JR 69436
67%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 4547.
57%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
SKVR XIII3 9356.
57%
1912
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 4521.
56%
1898
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR XII2 6091.
51%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6041.
49%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR VI2 7478 ε.
46%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
JR 66586
45%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR IX4 511.
44%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR VI2 7273.
44%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XI 996.
44%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 53368
41%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XI 990.
40%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 22064
40%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kansanen, Eero
SKVR XI 991.
39%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
SKVR XI 998.
38%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
JR 53931
37%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR XII2 6078.
35%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
JR 67987
35%
1958
Kainuu — Säräisniemi
Roilas, Matias
SKVR VI2 7238.
34%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR XII2 6097.
34%
1891
Pohjois-Pohjanmaa
Astrén, Ingrid
SKVR XI 988.
34%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Rasku, Antti
SKVR XII2 6092.
34%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4530.
33%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR IX4 507.
33%
1888
Keski-Suomi — Laukaa
Nurmio, M.
SKVR XII2 6077.
33%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR VII4 loitsut 2619.
33%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XI 707.
33%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 25410
33%
1936
Kainuu — Ristijärvi
Keränen, Selma
SKVR IX3 1236.
33%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR VI2 4520.
33%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
JR 06130
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Harju, Otto
SKVR XII2 6064.
32%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Rautell, E. F.
SKVR XIV 2420.
31%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VII4 loitsut 2624.
30%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VII4 loitsut 2631.
30%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR XI 987.
30%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IX3 513.
29%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
JR 75797
29%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Sinisaari, Meeri
SKVR XIV 2334.
29%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XII2 6054.
29%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
JR 06254
28%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 41248
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR VI2 4496.
28%
1914
Etelä-Savo — Mäntyharju
Weilin, Ebba
SKVR XII2 6094.
28%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 2421.
28%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR XII2 6056.
28%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6090.
28%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6086.
28%
1854
Peräpohjola — Kemijärvi
Murman, J. V.
SKVR VI2 4529.
27%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
JR 63067
27%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Raatikainen, Eelis
SKVR VI2 4531.
27%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
JR 06666
27%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
SKVR IX4 506.
27%
1887
Keski-Suomi — Laukaa
Lilius, Lilli
SKVR VI1 3780.
27%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR XII2 6051.
27%
1880
Kainuu — Sotkamo
Mustakallio, Jooseppi
SKVR VII4 loitsut 2602.
26%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR IX3 1241.
26%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR VI2 5241.
26%
1886
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Laitinen, G.
SKVR XI 999.
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XI 995.
26%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR IX3 511.
26%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XII2 6049.
25%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VI2 4497.
25%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR VI2 4519.
25%
1887
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Langinen, Johan
SKVR IX3 516.
25%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VI2 4528.
25%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Fredrik
SKVR IX4 537.
25%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 425 b.
25%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
SKVR XIV 2336.
25%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR VI2 4540.
25%
1815
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
SKVR X2 3689.
24%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR IX4 513.
24%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 1226.
24%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vaissi, Emil
SKVR VI2 4549.
24%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
JR 30365
24%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XI 986.
24%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR XI 993.
24%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII2 5492.
24%
1898
Peräpohjola — Alatornio
Kuijala, Selma
SKVR IX4 523.
23%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 65878
23%
1936
Etelä-Savo — Puumala
Rantalainen, Tuomas
SKVR VI2 4515.
23%
1898
Etelä-Savo — Rantasalmi
Ahonen, Severi
JR 30208
23%
1930
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kujala, Lauri
SKVR VI1 3051.
23%
1892
Etelä-Savo — Luumäki
Husgafvel, Konstantin
JR 31203
23%
1935
Etelä-Savo — Mikkeli
Kääriäinen, Mari
JR 07453
23%
1935
Häme — Kärkölä
Heino, Arvo
SKVR VII4 loitsut 2615.
23%
1902
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
JR 71458
22%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR VII4 loitsut 2630.
22%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3311.
22%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VI2 4512.
22%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR IX4 532.
22%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR IX3 277.
22%
1911
Häme — Vanaja
Tuomarila, Kalle
JR 59449
22%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Petrov, Vilho
JR 30226
22%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR XII2 6038.
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 505.
21%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR IX3 1233.
21%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XII2 6087.
21%
1922
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61638
21%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR VI2 4502.
21%
1888
Etelä-Savo — Kangasniemi
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
JR 71780
21%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
SKVR XII2 6079.
21%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VI2 4546.
21%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR VII4 loitsut 2632.
21%
1892
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR IX4 530.
20%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX3 284.
20%
1915
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XII2 7294.
20%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XI 983.
20%
1888
Etelä-Pohjanmaa
Nurmio, M.
SKVR XII2 4870.
19%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6089.
19%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2618.
19%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4534.
19%
1880
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Räihä, Antti
SKVR VI2 4527.
19%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
JR 71430
19%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR XIII3 9358.
19%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 06540
19%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
JR 71340
19%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
JR 27510
19%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR VI1 4001.
18%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6040.
18%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 48588
18%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Oulasmaa, Siiri
SKVR XII2 6093.
18%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 515.
18%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR IX3 510.
18%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
JR 76140
18%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR XIV 2289.
18%
1892
Uusimaa — Vehkalahti
Husgafvel, Konstantin
JR 18953
18%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR XII2 6045.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6100.
17%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4498.
17%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR XII2 6047.
17%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VI2 4495.
17%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR IX3 1238.
17%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR IX4 948.
16%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR X2 3688.
16%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
SKVR XII2 6083.
16%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 7279.
16%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 63735
16%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
JR 79204
16%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
SKVR XII2 6096.
16%
1881
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
SKVR VII4 loitsut 2616.
16%
1892
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Ollilainen, P.
SKVR VI2 4500.
16%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR V2 2613.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR X2 3691 α.
15%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2597.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
SKVR XII2 6039.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4504.
15%
1884
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR XII2 6042.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 8657.
15%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4494.
15%
1858
Etelä-Savo — Mäntyharju
Ahlman, F. F.
SKVR X2 3282.
14%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
SKVR X2 3690.
14%
1899
Satakunta — Keuruu
Vaissi, Emil
SKVR V3 1296.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR XII2 6082.
14%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
JR 42687
14%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR IX4 534.
14%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR VI2 4493.
13%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
SKVR VI2 4702.
13%
1898
Etelä-Savo — Luumäki
Ellonen, A.
SKVR XII2 8662.
13%
1917
Kainuu — Kuusamo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6073.
13%
1891
Kainuu — Suomussalmi
Niiranen, Lauri
SKVR XII2 4848.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6074.
13%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4544.
13%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ignatius, K.
SKVR IX4 650.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6072.
12%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 71426
12%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR IX4 504.
12%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
JR 59852
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
SKVR VII4 loitsut 2607.
11%
1920
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
SKVR V2 2611.
11%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR V2 2610.
11%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 16935
10%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR VII4 loitsut 2622.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6080.
10%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4548.
10%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR I4 818.
10%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR VII5 Metsäs. 270.
10%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR IX4 645.
10%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 519.
10%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle