SKVR IX4 784.
94%
1896
Keski-Suomi — Hankasalmi
Räisänen, Juho
SKVR IX4 768.
34%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8592.
33%
1850
Etelä-Karjala — Jaakkima
Saukko, Fr.
JR 19082
31%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VII4 loitsut 2548.
31%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VI2 5218.
30%
1895
Pohjois-Savo — Karttula
Soini, Lauri
JR 16755
30%
1944
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX3 768.
29%
1902
Häme — Iitti
Kojonen, R.
JR 06481
28%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR XII2 5901.
27%
1826
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2568.
27%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VII5 Metsäs. 130.
27%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 785.
27%
1887
Keski-Suomi — Hankasalmi
Nurmio, M.
SKVR IX3 769.
26%
1902
Häme — Heinola mlk
Kauppi, Juho
SKVR IX4 786.
26%
1907
Keski-Suomi — Hankasalmi
Makkonen, T. V.
JR 30356
26%
1956
Keski-Suomi — Vesanto
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 06482
26%
1938
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Hautala, Jouko
SKVR VII4 loitsut 2538.
25%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2565.
25%
1865
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Laitinen, Henrik
SKVR IX4 782.
25%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX3 771.
25%
1888
Häme — Sysmä
Lilius, Lilli
SKVR IX4 780.
25%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 Metsäs. 136.
24%
1907
Metsäsuomalaisten alue — Norra Finnskoga
Kettunen, Lauri
SKVR VI2 4586.
24%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XIV 2113.
24%
1889
Uusimaa — Kymi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 780.
23%
1888
Häme — Jämsä
Lilius, Lilli
SKVR VI2 4590.
23%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR IX4 759.
23%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR VI2 4580.
23%
1871
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
JR 30697
23%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR VII4 loitsut 2526.
23%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Sirelius, Z.
JR 19029
23%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
SKVR VII4 loitsut 2559.
22%
1896
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5894.
22%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
JR 36837
22%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Laitinen, E.
SKVR IX4 775.
22%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR VII5 Metsäs. 124.
22%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Orsa
Gottlund, K. A.
SKVR VII4 loitsut 2566.
22%
1828
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2545.
22%
1896
Pohjois-Karjala — Kesälahti
Pennanen, Matti
SKVR VI2 4558.
21%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XIV 2124.
21%
1936
Uusimaa — Nummi
Malin, Helga
SKVR XII2 5893.
21%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Keränen, E.
SKVR IX4 772.
21%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2556.
21%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR VI2 4566.
21%
1899
Etelä-Savo — Puumala
Kärkkäinen, V. J.
SKVR XIII3 8570.
21%
1889
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Saari, Oskari
SKVR VII4 loitsut 2583.
21%
1892
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kallio, Pekka
SKVR XII2 5892.
21%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XIII3 8597.
21%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2539.
21%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR XIII3 8576.
21%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 3420.
21%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR IX3 782<REFNR>1</REFNR>.
21%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX4 763.
20%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3421.
20%
1898
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Antti
SKVR VII5 Metsäs. 129.
20%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2573.
20%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XIII3 8596.
20%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2557.
20%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR IX4 758.
20%
1887
Keski-Suomi — Petäjävesi
Valtonen, E.
SKVR XII2 5895.
20%
1885
Kainuu — Kuhmo
Pfaler, K. A.
SKVR VI2 4559.
20%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR XII2 5923.
20%
1881
Peräpohjola — Kemijärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR XII2 5899.
20%
1831
Kainuu — Sotkamo
Topelius, Zacharias
SKVR VII4 loitsut 2532.
19%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
SKVR VII5 loitsut 4360.
19%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Krohn, Kaarle
JR 16950
19%
1947
Satakunta — Multia
Hämeen Museo
SKVR XII2 5898.
19%
1800
Kainuu — Kuhmo
Topelius, Zacharias
JR 78580
19%
1935
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Tanskanen, Reino
SKVR IX4 773.
19%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 777.
19%
1909
Keski-Suomi — Viitasaari
Österberg, Maria
SKVR VII4 loitsut 2579.
19%
1888
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Relander, O.
SKVR VI2 4563.
19%
1914
Etelä-Savo — Ristiina
Toivonen, Yrjö
SKVR XII2 5888.
19%
1852
Pohjois-Pohjanmaa
Pettersson, O.
JR 02599
19%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR VII3 loitsut 824.
19%
1902
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR VII4 loitsut 2524.
19%
1874
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, Olli
SKVR XV 302.
19%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VI2 4574.
19%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR VII4 loitsut 2546.
19%
1847
Pohjois-Karjala — Kitee
Polén, R.
JR 32116
19%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 16949
18%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hämeen Museo
SKVR VII4 loitsut 2529.
18%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 1281.
18%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR VII5 Metsäs. 135.
18%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR IX4 783.
18%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
JR 09715
18%
1884
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR XIII3 8606.
18%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VII5 Metsäs. 127.
18%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Brandval
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 4557.
18%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR IX3 783.
18%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 00829
18%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII4 loitsut 2567.
18%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR V2 2495.
18%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XIII3 8591.
18%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kaukonen, Katri
SKVR VII5 Metsäs. 313.
18%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XIII3 8554.
18%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR IX4 788.
18%
1896
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, August
SKVR VII4 loitsut 2553.
18%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Havukainen, M.
SKVR IX4 761.
17%
1910
Keski-Suomi — Saarijärvi
Karhumäki, U.
JR 63139
17%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Rahkala, Maija
SKVR VII4 loitsut 2533.
17%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Europaeus, D. E. D.
SKVR X2 3640.
17%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Ollinen, J. F.
SKVR I4 1701.
17%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR VII4 loitsut 2551.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII3 loitsut 907.
17%
1832
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lönnrot, Elias
JR 02374
17%
1954
Satakunta — Kihniö
Autio, Jooseppi
SKVR XII2 5909.
17%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33263
17%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR XIV 2122.
17%
1906
Uusimaa — Nummi
Haarala, Anna
SKVR III3 4320.
17%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2554.
17%
1894
Pohjois-Karjala — Kitee
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR IX4 769.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8579.
17%
1850
Etelä-Karjala — Räisälä
Saukko, Fr.
SKVR XI 1497.
17%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Tarkkanen, Matti
SKVR V2 2489.
17%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR X2 3670.
17%
1907
Satakunta — Parkano
Kallioniemi, Anton
SKVR IX3 757.
17%
1888
Häme — Asikkala
Vallin, E. V.
JR 85117
17%
1828
None
Lönnrot, Elias
SKVR XII2 5913.
17%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
JR 29135
17%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2549.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 02195
17%
1830
None
Arwidsson, A. I.
SKVR XI 1523.
17%
1893
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Uuno
SKVR VII4 loitsut 2552.
17%
1889
Pohjois-Karjala — Kitee
Brander, G. A.
SKVR IX3 764.
16%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR XII2 5947.
16%
9999
Pohjois-Pohjanmaa
Tuntematon
SKVR IX3 362.
16%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
JR 01674
16%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR XIII3 8595.
16%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IX3 759.
16%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR XI 1487.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Möykky, M. N.
JR 06820
16%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VI2 4591.
16%
1858
Pohjois-Savo — Leppävirta
Ahlman, F. F.
SKVR XIII3 8561.
16%
1934
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
SKVR III3 4308.
16%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
JR 06819
16%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
SKVR VIII 334.
16%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX3 767.
16%
1888
Häme — Iitti
Uino, K. E.
SKVR IX4 778.
16%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR X2 3655.
16%
1852
Satakunta — Honkajoki
Paldani, P. A.
SKVR V2 2490.
16%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Alava, Vihtori
SKVR XII2 5944.
16%
1914
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 774.
16%
1891
Häme — Luhanka
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR XIII3 8559.
16%
1889
Etelä-Karjala — Rautu
Neovius, A. D.
SKVR XIV 2123.
16%
1910
Uusimaa — Nummi
Kallio, V. J.
SKVR VI2 4582.
16%
1898
Etelä-Savo — Juva
Tarkiainen, Viljo
SKVR IX3 747.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VII4 loitsut 2558.
16%
1896
Pohjois-Karjala — Kitee
Pennanen, Matti
SKVR XII2 5910.
16%
1891
Kainuu — Pudasjärvi
Astrén, Ingrid
SKVR XIII3 8593.
16%
1908
Etelä-Karjala — Jaakkima
Pelkonen, Lauri
JR 71338
16%
1936
Häme — Kuhmoinen
Saario, Sirkka
SKVR XIII3 8569.
16%
1902
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
SKVR XIII3 8600.
15%
1897
Etelä-Karjala — Parikkala
Anttonen, M.
SKVR IV3 4275.
15%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR V2 2491.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
JR 47890
15%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Oljakka, Lahja
JR 16948
15%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR VII4 loitsut 2570.
15%
1889
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XIV 2116.
15%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR VI2 4584.
15%
1900
Etelä-Savo — Juva
Schadewitz, G.
SKVR IX3 730.
15%
1910
Häme — Tammela
Lassila, Anna
SKVR X2 3620 γ.
15%
1892
Varsinais-Suomi — Yläne
Laine, M.
JR 32562
15%
1945
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
SKVR VII5 Metsäs. 123.
15%
1700
Metsäsuomalaisten alue
Gottlund, K. A.
SKVR IX3 784.
15%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR V2 2497.
15%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Pajula, Fanny M.
JR 38322
15%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Lehmusto, Heikki
SKVR VII5 Metsäs. 133.
15%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
JR 52306
15%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53576
15%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR XIII3 8598.
15%
1896
Etelä-Karjala — Parikkala
Pennanen, Matti
SKVR IV3 4255.
15%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX4 310.
15%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
JR 10268
15%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX3 765.
15%
1888
Häme — Nastola
Silfvenius, J.
SKVR IX3 781<REFNR>1</REFNR>.
15%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR III3 4312.
15%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII4 loitsut 2574.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR IX3 738.
14%
1913
Häme — Kalvola
Mikkola, Edv.
SKVR VII3 3812.
14%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIII3 8556.
14%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
JR 35013
14%
1961
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
SKVR XI 1491.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XIII3 8565.
14%
1921
Etelä-Karjala — Sakkola
Hakulinen, Lauri
SKVR XV 301.
14%
1786
None
Ganander, Christfrid
SKVR VI2 5217.
14%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XI 1509.
14%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
SKVR VI2 4561.
14%
1890
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
SKVR III3 4328.
14%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4607.
14%
1819
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Arwidsson, A. I.
SKVR VI2 4578.
14%
1813
Etelä-Savo — Juva
Ahlman, F. F.
SKVR XI 1489.
14%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, V. J.
JR 24626
14%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XI 1482.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Arho, A. O.
SKVR IV3 4256.
14%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR IX4 770.
14%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 76828
14%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 4581.
14%
1700
Etelä-Savo
Gottlund, K. A.
SKVR VI2 7354.
14%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX3 733.
14%
1909
Häme — Tammela
Hirsjärvi, Väinö
SKVR XIII3 8574.
14%
1907
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 8572.
14%
1904
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4556.
14%
1848
Etelä-Savo — Suomenniemi
Europaeus, Charlotte
SKVR V2 2499.
14%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX3 756.
14%
1885
Häme — Asikkala
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR X2 3666.
14%
1894
Satakunta — Parkano
Lehto, J. W.
SKVR IX3 751.
14%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
SKVR VI2 4602.
14%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 8586.
14%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR VI2 4599.
14%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR VII4 loitsut 2561.
14%
1846
Pohjois-Karjala — Liperi
Ahlqvist, A. E.
SKVR XII2 5666.
14%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Merikallio, Lauri
SKVR XV 303.
14%
1786
None
Ganander, Christfrid
JR 80145
14%
1884
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tossavainen, Juho
SKVR XII1 1707.
14%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR X2 3660.
14%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
SKVR XII2 5917.
14%
1873
Peräpohjola — Kemi
Appelgren, Hjalmar
SKVR X2 3677.
14%
1931
Satakunta — Kuru
Pohjankanervo, T.
SKVR IX4 771.
14%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 1278.
14%
1888
Häme — Tammela
Palenius, K. V.
JR 21230
14%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kallio, Niilo
SKVR XIII3 8607.
14%
1935
Etelä-Karjala — Lavansaari
Laiho, Lauri
SKVR X2 3672.
14%
1853
Satakunta — Sahalahti
Järvinen, Nestor
SKVR I4 763.
13%
1889
Aunus — Suma
Meriläinen, Heikki
JR 13235
13%
1939
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 2120.
13%
1921
Uusimaa — Helsinki
Nyholm, Saara
JR 30384
13%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 31355
13%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VI2 4589.
13%
1889
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 07706
13%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 45541
13%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Niemi, Osmo
SKVR X2 3645.
13%
1852
Satakunta — Ikaalinen
Paldani, P. A.
SKVR V3 1001.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX4 787.
13%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR VIII 339.
13%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 23110
13%
1936
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Karhu, Lyyli
SKVR IX3 726.
13%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR XI 1494.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 44197
13%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 80395
13%
1855
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Tuntematon kerääjä T
JR 85216
13%
1834
Kainuu — Sotkamo
Lönnrot, Elias
SKVR XI 1506.
13%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
SKVR V2 2496.
13%
1916
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR XI 1496.
13%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Yrjänäinen, P.
SKVR III3 4325.
13%
1906
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Väinö
JR 06821
13%
1916
Häme — Hauho
Heikel, Axel
JR 45299
13%
1936
Häme — Asikkala
Niemi, Osmo
SKVR XI 1504.
13%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII2 5891.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XI 1521.
13%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kotkanen, Juho
SKVR IV3 4281.
13%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR V2 2498.
13%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR IX3 735.
13%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR IX3 737.
13%
1903
Häme — Urjala
Degerström, Aksel
SKVR VII3 3864 a.
13%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 30689
13%
1952
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kuusamo, Helvi
SKVR VII4 loitsut 2525.
13%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR III3 4339.
13%
1909
Länsi-Inkeri — Soikkola
Lukkarinen, Juho
SKVR VII5 Metsäs. 126.
13%
1821
Metsäsuomalaisten alue — Gräsmark
Gottlund, K. A.
SKVR XIII3 8567.
13%
1935
Etelä-Karjala — Sakkola
Kaukonen, Katri
SKVR XIII3 8581.
13%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR XI 1501.
12%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35955
12%
1938
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Lauri
SKVR VII4 loitsut 2547.
12%
1883
Pohjois-Karjala — Kitee
Ekberg, L. O.
SKVR X2 3674.
12%
9999
Satakunta — Sahalahti
Reinholm, H. A.
JR 85365
12%
1848
None
Lönnrot, Elias
SKVR VII4 loitsut 2572.
12%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR XII2 5920.
12%
1904
Peräpohjola — Rovaniemi
Salminen, Väinö
SKVR X2 3673.
12%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
SKVR IV3 4268.
12%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
SKVR IX4 766.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
JR 76594
12%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Susi, Sandra
SKVR XII2 5904.
12%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR XII2 5943.
12%
1909
Peräpohjola — Sodankylä
Heporauta, F. A.
SKVR XII2 5902.
12%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
JR 26414
12%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VII3 3864.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XI 1492.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 35562
12%
1937
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
JR 43273
12%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
SKVR XIII3 8583.
12%
1855
Etelä-Karjala — Hiitola
Merón, A.
SKVR IX3 779.
12%
1896
Satakunta — Sahalahti
Äijälä, Emilia
JR 06215
12%
1946
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Harju, Otto
SKVR VII4 loitsut 2560.
12%
1885
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR IX3 762.
12%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 2115.
12%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
SKVR IX3 732.
12%
1903
Häme — Tammela
Degerström, Aksel
SKVR III3 4326.
12%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR X2 3665.
12%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX4 764.
12%
1913
Keski-Suomi — Karstula
Pirttinen, Vihtori ja Matilainen, Onni
SKVR XI 1528.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IV3 4265.
12%
1893
Keski-Inkeri — Spankkova
Saarinen, Eliel
SKVR XII2 5907.
12%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 00950
12%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
JR 50542
12%
1954
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
JR 09530
12%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
JR 66117
12%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR XI 1499.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Brandt, Herman
SKVR VI2 5216.
12%
1815
Etelä-Savo — Juva
Gottlund, K. A.
SKVR III3 4319.
12%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
JR 77705
12%
1944
Keski-Inkeri — Ropsu
Sääski, Sylvi
SKVR I4 1700.
12%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR VI2 4565.
12%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Savokarjalainen Osakunta
JR 00864
12%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR VII3 loitsut 871.
12%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XI 1517.
12%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Brandt, Herman
SKVR VI2 4611.
12%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR X2 3625.
12%
1889
Satakunta — Siikainen
Granqvist, H.
SKVR VII4 loitsut 2544.
12%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR VII4 loitsut 2578.
12%
1838
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lönnrot, Elias
JR 50546
12%
1966
Pohjois-Karjala — Kitee
Parkkonen, Antti
SKVR III3 4311.
11%
1858
Länsi-Inkeri — Narvusi
Länkelä, Jaako
SKVR III3 4315.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4277.
11%
1907
Keski-Inkeri — Liissilä
Kärki, Frans
SKVR IX3 761.
11%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR XIII3 8560.
11%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
SKVR XIII3 8589.
11%
1893
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Matikainen, Onni
SKVR XII2 5896.
11%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
JR 52021
11%
1933
Länsipohja — Vittanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 31246
11%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
SKVR VII5 Metsäs. 125.
11%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Säfsnäs
Gottlund, K. A.
JR 35059
11%
1951
Häme — Jaala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR IX4 553.
11%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XIV 2114.
11%
1893
Uusimaa — Anjala
Holstén, Edv.
SKVR IX3 753.
11%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR X2 3667.
11%
1930
Satakunta — Parkano
Alanen, Viljo
SKVR XIII3 8558.
11%
1935
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR X2 3676.
11%
1902
Satakunta — Teisko
Hankala, Jussi
SKVR X2 3659.
11%
1887
Satakunta — Honkajoki
Mikkola, J. J.
SKVR XIII3 8580.
11%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
SKVR X2 3653.
11%
1913
Satakunta — Viljakkala
Servo, Elli
SKVR IV3 4267.
11%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
SKVR X2 3641.
11%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XII2 5929.
11%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00823
11%
1948
Satakunta — Jämijärvi
Alanen, Viljo
SKVR IX3 895.
11%
1913
Häme — Padasjoki
Regnell, Hanna
SKVR IX3 777.
11%
1892
Häme — Kuhmoinen
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XV 783.
11%
1883
Keski-Inkeri — Kaprio
Porkka, Volmari
SKVR VI1 3019.
11%
1885
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Krohn, Kaarle
SKVR XV 1067.
11%
1883
Länsi-Inkeri — Soikkola
Porkka, Volmari
SKVR XII2 5942.
11%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 5926.
11%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 20432
11%
1938
Viena — Kontokki
Jyrinoja, Vasili
SKVR III3 4321.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX4 762.
11%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR X2 3663.
11%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 06498
11%
1939
Viena — Kontokki
Hautala, Jouko
SKVR III3 4316.
11%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VII5 Metsäs. 137.
11%
1930
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Reponen, Astrid
SKVR XI 1485.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 36283
11%
1942
Aunus — Nekkula
Laiho, Lauri
JR 77702
11%
1944
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Sääski, Sylvi
SKVR IX4 868.
11%
1888
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Nurmio, M.
JR 79411
11%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Toiviainen, Eino
SKVR X2 3621.
11%
1891
Satakunta — Eurajoki
Isopere, Juho
SKVR VII4 loitsut 2527.
11%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Polén, R.
JR 24670
11%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 5930.
11%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX3 740.
11%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR V2 2668.
11%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
JR 78471
10%
1935
Etelä-Karjala — Antrea
Talikka, Juho
SKVR VII4 loitsut 2531.
10%
1912
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Iivo
SKVR I4 768.
10%
1825
Viena — Vuokkiniemi
Sjögrén, A. J.
SKVR X2 3661.
10%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 1512.
10%
1927
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Forsblom, Valter W.
SKVR VI2 4603.
10%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 37227
10%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
SKVR XIII3 8551.
10%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XI 1480.
10%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
JR 00515
10%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Ahola, Johan
JR 77700
10%
1944
Keski-Inkeri — Hietamäki
Sääski, Sylvi
SKVR IX3 750.
10%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 35267
10%
1935
Häme — Humppila
Lahti, Vihtori
JR 62628
10%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
KR 43:190
10%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR IV3 4266.
10%
1914
Keski-Inkeri — Skuoritsa
Iho, Aapo
SKVR X2 3642.
10%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XIII3 8568.
10%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
JR 26415
10%
1932
Länsi-Inkeri — Narvusi
Kohtamäki, Ilmari
SKVR VII4 loitsut 2541.
10%
1845
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
JR 74549
10%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR IX3 727.
10%
1913
Häme — Jokioinen
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 5890.
10%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Keränen, E.
SKVR XII2 5918.
10%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR XIII3 8603.
10%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XI 1513.
10%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2540.
10%
1846
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Europaeus, D. E. D.
SKVR XII2 5905.
10%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Seppälä, Santeri
JR 26967
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti; Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Koljonen, Vilho
JR 06522
10%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
SKVR XII2 5925.
10%
1904
Peräpohjola — Muonio
Salminen, Väinö
SKVR XII2 7347.
10%
1800
Pohjois-Pohjanmaa
Topelius, Zacharias
SKVR III3 4333.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR XI 1535.
10%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR IV3 4273.
10%
1916
Keski-Inkeri — Tuutari
Räikkönen, Eino
SKVR III3 4307.
10%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IX3 725.
10%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR X2 3662.
10%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR IX3 746.
10%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 30497
10%
1912
Keski-Inkeri — Tuutari
Kurikka, J.
JR 26081
10%
1937
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
JR 60181
10%
1936
Satakunta — Kankaanpää
Porin tyttölyseo
SKVR XI 1505.
10%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XIII4 12753.
10%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Eronen, Gunnar
JR 35637
10%
1940
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR VII5 Metsäs. 128.
10%
1871
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Aminoff, Torsten Gustav
SKVR III3 4327.
10%
1900
Länsi-Inkeri — Narvusi
Ruotsalainen, J. Fr.
SKVR VI2 4576.
10%
1886
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
JR 66121
10%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR IX3 766.
10%
1886
Häme — Iitti
Puttila, T.
SKVR VII3 loitsut 844.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2827.
10%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR IV3 4254.
10%
1901
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Ruotsalainen, J. Fr.
JR 76313
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Sumiloff, Juho
JR 43241
10%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Moilanen, Matti
SKVR XI 1503.
10%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VI2 4575.
10%
1926
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR IX3 773.
10%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 65696
10%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.