SKVR XIV 639.
75%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 1056.
69%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
JR 83263
68%
1937
Etelä-Savo — Sulkava
Virta, Alma
SKVR VI2 6654.
67%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 5278.
67%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
JR 22440
66%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR IX2 123.
65%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
JR 38777
65%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Lehtimäki, Aleksi
JR 82600
65%
1956
Etelä-Karjala — Kirvu
Velling, Rauno
SKVR XIV 662.
64%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 638.
64%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR IX1 1025.
63%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR VI2 6656.
63%
1934
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1065.
63%
1913
Häme — Jämsä
Sinisalo, Anni
SKVR XIII2 5280.
63%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Laiho, Lauri
JR 10227
63%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35005
63%
1962
Keski-Suomi — Rautalampi
Laapotti, Anja
JR 39425
63%
1939
Keski-Suomi — Karstula
Liimatainen, Pauli
JR 40945
63%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Määttänen, Vieno
JR 69447
63%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69774
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69779
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69853
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70083
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70305
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70311
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70412
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77057
63%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR VI2 6660.
62%
1890
Etelä-Savo — Savitaipale
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 11333.
62%
1936
Etelä-Karjala — Vahviala
Rissanen, Tyyne
SKVR XIII2 5306.
62%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 69321
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69355
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6653.
62%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 09015
62%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
SKVR IX1 1022.
61%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 1050.
61%
1913
Häme — Orimattila
Hardén, Arthur
SKVR XIII2 5274.
61%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 668.
61%
1925
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67605
61%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIV 643.
61%
1937
Uusimaa — Artjärvi
Eerola, Edvard
JR 25469
61%
1965
Etelä-Karjala — Koivisto
Kerminen, Emil
SKVR VIII 1884.
61%
1892
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
SKVR IX1 1051.
61%
1892
Häme — Iitti
Hildén, A.
SKVR IX1 1006.
61%
1914
Häme
Hämäläis-Osakunta
SKVR XIII2 5273.
61%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
SKVR XIV 647.
61%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
SKVR IX1 1018.
61%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR IX2 127.
61%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 633.
60%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 32834
60%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 59400
60%
1957
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Pessinen, Eeva
SKVR VI2 6651.
60%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6658.
60%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
JR 62815
60%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
SKVR VII2 3566.
60%
1913
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Tuokko, M.
SKVR IX1 1030.
60%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 1048.
60%
1888
Häme — Orimattila
Jakobson, A. V.
SKVR IX1 1061.
60%
1888
Häme — Luhanka
Lilius, Lilli
SKVR XIV 654.
60%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 661.
60%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
SKVR XIV 674.
60%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 09115
60%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Hongisto, Tyyne
JR 51585
60%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53269
60%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 66017
60%
1955
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 67889
60%
1936
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Rissanen, Tyyne
JR 17030
59%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
SKVR XI 2529.
59%
1870
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Aspelin, J. R.
SKVR VI2 6649.
59%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1067.
59%
1908
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
SKVR IX1 1068.
59%
1913
Häme — Korpilahti
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 126.
59%
1914
Keski-Suomi — Sumiainen
Häyrinen, Kalle
JR 19098
59%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
JR 00626
59%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 40814
59%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 45856
59%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 45910
59%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 64650
59%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70555
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75524
59%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
JR 76747
59%
1937
Pohjois-Savo — Leppävirta
Sääski, Sylvi
SKVR XI 86.
59%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 23860
59%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 05660
58%
1957
Häme — Asikkala
Halme, Wilhelmina
JR 01001
58%
1889
Keski-Suomi — Saarijärvi
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1054.
58%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
SKVR IX2 121.
58%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX2 136.
58%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
JR 23737
58%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 70343
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70446
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI2 6659.
58%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR XIV 659.
58%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 30603
58%
1962
Etelä-Savo — Joutseno
Kutila, Elsa
SKVR IX1 1053.
58%
1914
Häme — Iitti
Groundstroem, Kalervo
JR 65754
58%
1962
Satakunta — Pihlajavesi
Raivio, Lempi
JR 66834
58%
1967
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR VI1 1185.
58%
1889
Etelä-Savo — Lappee
Kemppi, A.
SKVR IX1 1059.
58%
1912
Häme — Hartola
Vihervaara, Eemeli
JR 16827
58%
1944
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75081
58%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR X1 703.
58%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
JR 80452
58%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 671.
57%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 70649
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77028
57%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1026.
57%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 69491
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 84434
57%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
SKVR VI1 1201.
57%
1890
Etelä-Savo — Ristiina
Tuomala, J. E.
SKVR VI1 1184.
56%
1891
Etelä-Savo — Savitaipale
Jäkälä, Juho
SKVR IX2 131.
56%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIII2 5296.
56%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 07408
56%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 39657
56%
1935
Häme — Lahti
Lindsten, Juho
JR 62504
56%
1950
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
JR 68978
56%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 69288
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69385
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69629
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69802
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69854
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70706
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70790
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70814
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77043
56%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
SKVR XI 93.
56%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 16394
56%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06893
56%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 23892
56%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 66040
56%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
SKVR IX1 1049.
56%
1906
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIII2 5303.
56%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 634.
56%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 33110
56%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XIV 635.
56%
1903
Uusimaa — Elimäki
Kujala, Antti
JR 53827
56%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 73717
56%
1951
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 24932
56%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR IX2 135.
56%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
SKVR XIV 672.
56%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 39869
56%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 19408
56%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 69646
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75605
55%
1953
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Siltamäki, Markus
JR 17172
55%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 23896
55%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR IX1 1040.
55%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR XIV 663.
55%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 61910
55%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 21929
55%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Kaltiala, J. P.
JR 07038
55%
1923
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 46307
55%
1937
Etelä-Savo — Taipalsaari
Nurmi, Toivo
JR 69537
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1069.
55%
1913
Häme — Korpilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 70541
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1044.
55%
1914
Häme — Asikkala
Groundstroem, Kalervo
SKVR VI1 1222.
54%
1909
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Tikkanen, Eino
SKVR IX2 132.
54%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR IX1 1027.
54%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 62902
54%
1952
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Pöyhönen, Martti
JR 79045
54%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Timonen, Senni
SKVR VI1 1190.
54%
1914
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
SKVR IX2 128.
54%
1913
Keski-Suomi — Konginkangas
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIII2 5284.
54%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 02340
54%
1962
Etelä-Karjala — Vahviala
Aspinen, Eemil
JR 48718
54%
1953
Etelä-Savo — Lappee
Paarmo, Maire
JR 49658
54%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49711
54%
1956
Etelä-Savo — Savitaipale
Paavolainen, Oma Martti
JR 67782
54%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Rikkilä, Toivo
SKVR VI1 1187.
54%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 1024.
54%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
JR 44705
54%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
SKVR VII2 3586.
54%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR XIV 619.
54%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR IX1 1058.
54%
1909
Häme — Hartola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XII1 687.
54%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR XIV 625.
54%
1915
Uusimaa — Anjala
Blomqvist, Erkki
JR 16011
54%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17413
54%
1914
Uusimaa — Kymi
Häyrinen, Kalle
JR 40878
54%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Lyytikäinen, Veikko
JR 51570
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51572
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51573
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 54871
54%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 64943
54%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 67550
54%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 70779
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1029.
53%
1886
Häme — Koski Hl
Leino, A.
JR 83930
53%
1935
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Väänänen, Jorma
SKVR VI1 1214.
53%
1933
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6665 β.
53%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR IX2 122.
53%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 125.
53%
1913
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 617.
53%
1935
Uusimaa — Kotka
Tirronen, Uuno
SKVR XIV 667.
53%
1937
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
JR 19109
53%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Jalkanen, Yrjö
JR 16706
53%
1944
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37073
53%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 70636
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5312.
53%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VI1 1181.
53%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 39395
53%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 77010
53%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 00126
53%
1962
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 65795
53%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
SKVR IX1 1028.
52%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 640.
52%
1913
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 642.
52%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR VI1 1200.
52%
1877
Etelä-Savo — Ristiina
Koskimies, A. V.
JR 73752
52%
1960
Etelä-Karjala — Vahviala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIII2 5297.
52%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII2 5307.
52%
1934
Etelä-Karjala — Antrea
Haltsonen, Sulo
JR 62809
52%
1952
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Pöyhönen, Martti
JR 53753
52%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5302.
52%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR XII1 697.
52%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 675.
52%
1935
Uusimaa — Inkoo
Velho, Osku
SKVR VI1 1199.
52%
1904
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Lundqvist, Ingeborg
JR 01974
52%
1957
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Vilho
SKVR IX1 1036.
52%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR XIII4 11326.
52%
1937
Etelä-Karjala — Heinjoki
Helaharju, Juho
SKVR VI1 1186.
51%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 6652.
51%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6655.
51%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR VI2 6657.
51%
1890
Etelä-Savo — Joutseno
Alava, Vihtori
SKVR IX1 1041.
51%
1909
Häme — Asikkala
Koskenjaakko, Anshelm
JR 26394
51%
1935
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Eino
JR 26442
51%
1934
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
JR 03747
51%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 04314
51%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 07443
51%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 69467
51%
1932
Keski-Suomi — Rautalampi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69517
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69688
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69793
51%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69902
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69962
51%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70282
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70474
51%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70501
51%
1932
Keski-Suomi — Kannonkoski
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70520
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70741
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76567
51%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
SKVR VI1 1183.
51%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 22424
51%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 53845
51%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5285.
51%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Sonkkila, Hilja
JR 48644
51%
1936
Etelä-Savo — Anttola
Paajanen, Elma
SKVR XIII2 5283.
51%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
JR 44607
51%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
SKVR VII2 3569.
50%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 25756
50%
1957
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Kilpelä, Eeva
JR 55209
50%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Perälä, Tauno
JR 23725
50%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR XIV 637.
50%
1889
Uusimaa — Elimäki
Tyyskä, J.
JR 08309
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Hirvimäki, Aune
SKVR VI2 6650.
50%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 5295.
50%
1891
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Sirén, Signe
JR 81045
50%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
SKVR XIII2 5304.
50%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
SKVR VI1 1217.
50%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR IX2 134.
50%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Kaukoranta, Toivo
JR 24882
50%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
SKVR IX1 1031.
49%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 70803
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 1010.
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 48716
49%
1953
Etelä-Savo — Lappee
Paarmo, Maire
SKVR VI1 1182.
49%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 53479
49%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 76195
49%
1949
Etelä-Karjala — Seiskari
Stauffer, Kirsti
SKVR IX1 1060.
49%
1890
Häme — Hartola
Öfverling, J.
SKVR VI1 1195.
49%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 48730
49%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR VI1 1202.
49%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VII2 3587.
49%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR XIII4 11329.
49%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 35204
49%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
JR 27866
49%
1964
Etelä-Karjala — Muolaa
Kortemaa, Sylvi
JR 32708
49%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 70121
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70510
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 04542
49%
1933
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Haavio, Martti
SKVR IX1 1047.
48%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 23856
48%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 69574
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 62924
48%
1952
Etelä-Savo — Ristiina
Pöyhönen, Martti
SKVR XIV 608.
48%
1910
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
SKVR VI1 1218.
48%
1904
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nousiainen, V.
SKVR IX1 1066.
48%
1909
Häme — Jämsä
Kotikoski, J. W.
SKVR IX2 130.
48%
1893
Keski-Suomi — Saarijärvi
Liimatainen, A.
JR 69563
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33061
48%
1950
Etelä-Karjala — Kirvu
Kärki, Frans
JR 33305
48%
1950
Etelä-Karjala — Muolaa
Kärki, Frans
JR 69920
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70861
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 29901
48%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 69976
48%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1196.
48%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 27415
47%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
SKVR XIV 632.
47%
1920
Uusimaa — Elimäki
Hildén, Siiri
SKVR IX1 1008.
47%
1913
Häme — Akaa
Salo, Aukusti
JR 23748
47%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 69258
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10211
47%
1924
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX2 133.
47%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 665.
47%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XI 2527.
47%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VI2 6663.
47%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
JR 01015
47%
1889
Etelä-Karjala — Virolahti
Alava, Vihtori
SKVR VI1 1193.
47%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
SKVR XIV 644.
46%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIII2 5300.
46%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 40168
46%
1963
Etelä-Karjala — Koivisto
Lonka, Anni
SKVR XI 85.
46%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 1213.
46%
1915
Etelä-Savo — Savonranta
Väisänen, A. O.
SKVR XIV 666.
46%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR XIV 613.
46%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
JR 65953
46%
1953
Keski-Suomi — Viitasaari
Rantanen, Saimi
JR 73033
46%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 79809
46%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 1043.
46%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
JR 27050
46%
1962
Kainuu — Sotkamo
Komulainen, Reeta
JR 83164
46%
1945
Häme — Jämsä
Virolainen, Maria
JR 62463
46%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 50719
46%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 34991
46%
1962
Keski-Suomi — Hankasalmi
Laapotti, Anja
JR 53612
46%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 53799
46%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 670.
45%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XII1 691.
45%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti
JR 09458
45%
1922
Keski-Suomi — Vesanto
Huttunen, Alma
JR 23743
45%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 63485
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 652.
45%
1932
Uusimaa — Pukkila
Ollila, Reino
SKVR XI 87.
45%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
SKVR XIII4 11319.
45%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 70217
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 616.
45%
1937
Uusimaa — Sippola
Stenroth, Artur
SKVR XIV 641.
45%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIII2 5277.
45%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Kansanen, Erkki
JR 23886
45%
1937
Etelä-Savo — Pertunmaa
Kaukonen, Katri
JR 70139
45%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 696.
45%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 660.
45%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 10328
45%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82366
45%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 20967
44%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio; Pohjois-Karjala — Joensuu; Pohjois-Karjala — Nurmes
Kallio, Alma
JR 61663
44%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
JR 78963
44%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
SKVR XIII2 5311.
44%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VI1 1208.
44%
1921
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XIII4 11337.
44%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 5313.
44%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIV 610.
44%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 65817
44%
1961
Etelä-Karjala — Koivisto
Ranta, Helmi
JR 23866
44%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 59914
44%
1966
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Pohjasniemi, Väinö
SKVR XIII2 5298.
44%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII4 11331.
44%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 23711
44%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR VI1 1197.
43%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 68256
43%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR VI1 1207.
43%
1911
Etelä-Savo — Kangasniemi
Vallaskangas, Iida
SKVR XIII2 5256.
43%
9999
Etelä-Karjala — Rautu
Hahl, Hjalmar
SKVR XIII2 5305.
43%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 48734
43%
1954
Etelä-Savo — Luumäki
Paarmo, Maire
SKVR IX1 1015.
43%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 649.
43%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
JR 37791
43%
1962
Etelä-Karjala — Koivisto
Lankinen, Emma
JR 54731
43%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 24837
43%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 28264
43%
1905
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskinen, A. R.
JR 33243
43%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 80457
43%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 80765
43%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Tuomaala, Väinö
JR 81795
43%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
SKVR VI1 1210.
43%
1920
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI2 6662.
43%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 5270.
43%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
SKVR IX1 1052.
43%
1887
Häme — Iitti
Puttila, T.
JR 74928
43%
1953
Etelä-Karjala — Terijoki
Seppänen, Anna
SKVR XIII2 5309.
42%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 70586
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 1209.
42%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 26119
42%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
SKVR VI1 1192.
42%
1933
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohvakka, Toini
JR 63927
42%
1957
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Railonsala, Artturi
JR 79768
42%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Toivonen, Anton
SKVR VI1 1188.
42%
1933
Etelä-Savo — Lappee
Kohvakka, Toini
SKVR XIII2 5269.
42%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 29296
42%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Krohn, Kaarle
SKVR VI1 1194.
42%
1920
Etelä-Savo — Mäntyharju
Hotinen, Juho
SKVR XII1 695.
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62114
42%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62185
42%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 70030
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70322
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 618.
42%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR VI2 6665.
41%
1934
Etelä-Savo — Pieksämäki
Kohvakka, Toini
SKVR XIV 620.
41%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 603.
41%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR VI1 1205.
41%
1913
Etelä-Savo — Kerimäki
Hänninen, Laina
SKVR XIII2 5317.
41%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XII1 692.
41%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
SKVR VI1 1189.
41%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 59376
41%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Pessinen, Eeva
SKVR VI2 6665 a.
41%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR XII1 694.
41%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53197
41%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR XIV 645.
41%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 606.
41%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 68841
41%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR IX2 120.
41%
1850
Häme
Rudbäck ja Rothman
JR 09591
41%
1953
Etelä-Karjala — Kivennapa
Huurto, Pirkko
JR 61191
41%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 74996
41%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
JR 54798
41%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 623.
41%
1888
Uusimaa — Kymi
Tyyskä, J.
JR 16745
40%
1944
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40556
40%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR IX1 1064.
40%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 02163
40%
1962
Uusimaa — Artjärvi
Arlin, Kaarlo
JR 54197
40%
1937
Etelä-Karjala — Äyräpää
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 1203.
40%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
SKVR VI2 6661.
40%
1934
Etelä-Savo — Ristiina
Kohvakka, Toini
JR 78994
40%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
JR 78378
40%
1956
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Sääski, Sylvi
SKVR IX1 1042.
40%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR I3 1807.
40%
1904
Viena — Kontokki
Niemi, A. R.
SKVR XIV 641 a.
39%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 74968
39%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIV 664.
39%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 76737
39%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 68345
39%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR IX2 138.
39%
1904
Keski-Suomi — Rautalampi
Harlin, Otto
JR 39184
39%
1936
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 64138
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 656.
39%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 627.
38%
1888
Uusimaa — Anjala
Multala, M.
JR 07225
38%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
SKVR IX1 1019.
38%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR XI 2528.
38%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 64016
38%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 24899
38%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XIII4 11322.
38%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 47646
38%
1924
Häme — Jaala
Oksanen, Aino
JR 68708
38%
1929
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Rytkönen, Ahti
SKVR VI1 1212.
38%
1899
Etelä-Savo — Juva
Pasanen, T.
SKVR XIII2 5308.
38%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 09240
38%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
SKVR XII1 693.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 622.
38%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 19482
38%
1962
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 54604
38%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 09207
38%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
JR 69855
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII2 5316.
37%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 27716
37%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 66749
37%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 66770
37%
1965
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 08654
37%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 82469
37%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
JR 54862
37%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 78038
37%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
SKVR X1 707.
37%
1887
Satakunta — Lempäälä
Lindqvist, Aleksander
SKVR XII1 479.
37%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 07692
37%
1938
Satakunta — Pihlajavesi
Helakaltio, Aini
SKVR XIV 630.
37%
1903
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR XIV 624.
37%
1889
Uusimaa — Anjala
Alamäntylä, M.
SKVR VIII 1879.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
JR 73554
36%
1939
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR IX2 137.
36%
1887
Keski-Suomi — Rautalampi
Kuopion lyseon toverikunta
JR 24662
36%
1944
Viena — Kontokki
Kaukonen, Väinö
SKVR IX1 1055.
36%
1914
Häme — Iitti
Alatalo, Helmi
SKVR VI2 6664.
36%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR XII1 698.
35%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46468
35%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
SKVR IX1 1057.
35%
1887
Häme — Heinola mlk
Andersson, K. F.
JR 26817
35%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
SKVR VI2 6828.
35%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 69153
35%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 69171
35%
1958
Pohjois-Savo — Pielavesi
Saarela, Olavi
JR 24247
35%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 54333
35%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XIII2 5275.
35%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Haltsonen, Sulo
SKVR IX1 1032.
34%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 655.
34%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 69323
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80907
34%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 602.
34%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR XI 92.
34%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XIV 626.
34%
1893
Uusimaa — Anjala
Holstén, Edv.
JR 26721
34%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Kokko, Aino
SKVR XIII4 11335.
34%
1937
Etelä-Karjala — Virolahti
Korpela, Jaakko
JR 03071
34%
1937
Etelä-Savo — Mikkeli
Brofeldt, Pekka
JR 34854
34%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 25782
34%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Kilpelä, Eeva
SKVR I3 1808.
34%
1911
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73911
34%
1957
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sassi, Mirjam
SKVR XIII2 5272.
34%
1911
Etelä-Karjala — Koivisto
Vaara, V. B.
SKVR XIII4 11338.
34%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR VI1 1216.
33%
1921
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Vehviläinen, Annikki
SKVR VI1 1221.
33%
1885
Pohjois-Savo — Nilsiä
Krohn, Kaarle
JR 83961
33%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Väänänen, Jorma
SKVR XII1 688.
33%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
JR 35161
33%
1920
Uusimaa — Pukkila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XIV 628.
33%
1886
Uusimaa — Anjala
Tyyskä, J.
SKVR IX2 124.
33%
1910
Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX1 1063.
33%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
SKVR XIII2 5337.
33%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Väänänen, Jorma
JR 17093
33%
1912
Varsinais-Suomi — Maaria; Häme — Joutsa
Hänninen, Laina
SKVR XIII4 11324.
33%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 657.
33%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
JR 20585
33%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Järvinen, Matti
SKVR XIV 631.
32%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
SKVR X1 709.
32%
1907
Satakunta — Kihniö
Vegelius, Lyydia
SKVR IX2 139.
32%
1895
Keski-Suomi — Vesanto
Fri, Iivari
JR 75291
32%
1959
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XII2 8217.
32%
1933
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09858
32%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Hyvärinen, Juho
SKVR XIII4 11334.
32%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1958.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 604.
32%
1887
Uusimaa — Vehkalahti
Alava, Vihtori
JR 38877
31%
1922
Häme — Riihimäki
Lehtonen, Lempi
JR 80164
31%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Toukkari, Eemil
SKVR XIII2 5263.
31%
1854
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Ahlqvist, A. E.
SKVR XI 88.
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 61194
31%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 06148
31%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII1 690.
31%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 61587
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
SKVR XIII4 11336.
31%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
JR 68843
31%
1895
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
JR 34869
30%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 57638
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11339.
30%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Lauri
JR 34831
30%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
SKVR XIII2 5320.
30%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 34871
30%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 61533
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Siikajoki
Putaala, Martti
SKVR XIV 673.
30%
1893
Uusimaa — Siuntio
Valve, J.
JR 02364
30%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Auranen, Helvi
JR 32728
30%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 23334
30%
1936
Etelä-Savo — Heinävesi
Karhu, Lyyli
JR 36834
29%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
SKVR XII1 480.
29%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57203
29%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 611.
29%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR VI1 1219.
29%
1923
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR XIII2 5314.
29%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 39218
29%
1945
Satakunta — Vampula
Lepistö, Eino
JR 80889
29%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 34912
29%
1936
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Laiho, Aili
JR 84507
29%
1962
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Yrjönen, Teodor
JR 64013
29%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 609.
29%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 66088
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
SKVR XIV 607.
28%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR XI 139.
28%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XIII2 5251.
28%
1934
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Haltsonen, Sulo
JR 20721
28%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
JR 67057
28%
1962
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Ravantti, Aino
SKVR IX1 1045.
28%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 37153
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 57083
28%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 5294.
28%
1891
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lilius, Lilli
JR 73638
28%
1932
Häme — Valkeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 76030
28%
1962
Varsinais-Suomi — Paimio
Soini, Pentti
JR 57068
27%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57079
27%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34859
27%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
SKVR VI1 1220.
27%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 71733
27%
1962
Etelä-Karjala — Johannes
Sairanen, Ida
SKVR V2 1758.
27%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR I4 2280.
27%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 664.
27%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42590
27%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
SKVR IX1 1076.
27%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 481.
27%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73934
27%
1963
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Saukko, Antti
JR 32727
27%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR XIV 636.
26%
1920
Uusimaa — Elimäki
Lampinen, Lyydi
SKVR XII1 676.
26%
1932
Länsipohja — Junosuvanto
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 646.
26%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 612.
26%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR IX1 1039.
26%
1915
Häme — Padasjoki
Rapola, Martti
SKVR XIV 651.
26%
1911
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
JR 32878
26%
1949
Etelä-Karjala — Johannes
Kärki, Frans
SKVR XII1 632.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 644.
26%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 663.
26%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8223.
26%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51382
26%
1916
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51576
26%
1930
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR V2 1839.
26%
1877
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Borenius, A. A.
SKVR XIV 648.
26%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 57465
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 681.
26%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
JR 10154
26%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1077.
25%
1848
Etelä-Savo — Savitaipale
Europaeus, Charlotte
SKVR XII1 607.
25%
1892
Pohjois-Pohjanmaa — Revonlahti
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 637.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 648.
25%
1916
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32411
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Kärki, Frans
JR 41199
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Mannermaa, Ilmari
JR 61458
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa
Putaala, Martti
JR 61468
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 83204
25%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Virolainen, Maria
JR 64135
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 642.
24%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 1950.
24%
1914
Häme — Janakkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIII2 5265.
24%
1888
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Borenius, A. A.
SKVR VI2 6666.
24%
1932
Pohjois-Savo — Vieremä
Rytkönen, Ahti
JR 28338
24%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 52133
24%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56880
24%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26237
24%
1952
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 52245
24%
1937
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57134
24%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11352.
24%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11353.
24%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 683.
24%
1932
Länsipohja — Täräntö
Tuovinen, Inkeri
SKVR XIV 621.
24%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 56169
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 1899.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 33607
24%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Kärki, Frans
JR 51587
24%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57111
24%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61639
24%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR I4 2279.
24%
1915
Kainuu — Suomussalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 710.
24%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
SKVR XIII4 11354.
24%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 1900.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 06175
24%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
SKVR XIII2 5271.
24%
1929
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Määttänen, Rebekka
JR 18987
23%
1890
Keski-Suomi — Kivijärvi
Jalkanen, K. J.
JR 57880
23%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52042
23%
1935
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 605.
23%
1893
Uusimaa — Vehkalahti
Rytkönen, Antti
SKVR XII2 8225.
23%
1934
Ruija — Porsanki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73788
23%
1963
Etelä-Savo — Puumala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 32941
23%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR XIII2 5267.
23%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 603.
23%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 20808
23%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 32401
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 61560
23%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 605.
23%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Pisilä, Fanni
SKVR XII1 639.
23%
1914
Peräpohjola — Simo
Räsänen, Martti
SKVR XII1 657.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19342
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 45945
23%
1938
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR XII1 650.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56892
23%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57500
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 628.
23%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20724
23%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
JR 23615
23%
1937
Kainuu — Suomussalmi; Peräpohjola — Salla
Karvonen, Aukusti
JR 37917
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Lassila, Hilma
JR 56870
23%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57651
23%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 621.
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32578
22%
1946
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kärki, Frans
JR 56390
22%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57145
22%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52362
22%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52591
22%
1949
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 662.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 669.
22%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 83130
22%
1948
Keski-Inkeri — Spankkova
Virolainen, Maria
SKVR XIII4 11318.
22%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 671.
22%
1920
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65333
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 600.
22%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 666.
22%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 627.
22%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56542
22%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56632
22%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75016
22%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Seppänen, Hilma
SKVR XIII2 5315.
21%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
JR 52243
21%
1937
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82741
21%
1962
Peräpohjola — Karunki
Viita, Armas
JR 57181
21%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57003
21%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45958
21%
1962
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
JR 39951
21%
1962
Peräpohjola — Alatornio
Lohi, Veera
JR 64021
21%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 64038
21%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 615.
21%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII2 8215.
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Lyttinen, Hilda
JR 46505
21%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 50499
21%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR V2 1760.
21%
1895
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Pajula, Fanny M.
SKVR XII1 619.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57204
21%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83801
21%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Vuorikoski, Terttu
SKVR XII1 675.
21%
1932
Länsipohja — Kaaresuvanto
Haltsonen, Sulo
SKVR XII1 678.
21%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
JR 76062
20%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
SKVR IX2 129.
20%
1859
Keski-Suomi — Saarijärvi
Taipale, Matti
SKVR XII1 623.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55924
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56096
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56843
20%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46470
20%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
SKVR XII1 610.
20%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 667.
20%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 5282.
20%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 670.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 616.
20%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
SKVR XII1 615 α.
20%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57113
20%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IV1 509.
20%
1853
Keski-Inkeri — Tyrö
Europaeus, D. E. D.
SKVR XII1 682.
20%
1932
Länsipohja — Vittanki
Haltsonen, Sulo
SKVR XII1 672.
19%
1890
Peräpohjola — Sodankylä
Koskimies, A. V.
JR 24312
19%
1943
Viena — Vuokkiniemi
Kaukonen, Väinö
JR 57169
19%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57946
19%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33379
19%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 06287
19%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII1 673.
18%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57927
18%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52368
18%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 606.
18%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Jääskelä, Sakari
JR 79848
18%
1958
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Tolkki, Aarne
SKVR XII1 612.
18%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
JR 42146
18%
1962
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Marjamaa, Ester
JR 73818
18%
1961
Etelä-Karjala — Äyräpää
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 83744
18%
1962
Etelä-Karjala — Rautu
Vuorela, Lilli
SKVR XII1 613.
18%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 38005
18%
1962
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Launiainen, Ida
JR 39729
17%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 09298
17%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 07606
17%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Heino, Ida
SKVR XII1 660.
17%
1920
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63936
17%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Railonsala, Artturi
SKVR I3 1809.
17%
1915
Viena — Uhtua
Väisänen, A. O.
JR 33000
17%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR XII1 614.
17%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 73903
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Saranen, Selma
SKVR XIII4 11358.
16%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 689.
16%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Cajan, Arvi
JR 75515
16%
1953
Keski-Suomi — Pihtipudas
Sevón, Hannes
SKVR XII1 611.
15%
1930
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Virkkunen, Aili
SKVR XIII2 5899 a.
14%
1934
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Häyhä, Johannes
SKVR V2 2071.
14%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
SKVR XIII4 11320.
12%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 67351
10%
1847
None
Reinholm, H. A.