SKVR X1 1340.
50%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 3261.
42%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
SKVR VII3 3997.
40%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1258.
37%
1903
Kainuu — Kuhmo
Engelberg, R. S.
JR 28000
37%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR VII5 Metsäs. 30.
37%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1563.
36%
1886
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR X1 1341.
35%
1888
Satakunta — Huittinen
Vakkila, K. F.
SKVR VI1 2050.
33%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1284.[[<REFNR>1</REFNR>]]
33%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2047.
33%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hänninen, Laina
SKVR VII3 4000.
33%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR VI1 2049.
32%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1270.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56264
32%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56331
32%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII5 Metsäs. 384.
31%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Kettunen, Lauri
SKVR XII1 1261.
31%
1915
Kainuu — Ristijärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46486
31%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
SKVR XIV 1549.
31%
1893
Uusimaa — Sippola
Tyyskä, J.
SKVR XII1 1257.[[<REFNR>1</REFNR>]]
31%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1265.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR I3 1887.
30%
1834
Viena — Vuokkiniemi
Lönnrot, Elias
SKVR XIV 1554.
29%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VI1 2061.
29%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR XIV 1543.
29%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XIII2 6535.
28%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XIV 1555.
28%
1892
Uusimaa — Kymi
Metso, Aug.
SKVR VI1 2057.
28%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 25282
28%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
SKVR XIV 1572.
27%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 12077.
27%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XIV 1548.
27%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR XIV 1546.
27%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR X1 1337.
27%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1260.
26%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1283.
26%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 85609
26%
1845
Pohjois-Pohjanmaa; Viena
Lönnrot, Elias
SKVR XIII2 6528.
26%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
SKVR XIII2 6548.
26%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR VII3 3999 α.
26%
1911
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
SKVR XIII2 6537.
26%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR I4 2331 α).
26%
1915
Viena — Kontokki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 41061
25%
1936
Etelä-Savo — Punkaharju
Makkonen, Veikko
SKVR XIII2 6549.
25%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 57507
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1542.
25%
1889
Uusimaa — Vehkalahti
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1567.
24%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR VI2 6974 a.
24%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XII1 1274.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1256.
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR V2 1889.
24%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 31.
24%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
JR 69748
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1286.
24%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69723
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 38945
23%
1939
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
JR 44800
23%
1966
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
SKVR XII1 1259.
23%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 6974.
23%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR VIII 3257.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70164
23%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1264.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82946
23%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR XII1 1289.
23%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1342.
23%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
SKVR VIII 3258.
23%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 1544.
23%
1889
Uusimaa — Sippola
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6969.
22%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1551.
22%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 57013
22%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1562.
22%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VIII 3256.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 00136
22%
1963
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 69225
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6547.
22%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIV 1557.
22%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR XII1 1275.
22%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27655
22%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kormano, Emilia
SKVR VI2 6968.
22%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 70194
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1288.
22%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40519
22%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 72868
22%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1285.
22%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR VI1 2054.
22%
1882
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 45626
22%
1915
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR XIII2 6536.
21%
1911
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Komonen, Antti
JR 45700
21%
1923
Häme — Jämsä
Nieminen, Väinö
SKVR V2 1888.
21%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XII1 1254.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Krohn, Kaarle
JR 52139
21%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6543.
21%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 66554
21%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII1 1281.
21%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1552.
21%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 44387
21%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Munukka, Pietari
SKVR XII1 1266.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54363
21%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 26649
21%
1936
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
SKVR IX2 313.
21%
1888
Keski-Suomi — Pihtipudas
Nyberg, V.
SKVR VI1 2042.
21%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR XII1 1267.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1558.
21%
1888
Uusimaa — Anjala
Multala, M.
SKVR XII1 1269.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6529.
21%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 43696
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 1561.
20%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 77886
20%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR X1 1347.
20%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 49288
20%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
JR 61433
20%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
JR 40856
20%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
SKVR XIII2 6538.
20%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
SKVR XII1 1255.
20%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 47540
20%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1262.
19%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 2469.
19%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 24847
19%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 27969
19%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 52143
19%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20705
19%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
SKVR IX1 2468.
19%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1550.
19%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
JR 02623
19%
1891
Uusimaa — Anjala
Bjuhr, Gustaf
JR 74596
19%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR XIV 1556.
19%
1891
Uusimaa — Sippola
Bjuhr, Gustaf
SKVR XIV 1559.
19%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 69407
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR III2 2207.
19%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 70005
19%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 6527.
18%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 61704
18%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR XIV 1560.
18%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR III2 2357.
18%
1897
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1282.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70759
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IV1 596.
18%
1853
Keski-Inkeri — Kaprio
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII2 6531.
18%
1847
Etelä-Karjala
Reinholm, H. A.
JR 61383
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Putaala, Martti
SKVR VI1 2059.
17%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 09106
17%
1937
Satakunta — Punkalaidun
Hongisto, Paavo
SKVR XII1 1273.
17%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68803
17%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI1 2056.
17%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XII1 1280.
17%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2465.
17%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 1349.
17%
1892
Satakunta — Vesilahti
Helsingin Suomalainen normaalilyseon toverikunta
SKVR VI1 2058.
17%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
JR 44447
17%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 37979
17%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Laukkanen, Anna
SKVR IX1 2462.
17%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IV3 3890.
17%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
SKVR IX1 2476.
17%
1903
Häme — Asikkala
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1276.
17%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 3999.
17%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XII1 1287.
17%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53506
17%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 67090
16%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 62064
16%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 57765
16%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6973.
16%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2472.
16%
1913
Häme — Asikkala
Regnell, Hanna
JR 76734
16%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
SKVR IX1 2408.
16%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2448.
16%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 54367
16%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR III2 1798.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1263.
16%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1566.
16%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR XIII2 6534.
16%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 08732
16%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
SKVR IX1 2419.
16%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 40671
16%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 59541
16%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pihlman, Lilja
SKVR IX2 311.
16%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR I3 1885.
16%
1845
Viena — Kontokki
Europaeus, D. E. D.
SKVR X1 1356.
15%
1906
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, Eino
SKVR X1 1338.
15%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
JR 46590
15%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
Kanteletar 1:214
15%
None
None
None
JR 64007
15%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 78047
15%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 16622
15%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1279.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64054
15%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR III2 1956.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
JR 46593
15%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2060.
15%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 71970
15%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
SKVR XIV 1553.
15%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR III2 2564.
15%
1901
Länsi-Inkeri — Novasolkka
Alava, Vihtori
SKVR V2 1887.
15%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Markkova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR VI1 2055.
15%
1886
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tepponen, H.
SKVR IX2 312.
15%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
SKVR XII1 1277.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39341
15%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Leskinen, Lauri
JR 24552
14%
1944
Aunus — Kiimaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 41962
14%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 82343
14%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR VIII 4898.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 54369
14%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 03927
14%
1848
Etelä-Karjala — Kivennapa
Europaeus, Charlotte
JR 59250
14%
1955
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 60988
14%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
SKVR IX1 2443.
14%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1278.
14%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR III1 513.
14%
1861
Länsi-Inkeri — Soikkola
Groundström, Oskar
JR 53267
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 57662
14%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6539.
14%
1879
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VIII 3263.
14%
1885
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Tamminen, Emanuel
SKVR IX1 2425.
14%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VI2 6972.
14%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 80903
14%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 47568
14%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 07619
13%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
JR 06502
13%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR VI1 2053.
13%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
JR 61111
13%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 46502
13%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XIII4 12079.
13%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR IV3 4100.
13%
1901
Keski-Inkeri — Tyrö
Alava, Vihtori
SKVR IX1 2414.
13%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 40934
13%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
SKVR IX1 2427.
13%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 79886
13%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
JR 48865
13%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Paavo-Kallio, Esa
SKVR XIV 1564.
13%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
SKVR I4 2331.
13%
1889
Aunus — Kiimaisjärvi
Meriläinen, Heikki
JR 29078
13%
1884
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 6532.
13%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR XIII2 6540.
13%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIV 1569.
13%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 47384
13%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
SKVR IX1 2496.
13%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 18983
13%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 24898
13%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XIII4 12073.
13%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIV 1565.
13%
1900
Uusimaa — Pukkila
Packlén, Väinö
JR 55275
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2439.
13%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1271.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR III1 255.
12%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR II 593.
12%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
SKVR IX1 2415.
12%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 2407.
12%
1913
Häme — Somero
Aaltonen, Esko
JR 32658
12%
1947
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR III3 3546.
12%
1909
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR X1 1352.
12%
1897
Satakunta — Lempäälä
Kingelin, Adele
SKVR X1 1345.
12%
1904
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
SKVR X1 1353.
12%
1907
Satakunta — Lempäälä
Perho, Aino
JR 74733
12%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 73727
12%
1955
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIII4 12074.
12%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 6533.
12%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1272.
12%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74636
12%
1964
Pohjois-Savo — Vieremä
Seppälä, Vilho
JR 64995
12%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2045.
12%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 2466.
12%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 46746
12%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 63440
12%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 40360
11%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR IX1 2416.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 25554
11%
1935
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
JR 68522
11%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 41756
11%
1938
Länsi-Inkeri — Soikkola
Mannonen, Ulla
SKVR I3 1886.
11%
1894
Viena — Kontokki
Blomstedt-Ojoinen, Yrjö
JR 23844
11%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 10117
11%
1944
Etelä-Savo — Joroinen
Häkkinen, Aino
SKVR VI2 6964.
11%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR VIII 3255.
11%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 2381.
11%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 71613
11%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 80541
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 68477
11%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 06307
11%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR IX1 2412.
11%
1909
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 41211
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR V2 1889 a.
11%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR II 1118.
11%
1926
Aunus — Rukajärvi
Kiirikki, Nikolai
JR 04402
11%
1920
Pohjois-Savo — Leppävirta
Haavio, Martti
JR 54364
11%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1290.
11%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX2 308.
11%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
SKVR VII3 3998.
10%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR IX1 2457.
10%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 01056
10%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
JR 47661
10%
1925
Häme — Iitti
Oksanen, Aino
SKVR IX1 2433.
10%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 03328
10%
1839
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Castrén, M. A.
SKVR X1 1350.
10%
1888
Satakunta — Tottijärvi
Lindroos, J.
SKVR VI2 6970.
10%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 04546
10%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
SKVR IV3 3627.
10%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
JR 75914
10%
1935
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Sirkiä, Jooseppi
SKVR IX2 307.
10%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR VI1 2043.
10%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 48817
10%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
SKVR XIV 1570.
10%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XIII2 6541.
10%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 2418.
10%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX2 309.
10%
1907
Keski-Suomi — Saarijärvi
Perho, Aino
JR 48818
10%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paasonen, Aino
SKVR IX1 2413.
10%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
JR 25276
10%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Kela, Janne
JR 13494
10%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari