SKVR VII4 loitsut 2526.
39%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
SKVR IX4 768.
38%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4580.
35%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2568.
35%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VII4 loitsut 2565.
34%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR XIII3 8592.
33%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
JR 19082
33%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VII5 loitsut 4360.
33%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2583.
32%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR XII2 5895.
32%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2573.
32%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 06482
32%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
JR 16755
32%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 5894.
32%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR IX4 780.
31%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5888.
31%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
SKVR IX4 763.
31%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5901.
31%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2538.
31%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
JR 06481
31%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VI2 4601.
30%
1896
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR XIV 2124.
30%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR IX4 785.
30%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR VII4 loitsut 2579.
30%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
JR 63139
30%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR XII2 5899.
30%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR VII4 loitsut 2556.
29%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VI2 4599.
29%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR IX4 784.
29%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR XII2 5898.
29%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
JR 80145
29%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2529.
29%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 786.
29%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
JR 30697
29%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR VII5 Metsäs. 129.
28%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5904.
28%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR VII4 loitsut 2524.
28%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
JR 30384
28%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR VII4 loitsut 2567.
28%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 19029
28%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR I4 1701.
28%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
JR 02599
28%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR III3 4308.
27%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 124.
27%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR IX4 777.
27%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR V2 2489.
27%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8559.
26%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR XIII3 8596.
26%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2539.
26%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR IX4 775.
26%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR IX3 780.
26%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
JR 71338
26%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XII2 5910.
25%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR VII4 loitsut 2545.
25%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR XIV 2122.
25%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR VII4 loitsut 2566.
25%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
JR 02195
25%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR VII4 loitsut 2548.
25%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 32116
25%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XIV 2113.
25%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5892.
25%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR X2 3655.
25%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR VII4 loitsut 2559.
25%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8606.
25%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XII2 5909.
24%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XV 302.
24%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 36837
24%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR VII5 Metsäs. 130.
24%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5893.
24%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR VI2 4586.
24%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR VII4 loitsut 2533.
24%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
JR 43273
24%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR VI2 4590.
24%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VII4 loitsut 2552.
24%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR XI 1487.
24%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
SKVR IX4 782.
24%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XIV 2123.
24%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR VI2 5217.
24%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XII2 5913.
23%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR XII2 5923.
23%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
JR 30689
23%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR IX4 778.
23%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IV3 4255.
23%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR XIII3 8597.
23%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX3 738.
23%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR IX4 773.
23%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2532.
23%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8595.
23%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR XIII3 8607.
23%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR IX3 774.
23%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR X2 3677.
23%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR XIII3 8591.
23%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR XI 1506.
23%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
JR 29135
23%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
JR 85216
23%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR IX4 783.
23%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
JR 06819
22%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VII4 loitsut 2557.
22%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR IX3 726.
22%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR III3 4320.
22%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3670.
22%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
JR 33263
22%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR V2 2490.
22%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR VII3 loitsut 907.
22%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
SKVR III3 4312.
22%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1504.
22%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 53576
21%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR IX4 788.
21%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR VII3 3812.
21%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4589.
21%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR III3 4311.
21%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR XV 301.
21%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR XI 1492.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX4 759.
21%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR XI 1499.
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR XIII3 8568.
21%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR VII5 Metsäs. 127.
21%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR IX4 769.
20%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8570.
20%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR VIII 334.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR V2 2499.
20%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 00829
20%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 756.
20%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR IX4 774.
20%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1494.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3625.
20%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
JR 30356
20%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 85117
20%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR VI2 4607.
20%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR VII4 loitsut 2553.
20%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR XII2 5947.
20%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR VIII 339.
20%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX4 787.
20%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
JR 31355
20%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR XII2 5917.
20%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR IX3 771.
20%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
JR 07706
20%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
SKVR VI2 4574.
19%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR XIII3 8593.
19%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
SKVR IX3 768.
19%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
SKVR XIII3 8579.
19%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR XI 1503.
19%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VI2 4584.
19%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
SKVR XII2 5943.
19%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR XI 1509.
19%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR X2 3660.
19%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR X2 3673.
19%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR VI2 4581.
19%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2561.
19%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR VII4 loitsut 2570.
19%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
JR 24626
19%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
JR 31246
19%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 37227
19%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR VII5 Metsäs. 136.
19%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2549.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2551.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2554.
19%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
JR 09715
19%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR IV3 4275.
19%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR III3 4316.
19%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1482.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR XI 1490.
19%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 06821
19%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR XII2 5907.
19%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 66117
19%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR X2 3640.
19%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR IV3 4256.
19%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR I4 764.
19%
1911
Viena — Kontokki
Lesonen, Nasti
SKVR IX3 779.
19%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IX3 747.
19%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR III3 4321.
19%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3672.
19%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR III3 4339.
18%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR VII5 Metsäs. 123.
18%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR VII5 Metsäs. 133.
18%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR IX3 733.
18%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR III3 4325.
18%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
JR 00880
18%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 06215
18%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
SKVR XI 1512.
18%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR X2 3663.
18%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 06820
18%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR IV3 4277.
18%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR XII1 1707.
18%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIII3 8581.
18%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR X2 3674.
18%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
SKVR IX3 751.
18%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR XI 1498.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR IX3 769.
18%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR XI 1528.
18%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 35637
18%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR XII2 5944.
18%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65696
18%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
JR 06498
18%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR V2 2498.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8586.
18%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR VI2 4559.
18%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XIII3 8576.
17%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 759.
17%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XI 1521.
17%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IX4 758.
17%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR VII3 3864.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XI 1491.
17%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR IX3 778.
17%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 20432
17%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
SKVR IV3 4265.
17%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR IX3 730.
17%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR VI2 4563.
17%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR IX3 1281.
17%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XII2 5920.
17%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
JR 35562
17%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR IV3 4269.
17%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8600.
17%
1897
Etelä-Karjala — Parikkala
Anttonen, M.
SKVR X2 3666.
17%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR IX4 762.
17%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
JR 26081
17%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR VII4 loitsut 2578.
17%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 5891.
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR VII3 3864 a.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR X2 3679 α.
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XII2 5925.
17%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4557.
17%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR XI 1513.
17%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR VI2 4578.
17%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR III3 4328.
17%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX3 732.
17%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR IX4 771.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR I4 768.
17%
1825
Viena — Vuokkiniemi
Sjögrén, A. J.
SKVR IX4 772.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3662.
16%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VII4 loitsut 2558.
16%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2546.
16%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
SKVR XI 1514.
16%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR X2 3653.
16%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR VII5 Metsäs. 125.
16%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Säfsnäs
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 5918.
16%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR IV3 4254.
16%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 16950
16%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
SKVR III3 4315.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 25628
16%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Killinen, Kustaa
JR 23110
16%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR III3 4319.
16%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XIII3 8598.
16%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VI2 4603.
16%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR XI 1496.
16%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR III3 4310.
16%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 770.
16%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 5666.
16%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR IV3 4267.
16%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR X2 3634.
16%
1902
Satakunta — Tyrvää
Ahlstedt, M. F.
SKVR XI 1497.
16%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
JR 38322
16%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lehmusto, Heikki
SKVR X2 3652.
16%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR XI 1523.
16%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR XIII3 8572.
16%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 02374
16%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR VI2 4591.
16%
1858
Pohjois-Savo — Leppävirta
Ahlman, F. F.
SKVR XI 1511.
16%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Sulva
Forsblom, Valter W.
JR 05015
16%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
JR 80395
16%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
SKVR IX3 740.
16%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X2 3665.
16%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VI2 4611.
16%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3642.
16%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 45541
15%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
JR 60141
15%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR III3 4326.
15%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR V3 1001.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 78839
15%
1961
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Tiainen, Johanna
SKVR III3 4333.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XV 303.
15%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VII5 Metsäs. 137.
15%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
15%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VI2 7354.
15%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR III3 4307.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1480.
15%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
JR 74549
15%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VII5 Metsäs. 135.
15%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR IX3 722.
15%
1910
Häme — Somerniemi
Åberg, K.
SKVR VI1 3019.
15%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 750.
15%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX3 783.
15%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XIII3 8603.
15%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8589.
15%
1893
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Matikainen, Onni
SKVR V2 2491.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR XI 1535.
15%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XII2 5905.
15%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
JR 30383
15%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 38022
15%
1935
Pohjois-Savo — Nilsiä
Launonen, Olavi
SKVR VII4 loitsut 2527.
15%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Polén, R.
JR 85365
15%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR IV3 4262.
15%
1916
Keski-Inkeri — Tyrö
Tynni, Kaapre
JR 26415
15%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR IX3 753.
15%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR XI 1493.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X2 3620 γ.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
SKVR XI 1485.
15%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
SKVR VI2 4558.
14%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR IX4 779.
14%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8554.
14%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 50542
14%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
JR 66121
14%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR XI 1515.
14%
1887
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR V2 2497.
14%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
SKVR IX3 735.
14%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR XIII3 8567.
14%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR VI2 4605.
14%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR IX4 781.
14%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
JR 35955
14%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR XII2 7347.
14%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
JR 37778
14%
1916
None
Länkelä, Jaako
SKVR XI 1505.
14%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR III3 4335.
14%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5948.
14%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XII2 5890.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
JR 00864
14%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 26414
14%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR X2 3676.
14%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
JR 79233
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Toiviainen, Eino
JR 00823
14%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 77700
14%
1944
Keski-Inkeri — Hietamäki
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 4597.
14%
1923
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR IX4 776.
14%
1908
Keski-Suomi — Viitasaari
Rauhala, K. N.
SKVR IV3 4571.
14%
1879
Keski-Inkeri — Venjoki
Laitinen, Henrik
SKVR XIII3 8551.
14%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IV3 4273.
14%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR XIII3 8583.
14%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
JR 62896
14%
1952
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 43151
14%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Moilanen, Matti
SKVR IV3 4279.
14%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4593.
14%
1892
Pohjois-Savo — Leppävirta
Savolainen, Iivari
SKVR X2 3667.
14%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2525.
14%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR X2 3661.
14%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XII2 5927.
14%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2572.
14%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR I4 763.
14%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 4582.
14%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR XII2 5926.
14%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR VI2 5216.
13%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR X2 3621.
13%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR XI 1510.
13%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR XV 1067.
13%
1883
Länsi-Inkeri — Soikkola
Porkka, Volmari
JR 33481
13%
1951
Satakunta — Virrat
Kärki, Frans
SKVR IX3 743.
13%
1890
Häme — Vanaja
Kallio, Kustavi
SKVR III3 4330.
13%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR IX3 725.
13%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 00950
13%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 78580
13%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR IV3 4281.
13%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
JR 41233
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 50546
13%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
JR 82488
13%
1922
Pohjois-Karjala — Kitee
Vauhkonen, Pekka
SKVR IV3 4266.
13%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
JR 47890
13%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Oljakka, Lahja
SKVR IX3 1278.
13%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
SKVR VI2 4606.
13%
1892
Pohjois-Savo
Nissinen, Alli
SKVR XIV 2125.
13%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XII2 6198.
13%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR III3 4334.
13%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VII3 loitsut 844.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2827.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4327.
13%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4561.
13%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 79411
13%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Toiviainen, Eino
SKVR XII2 5929.
13%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16948
13%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR XV 783.
13%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
JR 40245
13%
1917
Pohjois-Savo — Nilsiä
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX3 734.
13%
1913
Häme — Tammela
Salo, Aukusti
SKVR X2 3650.
13%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Alanen, Viljo
SKVR VI2 4566.
13%
1899
Etelä-Savo — Puumala
Kärkkäinen, V. J.
SKVR XI 1533.
13%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR VI2 4556.
13%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR XIII4 12753.
13%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
JR 30497
13%
1912
Keski-Inkeri — Tuutari
Kurikka, J.
JR 59570
13%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
SKVR XI 1501.
13%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52306
13%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69136
13%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
SKVR VII4 loitsut 2540.
13%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR VII4 loitsut 2547.
13%
1883
Pohjois-Karjala — Kitee
Ekberg, L. O.
JR 71544
13%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR III3 4323.
13%
1881
Länsi-Inkeri — Narvusi
Porkka, Volmari
SKVR VII4 loitsut 2530.
13%
1911
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Salminen, Väinö
SKVR IX3 737.
13%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR XI 1489.
13%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 00954
13%
1946
Satakunta — Kuru
Ala-Nojonen, Vilho
JR 04958
13%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
SKVR X2 3638.
13%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Jalmari
JR 77702
13%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR XI 1526.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Brandt, Herman
JR 19847
13%
1934
Kainuu — Kuusamo
Juvas, Maija
SKVR XI 1527.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 06522
12%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
SKVR XII1 1706.
12%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIII4 12751.
12%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XI 1517.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR XIV 2116.
12%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
JR 52021
12%
1933
Länsipohja — Vittanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
12%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR VII5 Metsäs. 313.
12%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR X1 1168.
12%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 26967
12%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti; Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Koljonen, Vilho
SKVR XII2 5896.
12%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VII4 loitsut 2535.
12%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR X2 3641.
12%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 30938
12%
1966
Viena — Oulanka
Kuusi, Matti
SKVR VII4 loitsut 3039.
12%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Juho
SKVR X2 3671.
12%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
SKVR VII5 Metsäs. 126.
12%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
SKVR XII1 4239.
12%
1882
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
JR 30543
12%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Kurppa, Aino
SKVR X2 3659.
12%
1887
Satakunta — Honkajoki
Mikkola, J. J.
SKVR XIII3 8605.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5889.
12%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 32562
12%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR X2 3632.
12%
1890
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
SKVR XIII3 8580.
12%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR XIII4 12758.
12%
1935
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR VI2 4588.
12%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
JR 00482
12%
1899
Satakunta — Merikarvia
Ahlström, Johan
JR 24719
12%
1944
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2581.
12%
1893
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XIII3 8561.
12%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR III3 4314.
12%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 21230
12%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR X2 5491.
12%
1932
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 32297
12%
1942
Etelä-Karjala — Hiitola
Kärki, Frans
SKVR IX3 362.
12%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
12%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01466
12%
1901
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
KR 43:190
12%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
JR 35267
12%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 77701
12%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
JR 81030
12%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Tuomaala, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2550.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 00889
12%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX4 908.
12%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 45535
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR IV3 4247.
12%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR XIII3 8602.
11%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3415 α.
11%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
JR 45545
11%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VII4 loitsut 2534.
11%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR XI 1532.
11%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Fellman, J.
JR 30684
11%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
JR 24670
11%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2531.
11%
1912
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Iivo
SKVR IV3 4268.
11%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 63136
11%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
SKVR X2 3643.
11%
1910
Satakunta — Kankaanpää
Kankaanpään kansanopistolaiset
SKVR XIII4 11794.
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR IV3 4280.
11%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VIII 337.
11%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 758.
11%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VI2 4609.
11%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
JR 24216
11%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
SKVR IV3 4251.
11%
1891
Keski-Inkeri — Kaprio
Alava, Vihtori
SKVR IX3 729.
11%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 05494
11%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hainari, Tilma ja Hagan, Laura
SKVR XIII4 10820.
11%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 335.
11%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 36283
11%
1942
Aunus — Nekkula
Laiho, Lauri
JR 63135
11%
1944
Länsi-Inkeri — Soikkola
Raevuori, Pirkko
JR 62628
11%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VII5 Metsäs. 132.
11%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR III3 4317.
11%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
SKVR I4 1702.
11%
1913
Viena — Kontokki
Marttini, Iivana
JR 24602
11%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IX3 752.
11%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5942.
11%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR II 373.
11%
1920
Aunus — Repola
Sivén, H. H.
SKVR IX3 777.
11%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
JR 79370
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Toiviainen, Eino
SKVR X2 3863.
11%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR VI2 4604.
11%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 5928.
11%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
JR 21229
11%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
JR 62592
11%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 45299
11%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
JR 09530
11%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
SKVR I1 359.
11%
1894
Viena — Kontokki
Karjalainen, K.
SKVR XIII3 8578.
11%
1847
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII3 8564.
11%
1887
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR XII2 5949.
11%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR XII2 5915.
11%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR IX4 764.
11%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR III3 4322.
11%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 77706
11%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
JR 65700
10%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
JR 40054
10%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Lohi, Veera
JR 03353
10%
1839
None
Castrén, M. A.
SKVR X2 3637.
10%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Kamppi, Väinö
SKVR III3 4332.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4257.
10%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 45523
10%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR VIII 333.
10%
1892
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Hildén, A.
SKVR XIII3 8594.
10%
1885
Etelä-Karjala — Parikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
JR 60181
10%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR I4 1700.
10%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
JR 68240
10%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Rouvinen, Yrjö
SKVR XIII3 8565.
10%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2544.
10%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
JR 04871
10%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
SKVR I4 765.
10%
1893
Viena — Vuokkiniemi
Marttini, Iivana
SKVR IX4 760.
10%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
JR 40465
10%
1912
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Lukkarinen, Juho
SKVR VII1 307.
10%
1903
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Härkönen, Iivo
SKVR III3 4318.
10%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 04721
10%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Haavio, Martti
SKVR I3 1875.
10%
1913
Viena — Vuokkiniemi
Voutila, M.
JR 83572
10%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Vornanen, Hannes
KR 43:191
10%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
JR 17875
10%
1931
Viena
Ievala, Iivari
JR 72176
10%
1931
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Kaarina
JR 09943
10%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Hyvärinen, Raili
SKVR XII2 5937.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5930.
10%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR II 1346.
10%
1838
Tveri
Europaeus, D. E. D.
JR 45329
10%
1936
Viena — Jyskyjärvi
Niemi, Osmo
SKVR VI2 4565.
10%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Savokarjalainen Osakunta
JR 76828
10%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR VII5 Metsäs. 128.
10%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
JR 00916
10%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 46252
10%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 10268
10%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 4554.
10%
1891
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, Juho
SKVR VII4 loitsut 2575.
10%
1884
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4576.
10%
1886
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR IX3 784.
10%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR X2 3651.
10%
1931
Satakunta — Ikaalinen
Salava, Anna-Kaarina
JR 26679
10%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
SKVR IX3 741.
10%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX3 1280.
10%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IV3 4261.
10%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR IX3 739.
10%
1914
Häme — Kalvola
Lehtonen, K. F.
SKVR VI2 4608.
10%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
SKVR V3 1000.
10%
1891
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
JR 43241
10%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Moilanen, Matti