SKVR XIV 417.
61%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
SKVR XIV 422.
60%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 420.
52%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 358.
52%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 418.
50%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 501.
50%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR XIV 361.
49%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR XIV 416.
49%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
SKVR XIV 425.
48%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 44698
48%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
JR 44699
48%
1922
Häme — Orimattila
Myllyvirta, Aili
SKVR XIV 403.
47%
1885
Uusimaa — Porvoo
Tuomala, J. E.
SKVR IX1 2095.
46%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
SKVR X1 435 α.
45%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX2 247.
44%
1913
Keski-Suomi — Uurainen
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 406.
44%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR VIII 4831.
44%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 34858
44%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 34863
44%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 65924
44%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
SKVR IX1 2077.
44%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR VII2 3369.
43%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR IX1 2062.
43%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 2086.
43%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
SKVR XII1 1049.
43%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 347.
43%
1935
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 349.
43%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 362.
43%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
SKVR XIV 363.
43%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 23872
43%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 00625
43%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
JR 03757
43%
1922
Keski-Suomi — Hankasalmi
Eskonen, Elsa
JR 47714
43%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 63491
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 67536
43%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 67561
43%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIV 380.
43%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XIV 428.
42%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR IX1 2100.
42%
1913
Häme — Heinola
Kekkonen, V.
SKVR XIV 413.
41%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VI1 1067.
41%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR VIII 2641.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2645.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2653.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2658.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2660.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2664.
41%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR IX2 244.
41%
1913
Keski-Suomi — Viitasaari
Kaukoranta, Toivo
SKVR X1 434.
41%
1914
Satakunta — Oripää
Tallgren, Jenny Maria
SKVR XIII4 11204.
41%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR XIV 357.
41%
1902
Uusimaa — Tuusula
Andersson, A. G.
SKVR XIV 371.
41%
1936
Uusimaa — Haapasaari
Laiho, Aili
SKVR XIV 423.
41%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 26807
41%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Koljonen, Anni
JR 16744
41%
1944
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46013
41%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 46039
41%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 53174
41%
1962
Häme — Tammela
Peltola, Aino
JR 69877
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 370.
41%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 352.
41%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2093.
40%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 375.
40%
1893
Uusimaa — Sippola
Rytkönen, Antti
SKVR IX2 239.
40%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XIV 419.
40%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR IX1 2064.
40%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR XIV 353.
40%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XIV 429.
40%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 24869
40%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
JR 43418
40%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 09205
40%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR XIII4 11178.
40%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR IX1 2081.
40%
1914
Häme — Kärkölä
Aaltonen, Esko
JR 40688
40%
1963
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR VI2 6617.
39%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 60220
39%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
SKVR XIV 391.
39%
1937
Uusimaa — Artjärvi
Eerola, Edvard
SKVR VIII 2635.
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2647.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 35618
39%
1937
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Laiho, Aili
JR 69988
39%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2063.
38%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
JR 09219
38%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
JR 00599
38%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR XIV 404.
38%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 411.
38%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
SKVR VI1 1060.
38%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Mesiäinen, Hilma
JR 19421
38%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR XIV 414.
38%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR IX1 2084.
37%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 392.
37%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 373.
37%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 69800
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 351.
37%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 415.
37%
1915
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Lindstedt, Armas
SKVR XIV 386.
37%
1922
Uusimaa — Anjala
Vuorenpää, Kyllikki
SKVR XIV 381.
36%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR IX1 2082.
36%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 70048
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 2625.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2630.
36%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2631.
36%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2637.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2638.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2643.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2646.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2650.
36%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2654.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2656.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2657.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2661.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 2665.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
SKVR VIII 4813.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4815.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4816.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4818.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 4819.
36%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
JR 35811
36%
1936
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Laiho, Lauri
JR 35852
36%
1936
Varsinais-Suomi — Laitila
Laiho, Lauri
JR 35880
36%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 47904
36%
1962
Varsinais-Suomi — Karjala Tl.
Ollila-Julin, Aino
JR 75559
36%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Siivonen, Martti
JR 27418
35%
1954
Keski-Suomi — Viitasaari
Korhonen, Elin
SKVR XIV 393.
35%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR XIV 409.
35%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 69359
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIV 364.
35%
1919
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 01695
35%
1935
Häme — Hausjärvi
Ali-Seppälä, H.
SKVR XIII4 11176.
35%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII4 11205.
35%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Lauri
SKVR XIV 372.
35%
1911
Uusimaa — Vehkalahti
Uski, Anton
JR 34827
35%
1936
Etelä-Karjala — Suursaari
Laiho, Aili
SKVR VI1 987.
34%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR VIII 2783.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Laaksonen, Salli
SKVR VI1 1550.
34%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR XIV 402.
34%
1937
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
SKVR XIV 405.
34%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR IX2 240.
34%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR IX2 245.
34%
1913
Keski-Suomi — Jyväskylä mlk
Kaukoranta, Toivo
SKVR XIV 407.
34%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1021.
34%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
SKVR XIV 365.
34%
1925
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08390
34%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 55695
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56890
34%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61497
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulujoki
Putaala, Martti
JR 65792
34%
1921
Häme — Janakkala
Ranki, Aune
JR 65835
34%
1962
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 69265
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70106
34%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 77004
34%
1939
Etelä-Savo — Sulkava
Sääski, Sylvi
JR 78132
34%
1956
Etelä-Karjala — Lumivaara
Sääski, Sylvi
JR 83873
34%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XIII4 11173.
34%
1936
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 64018
34%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 2703.
33%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2683.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR VIII 2704.
33%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 2715.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 2723.
33%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR VIII 4829.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 60719
33%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Pulkkinen, Eino
SKVR XIII4 11471.
33%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 368.
33%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 424.
33%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 18520
31%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 53188
31%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
SKVR IX1 2111.
31%
1913
Häme — Korpilahti
Kantele, Toini
SKVR IX1 2071.
30%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 06288
30%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 28273
30%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 71325
30%
1963
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
JR 17396
30%
1913
Uusimaa — Kymi
Häyrinen, Kalle
JR 51575
30%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 2566.
29%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR X1 1032.
28%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1055.
28%
1909
Satakunta — Orivesi
Kesälä, Eelis
SKVR XIV 377.
27%
1935
Uusimaa — Kymi
Einola, Viktor
SKVR XIV 394.
27%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR VIII 2718.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIV 388.
25%
1938
Uusimaa — Lapinjärvi
Eteläsuomalainen osakunta
SKVR XIV 455.
25%
1903
Uusimaa — Anjala
Mattila, Tuomas
SKVR IX1 2073.
24%
1915
Häme — Ypäjä
Salonen, S.
SKVR IX1 1892.
23%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XII1 1035.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69670
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII2 3372.
20%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XIII4 11172.
20%
1935
Etelä-Karjala — Terijoki
Pelkonen, E.
JR 36990
15%
1962
Varsinais-Suomi — Perniö
Lamminpää, Lempi
JR 20966
15%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio; Pohjois-Karjala — Joensuu; Pohjois-Karjala — Nurmes
Kallio, Alma
JR 69984
15%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu