SKVR XII1 1038.
68%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78103
67%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 25467
65%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
SKVR VII2 3366.
65%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Salminen, Väinö
JR 39909
64%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
SKVR IX1 2068.
64%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 60737
64%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 63592
64%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 68904
64%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Ryyppö, Aulis
JR 78062
64%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78138
64%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78143
64%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 83471
64%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
JR 42660
64%
1962
Satakunta — Pori
Meri, Kaisa
JR 06917
63%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR XIII2 5066.
63%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
SKVR VI1 1061.
63%
1914
Etelä-Savo — Sulkava
Toivonen, Yrjö
JR 08597
63%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 78440
62%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 71737
62%
1962
Etelä-Karjala — Johannes
Sairanen, Ida
JR 78337
62%
1956
Etelä-Karjala — Jaakkima
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2666.
62%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR X1 435.
62%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 82715
62%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 59266
61%
1962
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pesonen, Eeva
JR 67108
61%
1966
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
JR 76561
61%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
JR 78050
61%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78365
61%
1956
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Sääski, Sylvi
JR 64660
61%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 83796
61%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
JR 48710
61%
1953
Etelä-Savo — Lappee
Paarmo, Maire
SKVR VII2 3367.
61%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIII2 5068.
61%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 18866
60%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
SKVR VI1 1058.
60%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XII1 1028.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57574
60%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19487
60%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 60879
60%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 62084
59%
1949
Uusimaa — Kymi
Pöyhönen, Martti
SKVR VIII 2659.
59%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR IX1 2056.
59%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1039.
59%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1041.
59%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09010
59%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 34727
59%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Aili
JR 55619
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56075
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57943
59%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61640
59%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 65347
59%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69327
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73641
59%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78106
59%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 65759
59%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 24104
59%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kaukonen, Väinö
JR 77150
59%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 60948
58%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63370
58%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 63392
58%
1938
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63594
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 66908
58%
1936
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 30278
58%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Kuninkaanniemi, Aino
JR 50550
58%
1954
Etelä-Savo — Juva
Paronen, Aili
JR 56451
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71758
58%
1948
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
JR 08739
58%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 78459
58%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
SKVR XIII4 11180.
57%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 68987
57%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 09303
57%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
SKVR XIV 360.
57%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 22285
57%
1937
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Kantola, Kaisa
JR 29853
57%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Kuikka, Lauri
JR 70167
57%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6616.
57%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 75707
56%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 26635
56%
1958
Etelä-Savo — Heinävesi
Koistinen, Liisa
JR 66522
56%
1936
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 63168
56%
1962
Etelä-Savo — Ruokolahti
Raijas, Reino
JR 56012
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26338
56%
1957
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
SKVR IX1 2069.
56%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 68713
56%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
JR 78084
56%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR XIV 366.
56%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 79497
56%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 64018
55%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 75612
55%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 80960
55%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 19221
55%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 27448
55%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 53204
55%
1962
Uusimaa — Mäntsälä
Peltomäki, Anneli
JR 40985
55%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 84429
54%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 71857
54%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
SKVR VIII 4816.
54%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 26187
54%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
JR 56475
54%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70047
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06416
54%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 64148
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 23541
54%
1950
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Karppinen, Kyllikki
JR 64146
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2655.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 07718
53%
1965
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Helenius, Mirjam
JR 35880
53%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 00646
53%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Airikka, Lauri
JR 55979
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2657.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 4813.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4815.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 24891
52%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 26117
52%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 69780
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 53163
52%
1912
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Pelkonen, Martta
SKVR XII1 1033.
52%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1068.
52%
1924
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 24869
52%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
JR 82713
51%
1962
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 69614
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56058
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 365.
51%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56890
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69265
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70106
51%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2065.
51%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 69988
51%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6619 a.
51%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR IX1 2060.
51%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 2654.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2656.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2643.
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX1 2062.
50%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR XII1 1049.
50%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 349.
50%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 363.
50%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 03757
50%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 35811
50%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Lauri
JR 35852
50%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
JR 67536
50%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 39935
50%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Liukkonen, Väinö
SKVR VI1 1057.
50%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR VIII 2638.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 79604
50%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
JR 03753
50%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
SKVR VIII 2653.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2660.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 1039 α.
50%
1916
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16744
50%
1944
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36488
50%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Laine, Elli
JR 53174
50%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
JR 64147
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70349
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70597
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2647.
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 42360
49%
1937
Etelä-Savo — Ristiina
Matilainen, Martti
JR 04345
49%
1921
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Haapasalo, Jalmari
SKVR VIII 2641.
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1021.
49%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 83873
49%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR IX1 2067.
49%
1913
Häme — Heinola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 64037
49%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 35018
49%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Laatikainen, Antti
JR 73855
49%
1962
Pohjois-Karjala — Lieksa
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX2 239.
48%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 347.
48%
1935
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
JR 44699
48%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
SKVR VIII 2646.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4818.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4819.
48%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
JR 77004
48%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VIII 2649.
48%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
JR 00101
48%
1937
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR XIV 355.
48%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Koskinen, Nanny
SKVR IX2 241.
48%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
JR 35618
48%
1937
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Aili
JR 75144
48%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 27329
47%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 56073
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00625
47%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
SKVR IX1 2066.
47%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
JR 69877
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60719
47%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR XIV 353.
47%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR VIII 2639.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2644.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43703
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 26029
47%
1954
Keski-Suomi — Kannonkoski
Kinnunen, Pekka
JR 31528
47%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Kärki, Frans
JR 07480
47%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 70756
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2627.
46%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2629.
46%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 78118
46%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 49742
46%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 78132
46%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 26807
46%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
SKVR XII1 1025.
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08839
46%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 08390
46%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 56472
46%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 369.
46%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 4814.
46%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 2064.
46%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XII1 1043.
46%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64174
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16493
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62901
46%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 23872
45%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 79805
45%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR XII1 1020.
45%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 70865
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6618.
45%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR XII1 1029.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1042.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78013
45%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 61299
45%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
SKVR VIII 2658.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIV 352.
45%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11179.
45%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 65792
45%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
JR 69478
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2661.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 23509
45%
1962
Etelä-Savo — Sulkava
Karppinen, Helmi
SKVR XII1 1036.
45%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27594
44%
1950
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Korhonen, Sirkka
SKVR X1 435 β.
44%
1924
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1048.
44%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55778
44%
1920
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3368.
44%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 29896
44%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 26005
44%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 39599
44%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 46039
44%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VIII 4831.
44%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 07086
44%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Heikkinen, Maija
JR 70710
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28822
44%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Nelly
JR 09219
44%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
JR 08825
44%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 74774
44%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR IX1 2063.
44%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
JR 69800
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19421
43%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 25424
43%
1962
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Kerminen, Emil
JR 55695
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1032.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4817.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 19988
43%
1938
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 13257
43%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61497
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
SKVR VIII 2648.
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR IX2 244.
42%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 27049
42%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
SKVR II 567.
42%
1909
Aunus — Repola
Salminen, Väinö
SKVR VII2 3370.
42%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
JR 64173
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69824
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70228
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5070.
42%
1934
Etelä-Karjala — Antrea
Haltsonen, Sulo
JR 75559
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Siivonen, Martti
SKVR XII1 1034.
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27545
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 56393
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57517
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70080
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 34650
42%
1953
Etelä-Savo — Juva
Kärkkäinen, Elma
JR 76077
42%
1962
Satakunta — Lempäälä
Sonkasalo, Yrjö
JR 70633
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70658
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 61783
41%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 00172
41%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
SKVR VIII 2642.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47714
41%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 61067
41%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63772
41%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2650.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2668.
41%
1912
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Kallio, Niilo
SKVR XIV 351.
41%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR VI1 1066.
41%
1933
Pohjois-Savo — Leppävirta
Haavio, Martti
JR 73759
41%
1960
Etelä-Karjala — Vahviala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 2635.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 37021
41%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
SKVR VI1 1060.
41%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
SKVR VIII 2664.
40%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR X1 434.
40%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
SKVR XIII4 11170.
40%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 03463
40%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 71925
40%
1953
Kainuu — Puolanka
Salminen, Aarne
JR 69455
40%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2665.
40%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR XII1 1040.
40%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 45912
40%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR XIII2 5069.
40%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 61609
40%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
JR 00122
40%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
SKVR VI1 1070.
39%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
JR 78048
39%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 26794
39%
1937
Keski-Suomi — Uurainen
Kolehmainen, Ville
SKVR XIII4 11173.
39%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1030.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76365
39%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR IX2 243.
39%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
SKVR VIII 2645.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56941
39%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61745
39%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 05692
39%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Halonen, Yrjö
JR 57498
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1022.
38%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 65835
38%
1962
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 10036
38%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 43418
38%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 34544
38%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR VIII 2640.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69525
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 3369.
38%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XII1 1026.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70521
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2058.
38%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 1045.
38%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2669.
38%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR XIV 359.
37%
1921
Uusimaa — Tuusula
Nieminen, Julia
SKVR VIII 2637.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 41192
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 03431
37%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 65947
37%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67561
37%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 67954
37%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
SKVR VIII 2625.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 19101
37%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
JR 45857
37%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 09757
37%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
JR 27994
37%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
SKVR VIII 2662.
37%
1922
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Nyyrikki, Ella
SKVR XIII4 11176.
37%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 43014
37%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
JR 61187
36%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VI1 1067.
36%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 76039
36%
1956
Etelä-Karjala — Viipuri
Somerkorpi, Seija
SKVR VI1 1013.
36%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6619.
36%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR XIII4 11171.
36%
1936
Etelä-Karjala — Terijoki
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 46553
36%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Ojala, Katri
JR 44610
35%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 27418
35%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
JR 20966
35%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio; Pohjois-Karjala — Joensuu; Pohjois-Karjala — Nurmes
Kallio, Alma
JR 56495
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09307
35%
1962
Häme — Orimattila
Huisko, Aino
JR 40178
35%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Lonkainen, Arvi
JR 79876
34%
1936
Kainuu — Sotkamo
Tolonen, Kaisa
SKVR XIV 364.
34%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 59344
34%
1962
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 75527
34%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
SKVR XIII4 11172.
34%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
SKVR X1 436.
34%
1909
Satakunta — Honkajoki
Kallio, V. J.
JR 80309
34%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 18667
34%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
SKVR IX2 240.
34%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
JR 64661
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 61603
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 31082
33%
1962
Kainuu — Ristijärvi
Kuvaja, Helli
JR 77022
33%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 70454
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 54200
33%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR VII2 3372.
33%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR VI1 1015.
33%
1908
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Lönnbohm, O. A. F.
JR 80022
33%
1962
Etelä-Karjala — Hiitola
Tontti, Alma
SKVR VII2 3373.
33%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 78049
33%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 37796
33%
1961
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Lappalainen, Eino
JR 19103
32%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
SKVR IX2 242.
32%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
SKVR VI2 6592.
32%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 2080.
32%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 50478
32%
1964
Peräpohjola — Tervola
Palosaari, Selina
JR 56437
32%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2633.
32%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 1047.
32%
1913
Satakunta — Lempäälä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 354.
32%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26390
32%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
JR 04428
31%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
JR 57376
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60220
31%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 78115
31%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 27216
31%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 56017
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56371
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21280
31%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 1024.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1027.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5064.
31%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR VI1 1064.
31%
1884
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kinnunen, A.
JR 48451
31%
1956
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 57303
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR I3 1796.
30%
1904
Viena — Kontokki
Niemi, A. R.
JR 22756
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 71325
30%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
SKVR IX1 2057.
30%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 62192
30%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 65818
30%
1961
Etelä-Karjala — Koivisto
Ranta, Helmi
JR 45952
30%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 77190
30%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 71759
30%
1948
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
SKVR XII1 1035.
30%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65356
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22550
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR IX1 2097.
30%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 395.
30%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XII1 459.
30%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 06805
30%
1936
Etelä-Savo — Kangaslampi
Hedman, Helmi
JR 62732
30%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 994.
29%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR X1 435 α.
29%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79926
29%
1962
Pohjois-Savo — Kuopio
Tolonen, Saimi
JR 10320
29%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81758
29%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 38020
28%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 82118
28%
1937
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
JR 53835
28%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 30280
28%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Kuninkaanniemi, Aino
JR 23382
28%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karjalainen, Elin
JR 06755
28%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Havia, Katri
JR 08259
28%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Hiltunen, Jaakko
SKVR VI1 1069.
28%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR XII1 1044.
28%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10158
28%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 992.
27%
1914
Etelä-Savo — Sulkava
Toivonen, Yrjö
JR 27322
27%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 47904
27%
1962
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Ollila-Julin, Aino
SKVR XII1 1031.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1046.
27%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79949
27%
1954
Kainuu — Puolanka
Tolonen, V. R.
SKVR XIV 399.
27%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 514.
27%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 27430
27%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
JR 09543
27%
1962
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Huttunen, Tyyne
JR 06288
27%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 61746
27%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
SKVR VI1 1063.
26%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 70429
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1023.
26%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
SKVR XIII4 11184.
26%
1936
Etelä-Karjala — Parikkala
Nokelainen, Ida
JR 73998
26%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
SKVR VIII 2632.
26%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII2 5065.
26%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 09206
26%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
JR 84367
26%
1967
Satakunta — Karkku
Äärinen, Aino
SKVR VI2 6809.
26%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIII4 11405.
26%
1937
Etelä-Karjala — Heinjoki
Helaharju, Juho
JR 13270
26%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 2732.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIV 361.
26%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 05687
26%
1959
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Halonen, Niilo
JR 63436
26%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 05693
26%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Halonen, Yrjö
JR 69698
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78632
26%
1954
Etelä-Savo — Kerimäki
Tarvajärvi, Selma
SKVR XIII4 11174.
26%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
JR 41531
26%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 71610
26%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Saastamoinen, Mauri
JR 69335
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73643
26%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIV 358.
25%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 16343
25%
1943
Satakunta — Kuhmalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR I4 2294.
25%
1918
Viena — Uhtua
Salminen, Väinö
JR 19420
25%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 65178
25%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 83963
25%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Väänänen, Jorma
JR 82277
25%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
SKVR VI1 1065.
25%
1933
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 350.
25%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VIII 2630.
25%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2631.
25%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XIII2 5063.
25%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 2628.
25%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XIII4 11439.
25%
1935
Etelä-Karjala — Viipuri
Myllynen, Eine
JR 10218
25%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57549
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 2738.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Maaria
Marjanen, Vilho
JR 69317
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78662
25%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Teräsvuori, Konrad
SKVR VIII 2626.
24%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VI1 1059.
24%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 81205
24%
1916
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 69176
24%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 09331
24%
1962
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Huotari, Miina
JR 63558
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 06141
24%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06270
24%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XIII4 11178.
24%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 5416.
23%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR XIV 415.
23%
1915
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Lindstedt, Armas
JR 53663
23%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 39908
23%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
SKVR VIII 2624.
23%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR VII2 3411.
23%
1895
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Rytkönen, Antti
JR 60732
23%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 79055
23%
1966
Pohjois-Savo — Leppävirta
Timonen, Senni
SKVR XIII4 11175.
23%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VI2 6602 γ.
23%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR VIII 2670.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR XIV 362.
23%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 63491
23%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII2 3385.
23%
1911
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Salminen, Väinö
JR 82373
23%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 19915
23%
1936
Satakunta — Ikaalinen; Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 02337
23%
1962
Etelä-Karjala — Vahviala
Aspinen, Eemil
JR 76355
23%
1935
Pohjois-Savo — Iisalmi
Sundberg, Leo
JR 06167
23%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
JR 28280
23%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 09679
23%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
SKVR XIV 357.
23%
1902
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
SKVR XIV 423.
23%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 500.
22%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
JR 69710
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 11185.
22%
1936
Etelä-Karjala — Vahviala
Rissanen, Tyyne
JR 25279
22%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
SKVR XI 2566.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 55686
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27460
22%
1938
Etelä-Karjala — Hiitola
Korhonen, Heikki
JR 40965
22%
1962
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 20725
22%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 1060.
21%
1919
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
JR 84116
21%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Väisänen, Oskari
JR 27231
21%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 02396
21%
1960
Pohjois-Savo — Iisalmi
Auvinen, Arvi
SKVR XIV 425.
21%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 44698
21%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 70603
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25927
21%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
JR 48446
21%
1956
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 07723
21%
1965
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Helenius, Mirjam
JR 34652
21%
1953
Etelä-Savo — Juva
Kärkkäinen, Elma
SKVR VII2 3382.
21%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 59373
21%
1957
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
SKVR XIV 384.
21%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
JR 18521
21%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR XII1 1047.
21%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56883
21%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61526
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Putaala, Martti
JR 69535
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 59724
20%
1937
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Pirttilahti, Johan
SKVR IX1 2088.
20%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 2098.
20%
1904
Häme — Orimattila
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 390.
20%
1913
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 396.
20%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VII2 3733.
20%
1912
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR XIV 408.
20%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 07479
20%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
SKVR VI2 6617.
20%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 49721
20%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VI1 993.
20%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI2 6593.
20%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VII2 3389.
20%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR XIII2 5409.
20%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII2 5411.
20%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII2 5413.
20%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 18865
20%
1963
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 19222
20%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 09869
20%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho; Hämäläinen, Juho
JR 29903
20%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 59343
20%
1962
Etelä-Karjala — Kaukola
Pessi, Anna
JR 71756
20%
1948
Etelä-Karjala — Saari
Sairanen, Pentti
JR 73921
20%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sassi, Mirjam
JR 76372
20%
1959
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 79056
20%
1966
Pohjois-Savo — Leppävirta
Timonen, Senni
JR 82424
20%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 82594
20%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
SKVR XII1 1064.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 11177.
20%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 27424
20%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Korhonen, Elsa
SKVR IV3 3361.
20%
1907
Keski-Inkeri — Koprina
Salminen, Väinö
JR 27233
20%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kontunen, Alma
JR 79588
20%
1962
Pohjois-Karjala — Kitee
Toiviainen, Eino
SKVR XIV 402.
20%
1937
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
SKVR XII1 1121.
20%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 1001.
20%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 71861
20%
1962
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 74780
20%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 61588
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR VIII 2695.
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 2634.
20%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 27258
20%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koponen, Juho
SKVR X1 694.
20%
1903
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 59567
20%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Piitulainen, Toivo
JR 67997
20%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
SKVR VII2 3361.
20%
1885
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VI1 1000.
20%
1886
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VI1 1002.
20%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR VI1 1003.
20%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR VI2 6598.
20%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR VI2 6601.
20%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VII2 3383.
20%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR VII2 3391.
20%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR VII2 3396.
20%
1902
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Seppälä, Santeri
SKVR VII2 3404.
20%
1925
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
SKVR VII2 3406.
20%
1895
Pohjois-Karjala — Eno
Rytkönen, Antti
SKVR XIII4 11406.
20%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 18097
20%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Ihatsu, Aino
JR 18740
20%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Jaatinen, Elsa
JR 25925
20%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kinanen, Hilja
JR 26652
20%
1938
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 06410
20%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 06463
20%
1938
Etelä-Savo — Kerimäki
Hautala, Jouko
JR 08594
20%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 08653
20%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 08665
20%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 08824
20%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 13319
20%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16351
20%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16456
20%
1943
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30644
20%
1935
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
JR 31389
20%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 36508
20%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Laine, Elli
JR 38935
20%
1938
Pohjois-Karjala — Kitee
Leinonen, Janne
JR 40966
20%
1962
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
JR 45838
20%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niskanen, Sulo
JR 46314
20%
1931
Etelä-Savo — Sääminki
Nurmi, Toivo
JR 50560
20%
1954
Etelä-Savo — Juva
Paronen, Aili
JR 60730
20%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 61482
20%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 67123
20%
1937
Etelä-Karjala — Jääski
Reijonen, Aino
JR 76500
20%
1963
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Suomalainen, Lyyli
JR 77031
20%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 77036
20%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 78022
20%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 78107
20%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 79382
20%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 79490
20%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 79600
20%
1962
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Toiviainen, Eino
JR 79611
20%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 82507
20%
1933
Pohjois-Karjala — Kitee
Vauhkonen, Pekka
SKVR IX1 2078.
20%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
SKVR IV3 3509.
19%
1904
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
JR 34079
19%
1961
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR IX1 2071.
19%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 08660
19%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 71776
19%
1950
Kainuu — Kuusamo
Sakki, Marja-Leena
JR 26003
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
SKVR XIV 1432.
19%
1911
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 36718
19%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR IX1 2099.
19%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR XII1 1065.
18%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
SKVR XIII2 5412.
18%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 73713
18%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIII4 11499.
18%
1935
Etelä-Karjala — Kaukola
Häkli, Maria
SKVR II 583.
18%
1897
Aunus — Repola
Karttunen, Uuno
JR 03762
18%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 63590
18%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69589
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08288
18%
1928
Häme — Asikkala
Hirsikoski, Hilda
JR 28818
18%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Nelly
JR 77116
18%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR VII2 3412.
18%
1895
Pohjois-Karjala — Liperi
Rytkönen, Antti
JR 36713
18%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 40983
18%
1957
Pohjois-Karjala — Kitee
Mähönen, Eino
SKVR VII2 3681.
18%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Mikkonen, Ida
SKVR XIII2 5400.
18%
1896
Etelä-Karjala — Räisälä
Väkiparta, Eero
JR 63039
17%
1952
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Pöyhönen, Martti
JR 73460
17%
1939
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Salokannel, Tyyne
SKVR VII2 3796.
17%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR IX2 172.
17%
1887
Keski-Suomi — Rautalampi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 33604
17%
1947
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Kärki, Frans
JR 54068
17%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 28369
17%
1961
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 48363
17%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 75025
17%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 16853
17%
1944
Etelä-Savo — Ristiina
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20869
17%
1958
Satakunta — Loimaa
Kailanpää, Aarre
SKVR I3 1861.
17%
1915
Viena — Pistojärvi
Väisänen, A. O.
SKVR VIII 2667.
16%
1912
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Kallio, Niilo
JR 42637
16%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mekri, Ora
JR 18515
16%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 71567
16%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR X1 1062.
16%
1908
Satakunta — Tyrvää
Ojala, K.
JR 43492
16%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 77027
16%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR X1 921.
16%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR X1 1019.
16%
1852
Satakunta — Eura
Kahari, K. E.
SKVR VIII 2440.
16%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Iisalo, Kaarlo
SKVR XIII2 5892.
16%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 31876
16%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XIII2 5894.
16%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri
Hyttinen, K.
JR 37951
16%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
SKVR XIII4 11472.
15%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 64634
15%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 812.
15%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 59841
15%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Plattonen, Niilo
SKVR VII2 3615.
15%
1890
Pohjois-Karjala — Liperi
Hyttinen, K.
SKVR X1 1022.
15%
1890
Satakunta — Kullaa
Tuomi, Tuomas
SKVR XIII2 5887.
15%
1935
Etelä-Karjala — Rautu
Laiho, Lauri
JR 31882
15%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X1 1061.
15%
1914
Satakunta — Kiikka
Loukola, Ludvig
JR 75137
15%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR VI1 418.
14%
1893
Etelä-Savo — Joroinen
Väätänen, A.
SKVR XIII4 11408.
14%
1936
Etelä-Karjala — Parikkala
Nokelainen, Ida
JR 07102
14%
1959
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Heikkinen, Warma Kosti
JR 43506
14%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Moilanen, Toini
JR 05977
14%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR X1 791.
14%
1892
Satakunta — Noormarkku
Lindgren, Fredrik
JR 70231
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08617
13%
1962
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 83991
13%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 24879
13%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
JR 55104
13%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII4 11650.
13%
1936
Etelä-Karjala — Parikkala
Nokelainen, Ida
JR 53328
13%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR VI1 419.
12%
1903
Pohjois-Savo — Iisalmi
Ruotsalainen, Ville
JR 64098
12%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR V1 1296.
12%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Keltto
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XIII2 5067.
12%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 1063.
12%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 71038
12%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 62035
12%
1949
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 75640
12%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Silvennoinen, Vieno
SKVR XIII2 5402.
12%
1895
Etelä-Karjala — Hiitola
Heinonen, I. J.
SKVR XIII2 5890.
12%
1889
Etelä-Karjala — Sakkola
Neovius, A. D.
SKVR I3 1849.
12%
1892
Viena — Vuokkiniemi
Rautell, E. F.
SKVR IX1 2332.
12%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR VI2 6494.
12%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1835.
11%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 28372
11%
1961
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kosonen, Aino
JR 65863
11%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR XI 185.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VII2 3401.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Valtimo
Krohn, Kaarle
JR 60836
11%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pulkkinen, Hilma
SKVR I4 2269 a).
11%
1918
Viena — Vuokkiniemi
Salminen, Väinö
SKVR X1 850.
10%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR VI1 414.
10%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 48678
10%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Paajanen, Lyyli
SKVR XIII4 11652.
10%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 65865
10%
1961
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR XIV 968.
10%
1903
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
SKVR X1 743.
10%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 79684
10%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Toiviainen, Eino