SKVR VI2 7478 ε.
67%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Hannes
SKVR XI 998.
62%
1846
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Fellman, J.
JR 53368
59%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR IX4 513.
58%
1906
Keski-Suomi — Karstula
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 25410
58%
1936
Kainuu — Ristijärvi
Keränen, Selma
SKVR XII2 6041.
58%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pirttisalo, Pasi
JR 53931
58%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 7351 a.
56%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR VI2 4547.
55%
1923
Pohjois-Savo — Iisalmi
Heikkinen, Edith
SKVR XIII3 9356.
55%
1912
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Aaltonen, Esko
SKVR XI 993.
54%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 06254
53%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 69436
53%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06130
53%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Harju, Otto
SKVR XII2 6091.
51%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6056.
51%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Rautell, E. F.
SKVR XI 991.
49%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
SKVR XI 990.
49%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 41248
48%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 67987
48%
1958
Kainuu — Säräisniemi
Roilas, Matias
SKVR IX3 513.
48%
1893
Häme — Sysmä
Jyväskylän lyseon konventti
SKVR XII2 6078.
48%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR XI 707.
47%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VI2 7273.
47%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XII2 6077.
47%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Kempele
Rautell, E. F.
SKVR XI 986.
46%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Risku, F. S.
JR 75797
46%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Sinisaari, Meeri
SKVR VI2 4529.
45%
1917
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kokkonen, Aapeli
SKVR IX4 425 b.
45%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Festen, H. ja E.
JR 30226
45%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
SKVR IX4 511.
44%
1904
Keski-Suomi — Saarijärvi
Grönblad, Kaarlo
SKVR XII2 6090.
44%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2602.
44%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Valve, Antti
SKVR IX4 507.
44%
1888
Keski-Suomi — Laukaa
Nurmio, M.
SKVR VI2 4497.
44%
1913
Etelä-Savo — Mikkeli
Hänninen, Laina
SKVR XII2 6064.
43%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Rautell, E. F.
SKVR XI 987.
43%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR VI2 4540.
43%
1815
Pohjois-Savo — Iisalmi
Arwidsson, A. I.
JR 61638
43%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR VI2 4528.
43%
1903
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tikkanen, Fredrik
SKVR IX4 506.
43%
1887
Keski-Suomi — Laukaa
Lilius, Lilli
JR 76140
42%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu; Kainuu — Sotkamo
Ståhlberg, K. J.
SKVR XII2 8662.
42%
1917
Kainuu — Kuusamo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2624.
42%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VI2 5241.
41%
1886
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Laitinen, G.
SKVR XI 988.
41%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Rasku, Antti
SKVR XI 996.
41%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VII4 loitsut 2630.
41%
1885
Pohjois-Karjala — Rautavaara
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6051.
41%
1880
Kainuu — Sotkamo
Mustakallio, Jooseppi
SKVR IX4 537.
41%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR IX3 511.
40%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VI2 4520.
40%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR XII2 5492.
40%
1898
Peräpohjola — Alatornio
Kuijala, Selma
JR 63067
39%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Raatikainen, Eelis
SKVR VI2 4549.
39%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6087.
39%
1922
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 999.
39%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR IX3 515.
38%
1891
Häme — Längelmäki
Tunkelo, E. A.
SKVR XII2 6086.
38%
1854
Peräpohjola — Kemijärvi
Murman, J. V.
SKVR IX4 505.
38%
1851
Keski-Suomi — Petäjävesi
Regnell, K. V.
JR 30208
37%
1930
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kujala, Lauri
SKVR IX4 532.
37%
1893
Keski-Suomi — Pihtipudas
Pihtiputaan kirjallinen seura
SKVR XIV 2420.
37%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XII2 6038.
37%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Reisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4502.
36%
1888
Etelä-Savo — Kangasniemi
Heideman, K. F. ja Palmroth, K. W.
SKVR IX4 523.
36%
1885
Keski-Suomi — Viitasaari
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6054.
36%
1886
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Lampinen, Olga
SKVR XII2 6074.
35%
1920
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6092.
35%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 66586
35%
1956
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR X2 3690.
35%
1899
Satakunta — Keuruu
Vaissi, Emil
SKVR XI 989.
35%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
SKVR VI2 7238.
35%
1934
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR IX4 530.
35%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XII2 6049.
35%
1890
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR XIV 2421.
34%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR VI2 4527.
34%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR VII4 loitsut 2618.
34%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 65878
34%
1936
Etelä-Savo — Puumala
Rantalainen, Tuomas
JR 18953
34%
1884
Keski-Suomi — Rautalampi
Jalkanen, Juho
SKVR VII5 Metsäs. 267.
34%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4546.
33%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
JR 26096
33%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR XII2 6097.
33%
1891
Pohjois-Pohjanmaa
Astrén, Ingrid
SKVR VII4 loitsut 2615.
33%
1902
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hyvärinen, Alex
SKVR XII2 6045.
33%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4519.
32%
1887
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Langinen, Johan
SKVR XII2 6053.
32%
1893
Kainuu — Kuhmo
Ikonen, P.
SKVR XI 995.
32%
1911
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Penttala, Viljo
SKVR VI2 4512.
32%
1889
Etelä-Savo — Juva
Fabritius, Elin
SKVR VI2 4532.
31%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIV 2334.
31%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 22064
31%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Kansanen, Eero
SKVR XI 1226.
31%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Vaissi, Emil
SKVR VI2 4530.
31%
1925
Pohjois-Savo — Pielavesi
Rytkönen, Ahti
SKVR VI2 4496.
31%
1914
Etelä-Savo — Mäntyharju
Weilin, Ebba
SKVR X2 3689.
31%
1910
Satakunta — Multia
Karhumäki, U.
JR 39276
30%
1947
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Leppänen, Paavo
SKVR XI 1481.
30%
1871
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Aspelin, J. R.
SKVR VI2 4534.
30%
1880
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Räihä, Antti
SKVR IX4 533.
30%
1892
Keski-Suomi — Hankasalmi
Oksanen, J. G.
SKVR XII2 7294.
30%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
JR 06666
30%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
SKVR IX4 948.
30%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR XII2 6052.
30%
1881
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR XII2 6061.
30%
1881
Kainuu — Paltamo
Meriläinen, Heikki
SKVR XII2 6101.
29%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 42687
29%
1936
Pohjois-Karjala — Joensuu
Merikoski, Oskari
SKVR IX4 534.
29%
1882
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aukusti
SKVR VI2 5392.
29%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII4 loitsut 2632.
29%
1892
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR VII4 loitsut 2631.
29%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
SKVR IX4 526.
29%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6040.
28%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 8657.
28%
1917
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 31203
28%
1935
Etelä-Savo — Mikkeli
Kääriäinen, Mari
SKVR IX3 510.
28%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
SKVR XII2 6042.
28%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3780.
28%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Snellman, Sofia
JR 26091
28%
1954
Kainuu — Puolanka
Kittelä, Tuovi
SKVR XII2 6079.
28%
1883
Kainuu — Kuusamo
Laitinen, G.
JR 71780
28%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
SKVR XIII3 9363.
28%
1889
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Saari, Oskari
SKVR IX4 528.
27%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
JR 27510
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XI 876.
27%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Matilainen, Taavi
SKVR IX4 512.
27%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 7280.
27%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Rautell, E. F.
SKVR XII2 6039.
27%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XI 1178.
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
SKVR VI2 4498.
27%
1908
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 29166
27%
1884
Kainuu — Säräisniemi
Krohn, Kaarle
SKVR XI 717.
27%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Matilainen, Taavi
SKVR V3 1296.
27%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Neovius, A. D.
SKVR IX4 510.
27%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VI2 4516.
27%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 79204
27%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, August
JR 71430
27%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR III3 4534.
27%
1910
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
SKVR IX3 516.
26%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR XII2 6073.
26%
1891
Kainuu — Suomussalmi
Niiranen, Lauri
SKVR VI2 7478.
26%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX4 509.
26%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VII4 loitsut 2616.
26%
1892
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Ollilainen, P.
JR 59449
25%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Petrov, Vilho
SKVR VI2 4495.
25%
1891
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kytö, A.
SKVR V2 2613.
25%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4515.
25%
1898
Etelä-Savo — Rantasalmi
Ahonen, Severi
JR 39806
25%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
SKVR VII5 Metsäs. 222.
25%
1885
Metsäsuomalaisten alue — Nyskoga
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2611.
24%
1894
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Alava, Vihtori
SKVR VI2 4494.
24%
1858
Etelä-Savo — Mäntyharju
Ahlman, F. F.
SKVR IX3 1233.
24%
1914
Häme — Tuulos
Roos, T. I.
SKVR VII4 loitsut 2607.
24%
1920
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Salminen, Väinö
SKVR IX4 504.
24%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
SKVR XIV 2335.
24%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 06540
24%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Hautala, Jouko
JR 79446
24%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 84097
24%
1958
Kainuu — Kajaani mlk
Väisänen, Matti
SKVR XIII3 9358.
24%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Laiho, Lauri
SKVR VI2 4531.
24%
1895
Pohjois-Savo — Pielavesi
Räisänen, Juho
SKVR IX3 1238.
23%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VI1 4001.
23%
1885
Pohjois-Savo — Pielavesi
Krohn, Kaarle
SKVR V2 2610.
23%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
SKVR VII4 loitsut 2612.
23%
1885
Pohjois-Karjala — Kitee
Varonen, Matti
JR 23552
23%
1950
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Karppinen, Kyllikki
SKVR III3 4540.
23%
1891
Länsi-Inkeri — Soikkola
Alava, Vihtori
SKVR VI2 7196.
22%
1898
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 71458
22%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR XII2 4848.
22%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI2 4493.
22%
1891
Etelä-Savo — Suomenniemi
Kytö, A.
SKVR XII2 6082.
22%
1893
Peräpohjola — Simo
Qvickström, L.
SKVR VI2 4548.
22%
1885
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 3697.
22%
1887
Etelä-Savo — Puumala
Savokarjalainen Osakunta
SKVR I4 818.
22%
1839
Viena — Kontokki
Castrén, M. A.
SKVR IX4 658.
22%
1885
Keski-Suomi — Pihtipudas
Krohn, Kaarle
SKVR XII2 6094.
21%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22334
21%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 30365
21%
1956
Pohjois-Savo — Maaninka
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XII2 4870.
21%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6096.
21%
1881
Pohjois-Pohjanmaa
Meriläinen, Heikki
SKVR VI2 4544.
21%
1885
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ignatius, K.
SKVR IX4 650.
21%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4504.
21%
1884
Etelä-Savo — Haukivuori
Hynninen, O.
SKVR XII2 6088.
20%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 07453
20%
1935
Häme — Kärkölä
Heino, Arvo
JR 39332
20%
1927
Keski-Suomi — Konginkangas
Leskinen, Eino
SKVR XII2 6967.
20%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
SKVR XII2 7279.
20%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 527.
20%
1890
Keski-Suomi — Pihtipudas
Gummerus, J. ja Ranni
SKVR XII2 6100.
20%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53301
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR VII5 Metsäs. 270.
20%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Södra Finnskoga
Salminen, Väinö
SKVR X2 3691 α.
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Alanen, Viljo
SKVR XI 883.
19%
1880
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tanner, Tuomas
SKVR XI 875.
19%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VII4 loitsut 2621.
19%
1885
Pohjois-Karjala — Kaavi
Krohn, Kaarle
JR 71426
18%
1943
Aunus — Vieljärvi
Saarto, Maila
SKVR XII2 6093.
18%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 6047.
18%
1888
Kainuu — Sotkamo
Ollilainen, P.
SKVR IX3 1218.
18%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
SKVR IX4 519.
17%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4500.
17%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VII4 loitsut 2137.
17%
1909
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Niemi, A. R.
SKVR IX3 652.
17%
1909
Häme — Lammi
Korpinen, Paavo
SKVR V2 2612.
17%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Saxbäck, Fr. A.
SKVR IX3 1236.
17%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR IX4 664.
17%
1885
Keski-Suomi — Keitele
Krohn, Kaarle
SKVR III3 4529.
17%
1891
Länsi-Inkeri — Narvusi
Alava, Vihtori
SKVR IV3 4478.
17%
1906
Keski-Inkeri — Liissilä
Salminen, Väinö
SKVR XII2 6083.
16%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII4 loitsut 2617.
16%
1911
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Manninen, Ilmari
SKVR XII2 6089.
16%
1904
Peräpohjola — Kittilä
Salminen, Väinö
JR 72589
15%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2625.
15%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
SKVR VII5 Metsäs. 268.
15%
1905
Metsäsuomalaisten alue — Östmark
Salminen, Väinö
SKVR XI 983.
15%
1888
Etelä-Pohjanmaa
Nurmio, M.
SKVR I4 878.
15%
1888
Viena — Pistojärvi
Meriläinen, Heikki
SKVR X2 3688.
15%
1903
Satakunta — Eräjärvi
Tyyskä, J.
JR 66144
15%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Rantasalo, V.
SKVR VII4 loitsut 2622.
15%
1885
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 535.
14%
1888
Keski-Suomi — Rautalampi
Vallin, E. V.
SKVR VII4 loitsut 2634.
14%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
JR 59852
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pohjanvalo, Pekka
SKVR IX4 645.
13%
1884
Keski-Suomi — Karstula
Krohn, Kaarle
SKVR VI2 4175.
13%
1886
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR IX3 498.
13%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
JR 16935
13%
1947
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Hämeen Museo
SKVR X2 3282.
13%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
SKVR V2 2609.
13%
1917
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Räikkönen, Eino
JR 63735
13%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
SKVR XIII3 8967.
13%
1915
Etelä-Karjala — Rautu
Paavilainen, Albert
SKVR VII4 loitsut 2608.
13%
1890
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Riikonen, J.
SKVR IX4 521.
13%
1886
Keski-Suomi — Viitasaari
Laitinen, G.
SKVR VII5 Metsäs. 260.
12%
1817
Metsäsuomalaisten alue — Säfsnäs
Gottlund, K. A.
SKVR IX4 508.
12%
1896
Keski-Suomi — Laukaa
Räisänen, Juho
SKVR IX4 517.
12%
1884
Keski-Suomi — Kivijärvi
Krohn, Kaarle
SKVR IX4 425 a.
12%
1889
Keski-Suomi — Hankasalmi
Manninen, W.
SKVR VII4 loitsut 2601.
12%
1847
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Polén, R.
SKVR X2 3328.
12%
1931
Satakunta — Parkano
Pohjankanervo, T.
SKVR IX3 1239.
12%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR X2 3330.
11%
1931
Satakunta — Kihniö
Pohjankanervo, T.
JR 65694
11%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Räisä, K.
SKVR XIV 2333.
11%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR IX3 1268.
11%
1893
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR VII4 loitsut 2597.
11%
1884
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Basilier, Hj.
JR 13181
11%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 9383.
11%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR VII4 loitsut 2604.
11%
1906
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Niemi, A. R.
SKVR IX4 522.
10%
1890
Keski-Suomi — Viitasaari
Moisio, Otto
KR 43:205
10%
1880
Uusimaa — Helsinki
Lönnrot, Elias
SKVR X2 3297.
10%
1897
Satakunta — Ikaalinen
Soutio, K. J.
SKVR XII2 6080.
10%
1904
Peräpohjola — Tervola
Salminen, Väinö
SKVR II 1019.
10%
1909
Aunus — Porajärvi
Salminen, Väinö
SKVR VII4 loitsut 2614.
10%
1887
Pohjois-Karjala — Kitee
Hannikainen ja Vinter
SKVR IV3 4475.
10%
1893
Keski-Inkeri — Tyrö
Putkonen, Pekka
SKVR X2 4600.
10%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII3 8899.
10%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Laiho, Lauri
JR 82294
10%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino