SKVR VIII 4658.
99%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 64638
91%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 66783
91%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 54281
88%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 4823.
84%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR VIII 1125.
82%
1913
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR IX1 196.
82%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 197.
82%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 54313
81%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1175.
79%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
SKVR XIV 119.
76%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 66756
73%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 24923
71%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 54937
70%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1192.
69%
1913
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 213.
67%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 54251
65%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1151.
65%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 212.
65%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 215.
65%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIV 122.
65%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR VI1 2841.
64%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 59650
63%
1964
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Mikko
JR 67616
63%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIV 141.
61%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 64639
61%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 1153.
59%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII2 8179.
59%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 31429
59%
1963
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 69396
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 121.
59%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 82348
59%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR VIII 1207.
59%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR VIII 1144.
58%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 217.
58%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 80181
57%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Toukkari, Eemil
SKVR VIII 1206.
57%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR VIII 1119.
57%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIV 155.
56%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 17058
56%
1936
Kainuu — Kuusamo
Hänninen, Artturi
SKVR VIII 4662.
56%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 78532
56%
1935
Etelä-Karjala — Hiitola
Tanninen, Antti
SKVR VIII 1155.
55%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 178.
55%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 214.
55%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 67052
54%
1957
Etelä-Karjala — Antrea; Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
JR 83488
54%
1963
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR VIII 1128.
53%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1202.
53%
1912
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1203.
53%
1912
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 157.
53%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 188.
53%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 179.
53%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 182.
53%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 183.
53%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 147.
53%
1910
Uusimaa — Pusula
Vihervaara, Eemeli
JR 54934
53%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 1165.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
JR 25695
52%
1957
Häme — Somerniemi
Kilpelä, Eeva
SKVR VIII 4660.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR VIII 1141.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1166.
51%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
JR 83482
51%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR VIII 1131.
51%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
SKVR VIII 1150.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1189.
51%
1907
Varsinais-Suomi — Marttila
Vaarila, N. E.
SKVR VIII 4663.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4664.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 1130.
50%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Terhi, Kaarlo
JR 40507
50%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
SKVR VIII 1194.
50%
1850
Varsinais-Suomi — Karinainen
Reinholm, H. A.
SKVR VIII 1162.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII2 4821.
50%
1880
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
JR 68120
49%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR VIII 1115.
49%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1193.
49%
1850
Varsinais-Suomi — Karinainen
Reinholm, H. A.
SKVR XIV 128.
49%
1911
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
SKVR VIII 1213.
49%
1911
Varsinais-Suomi — Vahto
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1181.
49%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR VI1 2839.
48%
1920
Etelä-Savo — Mäntyharju
Jakonen, Rauha
SKVR IX1 198.
47%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4666.
46%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 37788
46%
1924
Häme — Loppi
Länkelä, Jaako
SKVR IX1 162.
46%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 158.
46%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 143.
46%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR VIII 1138.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 10410
45%
1927
Etelä-Savo — Virtasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1201.
45%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 169.
45%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4665.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 75512
44%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Sevola, Einari
SKVR VIII 1172.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 08769
44%
1961
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR VIII 1145.
44%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4659.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR VIII 4670.
43%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 216.
43%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIV 126.
43%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 148.
43%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 44923
43%
1889
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR VIII 1171.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XIV 142.
43%
1915
Uusimaa — Nummi
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR VIII 1118.
43%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR VIII 1179.
43%
1900
Varsinais-Suomi — Kakskerta
Laine, Elli
SKVR IX1 202.
43%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 46750
43%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
SKVR VIII 1177.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII4 11014.
43%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 205.
42%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1123.
42%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR X1 178.
42%
1914
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 19404
42%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR VIII 1147.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 139.
41%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 23882
41%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR IX1 195.
41%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
SKVR IX1 189.
39%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 188.
39%
1911
Satakunta
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 2838.
39%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VIII 1137.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 26717
39%
1935
Häme — Tammela
Kokkinen, Olga
JR 82144
39%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR VIII 1117.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 10359
39%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1169.
39%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1196.
39%
1912
Varsinais-Suomi — Karinainen
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 174.
39%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 44496
39%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Mustonen, Jaakko
JR 49377
39%
1955
Etelä-Savo — Pieksämäki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VIII 1163.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR XIV 161.
38%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
SKVR IX1 173.
38%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 184.
38%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 208.
38%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI1 2840.
37%
1924
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 1154.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1215.
37%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR VIII 1186.
37%
1891
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 75184
37%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VIII 1160.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 32879
37%
1949
Etelä-Karjala — Johannes
Kärki, Frans
SKVR VIII 1174.
36%
1850
Varsinais-Suomi — Halikko
Reinholm, H. A.
SKVR IX1 180.
36%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR V3 992.
36%
1888
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VIII 4661.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 201.
36%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 7146 α.
36%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VIII 1149.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1146.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 1143.
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIV 145.
35%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 38346
35%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 38380
35%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 50517
35%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 75161
35%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 80482
35%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 138.
35%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
JR 34722
35%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 34884
35%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR VIII 1190.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1199.
35%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 161.
35%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 191.
35%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 154.
35%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 38373
35%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
JR 38379
35%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR VIII 4671.
35%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 135.
35%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VIII 1164.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
JR 22281
35%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 07378
35%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 07387
35%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR IX1 168.
34%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 218.
34%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1178.
34%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 1139.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 06613
34%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hautala, Jouko
JR 66929
34%
1933
Varsinais-Suomi — Lieto
Rautavaara, Viljo
JR 66776
33%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR VIII 1183.
33%
1914
Varsinais-Suomi — Lieto
Saariluoma, Vilho
JR 71558
33%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR VIII 1170.
33%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1161.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 211.
33%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 144.
33%
1911
Uusimaa — Pusula
Lohi, Kalle
SKVR IX1 159.
33%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1133.
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10402
32%
1927
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38374
32%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR XIV 158.
32%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 65938
32%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR IX1 186.
32%
1896
Häme — Tammela
Johansson, B.
SKVR XIII4 11012.
32%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11013.
32%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 23881
32%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
SKVR VIII 1136.
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1198.
31%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 166.
31%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 170.
31%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 187.
31%
1910
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 194.
31%
1913
Häme — Humppila
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 180.
31%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
JR 24830
31%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
SKVR XIII2 4819.
31%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR IX1 219.
31%
1915
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 192.
31%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 33008
31%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 49714
31%
1956
Etelä-Savo — Savitaipale
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VIII 1126.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR X1 187.
31%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
SKVR VIII 1127.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 38390
31%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
SKVR VIII 1156.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1200.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 25940
30%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
JR 26370
30%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 34849
30%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 43106
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
Kanteletar 1:23
30%
None
None
None
SKVR IX1 200.
30%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
SKVR IX2 41.
30%
1911
Keski-Suomi — Saarijärvi
Leppämäki, Otto
SKVR XIV 140.
30%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR IX1 181.
29%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 392.
29%
1888
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Laitinen, Abram
SKVR XIV 123.
29%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 125.
29%
1888
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 21341
29%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43866
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44068
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 60896
29%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61081
29%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 61143
29%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 75046
29%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR IX1 163.
29%
1887
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
SKVR XIV 129.
29%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 130.
29%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR VI1 2837.
29%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 34744
29%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
SKVR VIII 1152.
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1187.
29%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR VIII 1214.
29%
1914
Varsinais-Suomi — Vahto
Saariluoma, Vilho
SKVR IX1 165.
29%
1913
Häme — Somero
Aaltonen, Esko
JR 49228
29%
1940
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 55068
29%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIV 157.
29%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 42030
29%
1953
Etelä-Karjala
Mannonen, Ulla
JR 48044
29%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
SKVR VIII 1185.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Aura
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 1204.
29%
1909
Varsinais-Suomi — Yläne
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 182.
29%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 181.
29%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 185.
29%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 1158.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4667.
28%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 193.
27%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 206.
27%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1212.
27%
1909
Varsinais-Suomi — Vahto
Saarimaa, Eemil
SKVR VIII 1148.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1120.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR XIII2 4822.
27%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
SKVR XIV 127.
27%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
SKVR XIV 137.
27%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
SKVR XII2 8178.
26%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Tuohinto, Kyösti
JR 77110
26%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 1134.
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX2 42.
26%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 21890
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kiikala
Kallio, V. J.
SKVR IX1 171.
26%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 175.
26%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 46455
26%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 1191.
26%
1892
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Liipola, J. S.
SKVR XIV 120.
26%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR VIII 1159.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 159.
26%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
SKVR VIII 1140.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1167.
26%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR VIII 1188.
26%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR XIII4 11018.
25%
1938
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1157.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 1195.
25%
1909
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kesälä, Eelis
SKVR IX1 210.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 190.
25%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 207.
25%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 1208.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR VIII 1135.
24%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1168.
24%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 73869
24%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIV 134.
24%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR IX1 160.
24%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 153.
24%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR X1 184.
23%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 176.
23%
1875
Häme — Tammela
Borenius, A. A.
SKVR IX1 179.
23%
1909
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 167.
22%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 73964
22%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR XIV 133.
21%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR VIII 4668.
21%
1916
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 124.
21%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR XIV 146.
21%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR IX1 183.
21%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 164.
20%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII4 11017.
20%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 160.
20%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR VIII 1116.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 40668
20%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XIV 132.
19%
1914
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 25553
19%
1936
Satakunta — Kiikka
Kesti, Hilkka
SKVR IX1 203.
19%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 7146.
19%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VIII 1173.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1122.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 1142.
18%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR IX1 172.
17%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XIII2 4820.
17%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR VIII 1132.
17%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XIV 136.
16%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR VIII 1114.
16%
1885
Varsinais-Suomi — Perniö
Hjorth, G. E.
SKVR IX1 185.[[<REFNR>1</REFNR>]]
15%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 150.
15%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 25461
15%
1963
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Kerminen, Emil
SKVR VIII 1210.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, V. J.
SKVR VIII 1121.
13%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
SKVR VIII 1211.
12%
1914
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari