SKVR VI2 4502.
78%
1888
Etelä-Savo — Kangasniemi
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
JR 53931
78%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR XI 986.
77%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
JR 25410
74%
1936
Kainuu — Ristijärvi
Keränen, Selma
SKVR IX4 506.
73%
1887
Keski-Suomi — Laukaa
Lilius, Lilli
SKVR VI2 4520.
72%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
JR 67987
71%
1958
Kainuu — Säräisniemi
Roilas, Matias
SKVR XI 1178.
70%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 75797
70%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Sinisaari, Meeri
SKVR IX4 505.
68%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
SKVR XII2 6056.
66%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
SKVR IX3 513.
65%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR VII4 loitsut 2632.
61%
1892
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR IX4 509.
60%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VII4 loitsut 2624.
58%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 6078.
58%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
JR 23552
57%
1950
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Karppinen, Kyllikki
SKVR VI2 4516.
57%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI2 4549.
56%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4496.
56%
1914
Etelä-Savo — Mäntyharju
Weilin, Ebba
JR 06130
55%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Harju, Otto
SKVR IX4 425 b.
55%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
SKVR XII2 6086.
55%
1854
Peräpohjola — Kemijärvi
Murman, J. V.
SKVR VI2 4494.
54%
1858
Etelä-Savo — Mäntyharju
Ahlman, F. F.
SKVR IX4 513.
54%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6041.
54%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
SKVR XII2 6061.
54%
1881
Kainuu — Paltamo
Meriläinen, Heikki
JR 79737
54%
1936
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR IX4 533.
53%
1892
Keski-Suomi — Hankasalmi
Oksanen, J. G.
JR 53368
53%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR VI2 4527.
52%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4497.
51%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR XI 988.
50%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Rasku, Antti
SKVR XII2 6097.
49%
1891
Pohjois-Pohjanmaa
Astrén, Ingrid
SKVR IX4 512.
49%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2615.
48%
1902
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR VI2 4499.
47%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 06254
47%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR IX4 523.
46%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
JR 26096
46%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR VII5 Metsäs. 267.
46%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 511.
45%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XII2 6052.
45%
1881
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 4521.
45%
1898
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR IX3 515.
45%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
JR 41248
45%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
SKVR IX4 526.
44%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
JR 39806
44%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR VI2 4532.
44%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 39276
44%
1947
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Leppänen, Paavo
SKVR VI2 4540.
44%
1815
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
JR 61638
44%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR IX4 537.
43%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2630.
43%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
JR 69436
42%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII2 6038.
41%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 991.
41%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
SKVR XII2 6077.
41%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6045.
41%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 9358.
41%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR XII2 6049.
41%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR VII4 loitsut 2602.
41%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR XII2 6051.
40%
1880
Kainuu — Sotkamo
Mustakallio, Jooseppi
SKVR XI 707.
40%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII2 6082.
40%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR VII4 loitsut 2618.
40%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 7273.
40%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR III3 4536.
40%
1892
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR XI 993.
39%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 42687
39%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR XII2 7280.
39%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Rautell, E. F.
SKVR IX3 510.
39%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
SKVR IX4 530.
39%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR VII4 loitsut 2621.
38%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 507.
38%
1888
Keski-Suomi — Laukaa
Nurmio, M.
SKVR XI 990.
37%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR X2 3690.
37%
1899
Satakunta — Keuruu
Vaissi, Emil
SKVR VI2 7478 ε.
37%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR IX4 658.
37%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XI 989.
37%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR VI2 4547.
36%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
SKVR XIII3 9356.
36%
1912
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Aaltonen, Esko
SKVR XII2 6053.
36%
1893
Kainuu — Kuhmo
Ikonen, P.
SKVR VI2 4528.
36%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Fredrik
SKVR XI 998.
36%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
SKVR XII2 6042.
35%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 664.
35%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 9361.
35%
1921
Etelä-Karjala — Rautu
Haavio, Martti
SKVR VII4 loitsut 2612.
35%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
SKVR VII4 loitsut 2620.
35%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX4 510.
34%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 30226
34%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR XII2 6064.
34%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Rautell, E. F.
JR 45950
34%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 26091
34%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
JR 41079
34%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Mäklin, Ritva
SKVR XII2 5492.
34%
1898
Peräpohjola — Alatornio
Kuijala, Selma
SKVR XII2 6074.
33%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 509.
33%
1903
Häme — Lammi
Alho, K. E.
SKVR III3 4534.
33%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR XIV 2420.
33%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR IX4 527.
33%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR IX4 948.
31%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR III3 4540.
31%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR III3 4529.
31%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4504.
31%
1884
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR XII2 6039.
30%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 650.
30%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4512.
30%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
JR 30208
30%
1930
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kujala, Lauri
SKVR XII2 6054.
30%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR XI 987.
29%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR IV3 4478.
29%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4530.
29%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR X2 3689.
29%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
SKVR V2 2613.
28%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
JR 65878
28%
1936
Etelä-Savo — Puumala
Rantalainen, Tuomas
SKVR V3 1296.
28%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR VI2 4493.
28%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
SKVR VI2 7351 a.
27%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR VII4 loitsut 2631.
27%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR IX4 528.
27%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 532.
27%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR VI2 4500.
27%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 29166
26%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6040.
26%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 39332
26%
1927
Keski-Suomi — Konginkangas
Leskinen, Eino
SKVR XI 1226.
26%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vaissi, Emil
SKVR XII2 6087.
26%
1922
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6090.
26%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 534.
26%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR I4 818.
25%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR VI2 4534.
25%
1880
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Räihä, Antti
SKVR V2 2612.
25%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XII2 6091.
25%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76140
25%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR XI 996.
25%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VII4 loitsut 2625.
24%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 4498.
24%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
SKVR XII2 6096.
24%
1881
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
JR 18953
23%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR VI2 4546.
23%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
SKVR XII2 8662.
23%
1917
Kainuu — Kuusamo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 504.
23%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR IV3 4477.
22%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR IX4 511.
22%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR XII2 4870.
22%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX3 1232.
22%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
SKVR VI2 4515.
22%
1898
Etelä-Savo — Rantasalmi
Ahonen, Severi
SKVR XII2 6092.
22%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 995.
21%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR V2 2610.
21%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VII4 loitsut 2616.
21%
1892
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Ollilainen, P.
SKVR VI2 7238.
21%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
JR 79204
21%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
JR 27510
20%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR IX3 652.
20%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
SKVR VI2 5392.
20%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR XII2 8657.
19%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 66586
19%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII2 6073.
18%
1891
Kainuu — Suomussalmi
Niiranen, Lauri
SKVR XII2 6047.
18%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR IX4 508.
18%
1896
Keski-Suomi — Laukaa
Räisänen, Juho
SKVR I4 878.
18%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR V2 2611.
18%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
JR 22064
17%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kansanen, Eero
SKVR VII4 loitsut 2601.
17%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Polén, R.
SKVR I4 872.
16%
1887
Viena — Uhtua
Jalkanen, Juho
SKVR IX4 425 a.
16%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR VI1 3780.
16%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
JR 06666
16%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
SKVR XII2 4848.
16%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2613.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 06540
15%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
SKVR XII2 6100.
15%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2597.
15%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
JR 79449
15%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino
SKVR V2 2609.
15%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VII5 Metsäs. 260.
14%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Säfsnäs
Gottlund, K. A.
SKVR XII2 6079.
14%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VI2 4531.
14%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR IX4 519.
14%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7294.
14%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
SKVR VII4 loitsut 2623.
14%
1891
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Hakulinen, J. H.
SKVR VII4 loitsut 2634.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7279.
14%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
JR 71430
14%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR VII5 Metsäs. 268.
13%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR VI2 4544.
13%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ignatius, K.
SKVR VII4 loitsut 2667.
13%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4503.
13%
1890
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vidbom, K. V.
SKVR X2 3691 α.
13%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR VI2 4548.
12%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII3 9363.
12%
1889
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Saari, Oskari
SKVR VII4 loitsut 2617.
12%
1911
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Manninen, Ilmari
SKVR IX4 535.
12%
1888
Keski-Suomi — Rautalampi
Vallin, E. V.
SKVR IX4 645.
12%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4495.
12%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR IX3 1268.
11%
1893
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR XII2 6094.
11%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX4 522.
11%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
SKVR IV3 4475.
11%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR IX4 521.
11%
1886
Keski-Suomi — Viitasaari
Laitinen, G.
SKVR VII4 loitsut 2607.
10%
1920
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
JR 31268
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kähmi, Martta
JR 59852
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
JR 82294
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR XII2 6093.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny