Kallio, V. J.
JR 10210
50%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1400.
50%
1911
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR IX1 1137.
50%
1909
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 2541.
50%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
JR 69823
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51577
49%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 2533.
49%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4807.
49%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2531.
49%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2028.
48%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2497.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1156.
48%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 142.
48%
1914
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Loukola, Ludvig
SKVR IX1 1123.
48%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2512.
48%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Kallio, Niilo
JR 74576
47%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XIV 708.
47%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 66087
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR VIII 2521.
47%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2527.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2565.
47%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali
Kärnä, Saima
SKVR IX1 1126.
47%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 60265
47%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 07579
46%
1938
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 22219
46%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
SKVR IX1 1672.
46%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1145.
46%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR VIII 2511.
46%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 1653.
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2491.
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2513.
46%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
SKVR VIII 4805.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4802.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XI 90.
45%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR XIV 704.
45%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 80754
45%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2485.
44%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4806.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 1115.
44%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 774.
44%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1677.
44%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VIII 4804.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 2501.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 62805
44%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 536.
44%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VI1 1421.
44%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 69899
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70654
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00139
43%
1961
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 66348
43%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
SKVR XII1 958.
43%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35758
43%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR XI 125.
43%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
SKVR XIV 705.
43%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR VIII 2494.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 710.
43%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 39396
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
SKVR X1 449.
42%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR VIII 2487.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2495.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI1 1408.
42%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VIII 2516.
42%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1683.
42%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
JR 80969
42%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR IX2 140.
42%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 2563.
42%
1914
Varsinais-Suomi — Merimasku
Kärnä, Saima
SKVR XIV 714.
42%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 711.
42%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR IX1 1674.
42%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2510.
41%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 702.
41%
1930
Satakunta — Siikainen
Oksanen Katri
SKVR IX1 1106.
41%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
JR 39253
41%
1962
Satakunta — Hämeenkyrö
Leppänen, Hilja
SKVR IX1 1133.
41%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 780.
41%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIV 717.
41%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 2561.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR VIII 2489.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 1140.
41%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VIII 2571.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
JR 36503
40%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Laine, Elli
SKVR XIV 703.
40%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 19891
40%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 69401
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 776.
40%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR XIV 709.
40%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 716.
40%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 2480.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1650.
40%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1652.
40%
1913
Häme — Tyrväntö
Lehtonen, K. F.
SKVR IX1 1655.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1657.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1658.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1659.
40%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XI 2524.
40%
1883
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 07192
40%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR IX1 1663.
39%
1913
Häme — Hämeenlinna
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2474.
39%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10231
39%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2518.
39%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 80733
39%
1945
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2514.
39%
1915
Varsinais-Suomi — Pertteli
Haavio, Martti
SKVR IX1 1630.
39%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX1 1646.
39%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
JR 65997
39%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 62503
39%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 84438
39%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR IX1 1105.
39%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2021.
39%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2534.
38%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR VII2 3658 β.
38%
1877
Pohjois-Karjala — Liperi
Borenius, A. A.
SKVR XI 91.
38%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 75588
38%
1920
Satakunta — Ylöjärvi
Sillanpää, Selma
SKVR IX1 1141.
38%
1913
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 1143.
38%
1914
Häme — Hartola
Groundstroem, Kalervo
JR 06176
38%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
SKVR X1 700.
38%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
SKVR X1 701.
38%
1889
Satakunta — Merikarvia
Romppanen, Eevertti
JR 34729
38%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR I4 2292.
38%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
SKVR IX1 1323.
38%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 50509
38%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR XIII2 5547.
37%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 08199
37%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR VIII 2502.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI1 1392.
37%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 1118.
37%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 36715
37%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 63368
37%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 65758
37%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
SKVR XI 2540.
36%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 26188
36%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
SKVR XIV 694.
36%
1895
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 2466.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR XIV 721.
36%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR VIII 2025.
36%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2472.
36%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2479.
36%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2503.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR VIII 2504.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR VIII 2515.
36%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VI2 6736.
35%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 53185
35%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR VIII 2492.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI1 1389.
35%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 1111.
35%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 695.
35%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VII2 3685.
35%
1917
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Kallio, V. J.
SKVR XIV 598.
35%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
SKVR IX1 1131.
35%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1661.
35%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39177
35%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
SKVR IX1 1649.
35%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
SKVR VIII 2490.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43707
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81046
35%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
JR 32338
35%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR VIII 2505.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR IX1 1110.
34%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2523.
34%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XIV 680.
34%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
JR 39476
34%
1920
Häme — Ypäjä
Lilja, Minna
SKVR VIII 2536.
34%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR VI1 1431.
34%
1886
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tepponen, H.
SKVR XI 131.
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 69411
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 79.
34%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
SKVR VIII 2460.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2468.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2506.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
SKVR X1 696 α.
34%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 669.
34%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68254
34%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 35281
34%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
SKVR VIII 2044.
34%
1850
Varsinais-Suomi — Marttila
Reinholm, H. A.
JR 67352
34%
1847
Varsinais-Suomi — Marttila
Reinholm, H. A.
SKVR VIII 2524.
34%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 63373
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR IX2 150.
34%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 153.
34%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR VIII 1862.
34%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 67414
34%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Reinikka, Elina
JR 62484
34%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 1419.
34%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
JR 35760
33%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 40624
33%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XIV 719.
33%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR IX1 1116.
33%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2481.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR I4 2291.
33%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1385.
33%
1914
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
SKVR IX1 1128.
33%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 785.
33%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR XIII2 5538.
33%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 02147
33%
1900
Uusimaa — Karjalohja
Anthoni, Hj.
JR 08198
33%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 10209
33%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66769
33%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 73969
33%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR IX1 1112.
33%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 71013
32%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 59975
32%
1933
Satakunta — Ulvila
Porin tyttölyseo
JR 44686
32%
1937
Satakunta — Siikainen
Myllymäki, Emilia
SKVR XI 127.
32%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 1592.
32%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR VII2 3658.
32%
1877
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Borenius, A. A.
JR 64095
32%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 03429
32%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 73584
32%
1939
Satakunta — Karvia
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VI2 6732.
32%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR VIII 2540.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2457.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 53475
32%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR IX1 1675.
32%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR VIII 2535.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
JR 69578
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70864
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1120.
31%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 01021
31%
1889
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
JR 82126
31%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR X1 766.
31%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 07691
30%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
SKVR VI1 1413.
30%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR IX1 1152.
30%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VIII 2467.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 715.
30%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 2483.
30%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2484.
30%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 1679.
30%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2519.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XIII4 11469.
30%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Lauri
SKVR IX1 1647.
30%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 50889
30%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 34734
30%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR IX1 1151.
30%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 70818
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26122
30%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 09210
30%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VIII 1881.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR IX1 1660.
29%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 696.
29%
1915
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 38879
29%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
JR 22284
29%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
SKVR VIII 2539.
29%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saariluoma, Vilho
JR 61185
29%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XIV 720.
29%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR X1 775.
29%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 01966
29%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR IX2 144.
29%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
SKVR IX1 1154.
28%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VIII 2478.
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2548.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5540.
28%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIV 700.
28%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 07478
28%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 33109
28%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 83103
28%
1948
Keski-Inkeri — Hietamäki
Virolainen, Maria
SKVR XI 81.
28%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VIII 2498.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 26008
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
SKVR VIII 2486.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 19698
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR VI1 1420.
28%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
JR 80142
28%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR IX1 1149.
28%
1915
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VIII 2470.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
JR 69921
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00765
27%
1947
Satakunta — Honkajoki
Alanen, Viljo
JR 40682
27%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XIV 718.
27%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VI1 1430.
27%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI1 1383.
27%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XII1 957.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2493.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2465.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 1148.
27%
1891
Häme — Kuorevesi
Tunkelo, E. A.
SKVR IX1 1316.
27%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 4801.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VI1 1427.
26%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 76754
26%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1664.
26%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1684.
26%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX1 1136.
26%
1913
Häme — Pälkäne
Leander, M.
SKVR IX1 1680.
26%
1914
Häme — Jaala
Groundstroem, Kalervo
JR 34867
26%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 69548
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2030.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR XIV 698.
26%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VI1 1390.
26%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR X1 706 β.
26%
1889
Satakunta
Arho, A. O.
SKVR IX1 1626.
26%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1640.
26%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1641.
26%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2496.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 61200
26%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VIII 2508.
26%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 35878
26%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR VIII 4803.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VI1 1519.
26%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 06142
26%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VIII 2525.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 782.
25%
1904
Satakunta — Orivesi
Aronsson, T.
SKVR XIV 526.
25%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
SKVR VIII 2530.
25%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
JR 76566
25%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
SKVR X1 784.
25%
1907
Satakunta — Kihniö
Vegelius, Lyydia
SKVR IX1 1627.
25%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1859.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Paattinen
Tallgren, Jenny Maria
SKVR XIV 701.
25%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 520.
25%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 46029
25%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 40684
25%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 05518
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
SKVR VI1 1417.
25%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX1 1033.
25%
1914
Häme — Hauho
Keskitalo, E.
SKVR XI 124.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Vuorela, Toivo
SKVR VI1 1393.
25%
1904
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Lundqvist, Ingeborg
SKVR VIII 2541.
25%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1132.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 773.
25%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5522.
25%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5539.
25%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5546.
25%
1916
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
SKVR XIV 691.
25%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 30610
25%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 30651
25%
1935
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 34826
25%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
JR 73914
25%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sassi, Mirjam
JR 76376
25%
1916
Etelä-Karjala — Lavansaari
Suomalainen, Johannes
JR 80756
25%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 2538.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2520.
24%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 77052
24%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 69587
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 535.
23%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR IX1 1643.
23%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 40681
23%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XIV 583.
23%
1932
Uusimaa — Lohja
Renlund, T.
SKVR X1 709.
23%
1907
Satakunta — Kihniö
Vegelius, Lyydia
JR 53295
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XI 120.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR IX1 1108.
22%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 2539.
22%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 33556
22%
1953
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
SKVR IX1 1666.
22%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 69328
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6740.
22%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
JR 60675
22%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Pukonen, Elsa
SKVR IX1 1635.
22%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1654.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1656.
22%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 1669.
22%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1671.
22%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1220.
22%
1889
Häme — Vanaja
Neovius, A. D.
SKVR XIV 751.
22%
1889
Uusimaa — Porvoo
Neovius, A. D.
JR 69226
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69551
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1017.
21%
1888
Satakunta — Kuhmalahti
Lindroos, J.
SKVR XIII2 5527.
21%
1891
Etelä-Karjala — Jaakkima
Lilius, Lilli
JR 10356
21%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19991
21%
1938
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 10312
21%
1925
Varsinais-Suomi — Karinainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1221.
21%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
SKVR VIII 4756.
21%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1622.
21%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1639.
21%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1014.
21%
1925
Satakunta — Kuru
Jussila, K. V.
SKVR X1 1017 α.
21%
1925
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10197
21%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2499.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2029.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 4800.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 70445
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1379.
20%
1891
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, Juho
SKVR IX2 154.
20%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 69579
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13221
20%
1938
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83960
20%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Väänänen, Jorma
JR 34684
20%
1922
Häme — Hausjärvi
Laakso, Maria
JR 75834
20%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Sipilä, Sofia
SKVR IX1 1119.
20%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1146.
20%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR X1 786.
20%
1915
Satakunta
Petelius, Juhani
SKVR XIII2 5541.
20%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR X1 1016.
19%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
SKVR XIV 539.
19%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 03713
19%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR XI 140.
19%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 46551
19%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
SKVR VIII 2055.
19%
1910
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1625.
19%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1629.
19%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1633.
19%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1644.
19%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1645.
19%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 33587
19%
1955
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR IX1 1638.
18%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 34033
18%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
SKVR IX2 143.
18%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 148.
18%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 24040
18%
1964
Keski-Inkeri — Venjoki
Kaukonen, Toini-Inkeri
SKVR VIII 2038.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Isotalo, Paavo
SKVR VIII 2031.
18%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
SKVR VIII 2040.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR IX1 1636.
18%
1912
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1637.
18%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 533.
18%
1892
Uusimaa — Nummi
Hultin, Hj.
JR 09072
18%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR VI2 6686.
18%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR X1 721.
18%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR XIII2 5537.
18%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 20581
18%
1914
Satakunta — Oripää
Järvinen, Impi
SKVR IX1 1155.
18%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VIII 2039.
17%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR VIII 2045.
17%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VIII 2059.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR X1 1005.
17%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
JR 22289
17%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
JR 27291
17%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR VII2 3474.
17%
1855
Pohjois-Karjala — Kaavi
Schantz, Joh. Filip von
SKVR VIII 2053.
17%
1910
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1621.
17%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1011.
17%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR X1 1015.
17%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR X1 1018 α.
17%
1925
Satakunta
Jussila, K. V.
SKVR VIII 2547.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 67813
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR IX1 1648.
17%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR VIII 2057.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 2050.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1624.
16%
1914
Häme — Somero
Häyrinen, Kalle
SKVR IV3 3879.
16%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
JR 39729
16%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR VI1 1388.
16%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR XIV 712.
16%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR VIII 2052.
16%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1628.
16%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 1632.
16%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1003.
16%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1008.
16%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1010.
16%
1909
Satakunta — Punkalaidun
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 528.
16%
1935
Uusimaa — Lohja
Vuorio, Hilda
SKVR XIV 534.
16%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR X1 1009.
16%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 1378.
16%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR VIII 2047.
15%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR X1 1006.
15%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 10240
15%
1925
Varsinais-Suomi — Nauvo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05976
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 36810
15%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Laitila, Elina
SKVR VIII 2054.
15%
1910
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1004.
15%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 5498.
14%
1916
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Sirén, Signe
SKVR XIV 899.
14%
1894
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
JR 34015
14%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR VIII 2056.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VII2 3455.
13%
1888
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hainari, O. A.
SKVR VIII 2051.
13%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XV 178.
11%
1786
None
Ganander, Christfrid